• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Barometr Cen. Co wynika z raportu Trojmiasto.pl na temat nieruchomości?

Ewa Budnik
29 stycznia 2024, godz. 10:00 
Opinie (219)
IV kwartał 2023 roku to czas, kiedy deweloperzy odważniej do sprzedaży i realizacji wprowadzać zaczęli zupełnie nowe oferty. IV kwartał 2023 roku to czas, kiedy deweloperzy odważniej do sprzedaży i realizacji wprowadzać zaczęli zupełnie nowe oferty.

Raport Barometr Cen Nieruchomości - Trojmiasto.pl przygotowało go po raz czwarty. Na podstawie analizy danych z naszego Serwisu Ogłoszeniowego sprawdzamy kondycję trójmiejskiego rynku nieruchomości po IV kw. 2023 roku. Wynika z nich, że wzrost cen mieszkań hamuje.
Pobierz pełny raport Barometr Cen Nieruchomości IV kw. 2023. Sprawdź ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach TrójmiastaCeny mieszkań z rynku pierwotnego w Trójmieście:

Wzrost cen mieszkań wyhamowuje - TrójmiastoPrzygotowując naszą analizę, posługujemy się medianami cen ofertowych, a nie średnimi, ponieważ lepiej oddają one rzeczywistą sytuację. Dane, na podstawie których je wyliczamy, pochodzą z bazy, jaką jest nasz Serwis Ogłoszeniowy zawierający blisko 22 tys. ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Z analizy tych median po IV kw. 2023 w Trójmieście wynika, że ich wzrost wyhamowuje: wzrosty median cen w ujęciu kwartał do kwartału widoczne po IV kw. nie są już tak drastyczne jak po III kw. ani tak drastyczne jak w ujęciu rok do roku. W większości dzielnic oraz segmentów trójmiejskiego rynku pierwotnego i wtórnego wynoszą one kilka procent w porównaniu do wzrostów kilkunastoprocentowych kwartał wcześniej. W dużej mierze to efekt wygasania pod koniec roku wsparcia zakupów Bezpiecznym kredytem 2 proc.

Dla przykładu: mediana cen dla mieszkań o powierzchni powyżej 45 m kw. na rynku pierwotnym w Gdańsku wzrosła o 5,94 proc. po IV kw. Po III kw. wzrost ten wynosił 10,16 proc., a w ujęciu rok do roku - 19,34 proc. Widać więc, że wzrost hamuje. Po więcej takich przykładów, także w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta, warto sięgnąć do naszego raportu (do pobrania na górze artykułu).

Barometr Cen. Mieszkania z odbiorem w 2024 roku Barometr Cen. Mieszkania z odbiorem w 2024 roku

Ceny na rynku pierwotnym Gdańsk, Gdynia, Sopot

 • Ceny mieszkań na rynku pierwotnym.
 • Ceny mieszkań na rynku pierwotnym.
 • Ceny mieszkań na rynku pierwotnym.


Najtańsze i najdroższe dzielnice Trójmiasta

 • Na rynku pierwotnym najtańszymi dzielnicami w Trójmieście z medianą poniżej 9 tys. zł za m kw. pozostają Kokoszki, Karczemki i Kowale (w Gdyni są to Karwiny i Wiczlino - mediana poniżej 10 tys. zł za m kw.).
 • Najdroższe w Trójmieście na rynku pierwotnym są nadal: Jelitkowo i Sopot Wyścigi/Karlikowo. Mediana w przypadku obu tych dzielnic sięga powyżej 30 tys. zł za m kw. (uwaga! dane oparte na małej liczbie ofert).
 • Najtańsze dzielnice na rynku wtórnym z medianą cen poniżej 9 tys. zł za m kw. to: Górki Zachodnie, Kowale, Rudniki, Orunia Dolna i Demptowo.
 • Z kolei dzielnicami z najwyższą medianą cen po IV kw. 2023 r. na rynku wtórnym są: Jelitkowo i Gdynia Port. Dogania je Sobieszewo.


Mieszkania sprzedają się wolniejEfekt zakończenia wsparcia kupujących mieszkania programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. widoczny jest na koniec IV kw. nie tylko w zahamowaniu wzrostu cen.

Wolniejszy jest także spadek liczby ofert - na rynku wtórnym, którego wyniki nie są uzależnione od działalności deweloperów, zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni, a także zarówno w segmencie mniejszych, jak i większych mieszkań oraz domów widać spadek liczby ofert, który wiązać należy z ich wyprzedażą. Jednak spadki liczby ofert po IV kw. nie są tak spektakularne jak po III kw. 2023 roku.Spadków takich nie widać w liczbie ofert dla rynku pierwotnego w Gdańsku, ponieważ w IV kw. deweloperzy bardziej odważnie wprowadzali na rynek nowe projekty - niektóre z nich są obliczone na setki mieszkań.

Takiego wyraźnego "przebudzenia" po stronie podażowej nie widać po IV kw. 2023 r. na mniejszych od gdańskiego rynkach gdyńskim i sopockim.

Ceny na rynku wtórnym Gdańsk, Gdynia, Sopot

 • Ceny mieszkań i domów na rynku wtórnym w Trójmieście.
 • Ceny mieszkań i domów na rynku wtórnym w Trójmieście.
 • Ceny mieszkań i domów na rynku wtórnym w Trójmieście.


Ceny najmu są stabilne - TrójmiastoDane dotyczące liczby ofert mieszkań na wynajem i cen najmu pokazują dwie prawidłowości.

Pierwszą z nich jest, charakterystyczny dla Trójmiasta, drastyczny wzrost liczby mieszkań na wynajem po III kw. 2023 roku, który widać zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni oraz Sopocie. To wynik zakończonego sezonu turystycznego i przesunięcia nieruchomości z najmu krótko- do długoterminowego.

Dane za IV kw. 2023 r. pokazują, na ile trójmiejski rynek jest w stanie zniwelować tę posezonową nadpodaż. Niemal na wszystkich rynkach widoczny jest spadek dostępnej oferty - mieszkania znajdują najemców.Ale tu uwidacznia się też druga prawidłowość: porównanie liczby ofert z IV kw. 2023 z analogicznym okresem w 2022 roku oraz z I kw. 2023 roku wyraźnie pokazuje, że popyt na wynajem mieszkań nie jest tak wysoki jak przed rokiem.

Zawirowania z podażą ofert najmu nie mają na trójmiejskim rynku większego przełożenia na zmiany stawek najmu - można uznać je za stabilne. Właściciele nieruchomości na wynajem powoli godzą się bowiem z informacją, że skokowy wzrost stawek czynszu, z jakim mieli do czynienia po wybuchu wojny, wzroście inflacji i ograniczeniach możliwości nabywania własnych mieszkań na kredyt hipoteczny, już nie jest możliwy i dostosowują swoje oczekiwania do możliwości finansowych najemców oraz rynkowej konkurencji.

Ceny najmu Gdańsk, Gdynia, SopotBarometr Cen Nieruchomości - sprawdzaj średnie ceny, kiedy chceszW przygotowanym raporcie operujemy medianami cen. Aby opracowanie było rzetelne, zdecydowaliśmy się podawać także liczby ofert, z których w poszczególnych kategoriach wyliczana jest mediana.

Na co dzień sytuację z cenami nieruchomości w Trójmieście na przestrzeni ostatnich lat i w podziale na różne kategorie można sprawdzać za pomocą naszego Barometru Cen Nieruchomości, który wylicza średnie ceny na podstawie cen z ofert zamieszczonych w naszym Serwisie Ogłoszeniowym. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty deweloper Yareal

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane