• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od stycznia dopłaty do budowy energooszczędnego domu lub mieszkania

Ewa Budnik
15 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Budynki powstające w Polsce muszą być coraz bardziej energooszczędne. Póki jest to możliwe warto wykorzystać dopłaty do budowy lub zakupu energooszczędnego mieszkania. Budynki powstające w Polsce muszą być coraz bardziej energooszczędne. Póki jest to możliwe warto wykorzystać dopłaty do budowy lub zakupu energooszczędnego mieszkania.

Planujesz budowę domu? Zastanawiasz się nad tym jaki projekt i system ogrzewania wybrać? Od stycznia będzie można skorzystać z dopłaty dla budujących i kupujących domy i mieszkania o niskim zużyciu energii.



Czy warto inwestować w energooszczędne rozwiązania w budownictwie?

Trwa ostatni kwartał, w którym można starać się o przyznanie dopłat do odsetek od kredytu hipotecznego w ramach programu Rodzina na Swoim. Dyskusje na temat nowego programu wspierającego budownictwo i młodych ludzi przy zakupie mieszkania dopiero się zaczynają. W przyszłym roku raczej trudno będzie o pozyskanie dofinansowania przy zakupie nieruchomości.

Wyjściem dla części osób mogą być dopłaty do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Program będzie realizowany przy współpracy z bankami - nie będzie możliwe otrzymanie dopłaty, jeśli inwestycja nie będzie realizowana z kredytu. Prace nad programem trwały od kilku miesięcy.

Ostatecznie rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat. Program rusza od przyszłego roku i przez kolejne sześć lat (do 2018 roku) fundusz wesprze indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln zł dofinansowując budowę lub zakup planowanych 12 tysięcy domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię.

- Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom czy mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej - informuje Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW. - To trzecia oferta, poza dopłatami do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą fundusz wspiera proekologiczne inwestycje osób fizycznych.

Na jaką kwotę można liczyć?

- 50 tys. brutto do budowy lub zakupu domu pasywnego (zapotrzebowanie na energię może tu być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa) - standard NF15, czyli EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok)
- 30 tys. brutto do budowy lub zakupu domu energooszczędnego - standard NF40, czyli EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok)
- 16 tys. brutto do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych - standard NF15, czyli EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok)
- 11 tys. zł brutto do zakupu mieszkań w budynkach energooszczędnych - standard NF40, czyli EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok)

Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Sam fundusz ocenia, że koszty weryfikacji projektu budowlanego i wybudowanego obiektu wyniosą kilka tysięcy złotych. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w I kwartale 2013r.

Program zaplanowano do 2018 roku ponieważ dwa lata później (2020 rok) budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.) Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 roku.

Jednym z zamierzeń twórców programu jest stymulowanie popytu na energooszczędne budownictwo oraz przygotowanie inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych, do zaostrzonych wymagań dyrektywy.

Czy w tej chwili w Trójmieście jest już oferta domów i mieszkań, na które za kilka miesięcy można będzie zaciągnąć kredyt z ta dopłatą? Nie jest ona zbyt szeroka. Na Osowie powstaje Osiedle Energooszczędne; pompy ciepła, kolektory słoneczne pojawiają się w ofercie mniejszych inwestycji jednorodzinnych.

Trójmiejski architekt pracujący na zlecenie kilku deweloperów potwierdza, że do tej pory interesowali się oni rozwiązaniami energooszczędnymi, ale tylko w takim zakresie, który umożliwia uzyskanie certyfikatu energetycznego. Tu brane są pod uwagę głównie rozwiązania materiałowe. Zaczynają jednak napływać zlecenia na projekty budynków i osiedli o obniżonych parametrach zużycia energii, ale nie ze względu na dopłaty funduszu, tylko na nadchodzące zmiany w prawie, dyktowane przez Unię Europejską. W projekty wkomponowywane są pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, małe wiatrowe turbiny przydomowe, planowana jest także podsprzedaż nadmiaru energii do sieci.

* Standard NF 40 oznacza, że energia użytkowa potrzebna do ogrzewania 1 m kw. budynku będzie w roku mniejsza lub równa 40 kWh.

Opinie (41)

  • kolejny wałek bankierów
    dopłata pod warunkiem wzięcia kredytu
    podobnie jak z dopłatą za kolektory

    • 81 2

  • jasne

    oddadza kase po wybudowaniu i ich obliczeniach czlowiek kasy wlozy mase a potem powiedza ze sie spelnilo jakiegos pkt

    • 35 2

  • Kolejny złodziejsko-lobbystyczny program bankowców.

    Kolesiostwo przeżarło do szpiku kości nasze władze od dołu do samej góry, kolesie wprowadzanymi przepisami i ustawami wspierają upadające kolesiowskie firmy developerskie oraz banki. A za czyje to pieniądze? NAS WSZYSTKICH!

    • 58 2

  • Mieszkania Towarzystwa Ziemskiego śmierdzą (12)

    Byłem mieszkań energooszczędnych Towarzystwa Ziemskiego w Gdańsku Osowie. Umówiłem się na oglądanie mieszkań, które były gotowe do odbioru - dom.trojmiasto.pl/Osiedle-Energooszczedne-i52.html .

    Zamiast kaloryferów są nawiewniki ciepłego powietrza, które przy włączonej dużej mocy (bo wtedy dosuszali), mocno huczą. A więc mroźna zima = non stop głośny szum w dnień i w nocy. Po drugie w tych mieszkaniach (a byłem we dwóch) strasznie śmierdziało. Oglądałem już wiele mieszkań różnych deweloperów od czasu jak szukam mieszkania dla siebie ale z tym zapachem spotkałem się pierwszy raz. Dobrze, że skusiło mnie zobaczyć przykładowe mieszkanie gotowe do odbioru, to dało mi mocno do myślenia nad takimi wynalazkami.

    • 24 6

    • (3)

      a pomyśleć jak te lokale będą już zamieszkane i rekuperator niemal bez wentylacji będzie w kółko mielił to samo powietrze. poranną jajecznicę będzie czuć przy kolacji, a solidne pierdnięcie w jednym pokoju po paru minutach mamy w całym domu.
      wiwat eurosocjalizm!

      • 16 7

      • Rekuperator zapewnie dopływ świeżego powietrza z odzyskiem ciepła (1)

        Bardziej prawdopodobne, że tę jajecznicę będzie czuć w domu bez rekuperatora i zbyt szczelnym, niż w domu z wentylacją mechaniczną i rekuperacją

        • 11 6

        • Pracowałem przy budowie tych domów

          Ale była najebka, puste butelki nie miescily sie juz w zaspach snieznych:) Mimo to ściany proste i wszystko jak w planach:P

          A sprawa dopłat tylko do kredytów to bezczelnosc. Prawda jest taka że i tak zapłacę wiecej niz przy kupnie za gotówkę tylko mniej ze mnie zedrą a jeszcze parę osób zarobi na boku.

          • 7 2

      • Widać, że nie wiesz o czym piszesz. Rekuperator nie mieli tego samego powietrza. W takiej wentylacji cały czas nawiewane jest świeże powietrze, a wywiewane stare. Z wywiewanego powietrza odzyskuje się tylko ciepło - natomiast zużyte powietrze jest wywiewane na zewnątrz. Poczytaj trochę w necie i wtedy się wypowiadaj.

        • 4 3

    • Mieszknai Towarzystwa Ziemskiego to Energochłonne mieszkania (2)

      Nie tylko śmierdzi powietrze nawiewane do mieszkan ale do tego ogromne koszty serwisu. Budynki te zużywaja pięciokrotnie więcej prądu niż tradycyjne bloki. Reklamauja sie ,że za darmo ogrzewanie i podgrzewanie cipłej wody a trzeba placic ogromne pieniądze za serwis i prąd. Jestem nieszczęsliwymmieszkancem tego osiedla "energochłonnego" i nie polecam tych mieszkan. Deweloper nie dokonczyl inwestycji mimo ,że terminem oddania był drugi kwartał 2011r. Nic nie funkcjonuje jak należy. Mieszkańcy boja się zimy. Odradzam kupno mieszkania od tego nieuczciwego dewelopera.

      • 15 0

      • Bo jest robione po taniości!

        Trzeba się na czymś znać, żeby dobrze to robić.

        • 4 1

      • otwarcie

        już niedługo nowe otwarcie osiedla przez mieszkańców !!! każdy się dowie jak to pięknie wygląda...

        • 4 0

    • NIE ZNAM SIĘ TO SIĘ WYPOWIEM

      • 0 2

    • Nie znasz się to sie nie wypowiadaj (2)

      Weź się chłopie najpierw doucz, nie ma czegoś takiego jak nawiewnik tylko nawiewy jak już hahah a poza tym jakbyś się znał na procesie budowlanym to byś wiedział, że się nie dosusza mieszkań niezamieszkanych bo wszystko popęka. Ja chodzę na co dzień po wielu budowach i nigdzie się nie grzeje pustych mieszkań! Sam mam dom pasywny więc wiem jak to działa, nie ma żadnych zapachów i szumu, chyba że ostro wietrzysz. Byłem tez na tym osiedlu z ciekawości, bo interesuje się technologią i nie jest tak źle jak piszesz, technologia z tego co widziałem jest dobrze wykonana.

      • 2 5

      • Do MIKI

        A ja jestem mieszkancem tego osiedla i praktukuje na codzien ten system. Jest głośny-faky
        Powietrze nawiewane śmierdzi-fakt
        Powietrze nawiewane jest zakożone mikrobilogicznie-fakt
        Ogromne rachunki za prąd i serwis-fakt!
        Czy coś jeszcze chcesz wiedziec?Nie wypowiadaj sie jeżeli do konca nie wiesz o czym mówisz. Zamieszkaj na tym osiedlu a przekonasz sie co to za badziewie.

        • 3 3

      • Do miki

        Gratuluję DOBREGO pasywnego domu, w którym Pan/i mieszka. Sam chciałbym mieszkać w DOBRZE zbudowanym pasywnym domu. Od tego, żeby wiedzieć wszystko o branży budowlanej, są specjaliści z branży budowlanej. Faktem jest to, że deweloper nie umiał wytłumaczyć mi dlaczego huczy i dlaczego śmierdzi.

        • 2 0

    • wynalazkiem jest rekuperator na tym osiedlu... nie wziąłbym tego złomu za darmo, a śmierdzi bo wentylacja nie działa i przewody gniją... wszystko w tym systemie kuleje...

      • 3 0

  • srutututuuuuu jak wszystko w rzadzie PO

    kolejna bajka jak z dotacjami... jak z rodzina na swoim, singlem itd - zanizone wartosci , dodatkowe ubezpieczenia po 3% itd ! jak ktos chce energetycznie oszczedny dom to niech sobie buduje ze styropianu caly.... i koniec bajki.... potrojne szyby itd...... ale watpie zeby byl po tym zdrowy !!! ps. poza tym NIC WAM NIE ODDADZA - jak to zwykle z BAJKAMI !

    • 15 1

  • dlaczego rządzące lewactwo dopłaca z moich podatków (3)

    • 18 8

    • chciałoby się zrzucić winę na lewactwo co majka?!! ...ale rządzi akurat prawica i dlatego Polska sięgnęła dna!

      • 6 5

    • x

      a d*pa jest opodatkowana maja

      • 0 1

    • bo mają z tego działę

      • 5 0

  • Finansowanie domu - to jakieś nieporozumienie (1)

    Zużycie ciepła na jedną osobę jest znacznie większe w przypadku gdy ktoś mieszka w domku jednorodzinnym niż w przypadku mieszkania w bloku. Tak więc tylko budynki wielorodzinne powinny być dotowane.

    • 10 7

    • dotowane

      założenie jest aby dotować tam gdzie powstają większe zurzycia energii aby poprzez OZE obniżyć emisję CO2.

      • 0 0

  • dlaczego tylkoz kredytem???? (1)

    a to z dwóch powodów:

    po pierwsze trzeba dać zarobic bankom, tutaj jak zawsze taki kredyt będzie droższy bo banki licza na to że ludzie skuszeni magiczną kwotą 50 tys pln (aby tyle dostać trzeba naprawdę dużo zainwestować w projket i budowę) nie beda patrzeli na parametry kredytu i podpiszą wszystko co im żydzi z banku dadzą do podpisu

    po drugie urzędnicy sa za głupi aby być w stanie zweryfikować czy ktoś ma zamiar budować czy tylko wydoić kasę więc wyręczają się bankami bo te dają kredyt tylko tym co będą budować na 100%

    tak więc koljeny raz urzędnicy upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu, zapomieli tylko że efekt tego programu będzie widoczny dopiero albo i "już" przed wyborami do sejmu i senatu co oznacza że polskie psołęczeństwo nie zapomni dodać efektu tych pierdołowatych urzędniczych wypocin do podsumowania administracji obecnie rządzących

    i abyście nie mieli wątpliwości jestem wyborca PO ale męczy mnie już poczynanie tego co się dzieje w kraju

    • 33 1

    • trafna ocena sytuacji

      • 3 0

  • Mieszkania Towarzystwa Ziemskiego są "ENERGOCHŁONNE" (2)

    Budynki tego osiedla zużywaja ogromne ilości prądu. Na tą chwile pięciokrotnie więcej niż budynki tradycyjne. Nie kupujcie mieszkan u tego dewelopera

    • 11 5

    • (1)

      A ile zużywają gazu?

      • 0 1

      • tyle ile z d** wypuścisz

        • 2 0

  • Dlaczego dotacje tylko dla budujących na kredyt??? Rząd prawicowych złodziei!!! KOMUNO WRÓĆ!!!

    • 23 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane