• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepionka przeciw rakowi piersi? Bliżej przełomu

Piotr Kallalas
29 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (68)

Leczenie raka piersi za pomocą szczepionki, która nauczyłaby nasz organizm wychwytywać i niszczyć komórki nowotworowe, brzmi jeszcze dość futurystycznie. Okazuje się jednak, że może nie jest to tak odległa przyszłość, bowiem amerykańscy naukowcy są już po pomyślnej pierwszej fazie badań klinicznych - te trwały 10 lat.



Onkolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy badasz się regularnie pod kątem profilaktyki raka piersi?

Wszystko wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej światowego przełomu w walce z rakiem piersi. Na początku listopada zespół naukowców Uniwersytetu w Seattle, którym kieruje Mary L. Disis, opublikował optymistyczne wyniki badań dotyczące stworzenia skutecznej szczepionki.

Publikacja ukazała się w czasopiśmie naukowym 'JAMA Oncology' i dotyczyła wniosków po zrealizowanej I fazie badań klinicznych.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.

Kluczowy receptor HER2



W badaniu wzięło udział 66 pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi ERBB2 (HER2), które otrzymały szczepionkę i następnie były monitorowane przez kolejnych 10 lat. Wyniki są bardzo obiecujące - bowiem 80 proc. kobiet przeżyło, a tak rozwinięta choroba nowotworowa zwykle charakteryzuje się o wiele wyższą śmiertelnością i to w ciągu pięciu lat. Szczepionka DNA, którą opracował zespół naukowców, miała za zadania wypracować mechanizmy odporności wyłapujące komórki nowotworowe za pomocą detekcji białka HER2.

Białkowy receptor HER-2 (receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2) występuje na powierzchni komórek. Receptor jest również jednym z markerów kilkudziesięciu procent nowotworów piersi, ze względu na jego znaczną nadekspresję w komórkach.

Co istotne, po podaniu szczepionki nie zaobserwowano znaczących działań niepożądanych.



Na raka piersi choruje już od 20 lat. Na raka piersi choruje już od 20 lat. "To było zadanie. Mam się leczyć, a nie płakać, że włosy wypadają"

Problemy z profilaktyką



Obecnie trwają przygotowania do drugiej fazy badań klinicznych. W Polsce rak piersi jest najczęstszym schorzeniem onkologicznym wykrywanym u kobiet. Prawie 20 tys. Polek rocznie musi zmierzyć się z diagnozą, a na gorsze rokowania wpływa stosunkowo niska zgłaszalność na regularne badania profilaktyczne. To sprawia, że rak jest wykrywany zbyt późno, więc maleją szanse na wyleczenie.

Opinie (68) 4 zablokowane

  • Najwazniejsze to odnalezc przyczyne

    Choroby nowotworowe i autoimmunologiczne nie powstaja przypadkowo. Sa one wynikiem dlugotrwalego stresu a raczej utraty kontaktu z samym sobą (zanik autentycznosci) ktory jest fundamentem dla czlowieka. Jesli zachorujesz zadaj sobie pytanie czy mozesz zyc autentycznie czy tez jestes w znacznym stopniu dostosowany do otoczenia i nie jestes soba (non stop wydzielanie hormonow stresu). Co to w praktyce znaczy? normalnie jesli ci sie cos nie podoba masz dwa podstawowe, zdrowe mechanizmy: ucieczka lub walka. Jesli z jakiegos powodu nie mozesz ich zrealizowac to z badzo duzym prawdopodobienstwem zachorujesz na raka lub schorzenie autoimmunologiczne bo organizm bedzie w silnym stresie (podswiadomie) a umysl i cialo sa silnie powiazane. Np jesltes w nieszczesliwym zwiazku ale boisz sie odejsc, walczyc tez nie mozesz bo maz przynosi kase i musisz sie dostosowac, albo jestes w toksycznej pracy, tkwisz tam wbrew sobie ale nie mozesz zrealizowac zadnego ze zdrowych meachnizmow czyli ucieczki lub walki - zachorujesz bankowo. Tak to dziala tyle ze dzisiaj leczymy skutki a nie przyczyny. Tymczasem zwolnienie mechanizmu walki/ucieczki i radykalne wyhamowanie podazy kortyzolu uaktywnia samoleczenie nawet ze stanow najciezszych - co ludzie nazywaja cudami albo przypisuje jakims mixturom. Choroba i jej uleczenie zalezy wylacznie od ciebie. Oczywiscie trzeba sie badac i leczyc tradycyjnie jesli nie mozna zrealizowac pierwotnej funkcji eliminacji stresu.

    • 6 4

  • Naukowcy źle kombinują...

    Pracują nad szczepionką na grypę, szczepionką na raka, szczepionką na COVID i setką innych szczepionek.
    Niepotrzebnie się rozpraszają.
    Należy po prostu opracować szczepionkę na choroby.
    I po sprawie

    • 3 1

  • Zamiast wprowadzić zakaz sprzedaży dezodorantów aluminiowych

    wymyślają kolejny pretekst do wstrzyknięcia łatwowiernym ludziom jeszcze jeden nanotechnologiczny specyfik.

    • 6 1

  • niemiecki chemik Andreas Noack został zamordowany po tym, jak ujawnił obecność grafenu

    w szczepionkach przeciw COVID-19

    • 5 0

  • Zniechęcająca procedura dostania się na USG na NFZ (1)

    Wszyscy tak pięknie zachęcają do profilaktyki badań i na stronach UCK piszą tak ładnie, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szanse wyleczenia, że zwiększają dostępność do diagnostyki cuda na kiju
    (niestety)
    realia:
    dodzwonić się nie można! Więc próbuję kilka dni aż się uda JEST, ktoś odebrał! Miły głos informuje, że już nie ma wolnych miejsc na NFZ i każą dzwonić 01, 02 Max 03 kolejnego miesiąca bo jak zadzwoni Pani 04 to już miejsc nie będzie! Więc dzwonię za miesięc pierwszego dnia- nikt nie odbiera, drugiego też! Na szczęście mama która jest chora na raka piersi i ma akurat w UCK wizytę - proszę ją aby mnie zarejestrowała w przychodni na USG profilaktyczne tak powszechnie dostępne. Idzie kobiecina do Rejestracji a tam kartka na drzwiach wejściowych, że zapisy na USG odbywają się tylko osobiście!
    really?!
    skandal! ( każą dzwonić po czym nie odbierają telefonów i robią zapisy TYLKO osobiście)

    Ale ale udaje się nam
    Obu dzięki temu, że schorowana mama miała czas tam podjechać.
    I teraz termin - 8miesięcy ️
    Normalnie zachęta za zachętą

    P/s jestem po USG w UCK wszystko dobrze ale znów muszę przejść zniechęcającą procedurę, skierowanie, dzwonienie , dzwonienie, dzwonienie, osobista rejestracja, ponad półroczny termin, wizyta

    • 3 0

    • Ze skierowaniem nie ma problemu. Ja zawsze na usg zapisuje sie do szpitala na zaspie. Chodzę regularnie od 10 lat.

      • 0 0

  • Reklama biegunki

    Skończcie z tymi szczepionkami

    • 2 0

  • Juz nas poczestowaliscie szczepieniami na covid, i teraz jakos duzo nagłych zgonow wsrod mlodych ludzi

    • 0 0

  • Femoglove

    Bo w domu tez trzeba wykonywać samobadanie piersi, aby w razie czegoś szybko wykryć zmianę. ja używam specjalne rękawicy Femiglove i polecam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane