• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

SM Ujeścisko: ważny tydzień dla mieszkańców, trwają zebrania

Mieszkańcy Ujeściska na protestach przed państwowymi instytucjami walczą o dobro spółdzielni. Jest więc szansa, że tym razem zebrania zostaną potraktowane jak najważniejsze wybory i frekwencja dopisze.
Mieszkańcy Ujeściska na protestach przed państwowymi instytucjami walczą o dobro spółdzielni. Jest więc szansa, że tym razem zebrania zostaną potraktowane jak najważniejsze wybory i frekwencja dopisze. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Od dzisiaj do piątku w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko odbywają się zebrania dla wszystkich członków spółdzielni. Wybrana zostanie nowa rada nadzorcza, a potem głosowane będą m.in. zmiany w statucie i podejmowane decyzje o sprzedaży części gruntów należących do spółdzielni. Poprzez udział w tych zebraniach mieszkańcy mogą się przyczynić do uratowania spółdzielni przed upadłością.Czy chodzisz na zebrania w swojej spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej?

Zobacz wyniki (686)
Członkowie SM Ujeścisko o organizację Zebrań Przedstawicieli Członków walczą od ubiegłego roku, w tej sprawie pod kościołem na Ujeścisku były nawet zbierane podpisy. Potrzeba ta stała się tym bardziej paląca po tym, jak okazało się, że konta spółdzielni zajął komornik sądowy.

Po tym, jak w tym roku w spółdzielni dokonał się "przewrót" i został zmieniony zarząd, zebrania grup członkowskich zostały zwołane - odbędą się w dniach 3-7 sierpnia, codziennie po dwa zebrania o godz. 17 i 20. Członkowie nawet nie będą musieli jechać do innej dzielnicy Gdańska, jak to bywało za rządów poprzedniego zarządu - tym razem zebrania odbywają się w szkole przy Człuchowskiej 6.Mapka

DLA MIESZKAŃCÓW: PODZIAŁ NA GRUPY, SPRAWDŹ PO ADRESIE, KIEDY ODBYWA SIĘ TWOJE ZEBRANIE

- Na zebraniach grup członkowskich zarząd przekaże informacje o aktualnym stanie finansów spółdzielni, a przede wszystkim z każdej grupy [grup jest 10 - dop. red.] wybranych zostanie po sześciu przedstawicieli członków, którzy pod koniec sierpnia będą podejmować dalsze ważne decyzje dotyczące spółdzielni. Członkowie w bezpośrednich wyborach wybiorą także nowych delegatów rady nadzorczej: 2020 rok jest rokiem kolejnych wyborów do tego - najwyższego w spółdzielni - organu - tłumaczy Michał Zając, obecny członek zarządu SM Ujeścisko.  

Te spotkania są zatem podwójnie ważne:


Każdy z mieszkańców, przed zebraniem, powinien zastanowić się, kogo obdarzy zaufaniem jako swojego przedstawiciela i członka rady nadzorczej. Przypomnijmy, że tragiczna sytuacja, w jakiej znalazła się spółdzielnia, w dużej mierze wynikała z tego, że jej członkowie zupełnie nie interesowali się działaniami organów zarządczych. Natomiast koszty tego braku zainteresowania - zgodnie z prawem - wszyscy poniosą solidarnie.  

Jednym z punktów omawianych w czasie zebrania będzie uchwała na temat upadłości spółdzielni.

- Będziemy przedstawiać spółdzielcom taką uchwałę, bo sytuacja finansowa jest bardzo ciężka i zwyczajnie musimy być przygotowani na taki scenariusz lub też na układ sanacyjny. Robimy wszystko, żeby spółdzielnię przed upadłością uratować i oczywiście jej nie chcemy, ale przygotowanie gruntów spółdzielni do sprzedaży od strony prawnej - co uratowałoby spółdzielnię - będzie trwało wiele miesięcy. Prawnicy radzą nam, żebyśmy byli przygotowani na różne warianty i członkowie spółdzielni muszą o tym wiedzieć - mówi Michał Zając.
Próby kupowania pełnomocnictwa
Mieszkańcy osiedla donoszą, że pojawiają się osoby, które członkom spółdzielni proponują pieniądze w zamian za udzielenie pełnomocnictwa do głosowania - takie sytuacje miały już miejsce w historii SM Ujeścisko.
Obecny zarząd przypomina, że wszelkie takie działania to łamanie prawa i powinny być zgłaszane do prokuratury.


Postanowienie sądu bez wpływu na działanie obecnego zarząduW czasie kiedy pojawiły się ogłoszenia o organizacji zebrań grup członkowskich i przedstawicieli członków, na popularnym forum spółdzielni pojawiła się informacja, że Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie, które może skutkować unieważnieniem decyzji podejmowanych przez obecny zarząd.

Rzeczywiście, sąd na posiedzeniu niejawnym, z powództwa jednego z aktualnych członków rady nadzorczej spółdzielni - Wiesława Futy - udzielił zabezpieczenia roszczenia poprzez wstrzymanie wykonania kilku uchwał spółdzielni.

- Powód wniósł o udzielenie zabezpieczenia poprzez wstrzymanie wykonania uchwał, argumentując, iż kwestionowane uchwały zostały podjęte w sposób wadliwy przez radę nadzorczą, w skład której wchodzą nieuprawnione osoby. Sąd Okręgowy w Gdańsku postanowieniem z 24 lipca 2020 r. uwzględnił wniosek o zabezpieczenie, ponieważ uznał, że powód uprawdopodobnił swoje roszczenie i interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia - informuje Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.  
Nie oznacza to jednak, że obecny zarząd nie ma prawa działać, podejmować decyzji (w tym finansowych), prowadzić negocjacji z wierzycielami czy zwoływać i przeprowadzić zebrań.

- Jak wynika z odpisu KRS Spółdzielni "Ujeścisko", członkowie zarządu zostali tam wpisani na podstawie kwestionowanych obecnie uchwał. Zgodnie z art. 17 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym domniemywa się prawdziwość danych ujawnionych w rejestrze. Obalenie tego domniemania może nastąpić np. na skutek wydania prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność uchwały, która stanowiła podstawę wpisu, bądź też np. poprzez podjęcie kolejnej uchwały zmieniającej skład zarządu - precyzuje Łukasz Zioła.  
Uchwały mogą się zatem stać nieważne dopiero po zakończeniu toczącego się w sądzie postępowania w tej sprawie. Dodatkowo, postanowienie z 24 lipca 2020 r. nie jest prawomocne, a stronom przysługuje prawo do wniesienia zażalenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia uzasadnienia postanowienia (do spółdzielni postanowienie to jeszcze nie wpłynęło). Ewentualne zażalenie na postanowienie będzie rozpoznawał inny skład sądu okręgowego w Gdańsku - w niedalekiej przyszłości może się zatem okazać, że postanowienie to nie zostało utrzymane w mocy.

Opinie (184) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (7)

  Brawo mieszkańcy,walczcie o swoje)Prawda jest też taka, że niestety większość członków spółdzielni nie chodzi na zebrania,stąd potem takie cyrki.Także jeśli będzie duża frekwencja,jest szansa na pozytywne zmiany.Czuway!

  • 72 10

  • przeciesz inni zrobiom nam dobrze

   wiec po co sami mamy robic sobie dobrze

   • 1 0

  • (3)

   A czemu tak dlugo czekajacy na nowe inwestycje wierzyli prezesowi ze beda mieli mieszkania

   • 5 0

   • bo Bóg i Wiara w narodzie nie giną ;)))))

    • 3 1

   • Bo większość z nich współpracowała z H.

    Uczciwi nie mieli wyjścia i czekali.

    • 3 1

   • Bo wiedzieli że tu się kręci lody i czekali do samego końca .A potem przeszli na stronę walczących i teraz dbają sami o swoje

    • 3 0

  • (1)

   że niestety większość członków spółdzielni nie chodzi na zebrania
   i do kościoła też

   • 2 1

   • A co ma piernik do wiatraka ? Znaczy jak katolik to niech inni za niego robią .....

    • 0 0

 • (13)

  podobno prezes odzyskał już swoj domek , bez dopłat -tak piszą na forach:)
  inni musieli dopłacać lub będą musieli.. po 90 k, lub po 150k? jest sprawiedliwie?

  ze sprzedaży działek dokończy się inwestycje..? a na koniec te wszystkie inwestycje wyłaczą się spod spółdzielni ("inwestorzy" o tych planach wspominają na forum) więc summa summarum gdy jest sprzedaż działek i zrzutka na inwestycje - jesteśmy w spółdzielni, a potem... inwestycje nie będą sie już dorzucać fo Funduszu Rem. bo założą wspolnoty i odłączą się od spółdzielni.. plan perfejcyjny i pozamiatane:)

  z innej strony jednak szkoda trochę inwestorów- może im się to należy żeby spółdzielnia (poprzez sprzedaż działek ) dorzuciła się na dokończenie budów, bo jednak najczęściej całe wkłady były opłacone zgodnie z umowami. A stresy inwestorzy dostali w gratisie.

  generalnie sytuacja jest tragiczna, wszyscy niech idą głosować i niech uważają bo pozawiązywałe się nowe układy , grupy które wszystko pod siebie próbują ułożyć (jak za czasów GH). nikomu nie można ufać..

  • 48 9

  • (7)

   czy inwestorzy z póki co, niedokończonych inwestycji, planują docelowo utworzyć wspołnoty (=oddzielić się od spółdzielni) a następnie wystąpić o odszkodowania od SM za opóźnienia w budowach i tragiczną jakośc wykonania?

   tak się tylko pytam, bo ja bym chyba tak zrobiła..
   w każdym razie kasiorka ze sprzedaży działek SM niemała, będzie można próbować coś wyszarpnąć..:)

   • 8 11

   • (5)

    Widziały gały co podpisywały.....
    Dotyczy to nie tylko gamoni co nie potrafią czytać ale prawników, radców prawnych, speców od nieruchomości, inżynierów budowlanych itd. Wszyscy załapali się na mieszkania i domki za pół darmo a teraz płaczą.... Do tego doprowadza pazerność

    • 8 5

    • Dokładnie

     Dokładnie

     • 3 1

    • (3)

     te odszkodowania za opoznienia, to niestety nie żart. tam gdzie działki(czyli kasa ze sprzedaży) tam wielu chetnych sie pojawi..

     • 5 0

     • podpisali umowy, w których: (2)

      1. brak jakichkolwiek kar za opóźnienia w oddaniu mieszkań,
      2. brak ostatecznej ceny za metr kwadratowy - "cena będzie ustalona po ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów budowy"
      3. za to swobodnie można naliczyć im kary jeśli spóźnili się z jakąś ratą...

      Takie umowy podpisali oczekujący na mieszkania...

      • 11 0

      • (1)

       poczytaj forum ujescisko...
       " cena będzie ustalona po ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów budowy" - wg grup inwestorow to ze kasa z inwestycji zostala zdefraudowana, to nie ich problem tylko spoldzielni -oni przeciez swoje zobowiazania do spoldzielni wplacili.
       zobaczysz, dzialki pojda na dokonczenie budowy, potem inwestycje sie szybciutko odlacza od spoldzielni(wspolnoty)

       a spoldzielcy będą mieli place zabudowane budykami innych deweloperow.:(

       • 6 1

       • może tak być

        • 3 0

   • Cóż, w takim razie zagłosuję przeciwko sprzedaży gruntów :)

    Nie mam zamiaru płacić wysokich czynszów, żeby paru cwaniaków otrzymało jeszcze odszkodowania.
    Najbardziej pokrzywdzeni są zwykli mieszkańcy, którzy regularnie płacą czynsz i wzmian nic nie otrzymują.
    Inwestycje powinny być sprzedane deweloperowi i niech kończy. Sprzeda za ile uważa. A rząd powinien zakazać spoldzielniom budowy. Innego wyjścia nie ma.

    • 11 2

  • (2)

   mam wrażenie że starszenie rzekomym widmem upadku spółdzielni, ma przede wszystkim pomoc inwestorom z niedokonczonych budów - oni cisną na sprzedaz majątku (działek ) spółdzielni
   ... ale może się mylę..

   • 25 6

   • W samo sedno.

    • 9 1

   • Oczywiście, że tak

    Oni mają najwięcej do stracenia. Będą niezłe jaja na zebraniach. Tyle że już stare triki H. spalone i znane. Zobaczymy co wyjdzie

    • 5 0

  • inwestycje to piramida finansowa - wszyscy to wiedzą/ wiedzieli. Tak więc np inwestycja Płocka Park, była finansowana z kasy z Wietrznych Wzgórz, Augusta itp.

   Część nabywców Plocka Park ma już akty i pewnie gwarancje braku dopłat. A może nawet przygotowane pozwy do SM o zadośćuczynienie za opóźnienia., A Augusta, Na Stoku, kto im sfinansuje budowe..? pytanie retoryczne ...

   • 23 1

  • no po coś wszedł do tego zarządu...

   • 6 0

 • Po coś się wybiera zarząd (który dostaje pieniądze), żeby właśnie nie trzeba było się wszystkim interesować.

  Jak działa niezgodnie z prawem, to jest prokuratura i zarząd komisaryczny. Co to za dziwne przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców, którzy nie byli w stanie kontrolować poczynań oskarżonych.

  Sam uczestniczę w zebraniach i dysponuję pełnomocnictwami od sąsiadów, ale w prawidłowo działającej wspólnocie po odprowadzeniu tych kilkudziesięciu groszy z metra powinienem spać spokojnie i doglądać tylko efektów pracy zarządu.

  • 50 3

 • (6)

  Zaraz się tym tematem zainteresuje "dobra zmiana" i będą wypłacać odszkodowania z tytułu nieczytania umów. Wtedy jedynym poszkodowanym będzie polski podatnik który funduje te wszystkie trzynastki, odszkodowania powodziowe, pomoce dla frankowiczów i innych którzy wystarczająco głośno w mediach krzyczeli "pani redaktur, kazali podpisać jakieś papiery, my nie czytali, a teraz cza płacić". Dyktatura ciemniaków.

  • 26 38

  • tak jest

   ban dla frankowiczow, ktorzy nie umiejom czytac

   • 5 3

  • Zgodzę się tylko z jednym stwierdzeniem, pomoc dla "frankowiczów" jest zalegalizowaniem cwaniactwa
   Miało być tanio a wyszło drożej.
   Prosta zasada, biorąc kredyt, trzeba brać w takiej walucie w jakiej się zarabia i spłaca.
   Pozostałe argumenty nie są trafione.
   Cała Europa tak zwana zachodnia ma takie programy pomocowe od czasu zakończenia II W.ś.dzięki planowi Marshalla.
   Polska z racji podziału po wojnie nie miała możliwości z planu Marshalla korzystać, mało tego po "obaleniu komunizmu" w 1989 roku żaden Rząd R.P. nie wprowadził programów socjalnych.
   Z drugiej strony dzięki temu, że w Polsce jest kontrola na "socjalem" nie mamy chętnych imigrantów ekonomicznych, którzy narzucają swoją kulturę w krajach, w których się osiedlają.
   Polacy mieli być, a według przywódców niektórych krajów UE, mają być tanią siłą roboczą bez żadnych praw, a Polska ma być "magazynem" dla Europy zachodniej.
   W tak postrzeganym kraju najlepsze interesy robią Ci, co mogą, Ci którzy dostają zgodę na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, nie Ci co mają wiedzę potencjał i chęci..
   S.M Ujeścisko w soczewce.

   • 6 2

  • Było gorzej

   Bo większość czytała, była świadoma ryzyka. Niektórzy mieli po kilka a nawet kilkanaście mieszkań.
   Handel mieszkaniami kwitł, a idea spółdzielczości okazała się bardzo przydatna przy robieniu przekrętów oraz przy spłacaniu długów powstałych w wyniku machlojek przez uczciwych spółdzielcow.
   Obecnie trudno zaufać komukolwiek, bo pieniądze przyciągają uczciwych inaczej. Pan Futa współpracował z osadzonym w areszcie H. , pan Skalik również.
   Mam nadzieję, że obydwaj dołączą do Grzesia..
   To co wyrabia Futa, kierowany przez Skalika, który powinien być w areszcie, to już bezczelność najwyższego stopnia.
   Nie rozumiem dlaczego sąd zezwolił na mataczenie przez Skalika. Bardzo duży błąd.

   • 10 0

  • Przepraszam, jaka niby pomoc dla frankowiczów

   Mam kredyt we frankach i żadnej pomocy nie dostałem. Skończyło sie na obietnicach i bajeczkach.

   • 0 3

  • Skarb panstwa tj. Prokuratura i sady ktore olewaly zgloszenia od 13lat zawiadomienia ohucpie wspodzielni

   • 3 3

  • wynik glosowania pod tym wpisem wszystko na temat społeczeństwa

   • 1 0

 • Teraz czasby na porządki w SM Morena (6)

  • 40 2

  • ... oraz sm chełm

   • 4 0

  • To mamy wam zrobić porządki w waszej spółdzielni ?

   • 1 0

  • oraz wszystkimi podobnymi tworami mającymi prezesów z poprzedniego ustroju

   • 0 0

  • (1)

   A ja myslałem ,żę Gdańsk to takie wspaniałe miasto, miasto możliwości.
   A co ja tu widzę , jakaś Sycylia, A kto jest głównym mafiozem ????

   • 3 0

   • Ty może i jesteś mieszkaniec ale coś mi się widzi że taki bardziej mieszaniec .Trochę słoik trochę maruda taki sobie zwykły suweren co to sobie miejsca znaleźć nie może .i wszędzie mu źle

    • 0 0

  • Lwsm

   Lokatorska wałowa spółdzielnia mieszkaniowa

   • 0 0

 • może ktoś z zewnątrz nam pomoże (2)

  rzecz w tym, że ta spółdzielnia jest już za duża by ogarnąć to, co się tutaj dzieje...z tego powodu kilka lat temu już chcieliśmy wyodrębnić budynki i utworzyć wspólnoty..przez lata spółdzielnia nie wypracowała żadnego zysku dla jej członków....jest to za duży twór, powinno jakieś ciało - może prezydent miasta, może ktoś z Warszawy, wejść i pomóc ta spółdzielnię podzielić...

  • 18 8

  • Wystarczy ktoś kto zna się na zarządzaniu

   Zapytajcie o pomoc spółdzielnie Młyniec, dają radę osiedle dobrze funkcjonuje.

   • 6 0

  • Zysku nie było, bo zarząd i rada nadzorcza zwyczajnie kradli, źle zarzadzali mieniem.

   Czekamy na wynik kontroli. Szkoda, że tylko za ostatni rok.
   Przydałoby się ostatnie 5 lat.
   Plus kontrola przychodów prezesów i ich rodzin oraz tych z rady nadzorczej.
   Bardzo proste działania.

   • 7 0

 • Tyle lat

  Tyle lat bezprawia, setki artykułów, pism, skarg. Ile można dochodzić swojego.

  • 38 1

 • Rozliczenia czynszów są tak samo tajemnicze

  i niewytłumaczalne jak cała historia z prezesem w tej spółdzielni moi drodzy I kochani.

  • 22 2

 • (10)

  Pani prezydent co na to ??? Czy się boi ?

  • 32 11

  • (7)

   Spółdzielnia rządzi się swoimi prawami i władzom miasta nic do tego ale to już w 5 klasie podstawówki powinieneś wiedzieć

   • 9 6

   • (6)

    Ale pani prezydent jest do tego aby pomagać ludziom jak inn zawodzą chyba co ??? Czy tylko od kłapania

    • 11 9

    • Tu raczej potrzebna jest pomoc ministra Zero.

     • 11 1

    • By się działo jakby pani prezydent zaczęła się wtrącać w sprawy spółdzielni.

     • 1 0

    • Nie, prezydent miasta jest od zarządzania elementami miasta przynależnymi do samorządu. Jak nazwa wskazuje. (2)

     Do tego co mówisz to Caritas bardziej pasuje.

     Co przedstawiciele Caritasu na to? Czy się boją???

     • 3 2

     • czy objazdowy okrągły stół to "zarządzanie elementami miasta"?

      • 1 1

     • Idź pociągnij samolot albo pajacuj na zrzutce dla firmy "Złoty melon"

      • 2 1

    • Dla Trzaskowskiego znalazła czas, a tu gdańszczanie w potrzebie

     • 1 1

  • Prezydent napisała że tym się zajmuje prokuratura a nie ona. Tak w skrócie. Dodała ze trwają rozmowy odnośnie spłaty zadłużeń spółdzielni względem miasta

   • 1 0

  • Jaki list by chociaż napisała gdzie trzeba, to sprawa grabieży majątku kilku tysięcy gdańszczan

   • 1 0

 • Walczcie o swoje

  • 12 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Otwarte Dni Drewna - edycja IV
wykład / prezentacja, konferencja, dni otwarte
maj 25-26
środa - czwartek, g. 09:00
Gdańsk, Politechnika Gdańska
Wstęp wolny
Dni Otwarte w EkoDeweloper
dni otwarte
maj 28-29
sobota - niedziela, g. 09:00 - 15:00
Gdańśk, EkoDeweloper
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
27650 zł/m2
Gdynia Orłowo
20750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
18850 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
17400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
25250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18600 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
17400 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
15550 zł/m2
Gdańsk Oliwa
13400 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl