• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oszczędzanie energii. Sprawdź, czy stosujesz te metody?

JPU
16 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (201)
Proste czynności, takie jak m.in.: wymiana żarówek na energooszczędne czy odłączanie nieużywanych sprzętów z gniazd elektrycznych, pomaga zmniejszyć zużycie prądu. Proste czynności, takie jak m.in.: wymiana żarówek na energooszczędne czy odłączanie nieużywanych sprzętów z gniazd elektrycznych, pomaga zmniejszyć zużycie prądu.

Kryzys energetyczny wyjątkowo skutecznie zachęca nas do poszukiwania oszczędności. Nawet jeśli większość z nas nie była dotąd aż tak zdeterminowana do wprowadzania w codziennym życiu drobnych zmian, które przełożą się na ograniczenie zużycie prądu czy ciepła, to przyszedł czas, by je wdrożyć.





Czy oszczędzasz energię elektryczną i ogrzewanie?

Któż z nas nie chce ograniczyć comiesięcznych wydatków na prąd czy ogrzewanie, zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji czy kryzysu energetycznego?

Warto pamiętać, że nasze drobne działania pomnożone przez liczbę gospodarstw domowych oprócz najbardziej wymiernych efektów w postaci obniżenia zużycia, przyczynią się do mniejszego obciążenia środowiska naturalnego i redukcji zużycia zasobów naturalnych.

Wysokie ceny ciepła. Będą przepisy blokujące wzrost cen Wysokie ceny ciepła. Będą przepisy blokujące wzrost cen

Jak oszczędzać prąd?



Jednym z pierwszych kroków podczas oszczędzania energii powinna być wymiana żarówek na energooszczędne i wyłączanie światła w pomieszczeniach, z których nie korzystamy lub niewłączanie go, gdy światło dzienne jest wystarczające.

- Można korzystać z oświetlenia sztucznego wspólnie z innymi domownikami. Przykładowo, odrabianie lekcji z dziećmi w pokoju dziennym przez dwie godziny na dobę może wygenerować oszczędność co najmniej 20 złotych miesięcznie - wylicza Damian Wójtowicz z Synchron Elektryka.

Tu znajdziesz specjalistów od instalacji elektrycznych



Warto także odłączać z gniazdek elektrycznych nieużywany sprzęt, ponieważ może pobierać prąd. Jego ilość zależy od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań. W praktyce często jednak się okazuje, że sprzęty, które są w trybie czuwania, potrafią pobierać dużo prądu.

Na przykład pomiar watomierzem zużycia prądu znajdującego się w większości domów dekodera pozostawiony w trybie czuwania może wykazać zużycie ponad 16W (22W po włączeniu). Takie urządzenie pozostawione niewłączone przez 19 godzin na dobę powoduje zużycie prądu kosztujące blisko 70 zł rocznie. Jaka jest na to rada? Zastosowanie listwy w wyłącznikiem lub wyłącznika czasowego, który automatycznie zadba o odłączenie dekodera i telewizora np. pomiędzy godziną 24 a 8 rano.

Oszczędzanie prądu przy pracach domowych



Podczas gotowania także możemy oszczędzać energię elektryczną. Wystarczy gotować potrawy pod przykryciem, co znacznie zmniejsza ubytek energetyczny.

Ceny gazu w 2023 r. zamrożone. Wzrośnie podatek VAT Ceny gazu w 2023 r. zamrożone. Wzrośnie podatek VAT

Z kolei podczas prania i zmywania warto zadbać, by urządzenia były pełne. Zwykle, niezależnie od tego, czy zapakujemy połowę pralki lub zmywarki, czy całą, będą pobierać tyle samo prądu. Im więcej rzeczy w nich umieścimy, tym mniej razy w miesiącu będziemy je nastawiać, co zmniejszy koszty zużycia prądu i wody.

Włączanie tylko pełnej zmywarki lub pralki pozwala zaoszczędzić na liczbie cykli włączonego urządzenia, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i wody. Włączanie tylko pełnej zmywarki lub pralki pozwala zaoszczędzić na liczbie cykli włączonego urządzenia, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Oszczędzanie energii - wymiana urządzeń na energooszczędne



Oszczędzanie energii może wesprzeć także wymiana urządzeń. Wszystko dlatego, że starsze modele bywają mniej efektywne pod kątem wydatkowanej energii.

- Na wstępie należy skupić się na urządzeniach najbardziej energochłonnych czyli urządzeniach AGD i ogrzewaniu energią elektryczną. Urządzenia AGD warto wymienić na urządzenia klasy A+++, a ich używanie zwraca się w rachunkach już po trzech-pięciu latach użytkowania - wyjaśnia Damian Wójtowicz.
Ile można zaoszczędzić łatwo sprawdzić porównując podane przez producenta zużycie posiadanego modelu i porównać z nowszym, którym ewentualnie zostanie ono zastąpione. Oczywiście wszystkie te wyliczenia wezmą w łeb, jeśli jesteśmy miłośnikami stania przed otwartym urządzeniem, by pomyśleć co mamy ochotę z niego wyjąć albo w czasie przygotowania posiłku bezustannie otwieramy lodówkę, by wyjmować z niej po jednym produkcie...

Jak oszczędzać energię? Zmień taryfę energii elektrycznej



Przy ogrzewaniu mieszkania lub domu energią elektryczną lub w każdym innym przypadku, gdy zużycie jest duże, warto rozważyć taryfę G11w.

- Warto ogrzewać mieszkania w porach poza szczytowych i tym samym zmniejszyć swój rachunek nawet do 30 proc. Zmianę taryfy na G11w poleciłbym również wszystkim, dla których zmiana przyzwyczajeń i rutyn dnia codziennego jest warta drobnego poświęcenia w celu oszczędzenia energii. Najbardziej energochłonne zajęcia można odłożyć w czasie na godziny 22-6 i 13-15, a także na weekendy i święta - mówi Damian Wójtowicz.

Instalacja elektryczna. Dbaj o nią dla bezpieczeństwa



Warto także rozważyć rozliczenie rzeczywiste energii elektrycznej, które wprawdzie nie przyczyni się do oszczędności, ale pozwoli kontrolować co miesiąc bieżące zużycie prądu i uniknąć sytuacji, w której musimy zapłacić po dwóch miesiącach rachunek, jakiego zupełnie się nie spodziewaliśmy.

Samorządy tłumaczą, że trzeba oszczędzać energię



Do oszczędzania, a przez to także do walki ze zmianą klimatu, zachęcają coraz częściej także samorządy. Przykładowo, w ramach akcji "Gdynia w klimacie" urzędnicy zachęcają mieszkańców do efektywnego korzystania z ciepła systemowego i przypominają zasady, dzięki którym można oszczędzać ciepło.

ECS zamknięte na tydzień, aby zaoszczędzić na prądzie



- Racjonalne gospodarowanie energią i niemarnowanie ciepła w kontekście nadchodzącej zimy, ale nie tylko - powinny być absolutnymi priorytetami każdego mieszkańca Gdyni. Sytuacja energetyczna jeszcze nigdy nie była tak trudna jak obecnie. Właśnie dlatego samorządy w całym kraju są zmuszone szukać oszczędności i rozwiązań, które mogą podnieść efektywność niezbędnych wydatków. Jednak sposobów na oszczędzanie energii i ciepła jest wiele, a do tego z pewnością potrzeba też zmiany nawyków. Naszym plakatem chcemy podpowiedzieć kilka prostych sposobów na oszczędzanie - mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
W ramach tej akcji urzędnicy m.in. przypominają, by:
  • nie wietrzyć mieszkań przy odkręconych kaloryferach,
  • nie zakrywać lub zabudowywać grzejników,
  • obniżać temperaturę, gdy przebywamy poza domem oraz na noc, ale nie wyłączać ogrzewania całkowicie,
  • w słoneczne dni odsłaniać firanki i zasłony, by móc skorzystać w ten sposób z ogrzania mieszkania promieniami słonecznymi
  • usuwać nieszczelności, drzwi i ograniczać możliwość "uciekania" ciepła przez klatki schodowe.


JPU

Miejsca

Opinie (201) 9 zablokowanych

  • Każda informacja może się przydać, byle była rzetelna (1)

    Jakiś odjazd z tymi 20 zł oszczędności miesięcznie ze wspólnego odrabiania lekcji. No chyba że dzieci uczą się obsługi piekarnika.

    • 14 1

    • Dokładnie, nie rozumiem o co chodzi autorowi tej porady, chyba, żeby odrabiać lekcje przy świetle dziennym, wykonalne u nas tylko w lecie

      • 3 0

  • Realne oszczędności w rachunku za prąd w mieszkaniu przyniosło mi tylko kilka rzeczy na przestrzeni ostatnuich lat

    - wymiana żarówek na LEDowe
    - wyrobienie nawyku gotowania w czajniku tylko tyle wody ile jest jej potrzebne na daną rzecz zamiast pełnego czajnika
    - wyłączanie na noc zestawu HiFi z prądu wyłącznikiem na listwie, bo okazało się, że w stanie spoczynku ciągnął on niemal 30W całą dobę.
    - robienie prania, gdy nazbiera się pełna pralka rzeczy

    Ale te działania powyżej zrobiły może 10-15% różnicy w zużytych kWh. 70% zużytej energii to w domu chodząca całą dobę lodówka i działające po kilkanaście godzin komputery PC służące do pracy i rozrywki. Mam miernik i sobie to sprawdziłem.

    Reszta działań nie bardzo przyniesie jakieś dalsze efekty.

    • 13 1

  • (1)

    Rozliczeń rzeczywistych nie ma. Energa je wyłączyła bo coś tam

    • 5 2

    • Energa powinna zostac sprzedana komukolwiek kto potrafi wystawic fakture na czas i prawidlowo prowadzic strone www z rozliczeniami. Likwidacja tej firmy powinna byc wykonana w ten sposob, ze zwalnia sie wszystkich zatrudnionych od sprzataczki do prezesa, bo mam wrazenie, ze bylejakosc jest tam zagniezdzona tak gleboko, ze nie ma juz czego naprawiac.

      • 0 0

  • W obecnej klasyfikacji zużycia energii nie ma urządzeń A+++

    Najlepszy poziom to "A" a najgorszy to "G"

    • 7 1

  • Urządzenia zaprojetwowane do trybu standby (3)

    mogą szybciej ulec uszkodzeniu przez ciągłe ich odcinanie od energii listwą.

    • 11 2

    • dokladnie. to tak jakby na rzecze postawic zapore a potem powyzej zapory zamykac rzeke a potem ja gwaltownie uruchamiac. takie uderzenia wody szybko zniszcza tame

      • 4 2

    • dokladnie tak i oszczednosci są naprawde znikome

      • 4 1

    • nie sądzę - ja nie wyłączam telewizora i radia z prostego powodu - nie trzyma progrmacji

      samo stand by jest po to by można było włączyć urządzenie pilotem

      • 2 0

  • Nie ma na czym oszczędzać. Chyba na lekarstwach i jedzeniu.

    • 8 2

  • Gdy Koścół będzie oszczędzał na oświetleniu wież kościelnych to i ja też zacznę- niech dadzą pierwsi przykład. (2)

    Patrz na marnotrawstwo prądu - oświetlony na całego Kościół Jezuitów w Gdyni Wzgórze Św. Maksymiliana. Skandal ! A potem płaczą, że nie mają pieniędzy na prąd. hipokryzja.

    • 5 9

    • Kościół i hipokryzja?
      To coś zupełnie nowego, nigdy bym się nie spodziewał...

      • 5 0

    • A jesteś pewny że za to płaci Kościół?

      Polecam sprawdzić bo to pewnie jakiś cenny zabytek, i może płacić za to np. instytucja która płaci za iluminacje świąteczne, oświetlenie ulic, czyli...

      • 0 0

  • A ja nie oszczędzam, to nic nie daje, co zaoszczędzę to potem podwyżka za podwyżką. To po co mam to robić?

    • 4 2

  • Takie są skutki decyzji przy urnach wyborczych (1)

    Wybieranie do rządzenia krajem krzykaczy skłócających naród zamiast rozwijać gospodarkę i dbać o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Nasze podatki zostały przeżarte, a teraz zarzynają kosztami energii i podatkami firmę po firmie. Pamiętam jak wszyscy śmiali się z Korwina 10 lat temu, no to teraz możemy skosztować socjalistycznego raju pod butem eksperta z kotem.

    • 9 8

    • dokładnie, ale spróbuj to pisowskim wyborcom wytłumaczyć... :O)

      powodzenia

      • 1 0

  • Oszcedzanie to jest propaganda dla biedaków Tak jak za PO biedacy macie zaciskac pasa a POlitycy kolesie bym im zyło sie lepiej!

    Przez ostatnie 30lat ludzie zostali zmuszenie do ogromnych oszczednosci a kazda oszczednosc powoduje ze placą wiecej!!
    Bo sprawa jest prosta gdy ludzie oszczedzaja zmniejszaja sie zyski firmy wiec firma pondosi oplaty by poziom zysków był co roku wiekszy!klasy A+++ kolejna bzdura propagandowa taka lofówka jest zdrozsza o 500zł jej koszt zwróci sie po 8latach obecnie złom który produkuja wymienia sie po 2-4latach na nowy bo naprawy sa nioeoplacalne !
    Moja lodówka z Amica zepsuła sie 3 miesiace po gwarancji koszt naprawy 50% wartosci !! Działa tylko dlatego ze sam naprawiłem i kupiłem czesci!
    Inna taryfa porady tutaj są wrecz szkodliwe wypisywane przez dyletantów nigdy nie zmieniajcie taryfy energetycznej !!Bo tylko bedziecie stratni!!

    Kolejna bzdura zmywarka zamiast zmywania recznego niema żadnych oszczednosci sa tylko ogromne koszty jedynie wygoda nic wieceej .ale najbardziej smieszna reklama zae wody zabraknie bez zmywarek .

    • 13 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane