• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sprzedaż mieszkania. Samodzielnie czy z pośrednikiem?

Michał Brancewicz
4 lutego 2024, godz. 10:00 
Opinie (231)
Obecnie w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl znajdziemy kilkanaście tysięcy mieszkań wystawionych na sprzedaż. Warto skorzystać z pomocy pośredników, którzy wiedzą jak zwiększyć zainteresowanie nieruchomością. Obecnie w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl znajdziemy kilkanaście tysięcy mieszkań wystawionych na sprzedaż. Warto skorzystać z pomocy pośredników, którzy wiedzą jak zwiększyć zainteresowanie nieruchomością.

Sprzedaż mieszkania - samodzielnie czy z pośrednikiem? Ktoś powie: co to za problem? Robię zdjęcia, wstawiam ofertę do Serwisu Ogłoszeniowego i klienci sami się znajdą. Nie zawsze jednak mamy czas i odpowiednią wiedzę, by transakcję nieruchomościową przeprowadzić bezpiecznie i korzystnie na własną rękę. Warto więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia pośrednika.
Sprzedając mieszkanie, którą opcję wybierasz?

Osoby, które chcą sprzedać nieruchomość, stają przed trudnym wyborem: przeprowadzić transakcję na własną rękę czy posiłkować się pomocą pośredników?

Sprzedaż mieszkania - samodzielnie czy z pośrednikiem?- Próbowałam sprzedać samodzielnie mieszkanie na Ujeścisku. Wydawało mi się, że bez problemu ogarnę sprawę, bo znam się na formalnościach, mam doświadczenie w dodawaniu ogłoszeń, potrafię zrobić dobre zdjęcia - mówi pani Agnieszka. - Okazało się jednak, że mimo iż napisałam w ogłoszeniu, żeby dzwonić po godz. 17, nie mogłam opędzić się od telefonów w godzinach pracy. Nie byłam w stanie normalnie pracować i realizować obowiązków zawodowych, a równocześnie odpowiadać na liczne pytania potencjalnych nabywców. Nie mówiąc już o czasie na spotkania w sprzedawanym lokalu.
Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości? Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości?

No właśnie. Warto pamiętać, że na samym wystawieniu ogłoszenia sprawa się nie kończy.

- Sprzedaż lub zakup nieruchomości bez pośrednika można porównać do budowy domu bez profesjonalnej firmy budowlanej. Realizacja projektu na własną rękę, z pomocą rodziny czy znajomych, może ostatecznie zakończyć się sukcesem, ale nie bez przeszkód - uważa Paweł Łagownik, członek zarządu Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. - Budowniczy może poczuć, że oszczędził, lecz dla partnerki krzywe ściany i skazy na elewacji nie będą łatwe do zaakceptowania, co świadczy o tym, że oszczędności mogą okazać się dużą stratą.

Brak znajomości przepisów sprawił, że klient stracił podwójnieTo, że czasem nie warto działać na własną rękę, potwierdza historia pana Damiana, naszego czytelnika, który przeżył sporo nerwowych chwil przy próbie sprzedaży mieszkania.

- Sprzedawaliśmy mieszkanie i ze względów oszczędnościowych chcieliśmy to zrobić bez pośrednika. Po długim okresie ciszy zgłosił się do nas nabywca. Chciał mieszkanie od zaraz. Bardzo nalegał na gotówkę i to częściowo w walutach. Cały czas podgrzewał tempo. Miał swojego notariusza i przy nim obstawał, czuliśmy się manipulowani - opowiada pan Damian. - W końcu, po różnych naciskach, umówiliśmy się u naszego notariusza, ale człowiek się nie pojawił i zablokował numer. Już nigdy się nie odezwał. Podobny przypadek mieliśmy chwilę później, ale już przy pierwszych symptomach podziękowaliśmy, stawiając swoje warunki - nasz notariusz, przelew podczas wspólnej wizyty w banku.

I drugi przykład z życia wzięty, historia pana Marka.

- Marek długo czekał na kupującego, a gdy w końcu się pojawił, poprosił go o wysoki zadatek. Na pierwszy rzut oka wszystko przebiegało pomyślnie, jednak brak jednego dokumentu sprawił, że notariusz odmówił sporządzenia aktu notarialnego. W rezultacie kupujący zażądał zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, co dla Marka oznaczało nie tylko utratę 50 tys. zł, ale również konieczność dopłacenia kolejnych 50 tys. zł. Ten przykład doskonale ilustruje, jak istotną rolę pełni profesjonalne wsparcie w takich transakcjach - opowiada Paweł Łagownik.

Próba sprzedaży nieswojego mieszkaniaW Quattro Towers we Wrzeszczu kupujący, wierząc, że nabywa mieszkanie bezpośrednio od właściciela, straciłby ponad 500 tys. zł przez oszusta, który korzystając z fałszywych dokumentów, sprzedał nieruchomość u notariusza, nie będąc jej właścicielem. Ten przypadek podkreśla znaczenie współpracy z zaufanymi pośrednikami, gdyż ostatecznie transakcja została unieważniona.


Oczywiście, widząc nowe ogłoszenia w serwisach nieruchomościowych, pośrednicy bardzo często sami dzwonią i proponują swoje usługi. Obecnie w Serwisie Ogłoszeniowym Trojmiasto.pl wystawionych jest ponad 20 tys. ofert nieruchomości na sprzedaż. Podczas szukania wymarzonego lokum możemy zaznaczyć, czy chcemy oferty bezpośrednio od właściciela nieruchomości, czy od pośrednika.

- Pozytywna decyzja o współpracy często wynika z uświadomienia sobie przez sprzedających ile czasu i wysiłku wymaga samodzielna sprzedaż nieruchomości - mówi Maciej Ciżek, dyrektor zarządzający w Home Asset. - Wartość dodana, którą oferuje doświadczony pośrednik, tak jak dostęp do szerszej bazy potencjalnych kupujących, umiejętności negocjacyjne, pomoc w przygotowaniu dokumentacji i wsparcie prawne, może przekonać sprzedających o korzyściach płynących z profesjonalnej obsługi.

Jakie są plusy wyboru pośrednika do sprzedaży mieszkania?
Korzyści z wyboru pośrednika:

 1. Znajomość rynku lokalnego: Doświadczony pośrednik na wyłączność ma dogłębną wiedzę o rynku nieruchomości w Trójmieście, co pozwala na precyzyjne ustalenie ceny rynkowej nieruchomości, aby była ona atrakcyjna dla kupujących i jednocześnie korzystna dla sprzedającego.
 2. Dostęp do szerokiej bazy klientów (off market): Pośrednik na wyłączność ma dostęp do rozbudowanej bazy potencjalnych kupujących, którzy nie szukają na portalach nieruchomościowych. Chcą kupić bezpośrednio z rynku. Skraca to czas poszukiwania zainteresowanego nabywcy i zwiększa szanse na szybką sprzedaż.
 3. Umiejętności negocjacyjne: Profesjonalny pośrednik dysponuje umiejętnościami negocjacyjnymi, które są kluczowe przy finalizowaniu transakcji, zapewniając sprzedającemu lepsze warunki umowy sprzedaży.
 4. Marketing i reklama: Pośrednik nieruchomości posiada narzędzia i wiedzę, aby skutecznie promować nieruchomość w odpowiednich kanałach, w tym w specjalistycznych portalach nieruchomościowych, co zwiększa jej widoczność.
 5. Wsparcie prawne i formalne: Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością przygotowania wielu dokumentów i dopełnienia formalności. Pośrednik zapewnia wsparcie w tej dziedzinie, minimalizując ryzyko błędów i opóźnień.
 6. Oszczędność czasu: Zlecając sprzedaż nieruchomości pośrednikowi, właściciel może zaoszczędzić czas, który musiałby poświęcić na organizację pokazów, spotkań z potencjalnymi kupującymi oraz negocjacje.
 7. Ochrona interesów: Pośrednik na wyłączność dba o interesy sprzedającego, doradzając w kwestiach oferty i warunków sprzedaży, aby maksymalizować zysk z transakcji.
 8. Filtracja zainteresowanych: Pośrednik weryfikuje potencjalnych kupujących, co zmniejsza ryzyko spotkań z osobami, które nie są poważnie zainteresowane zakupem lub nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi.

Mimo tych wszystkich atutów wiele osób decyduje się ogarnąć cały proces sprzedaży na własną rękę.

Sprzedałam na własną rękę w 14 dni- Sprzedałam czteropokojowe mieszkanie na Chełmie. W ogłoszeniu zawarłam, że "pośrednikom dziękujemy". I tak biura dzwoniły jak oszalałe, ale nie dałam się skusić - opowiada pani Monika. - Po pierwsze dlatego, że pośrednik robi to, co ja potrafię równie skutecznie, czyli zamieszcza ogłoszenia w portalach i serwisach z ogłoszeniami o nieruchomościach. Po drugie, za każdym razem pośrednik zapewniał, że ma na 100 proc. klienta, ale wskaże go tylko po tym, jak podpiszę umowę na wyłączność. Co było oczywistym blefem. Po trzecie, nie chciałam wypłacać prowizji. Sprzedaż mieszkania od momentu zamieszczenia ogłoszenia zajęła mi dokładnie 14 dni.
Najczęściej motywowane jest to widmem zapłacenia wysokiej prowizji "za kilka godzin pracy". Klienci oburzają się też, że pośrednicy najczęściej prowizję ustalają nie na stałą kwotę, a procentowo od wartości sprzedaży.

Z usług pośredników korzysta od 55 do 70 proc. klientów- Jest masa poradników dla osób, które nie mają bladego pojęcia, jak sprzedać mieszkanie i załatwić wszystkie formalności. Oszczędzasz przy tym ok. 20 tys. zł z prowizji pośrednika - dodaje pan Paweł.
Mimo to wiele osób woli dla świętego spokoju zlecić to pośrednikom. Nie ma co prawda precyzyjnych danych określających, ile osób korzysta z ich usług, ale dostępne badania sugerują, że udział pośredników wynosi od 55 do 70 proc. wszystkich transakcji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (231)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane