• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Ewa Budnik
2 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Budowa szła pełną parą i wszystko zapowiadało się dobrze... do czasu. Jeśli odnajdziemy więcej osób z podobnymi problemami nie musimy być osamotnieni w zmaganiach z deweloperem. Budowa szła pełną parą i wszystko zapowiadało się dobrze... do czasu. Jeśli odnajdziemy więcej osób z podobnymi problemami nie musimy być osamotnieni w zmaganiach z deweloperem.

Kupujemy nowe mieszkanie. Po wizycie w biurze sprzedaży śni nam się nasze piękne M. W rzeczywistości bywa jednak, że po odebraniu kluczy okazuje się, że lokal ma wady, a kolejne pisma do dewelopera przechodzą bez echa. Jeśli w bloku lub na osiedlu jest więcej poszkodowanych, to można wspólnie dochodzić swoich praw. W sądzie.



Wierzysz w skuteczność pozwu zbiorowego?

W 2012 roku w ramach samego tylko programu Rodzina na Swoim w Gdańsku deweloperzy sprzedali 1325 mieszkań. To osoby i rodziny, które proces zakupu, odbioru i wykończenia nowego mieszkania przeszły po raz pierwszy. Wynika z tego wiele radości, ale często również rozczarowań... o czym czytelnicy nierzadko nam donoszą. Historie przedłużającego się oczekiwania na odbiór mieszkania, problemów z wentylacją, błędami w ociepleniu, wilgocią w halach garażowych, niewykończeniem części wspólnych, niedrożną kanalizacją czy zmianami zagospodarowania terenu osiedla (np. plac zabaw miał być, a nie będzie; przystanku autobusowego miało pod oknem nie być a jest...) są nam znane z korespondencji z czytelnikami. Scenariusz zawsze jest podobny: miało być pięknie, ale na obrazie z marzeń pojawiła się rysa, której mimo wielu monitów u dewelopera nie udało się usunąć... Pojawia się bezsilność, bo w pojedynkę trudno walczyć z dużym przedsiębiorcą, który swoje racje ma (bywa, że uzasadnione!) i nad interes klienta przedkłada rachunek ekonomiczny.

Jedynym ratunkiem staje się sprawa w sądzie, przed czym wielu pokrzywdzonych właścicieli ucieka - ze względu na koszty i czas trwania procesu. Jednak już pradziadowie wiedzieli, że "w kupie raźniej". Dzisiaj zgrana grupa może skorzystać z pozwu zbiorowego. Podstawą prawną jest Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44). Prawo jest niestare, jeszcze niewiele grup zdążyło przetrzeć sądowe szlaki, ale popularność tego narzędzia z pewnością będzie rosła, w kontekście dochodzenia roszczeń u deweloperów również.

- Rocznie udzielamy około 200 porad z zakresu usług deweloperskich. Gdańszczanie zwracają się do nas najczęściej z powodu technicznych niedoróbek w budynkach, chodzi o pęknięcia, brak obiecanego wykończenia, problemy z oknami... - mówi Joanna Popik - Rozdębska, inspektor w biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów w Gdańsku. - Jeśli porada nie wystarczy podejmujemy próby polubownego załatwienia sprawy - na wniosek klienta występujemy do dewelopera z interwencją mającą na celu wyjaśnienie sprawy i polubowne jej załatwienie. Jeśli to nie przyniesie skutku i klient zdecyduje się na skierowanie sprawy na drogę sądową pomagamy w przygotowaniu pozwu. W przygotowaniu pozwów zbiorowych nie możemy uczestniczyć, bo w tych przypadkach konieczna jest reprezentacja grupy przez adwokata lub radcę prawnego. Póki co nie słyszałam, aby któraś z osób, które korzystały z naszej pomocy zdecydowała się na pozew zbiorowy.

Tymczasem, aby rozpoczęcie procedury było możliwe wystarczy, że zbierze się grupa 10 pokrzywdzonych osób. Górnego limitu nie ma - największym toczącym się w Polsce procesem w oparciu o pozew zbiorowy jest sprawa przeciwko Amber Gold. Przepisy o postępowaniach grupowych mają zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Roszczenia dochodzone w postępowaniu grupowym mogą mieć charakter zarówno pieniężny, jak i niepieniężny - klienci dewelopera mogą w ten sposób walczyć np. o usunięcie wad budynku.

Największą zaletą złożenia pozwu zbiorowego jest obniżenie jednostkowych kosztów procesu.
Na członków grupy rozkłada się wynagrodzenie dla prawnika oraz koszty sądowe.

To ile może wynieść w takiej sytuacji wynagrodzenie prawnika zależne jest od kwoty roszczenia. W przybliżeniu można je policzyć w oparciu Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych (...) lub Rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie (...)

Dla przykładu w przypadku pozwu zbiorowego przeciwko warszawskiemu deweloperowi J.W.Construction (klienci domagają się w tej sprawie zwrotu kwoty zapłaconej tytułem klauzuli waloryzacyjnej) koszty obsługi ustalone zostały na 15 proc. wartości dochodzonej kwoty. W momencie wpisu konieczne było wniesienie opłaty wysokości 600 zł.

Niższe są także koszty sądowe - można je podzielić Między wszystkich składających pozew zbiorowy. Można w ten sposób zaoszczędzić na opłatach zeznań biegłych i ich ekspertyzach (to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych). W przypadku pozwu zbiorowego wpis od pozwu wynosi 2 proc. od wartości dochodzonej kwoty - w zwykłym postępowaniu jest to 5 proc.

- Pozwy zbiorowe przeciwko deweloperom nadal nie są popularne, bo jeśli dochodzi do interwencji prawnej, czyli sytuacji kiedy klient jest reprezentowany przez profesjonalistę, to spory często udaje się zakończyć ugodą. Deweloperzy, którzy nie są obsługiwani przez profesjonalną kancelarię prawną po prostu wiedzą, że w określonych sytuacjach nie wygrają - przyznaje Bartosz Bernecki z gdańskiej kancelarii Stigma Office. - Inna sprawa, że Polacy mają problem z dogadaniem się. Często pozew zbiorowy trudno skonstruować, bo grupie trudno się zebrać, mimo że jej potencjalni członkowie są sąsiadami.

Jeśli chcesz ocenić pracę trójmiejskich deweloperów możesz dodać opinię w naszym katalogu obiektów w kategorii Deweloperzy

Dochodzenie roszczeń w drodze pozwu zbiorowego ma niestandardową procedurę, opisana jest ona w ustawie. Warto zwrócić wagę na kilka elementów

1. Reprezentant grupy

Może być nim osoba będąca członkiem grupy lub miejski rzecznik praw konsumentów. Prowadzi on postępowanie w imieniu własnym na rzecz wszystkich członków grupy. Zbiera grupę, ustala zasady uczestnictwa w grupie czy wynagrodzenie adwokata (radcy prawnego).

2. Adwokat lub radca prawny

W świetle ustawy grupa musi być reprezentowana przez profesjonalistę.
W postępowaniu grupowym obowiązuje przymus adwokacko-radcowski. Zgodnie z ustawą umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda - nie więcej niż 20 proc. tej kwoty.

3. Grupa nie zawsze może wystąpić razem
Najpierw, na osobnej rozprawie, sąd rozstrzyga o dopuszczalności postępowania grupowego i odrzuca pozew, jeżeli sprawa nie może zostać rozpoznana w takiej procedurze. Gdy jest to dopuszczalne, wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.

Po jego uprawomocnieniu sąd zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego. Musi ono zostać opublikowane w poczytnej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Zawiera ono informacje o możliwości przystąpienia do grupy przez osoby, których roszczenia mogą być objęte powództwem grupowym przez złożenie reprezentantowi grupy, w oznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ogłoszenia, pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do grupy.

Po upływie wyznaczonego przez sąd terminu, nie krótszego niż miesiąc od dnia doręczenia powodowi zarzutów co do członkostwa, sąd wydaje postanowienie co do składu grupy. Dopiero wtedy może rozpocząć się właściwy proces.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (46) 1 zablokowana

  • Czy może ktoś podać (14)

    konkretny przykład pozwu zbiorowego zakończonego sukcesem? Tzn., że zapadł korzystny i prawomocny wyrok dla grupy pozywającej.

    • 35 4

    • (12)

      Moje osiedle zebrało się i ustanowiło kancelarie do wystąpienia z pozwem zbiorowym przeciwko deweloperowi. Kancelarii zapłaciliśmy 15 tys. i 7 tys kosztowała opinia biegłego odnośnie stanu technicznego osiedla (generalnie kwestia melioracji była skopana, woda w garażach, brak wiatrołapów, wiele mniejszych niezgodności z projektem budowlanym). Kancelaria prowadziła rozmowy z deweloperem po wystosowaniu wezwania do zapłaty kwoty 800 tys zl. Deweloper się ugiął i sam wykonał poprawki jakich się domagaliśmy. Trwało to ponad rok, taka wymiana korespondencji kancelarii z deweloperem, ale jednak efekt pozytywny. Dodam ze koszty zostały poniesione z funduszu remontowego wspólnoty. Wiec złożyli się wszyscy na nie i nie było to odczuwalne dla poszczególnych właścicieli.
      Wiem o jednym korzystnym wyroku dla jednego z osiedli na Osowej.

      • 17 10

      • kancelaria ....wzieła 15 tys???? (5)

        ja pier*****e ze tak napisze + 7 tys.........jest wolność i demokracja nie było tanszej kancelarii? czy zmowa cenowa nadal obowiązuje?

        • 15 8

        • 15k to bardzo malo za zbiorowke

          • 15 11

        • A co to jest 15 tys zł????? (2)

          Jak chcesz zatrudnić kogoś, płacąc mu 3000 na rękę, to wychodzi 5000 brutto (koszt pracodawcy, czyli uwzględniając ZUS i podatki). Jeśli nad sprawą pracujemy 2 miesiące, to jest 10 tys brutto. A to jest tylko jeden pracownik!! Do tego VAT, to jest 12300. Kancelaria musi posiadać biuro, telefon, skrzynki pocztowe (e-mail), faks, wyposażenie. Samo nieduże biuro to koszt rzędu kilku tys na miesiąc. Ale oczywiście prowadzi na raz wiele spraw, więc te koszty się dzielą na kilka części. Spokojnie wychodzi 15 tys na 2 miesiące. Jeśli sprawa trwała rok, to miesięcznie płacili im 1250 zł. To już nie jest taka spora kwota.

          • 11 9

          • nie czaruj (1)

            adwokat w ciągu wspomnianych 2 miesięcy nie pracuje nad 1 ale nad 100 sprawami, bo postępowanie sądowe jest tak przewlekłe, że starczy się pofatygować na rozprawę raz na pół roku, i raz na kwartał napisać pismo do sądu

            • 15 4

            • Oczywiście że tak

              Zwróciłem tylko uwagę, że 1250 /msc to nie jest jakieś szaleństwo. Jak ktoś jest na etacie i dostaje na rękę 3000 zł to dla niego 7 tys. wydaje się ogromną kwotą. Nie wie, że tyle jego firma musi zarobić w miesiącu na samą jego wypłatę i związane z pracownikiem koszty (lokal, media itd) !!

              • 0 0

        • jak dla ciebie 1000 zł to duzo to sie zwolnij z kasy biedronkowej

          • 1 4

      • Pani Ago nie ma nic za darmo... (4)

        koszty sie rozłożyły tak ? wiec coś wam podskoczyło gdzies te pieniadze musza zasilic znowu ten fundusz niech pani nie pisze "nie odczuwalne" ilu was tam było do zrzutki???

        • 9 4

        • (3)

          Jednak były nieodczuwalne te koszty, gdyż na fundusz remontowy płacimy 50 gr od m2. I mieszkaliśmy 2 lata już jak uznaliśmy, ze dosyć proszenia pora na konkretniejsze kroki, zatem te pieniądze już były zebrane. Wiec nie zrzuciliśmy się specjalnie na ten cel. Po prostu uchwałą takie przeznaczenie tych środków zostało przewidziane. A ze osiedle ma w tej chwili 5 lat to dopiero pokończyły się okresy gwarancyjne i na pewno w razie konieczności wysokość opłaty na fundusz ulegnie podwyższeniu. Puki co tak nie jest.
          Nie wszyscy mieszkańcy zgodzili się wystąpić z pozwem zbiorowym, upoważnienie podpisało około 80%, i te osoby przegłosowały uchwały o poniesieniu kosztów ze środków funduszu remontowego. Z tego co pamiętam, to prawnicy mówili, ze w razie korzystnego wyroku te osoby które nie podpisały upoważnienia będą musiały dołożyć wedle udziałów środki na przeprowadzenie prac, o których wykonanie szedł pozew. Zatem nie musi 100% mieszkańców występować jako autorzy pozwu zbiorowego.

          • 1 6

          • Ale nie bardzo rozumiem... (2)

            Zapłaciliście 15k pln kancelarii prawnej, złożyliście pozew zbiorowy, po czym poprawki wykonaliście z funduszu remontowego, czyli swoich własnych pieniędzy...?
            Gdzie tutaj jest jakiś sukces..? Potrzebna była wam do takieJ decyzji kancelaria??

            • 11 12

            • Czytać ze zrozumieniem

              Z funduszu opłacili rzeczoznawcę i kancelarie prawną a usterki naprawił deweloper za soje dutki :)

              • 15 6

            • Rzeczoznawca potrzebny, by wykazać fuszerkę Wykonawcy...

              ..., kancelaria, by wezwać Wykonawcę do wykonania czegoś, co powinien wykonać. OK. Poniesione koszy z funduszu remontowego są wydatkowane z naruszeniem prawa. Wykonawca winien je ponieść, a nie mieszkańcy i oto także winna wnosić kancelaria. Dziwne prawo.

              • 3 0

      • biegły

        Pani Aganieszko, czy może Pani podać kontakt na tego biegłego. Jesteśmy teraz na etapie poszukiwań takiej osoby.

        • 1 0

    • Tak

      Swego czasu mieszkalem w bloku, w ktorym niezgodnie z projektem wykonano dach. Powodowalo to przemarzanie i czasami zalewanie mieszkan na poddaszu. Po 3 latach procesu zapadl wyrok uznajacy roszczenia wspolnoty mieszkaniowej (wspolnota pozwala developera). Developer musial doprowadzic dach do stanu zgodnego z projektem i zadoscuczynic poszkodowanym.

      • 7 0

  • (1)

    I co macie swoją demokracje że nawed ukarać nie potraficie tylko zabawa w pozwy i sady powodzenia w odzyskaniou kasy i praw może za 10-20 lat :)))

    • 30 5

    • głupiś się urodził, głupiś zdechniesz...

      • 0 1

  • Zapraszam do zapozniania sie sprawy mieszkancow Osiedla nad jeziorem w Chwaszczynie (4)

    Deweloper z pasja..czyli EUROSTYL...niezle wybudowal energoszczedne osiedle z pompami ciepla...rachunki tak wysokie,ze lepije gaz doprowadzic i nie siedziec w zimnych mieszkaniach juz od pazdziernika....!!!!!!!!!!!!

    • 41 3

    • aby można było stosować pompy ciepła musi być spełniony SZEREG wymogów

      jeśli pompy działąją bez rekuperacji to same w sobei były tylko chwytem marketingowym,
      kolejna sprawa to że wszystkie lokale muszą być tak samo grzane, jesli jeden z mieszkanców ustawia sobie temperaturę na 18 stopni to sobie możecie grzać w nieskończoność
      generalnie pompy ciepła są dobre dla domów jednorodzinnych, gdzie cały budynek jest wykonywany pod rygorem, z badaniem szczelności na zakończenie budowy,
      pompy ciepła to genialny wynalazek ale przepraszam za wyrażenie - nie dla debili, sorki ale taka jest prawda, ja buduję dom z pompą ciepła i od dwóch lat siedzę nad literaturą w temacie plus płacę profesjpnalnym projektantom

      musiałbym mocno się napalić zioła aby podpisać umowę kupna mieszkania od dewelopera z pompą ciepła

      ale głowa do góry - polak to sprytne zwierzę które uczy się na błędach, następne, mieszkanie już kupiszna gazie ;-)

      • 5 1

    • prawie kupiłem tam mieszkanie (1)

      w 2010 prawie kupiłem tam mieszkanie,to nie jest developer ,tylko firma która wszystko zleca firmą zewnętrznym,na moje szczęście nie zdecydowałem się na zakup,niestety czeka was jeszcze obwodnica pod oknami,szkoda,bo lokalizacja w 2010 wydawała się ok

      • 0 4

      • Obwodnica

        Jest w planach od ponad 20 lat.
        Wystarczyło zapytać sąsiadów z żółtego domku zza płotu...

        • 3 0

    • czy kupujący nie umieją czytać

      a może kupujący nie umieją czytać i zaskoczony kupujący nie widział, że kupuje mieszkanie w osiedlu z pompami ciepła ?

      • 3 0

  • Pozew zbiorowy ma wadę. (2)

    Wystarczy, że pozwany developer dogada się z JEDNYM poszkodowanym i cały pozew zostaje wycofany.

    • 9 3

    • sss (1)

      zawsze wtedy temu jednemu cwaniakowi można podpalić drzwi lub samochód.

      • 11 8

      • dokladnie...

        kapusiów i łamistrajków nie lubimy
        solidarność musi być

        • 1 0

  • Królowie życia z mini ratką i aneksem kuchennym (ciemną kuchnią bez ściany). (1)

    My Polacy tak mamy, że jak siedzimy w gófnie, to chcemy żeby inni też siedzieli.

    • 35 6

    • Odezwał się król mieszkający z mamą, którego nie stać na mini ratkę na mieszkanie i na rachunki za media :)

      Zazdrościsz że innych stać na swoje własne mieszkanko?

      • 1 3

  • RZąd kolesiów tak ustawił prawo zeby sie ludzim nieoplacało wnosic sprawy do sądu !! (5)

    Koszty sa tak ogromne ze ludzie musieli by brać kredyt!!Sam prawnik na dzień dobry bierze 7000 tys złotych bez względu na wynik rozprawy.Jakim mamy prawników to dzien wczesniej był artykóu .Oszukuja jak sie da kombinuja by tylko przeciagac sprawy i kolejna kase wyciagac!!

    • 36 2

    • 7000tys.złotych?

      To faktycznie, trochę dużo bierze;)))

      • 7 1

    • (1)

      Za co prawnik bierze 7 milionów na dzień dobry?

      • 10 2

      • gdybyście niebyli baranami tłukami pancernymi to byście wiedzieli ile zer ma milion!Ale dla gówniarstwa pewnie milion ma 3 zera :)

        • 2 5

    • .....a prokuratury sa przeżarte korupcją, najlepszy przyklad Gdansk-Wrzeszcz (1)

      • 12 1

      • a lato

        bywa niegorace

        • 0 1

  • Polnord - osidle wilanowska (1)

    Ciekawym przypadkiem jest firma Polnord. Odebrałem swoje mieszkanie w lipcu 2009 roku. Do dzisiaj nie mogę się doczekać chodnika i wykończenia drogi dojazdowej do własnego mieszkania - na osiedle wilanowska - 4 etap. Dlatego w przypadku zakupów od tego dewelopera proponuje wcześniej wymóc sporządzenie harmonogramu prac na osiedlu, który byłby załącznikiem do umowy. W przeciwnym wypadku raczej nie doczekacie się dróg, chodników, oświetlenia itp.

    • 15 3

    • poogladaj filmy S Barei

      a perzestaniesz marudzic

      • 4 3

  • Tak zwany "wymiar sprawiedliwosci" jest jeszcze gorszy od deweloperow i nie ma na nich mocnych

    nowej rewolucji i prawdzwego rozliczenia z przeszlosci potrzeba.

    • 19 2

  • sąd nie jest JEDYNYM ratunkiem, jak szanowna Pani Redaktor pisze

    jest jeszcze mediacja, która w sposób szybki, tani i skuteczny może pomóc zakończyć spór. Jedynie wymagana jest zgoda na nią obu stron - ale biznesmeni też kalkulują swoje ryzyko i często przystępują do rozmów.

    • 1 3

  • Przyjazne osiedle Straszyn (1)

    BDM też cwaniak, buduje jeden budynek po drugim, nawet jeśli nie sprzedał połowy mieszkań. Co sie zobaczy gołym okiem to wpisze w protokół.
    Po 2 latach są gnijące bloki, popękane balkony, częśc mieszakańców nie ma domofonu bo są zamurowan kable!! Wieje z kontaktów :) i wiele innych bloki sa po rzeczoznawcy mamy do poprawki mnóstwo rzeczy! na żadne wezwanie nie odpowiada. Odbija piłeczke jak tylko się da. Ogólnie nie polecamy/ Fajne miejsce beznadziejny deweloper

    • 10 0

    • A co, ma ci wpisać to, czego nie widać?

      Tak już jest, że do protokołu się wpisuje to, co widać gołym okiem; jak nie widać a wylezie w okresie rękojmi to się zgłasza sprzedającemu i on usuwa wadę w trybie rękojmi, a jak coś wylezie po upływie okresu rękojmi, a okaże się, że powstało wcześniej (wada ukryta), to też ma usunąć.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane