• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obróbka okien

mgr inż. Marek Tomasik, Nowa Dolina Nidy
12 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Opóźnienia modernizacyjne w budownictwie sprawiły, że aż 80% ogólnej liczby okien nadaje się do wymiany. Wyrwanie starego i osadzenie w otworze nowego okna na ogół nie stanowi dla doświadczonego montażysty problemu. Jednak po osadzeniu i opiankowaniu ramy okiennej pozostaje jeszcze kwestia estetycznego wykończenia narożników ościeża. I tu bywa różnie.

ZIMĄ ZATAŃCZĄ FIRANKI
Ogrzewanie naszych mieszkań z roku na rok jest coraz droższe - ceny energii w każdej postaci ciągle (choć nieznacznie) rosną, wraz z nimi nasze czynsze. Są coraz wyższe, nawet jeśli zamontujemy tak modne ostatnio podzielniki kosztów ciepła, które wskazują faktyczne zużycie ciepła, mobilizując rodziny do ustawicznego racjonalnego oszczędzania (poszanowania energii), mimo że nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty.

Trzeba szczegółowo przeanalizować, którędy ciepło ucieka najbardziej, na co mamy wpływ i co możemy jeszcze zrobić, aby tę efektywność energetyczną poprawić. Często dochodzimy do wniosku, a czasem nawet wizualnie obserwujemy, że w czasie większego powiewu wiatru tańczą w naszych otworach okiennych firany wraz zasłonami. Dlaczego? Bo zwykle nasze okna są wypaczone, nieszczelne, często skręcane śrubami okna, pamiętające pewnie jeszcze budowanie w poprzedniej epoce tzw. betonu i stali oraz taniego węgla i gazu. Zatem, po szczegółowych oględzinach stawiamy diagnozę, że należy je szybko wymienić przed najbliższą zimą, a dodatkowo może nas zmobilizować ulga remontowa - to zawsze 19% taniej.

CZAS WYMIENIĆ OKNA
Z zakupem nowych okien nie ma żadnego problemu. Nawet w najmniejszej miejscowości zwykle znajdują się przynajmniej 2-3 firmy oferujące okna. Byle były dobre, o niskim współczynniku przenikania ciepła (U=1,1 W/m2·K) i stosunkowo tanie, no jeszcze jeden dylemat czy ze sztucznego tworzywa lub z naturalnego drewna. (Dla mojej rodzina wybrałbym z drewna, bo jest ono jednym z najstarszych naturalnych surowców budowlanych dobrze służącym od zarania człowiekowi). No więc, negocjacje zakończone, pomiary otworów wykonane i za dwa tygodnie okna mamy na miejscu. Warto w czasie negocjacji pomyśleć o montażu. A może uda nam się w ramach upustu uzyskać gratisowy montaż okien.

Jeśli okaże się to niemożliwe, koszt montażu nie powinien być większy niż 10% wartości okien. W innym przypadku najlepiej sami poszukajmy poleconą i sprawdzoną firmę montażową, która wystawi nam rachunek za usługę (koszty montażu również odlicza się od podatku) lub w ostateczności organizujemy rodzinę, która ma przynajmniej trochę doświadczenia budowlanego - chociaż jest to decyzja trochę ryzykowna.

OSADZANIE OKNA
Pracę rozpoczynamy od przygotowania odpowiednich narzędzi, materiałów i zabezpieczenia podłóg, pomieszczeń oraz mebli np. folią malarską lub kartonem, aby nie narobić zbyt wiele spustoszeń. Następnie zdejmujemy stare skrzydła okienne i demontujemy (najczęściej wyrywamy lub wycinamy) z otworu ościeżnice. Dalej szczegółowo czyścimy cały obwód ościeża otworu okiennego z reszek tynku i kurzu, a następnie ustawiamy nowe okno (radzę zapoznać się z zaleceniami producenta) i korygujemy jego położenie drewnianymi klinikami, sprawdzając kilkakrotnie poziomnicą. Następnie ościeżnice okienne mocujemy do murów dyblami lub za pomocą uchwytów z kotew. Krawędzie ramy warto okleić i zabezpieczyć taśmą malarską (producenci zwykle sprzedają ramiaki zabezpieczone folią ochronną).

Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z osadzaniem pozostaje już tylko etap najprzyjemniejszy - tzw. opiankowanie okna, czyli uszczelnienie osadzonego okna i wypełnienie wszystkich szczelin w otworze za pomocą pianki montażowej. Pianka utwardzi się po kilku godzinach i okno będzie już gotowe do użytkowania.

PRZYGOTOWANIE DO TYNKOWANIA
Jednak osadzenie okna nie kończy całego procesu związanego z wymianą starych okien na nowe. Musimy wykończyć ościeże, gdyż podczas demontażu starego okna warstwa tynku w otworze okiennym tu i ówdzie odpada. Do estetycznego wykończenia ościeża proponujemy użycie tynku gipsowego. Wcześniej należy koniecznie wykonać kilka czynności przygotowawczych. Po pierwsze skuć, jeżeli są jeszcze resztki pozostałego starego tynku i ponownie oczyścić szczotką podłoże, a następnie zagruntować podłoże emulsją gruntującą, np. Euro-Grunt. Potem musimy na krawędziach otworu osadzić na zaprawie tynkarskiej nowe metalowe narożniki siateczkowe, które zabezpieczają naroże przed uszkodzeniem w czasie eksploatacji.

Po stwardnieniu zaprawy mocującej narożniki, możemy przystąpić do wykonywania tynku. Najlepszym produktem zaprojektowanym do tego typu prac jest gips tynkarski ręczny Tynkar. Jeżeli występuje ościeże z betonowej tzw. wielkiej płyty, to powinniśmy zastosować gips tynkarski ręczny Polar, który ma duże przyczepności do podłoży betonowych.

Obydwa wymienione naturalne ręczne tynki gipsowe są produktami uzupełniającymi tynki gipsowe maszynowe, docenianymi zarówno przez doświadczone brygady tynkarskie, jak i przez majsterkowiczów, którzy tynkują niewielkie powierzchnie. Są one nieodzownym materiałem w czasie remontów i modernizacji mieszkań, szczególnie właśnie podczas wymiany okien, gdzie stosuje się je do wykończenia ościeży. Tynki gipsowe ręczne mają wszechstronne zastosowanie i można je stosować na każdym mineralnym podłożu.

OPRAWIANIE OŚCIEŻA
Tynki gipsowe można stosować zarówno w nowych obiektach jako wykończenie powierzchni ścian, jak i podczas remontów w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Zaprawę z gotowego suchego tynku ręcznego przygotowujemy w pojemniku elastycznym, wsypując stopniowo gips z worka do wlanej wcześniej wody, zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu i mieszamy wiertarką z zamocowanym mieszadłem do uzyskania jednorodnej masy. Następnie stopniowo narzucamy kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównujemy zaprawę krótka łatą trapezową, a dalej szpachlą długą (tzw. piórem). Po stwardnieniu zwilżamy wodą przy pomocy pędzla i gąbkujemy oraz wyrównujemy ostatecznie znowu piórem. Cały cykl wykonywania tynku ręcznego trwa nie dłużej niż 150 minut. Po tym czasie użytkownik będzie mógł cieszyć się dobrze osadzonym oknem z estetycznie wykończonym otworem okiennym, pokrytym gipsem naturalnym o doskonałej, trwałej powierzchni. Teraz musimy zadbać o trochę wentylacji i po kilku dniach możemy przystąpić do malowania powierzchni.

Tynki gipsowe ręczne prac świetnie nadają się do małych prac domowych, bo przecież ekipa tynkarska, która wykonuje nawet 150 m2 tynków maszynowych dziennie, nie chciałaby nawet z nami rozmawiać na temat użycia agregatu - to po prostu nie opłaca się, chociażby z racji wykonania przyłącza sieciowego do zasilania agregatu z odpowiednim zabezpieczeniem. Analogicznie, gipsy tynkarskie Tynkar i Polar można zastosować przy wymianie starych drzwi wewnętrznych w czasie remontu w każdym typie budownictwa.

JESIEŃ TO SZCZYT SEZONU
Gipsy tynkarskie ręczne znajdują też zastosowanie na nowych budowach, kiedy to od wczesnej wiosny inwestorzy zlecają firmom wykonawczym budowę stanu surowego budynku - fundamentów, murów, stropu i dachu - tak konstruując harmonogram prac, aby przed zimą zamknąć budynek (zamontować okna oraz drzwi), a w okresie jesienno-zimowym kontynuować prace już we wnętrzu budynku. Na nowych budowach okna osadzamy w otworach zazwyczaj zgodnie z harmonogramem budowy, w tym czasie kiedy planowane jest zamknięcie budowy. Po wykonaniu instalacji wewnętrznych przystępujemy do wykonywania tynków gipsowych, a wówczas równocześnie wykańczamy płaszczyzny przy oknach ościeża.

Niektórzy wykonawcy, goniąc terminy, najpierw wykonują tynki gipsowe wewnątrz pomieszczeń, a następnie po ich wyschnięciu dopiero osadzają okna oczywiście na piance montażowej i dopiero uzupełniają ościeża ręcznym gipsem tynkarskim. Te płaszczyzny są niewielkie dlatego nie zawsze zasadne jest ponowne użycie tynków maszynowych wraz agregatem. Znacznie wygodniej jest zastosować w tym wypadku tynk ręczny NOWEJ DOLINY NIDY o nazwie Tynkar lub Polar. Nawet małe powierzchnie ościeży wykonane z naturalnych ręcznych tynków gipsowych znakomicie poprawiają mikroklimat i komfort naszych pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, a nowe okna pozwolą na znaczne oszczędności kosztów ogrzewania.
Głos Wybrzeżamgr inż. Marek Tomasik, Nowa Dolina Nidy

Opinie (3) 1 zablokowana

  • ........

    badziewie....;/;/;/

    • 0 5

  • kto pisał ten artykuł??

    gdzie okna w o współczynniku U=1,1? i to jeszcze w czasach piasania tego artykułu. Zeby mieć taki współczynnik należy zastosować pakiet 3 szybowy. Druga rzecz który z producentów nakleja na ramiaki drewniane folię ochronną????następna rzecz - montaż gratis w ramach upustu?? już widzę jak są te okna zamontowane. nastepna rzecz to montaz nie może wynieść 10%wartości okien - a jak chciałbym miec zamontowane okna na taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne to zrobią mi w ramach upustu gratis???

    • 0 0

  • zapytanie

    A nam chcą wykończyć okna płytą kartonowo-gipsową...co Pan na to?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane