• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Otwarta przestrzeń mieszkania. Jak ją podzielić?

Joanna Puchala
28 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Regał o ciekawej formie z jednej strony będzie miejscem do przechowywania książek, dekoracji czy roślin, z drugiej natomiast sprytnie wydzieli część dzienną od strefy jadalnianej lub kuchennej. Regał o ciekawej formie z jednej strony będzie miejscem do przechowywania książek, dekoracji czy roślin, z drugiej natomiast sprytnie wydzieli część dzienną od strefy jadalnianej lub kuchennej.

Pozbawiona ścian działowych strefa dzienna to w mieszkaniu przestrzeń, której poszczególne części pełnią różne funkcje. Często, już po wykończeniu mieszkania, w codziennym życiu, okazuje się, że jej podział byłby wygodniejszy i bardziej praktyczny. Co zrobić w takiej sytuacji, zwłaszcza jeśli nie chcemy robić w mieszkaniu całkowitej rewolucji?



Jesteś zwolennikiem łączenia przestrzeni mieszkania czy dzielenia jej ścianami?

- Moda na otwarte przestrzenie swój szczyt ma już za sobą. Po latach praktykowania burzenia ścianek działowych i łączenia pomieszczeń o różnych funkcjach, możemy jasno określić słabe punkty tego trendu - mówi Tatewik Caturowa z Flow Interiors Franiak&Caturowa.
Połączenie poszczególnych pomieszczeń strefy dziennej w integralną całość ułatwia mieszkańcom wspólne spędzanie czasu, a także powoduje, że wnętrze staje się bardziej przestronne. W niektórych sytuacjach może się to okazać jednak kłopotliwe, dlatego warto zaznaczyć wyraźne granice stref, co z pewnością ułatwi nam codzienne życie.

- Z założenia każdy chciałby mieć dom lub mieszkanie o dużej powierzchni. Jednak w sytuacji, gdy przestrzeń zaplanowana wcześniej jako otwarta nie spełnia wymagań mieszkańców, można ją podzielić na funkcjonalne strefy. I to wcale nie tylko za pomocą ścian, których stawianie będzie wiązało się z pracami budowlanymi i nakładami finansowymi - zauważa Marta Lebiedzińska z firmy Urządzarnia.
Różne wysokości podłogi i wykorzystanie słupów

Jedną z metod częściowego podziału może być zróżnicowanie poziomu posadzek. Wyraźne, podwyższone zaznaczenie strefy wypoczynkowej uczyni ją częścią centralną, odwracając uwagę od części kuchennej. Obniżone usytuowanie fragmentu przestrzeni sprawi z kolei, że będzie sprawiała wrażenie kameralnej i przytulnej.

Inne ciekawe rozwiązanie mogą podpowiedzieć istniejące już elementy konstrukcyjne. Organizując przestrzeń powinniśmy się do nich odnosić, bowiem wyznaczają naturalne podziały na strefy. Nawet ze słupów, podciągów czy przypór przy drewnianych konstrukcjach możemy stworzyć główny element wystroju, który usystematyzuje przestrzeń i nadaje oryginalny, niepowtarzalny charakter.

Dzielimy meblami

Także wyposażenie wnętrza w naturalny sposób wydziela jego strefy. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie za sobą niesie kupno mebli, możemy dobrać i rozmieścić je w taki sposób, by dzieliły przestrzeń.

- Najprostszym sposobem na oddzielenie kuchni od części dziennej jest postawienie mebla, który będzie miał również funkcję barku. W połączeniu z mocnym okapem ogranicza to nie tylko docieranie przykrych zapachów, ale z pewnością ukryje kuchenny bałagan. Takie rozwiązanie to koszt od około dwóch tysięcy złotych wzwyż, w zależności od użytych materiałów oraz gabarytu mebla - dodaje Tatewik Caturowa.
Podobny efekt wyraźnego podziału stref osiągniemy wybierając kanapy czy sofy. Możemy też zdecydować się na meble skrzyniowe, takie jak: szafy, kredensy, bufety czy witryny. O ile w przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z delikatnym zaakcentowaniem funkcji pomieszczenia, o tyle w przypadku mebli o regularnym, wyraźnym kształcie zaznaczenie podziału będzie bardziej widoczne.

Wielostronne meble i ażurowe ścianki

  • Przesuwna ażurowa ścianka zapewni więcej intymności jeśli strefy mieszkania mają zostać oddzielone, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.
  • Jeśli przestrzeń ma być otwarta wystarczy przesunąć jedno ze skrzydeł. Elementy przesuwane mogą działać także na zasadzie żaluzji - możliwe byłoby wtedy uzyskanie elementu nieprzeziernego. Niestety na tynku nie ma takich gotowych rozwiązań, można je tylko zamówić w studiach z meblami na wymiar lub u stolarza.
Świetnie w dzieleniu otwartej powierzchni sprawdzają się zabudowy stolarskie wykonywane na wymiar, takie jak dwustronne lub wielostronne regały, które dzielą zachowując ważne dla naszych zmysłów wrażenie przestrzeni.

- Jako separator sprawdzają też się wielostronne szafy, które pomogą wydzielić na przykład hol od jadalni. Wtedy z jednej strony jest dostęp do dużej szafy ubraniowej, od strony frontalnej w kuchni przestrzeń do przechowywania lub zabudowane AGD, a od strony jadalni barek - proponuje Marta Lebiedzińska.
Zabudowy na wymiar są projektowane i wykonywane do naszego domu, dlatego ich cena nie jest porównywalna z meblami, które możemy kupić jako gotowe. Warto jednak przemyśleć takie rozwiązanie, jeśli efektem końcowym będzie skuteczne podzielenie przestrzeni. Regały są również świetnym miejscem do przechowywania książek, dokumentów, zastawy stołowej oraz dekoracji i roślin doniczkowych.

Forma, kolorystyka czy konkretna stylistyka takich mebli będzie wpływała na ogólny odbiór wnętrza. Wiedząc o tym możemy swobodnie rozgraniczać dowolne części mieszkania, akcentując je kształtami, barwą czy bardzo delikatnym zróżnicowaniem stylistyki.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się także powracające do łask wszelkiego rodzaju przepierzenia. Półki wydzielające przestrzeń, parawany czy ażurowe ścianki mogą bardzo efektownie oddzielić poszczególne części pomieszczenia, odgrywając jednocześnie rolę dekoracji.

Bardziej zaawansowane będzie natomiast wprowadzenie przeszkleń. Idealnie sprawdzi się to w przypadku wnętrz otwartych na dwie kondygnacje lub w mieszkaniach o dużej powierzchni. Zastosowanie przeszkleń będzie okazją do podkreślenia prestiżu miejsca. Oprócz tego, taki rodzaj ścian wydzieli osobne pomieszczenia w otwartej przestrzeni. W połączeniu z zasłonami wykreuje poczucie oddzielenia. Warto podkreślić, że to rozwiązanie jest raczej przeznaczone dla singli lub par bez dzieci, bowiem nie zapewnia całkowitej intymności.

- Przeszklenia wkomponowane w stalową, surową konstrukcję świetnie pasują do loftów. Prywatność możemy uzyskać za pomocą szyb przełączalnych umożliwiających zmianę własności szyby z przezroczystej na półprzezroczystą. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku łazienki przyległej do sypialni. Do łazienki dzięki temu wpada dzienne oświetlenie, a ponieważ łazienka dostępna jest również dla innych domowników z korytarza, ścianka przełącza się na półprzezroczystą po otworzeniu drzwi, zapewniając prywatność od strony sypialni. Koszty tego systemu są jeszcze dosyć wysokie, gdyż jest to stosunkowo nowa technologia - mówi Łukasz Mroczek z Artemia Design.
  • W odpowiednim zestawieniu materiałowym i kolorystycznym bez problemu zauważymy granicę pomiędzy strefami.
  • Dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju regały i meble skrzyniowe. Dzięki ich zastosowaniu nie tylko podkreślamy charakter wnętrza czy podział stref, ale także zyskujemy cenne miejsce do przechowywania.
  • Bardzo istotną rolę podczas podziału przestrzeni odgrywa forma i stylistyka. Dzieląc strefy możemy też zdecydować się na zróżnicowanie kolorystyki czy materiałów wykończeniowych.
  • Meble o nieregularnej formie, takie jak sofy czy narożniki w delikatny sposób oddzielą poszczególne strefy. Warto jednak zaznaczyć, że granica dzieląca przestrzeń będzie tylko umowna.
  • Wydzielając przestrzeń możemy zdecydować się na połączenie wyspy ze stołem jadalnianym. Taka metoda pozwoli odseparować strefę wypoczynkową.
  • W akcentowaniu podziałów pomocne okażą się wszelkiego rodzaju przepierzenia. Z jednej strony ciekawie odseparują przestrzeń, z drugiej natomiast mogą stanowić funkcjonalny regał.

Miejsca

Opinie (39)

  • (2)

    SalOn z aneksem jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi mających małe dzieci (gotuje a jednocześnie mam na oku maluchy), ludzi młodych i prowadzących bujne życie towarzyskie (nie jestem zamknięta w kuchni, a goście nie czekają na mnie w salonie, możemy konwersowac - a ja jednocześnie przygotowuje potrawy do podania. Oddzielna kuchnia lepsza jest, gdy mamy dzieci nastoletnie lub prowadzimy raczej zamknięty na ludzi dom.

    • 8 2

    • u nas to się sprawdza nawet gdy dzieci sa juz mocno nastoletnie

      my mamy gości, oni mają- i razem gotują, gadają
      a są pokoje "osobiste" dzieci, że ta "druga część" rodziny , która akurat nie ma gości, może tam posiedzieć poczytać, pospać, tv.

      • 0 0

    • Racja

      Dokladnie!Majac male dziecko salon z aneksem to idealne rozwiazanie.moge na spokojnie zrobic obiad, synek bawi sie i mam go na oku. Jest to tez fajna opcja jesli domownicy lubia gotoeac i spedzac wspolnie czas.jesli hodzi o zapachy-wszystkonzalatwia dobry okap lub okno w czesci kuchennej.

      • 1 0

  • to nic nowego na przelomie lat 50/60 ubieglego wieku urzadzono tak mieszkania

    zdaje sie dwie architektki z warszawy , nastepstwem tego byly meblościanki ,regały itp bo miały dzielić mieszkania na podstrefy - wówczas to były awangardowe projekty

    • 5 0

  • ja mam wszystko razem

    nawet wrota do łazienki na oścież, zamykam podczas korzystania gdy mam gości, albo goście zamykają za sobą, choć są i tacy co nie zamykają i wesoło nam przy pokerze :D

    • 2 0

  • U mnie był problem z oddzieleniem biura od salonu, ale zdecydowałem się na ściankę działową. Poza tym stonowane i eleganckie meble z kjk nie bardzo mi pasowały do kolorowego salonu. Trzeba to było jakoś pogodzić...

    • 0 0

  • Sowan

    My do podzielenia przestrzeni w mieszkaniu użyliśmy ścian składanych swg 120 Sowan, są super praktyczne i solidne i nie myślałam wcześniej, że takie jest to przydane w mieszkaniu, np. wtedy jak znajomi do nas wpadają. Super sprawa !

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane