Wiadomości

Pierwsze mieszkanie? Duże mieszkanie

Rośnie popularność dużych mieszkań i domów. Coraz częściej decydujemy się na ich kupno, nawet jeśli znajdują się w dzielnicach oddalonych od centrum. Mieszkanie w Baninie, Pępowie czy gdańskim Jasieniu staje się coraz bardziej komfortowe ze względu na rozwój infrastruktury komunikacyjnej i handlowo-usługowej.Często zdarza się, że nawet młodzi ludzie, którzy idą na swoje po latach spędzonych pod jednym dachem z rodzicami, decydują się od razu na kupno większego mieszkania lub domu.

Myślenie perspektywiczneMłodzi ludzie mają świadomość, że w przyszłości ich rodziny mogą się powiększyć i wolą pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. To bardzo rozsądne podejście, ponieważ ceny mieszkań i domów w Trójmieście, jak i w całej Polsce, cały czas rosną.

Choć posiadanie mieszkania to jeden z najważniejszych celów i pragnień w życiu niemal każdej młodej osoby, sam proces jego kupna i uzyskania kredytu jest stresujący. Kupienie od razu większego mieszkania lub domu pozwala zapomnieć na dłużej o powtarzaniu całej procedury na nowo.

Na zmianę lokalu z mniejszego na większy decydują się także rodziny, które etap mieszkania w kawalerce mają już za sobą. Dorastające dzieci potrzebują własnej przestrzeni, którą znajdą w większym mieszkaniu lub domu.

Co czwarte mieszkanie na rynku ma co najmniej 65 m kw.Najnowsze dane* z rynku mieszkaniowego potwierdzają spory wzrost popularności większych mieszkań.

Liczba transakcji dotycząca mieszkań o powierzchni od 65 do 80 m kw. wzrosła z 13 do 17 proc. Największe mieszkania, o powierzchni powyżej 80 m kw., znalazły zauważalnie więcej nabywców. Udział takich transakcji w rynku wzrósł z 4 do 9 proc. Wynika z tego, że już 26 proc. transakcji dotyczy mieszkań o powierzchni 65 m kw. i większej.

Zalety mieszkania poza centrum miastaDuże mieszkanie nie musi oznaczać wysokich cen, często niedostępnych dla młodych ludzi. Na rynku jest sporo atrakcyjnych finansowo ofert. Szczególnie dotyczy to inwestycji na przedmieściach Gdańska. Mieszkańcy znajdą tam świeże powietrze, spokój, bliski kontakt z naturą, tereny idealne na spacery i rowerowe wycieczki. Zalet mieszkania poza ścisłym centrum jest wiele. Rozbudowa infrastruktury handlowo-usługowej, drogowej i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wpływa pozytywnie na komfort mieszkania z dala od ścisłego centrum.

Duże mieszkania w dzielnicy Jasień w GdańskuDuże, atrakcyjne dla młodych ludzi mieszkania można znaleźć na przykład na osiedlach Młody Jasień II i Młody Jasień III, powstających przy ul. Stężyckiej w Gdańsku. Deweloperem jest firma Siódme Niebo.

Jasień to prężnie rozwijająca się dzielnica z nowoczesną zabudową, zamieszkana głównie przez młodych ludzi. W okolicy osiedla znajduje się pełna infrastruktura handlowo-usługowa. Do najbliższego sklepu jest 100 metrów, podobnie jak do przystanku autobusowego. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się też Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 7.

W sumie na obu osiedlach dostępnych jest około 40 mieszkań o powierzchni od 29 do 74 m kw. Czteropokojowe mieszkania (65 m kw.) pozwalają wygodnie żyć nawet dużej rodzinie. Kosztują przy tym od 355 tys. zł, co sprawia, że cena metra kwadratowego oscyluje wokół 5,5 tys. zł. Jest to coraz rzadziej spotykana cena wśród gdańskich nieruchomości.

Dostępne są tu także nieco większe, bo ok. 74-metrowe, mieszkania czteropokojowe. Ich cena wynosi 436 tys. zł, czyli mniej niż 6 tys. zł za m kw.

Wszystkie mieszkania na osiedlu Młody Jasień znajdują się w niewielkich budynkach, mieszczących od dwóch do czterech lokali. Dodatkowo własny ogród i możliwość zamontowania kominka (w mieszkaniach z II etapu) sprawiają, że żyje się tu równie komfortowo jak w domu, a za zdecydowanie niższą cenę.

Spory wybór domów w Pępowie koło BaninaNie wszyscy ludzie mają potrzebę mieszkania w centralnych dzielnicach miast. Część z nas preferuje bliski kontakt z naturą i ciszę na co dzień. Jeśli ktoś marzy o warzywach z własnego ogródka i śpiewie ptaków za oknem o poranku, swojego miejsca do życia będzie szukał na przedmieściach.

W Pępowie obok Banina, 6 km od Gdańska i 1,5 km od przystanku PKM Pępowo Kartuskie, rozbudowuje się osiedle domów szeregowych o nazwie Onnea. Po zakończonej sukcesem sprzedaży dwóch pierwszych etapów - w trzecim i czwartym powstaje ponad 100 domów. Buduje je firma deweloperska Siódme Niebo.

Dostępnych jest wciąż kilkanaście domów. Wśród nich są duże domy o powierzchni 121,15 m kw. z murowanym i ogrzewanym garażem o powierzchni ponad 21 m kw. (etap III). A także mniejsze domy o powierzchni 69,87 m kw. lub 74,07 m kw. z miejscem postojowym (etap IV). W największych domach znajduje się poddasze o powierzchni 40 m kw.

Najmniejsze, trzypokojowe, domy są dostępne w cenie od 259 tys. zł. Największe, 121-metrowe, składają się z czterech pokoi i można je kupić już za 409 tys. zł. To oznacza, że kupując domy na osiedlu Onnea, za metr kwadratowy zapłacimy od 3,3 tys. zł do 3,7 tys. zł.

Lokalizacja osiedla pozwala jego mieszkańcom korzystać zarówno z dobrodziejstw przyrody, jak i typowo miejskich usług. W odległości 1,8 km znajduje się kręgielnia, a 200 m dalej restauracja i szkoła podstawowa.

Domy na osiedlu Onnea będą gotowe do odbioru w czwartym kwartale 2020 roku i w pierwszym kwartale 2021 roku.

* Dane za: Barometr Metrohouse i Gold Finance. Najnowsze dane z rynku mieszkaniowego i kredytów hipotecznych. Wydanie 2. III kwartał 2019 r.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (33) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.