• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Planowanie przestrzenne. Urzędnicy przygotowali słowniczek pojęć

Krzysztof Koprowski
25 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sposób kształtowania zabudowy wynika z szeregu ustaleń planistycznych. Do ich współtworzenia zachęcani są także mieszkańcy. Sposób kształtowania zabudowy wynika z szeregu ustaleń planistycznych. Do ich współtworzenia zachęcani są także mieszkańcy.

Czym jest "wuzetka", ład przestrzenny albo intensywność zabudowy? Między innymi wyjaśnienie takich zagadnień znajdziemy w opracowanym przez Biuro Rozwoju Gdańska internetowym słowniczku planowania przestrzennego. Inicjatywa urzędników ma ułatwić komunikację w procedurach, które nie zawsze są zrozumiałe dla mieszkańców.



Czy znasz określenia stosowane w planach zagospodarowania?

Planowanie przestrzenne to jedna z tych dziedzin, która z pozoru wydaje się prosta, jednak w rzeczywistości wymaga wielu lat nauki i doświadczenia. Tymczasem dotyczy ona wszystkich, mieszkańców miast i wsi. Na dodatek każda osoba, na odpowiednim etapie procedury planistycznej, może mieć wpływ na tworzenie prawa miejscowego kształtującego przestrzeń.

Nikt przy tym wprawdzie nie wymaga od mieszkańców, aby mieli pełne przygotowanie merytoryczne w tym zakresie. Jednak biorąc udział w dyskusjach publicznych na temat powstających planów miejscowych lub próbując rozszyfrować zapisy tych istniejących, mogą oni czuć się zagubieni słysząc szereg nowych pojęć.

Z myślą o poprawie komunikacji z mieszkańcami Biuro Rozwoju Gdańska przygotowało internetowy słowniczek planowania przestrzennego, gdzie w przystępnej formie wyjaśnione są podstawowe pojęcia z tego zakresu, używane na co dzień przez środowisko urbanistów.

Fragment strony internetowej BRG z wyjaśnieniem hasła dot. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Fragment strony internetowej BRG z wyjaśnieniem hasła dot. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wśród dotychczas opracowanych haseł dowiemy się m.in. czym jest:

Wizje rozwoju małych przestrzeni dzielnicowych w Gdańsku



Ponadto w bardzo dużym skrócie wyjaśnione zostały stosowane w Gdańsku tzw. dokumenty strategiczne, mające znaczny wpływ na nowe plany zagospodarowania przestrzennego:

Biuro Rozwoju Gdańska zapowiada dalszy rozwój słowniczka o kolejne pojęcia.

Czy wiesz, co to jest?



Wuzetka - potoczna nazwa decyzji o warunkach zabudowy, która określa dopuszczalne ramy inwestycji i szczegółowe wytyczne dotyczące zagospodarowania terenu. Decyzja ta jest wydawana w przypadku braku obowiązującego na danym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta po uzgodnieniach z innymi organami - na przykład zarządcą drogi czy konserwatorem zabytków. By się o nią ubiegać nie trzeba dysponować prawem do zarządzania nieruchomością, której dotyczy decyzja, należy jednak spełnić inne kryteria określone w przepisach prawa.

Ład przestrzenny - pożądany sposób docelowego zagospodarowania przestrzeni, jak również opis istniejącego sposobu jej zagospodarowania; w pierwszym ujęciu jest to takie ukształtowanie przestrzeni, które uwzględnia uwarunkowania funkcjonalne, społeczne, środowiskowe, gospodarcze, kulturowe, estetyczne i tworzy harmonijną całość. W przypadku kształtowania przestrzeni w mieście zwraca się również uwagę na jej walory ekonomiczne i prawo własności. Ład przestrzenny wykracza poza interesy jednostki czy grupy społecznej; powinien być traktowany jako dobro wspólne.

Intensywność zabudowy - wskaźnik powierzchni całkowitej zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej; suma całkowitej powierzchni kondygnacji mierzona jest po zewnętrznym obrysie.

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i w decyzjach o warunkach zabudowy ujęte są minimalne i maksymalne wartości intensywności zabudowy; oba te parametry wyznaczają granice, w jakich musi mieścić się projekt inwestycji. Ustalenie minimalnego wskaźnika związane jest z racjonalnym wykorzystaniem działek przeznaczonych pod zabudowę, dzięki niemu można też zoptymalizować koszty stworzenia infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej czy energetycznej i uniknąć np. podłączania sieci do pojedynczych nieruchomości, co jest ekonomicznie nieuzasadnione. Maksymalny wskaźnik ma zaś chronić przede wszystkim przed nadmiernym wykorzystaniem środowiska oraz przed zaburzaniem ładu przestrzennego. Wskaźniki intensywności zabudowy są obliczane indywidualnie dla każdego terenu inwestycyjnego.

Źródło: słowniczek planowania przestrzennego Biura Rozwoju Gdańska.


Nowe narzędzie planistyczne dla poprawy komunikacji miejskiej w Gdańsku Nowe narzędzie planistyczne dla poprawy komunikacji miejskiej w Gdańsku

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (24) 1 zablokowana

  • (4)

    Bardzo dobrze, że urzędnicy przygotowali słowniczek pojęć. Jeszcze 10 lat i małymi kroczkami nauczą się podstaw planowania przestrzennego i zobaczą jakie błędy popełniają przez te wszystkie lata.

    • 18 4

    • lepiej bym tego nie ujął

      Miałem okazję pracować z paroma osobami, które przepracowały kilknascie lat w BRG i dziwiłem się jak ktos tak niekompetentny uchował się na rynku pracy. Z naszej komercyjnej pracowni urbanistycznej wyleciały z hukiem.

      • 5 1

    • (1)

      na poludniu wg MPZP od lat przewidziany jest tramwaj od wezla lostowice-swietokrzyska do wezla kowale a nastepnie do wezla przy lawendowym. petla tramwajowa spinajaca cale poludnie.

      niestety urzednicy nie wiedza co jest w planach i wymyslili PKM

      • 0 2

      • No i?

        Tramwajem jeździ się krótkie dystanse, kolejką dłuższe.

        • 1 0

    • Tylko, gdzie podział się Ład Przestrzenny. To nie tylko nowe zabudowania, wciśnięte w każde możliwe miejsce, to też ład komunikacyjny, a tu projektowanie kuleje.

      • 0 0

  • Szanowna Pani Chabior

    Będąc wiceprezydentem ds. równego traktowania, kiedy się pani zajmie mobbingiem w BRG? Kiedy się pani zajmie brutalnymi ingerencjami w pracę planistyczną ze strony pani odpowiednika odpowiedzialnego za to biuro i zmuszaniem pracowników biura do uczestniczenia w tych mówiąc krótko nadużyciach? (np. plan dla Brzeźna).

    • 23 3

  • Jak miernoty urzędnicze mogą planować (2)

    Jeśli nigdy nie byli za granicą, nie widzieli dobrych praktyk? Dno i porażka, PRL wiecznie żywy w umysłach UM w Gdańsku

    • 9 5

    • (1)

      Kolego, od PRL to się odp..l Porównaj jak dało się wówczas planować osiedla z wielkiej płyty aby były funkcjonalne, dobrze skomunikowane i nie przytłaczały mieszkańców zabudową okno w okno. To wszystko dało się zrobić bez wałków, podpaleń i łapówek. Obecnie masz tego odwrotność, tylko że dodaje się do tego sztuczny prestiż, aby konsument dostawał małpiego rozumu, bo jest litera "v" oraz angielsko-brzmiące frazesy w nazwie.

      • 10 2

      • w punkt

        • 0 1

  • "Sposób kształtowania zabudowy wynika z szeregu ustaleń planistycznych. Do ich współtworzenia zachęcani są także mieszkańcy."

    To się uśmiałem, niech powiedzą tą ściemę tym, na których osiedlach ni z gruchy ni z pietruchy np na trawniku między blokami albo parkingu po opchnięciu wszystkich mieszkań deweloper zaczyna stawiać 20 metrów od okien sprzedanych mieszkań nowy budynek , który zasłania wszystko i z mieszkania robi klikę bez światła, o którym nie było mowy w planach przy sprzedaży wcześniejszych mieszkań. Albo tym któzy mieszkają na jakimś osiedlu domów a obok nie wiadomo skąd bez ustaleń i pytań stawiają 20 piętrowy wieżowiec z którego okien każdy zagląda ci do ogrodu albo domu, a takich przypadków w Gdańsku jest pełno. Do tego te hasełka chyba im obce są
    - plan zagospodarowania przestrzennego i jak wygląda jego tworzenie,
    - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
    - ład przestrzenny,
    - partnerstwo publiczno-prywatne,
    - przeznaczenie terenu,
    - warunki zabudowy,
    wszystko punkt po punkcie czego brakuje w Gdańsku poza partnerstwem publiczno-prywatnym, czytaj miasto zbroi teren z kasy podatników, doprowadza drogę na jakieś zad*pie (gdzie równolegle główne drogi są dziurawe) lub oddaje w promocji działki w centrum (np droga w polu na Wyspie Sobieszewskiej i podobne kwiatki)

    • 16 1

  • Problemem nie jest niezrozumienie dokumentów planistycznych, tylko kompletny brak ich poszanowania przez mieszkańców i brak wyciągania konsekwencji przez miasto. Wg MPZP za moimi oknami jest teren przewidziany na zieleń, w rzeczywistości jest tam dziki parking, a miasto mimo zgłoszeń nie reaguje. Jeśli nikt nie pilnuje przestrzegania zapisów tych dokumentów to po co je tworzyć?

    • 18 4

  • (1)

    Przepraszam, ale jak to czytałem to z krzesła spadłem, hahaha;) Planowanie przestrzenne w Gdańsku? Serio? Owszem, pojawiło się na przełomie XIX/XX wieku, ale definitywnie skończyło się w latach 70/80, wraz z końcem budowy dobrze zaplanowanych i funkcjonalnych osiedli z wielkiej płyty(Zaspa, Przymorze/ Żabianka). Planowanie przestrzenne obecnie? Jak do tej pory, to wygląda to tak, że kto da komu trzeba w łapę, to robi swoje. Jak inaczej da się logicznie wytłumaczyć budowę koszmarków takich jak Bastiony Wałowa/Forum oraz innych potworków, pasujących do otoczenia jak pięść do nosa. Byle tylko wycisnąć tyle m2 ile się da. Sabotaż przestrzeni wspólnej i tyle. Co oni teraz pier...lą o planowaniu xD

    • 20 2

    • pełna racja obecnie te najlepsze osiedla jak przymorze są zageszczane nowymi blokowiskami na potege! Bezmyslnie!!

      kazdy skrawek w ziemi na przymorzu sprzedany pod dewelopera a rozwiazan komunikacyjnych brak parkingów brak!

      • 3 0

  • Najważniejsze słowa, to deweloper. ON decyduje co gdzie i jakie powstanie.

    • 11 0

  • A gdzie odrolnienie i bonifikaty dla kościoła?

    • 2 1

  • polecam Sprawdzanie planów (2)

    Bo potem krzyk, ze Janusz se kupił mieszkanie na Szadółkach i awantura, ze wybudują mu drogę pod balkonem, która zaprojektowali 30 lat temu

    • 13 1

    • niby rozsądny argument, ale i tak mogą uchwalić nowy plan dla działki sąsiedniej (nawet zabudowanej) a w nim zgoda na 100 m BigBoy: i co by dało czytanie planów jak ktoś kupował mieszkanie w sąsiadujących z nim inwestycjach: 3 żagle albo 4 oceany?

      • 6 1

    • Ogólnie, w mieście trudno spodziewać się, że sąsiednie działki nie zostaną zabudowane.

      • 0 0

  • Niekompetentni skompromitowani urzędnicy chca kogos pouczac,całkowity brak planowania i wydawanie zezwolen za pełne siatki z

    Zobaczcie co robią na przymorzu kazdy skrawek ziemi sprzedaja deweloperom mimi prostestu mieszkanców.kompletny brak miejsc do parkowania dla samochodów korki w dzielnicy komunikacja beznadziejna i zamiast dodatkowego pasa dla aut czy buspasa dla autobusów oni chca tam wpakowac tramwaj!!Tramwaj który jest najmniej efektywny najbardziej awaryjny ma zajmowac cały pas jezdni .zamiast bus pasów które są najlepswzym rozwiazaniem wmiescie i potrafia rozładowac korki korzystaja znich karetki pogotowia dzieki którym szybciej jadą ratowac ludzi!

    • 3 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane