• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Targi mieszkaniowe. Gdańsk zachęca do inwestowania

Krzysztof Koprowski
13 września 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (26)
Odnawianie zdegradowanych dzielnic to wciąż głównie zadanie samorządów (nz. Letnica w 2011 r.), jednak coraz częściej podobną działalność podejmują też deweloperzy. Miasto ich do tego zachęca. Odnawianie zdegradowanych dzielnic to wciąż głównie zadanie samorządów (nz. Letnica w 2011 r.), jednak coraz częściej podobną działalność podejmują też deweloperzy. Miasto ich do tego zachęca.

Stara zabudowa to nie tylko problemy techniczne i konserwatorskie, ale też szansa na stworzenie ciekawego projektu deweloperskiego - przekonywano podczas seminarium eksperckiego, które towarzyszyło targom mieszkaniowym Nowy Adres.Jaka zabudową mieszkaniową preferujesz?

Gdańsk to miasto z bogatą historią. Jest to ogromny atut turystyczny, ale też problemem dla wielu inwestorów, którzy wciąż boją się realizować projekty z wykorzystaniem starych, objętych ochroną konserwatorską, budynków. Czy te obawy są słuszne?

- Zabytek powoduje kłopoty, wynikające w dużej mierze z przepisów. Przy rozsądnym podejściu można jednak stworzyć ciekawy projekt, a same prace rewitalizacyjne nie są tak straszne, jak się to początkowo wydaje - przekonuje Jan Szczygielski, pełnomocnik Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski, które rewitalizuje teren dawnego browaru we Wrzeszczukamienicę przy ul. Tobiasza w centrum Gdańska.
W przypadku browaru najważniejsza okazała się wizja tego, co można tutaj zrobić. Zdaniem dewelopera niezwykle cenne okazało się połączenie uzupełniającymi się funkcjami dwóch terenów - dawnego stawu browarnego z przyległościami zobacz na mapie Gdańska oraz położonego po drugiej stronie ul. Kilińskiego zabytkowej części zakładu zobacz na mapie Gdańska. W ten sposób narodził się pomysł budowy galerii handlowej z hotelem, osiedla mieszkaniowego oraz wykorzystania piwnic browaru na centrum kulturalno-rozrywkowe.

Czytaj także: Deweloperzy odnawiają trójmiejskie zabytki

- Ponowne włączanie kwartałów miasta do życia możliwe jest w dużej mierze dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. Mówimy tu o mniejszej skali, jak zagospodarowanie podwórek ze wspólnotami, ale też o takich dużych inwestycjach, jak Browar czy Garnizon - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
Znaczna część inwestycji to jednak wciąż projekty samorządowe. Przykładowo rewitalizacja Dolnego Wrzeszcza to zarówno nowa infrastruktura techniczna ul. Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska, jak i tzw. działania miękkie - społeczne np. Klub Młodego Wrzeszczaka, funkcjonujący w parterze kamienicy naprzeciwko Parku Kuźniczki (ul. Wajdeloty 14/2 zobacz na mapie Gdańska).

Czytaj też: Metamorfozę ul. Wajdeloty oceniamy na "mocną czwórkę"

Przemiana Letnicy - materiał z 2012 r.

Podobnie wyglądała rewitalizacja towarzysząca organizacji Euro 2012. Budowę stadionu, i kompleksu targowego Amber Expo na zdegradowanym obszarze ogródków działkowych w Letnicy, połączono z całkowitą odnową tej zapomnianej dzielnicy.

Czytaj też: Rewitalizacja Letnicy - udana czy nie?

Najnowszą miejską inwestycją w zakresie działań rewitalizacji jest natomiast Dolne Miasto ze świeżą oddaną do użytku wyremontowaną Łąkową i przyległymi ulicami.

- W przypadku Dolnego Miasta mamy duży kwartał w rejonie ul. Kieturakisa zobacz na mapie Gdańskadawną zajezdnię tramwajową zobacz na mapie Gdańska. Na tym terenie operują nasze spółki miejskie, ale "zastrzyk" partnerstwa prywatnego jest konieczny - przyznaje Grzelak.
Czytaj też: Dolne Miasto. Powstaną dwa niewielkie biurowce; Jest chętny na dawny szpital na Dolnym Mieście; Kolejne nowości przy Łąkowej: odzieżowy gigant zmienia dzielnicę

Miejskie stoisko na targach Nowy Adres. Miejskie stoisko na targach Nowy Adres.
I to właśnie przyciąganiu inwestorów służyć mają działania promocyjne Gdańska, czego przejawem jest stoisko na targach mieszkaniowych. Prezentowane na nim są nieruchomości komunalne - zarówno skierowane do dużego inwestora, jak i osób, które szukają mieszkania z rynku wtórnego.

Poznaj historię Dworu Fischera i browaru w Nowym Porcie.

Miasto podczas targów szczególny nacisk położyło na promocję dwóch terenów - w Jelitkowie przy ul. Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska (cztery niskie zabytkowe budynki wraz z przyległym obszarem wolnym od zabudowy) oraz w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej zobacz na mapie Gdańska (tzw. Dwór Fischera z sąsiednim terenem po browarze).

- Atutem oferty z Jelitkowa jest lokalizacja - blisko morza, w otoczeniu zabudowy rekreacyjno-hotelowej. W przypadku terenu w Nowym Porcie, mamy do czynienia z sąsiedztwem Twierdzy Wisłoujście, planowanym parku w miejscu szańca zachodniego, otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą, którzy stworzy nowe możliwości i wreszcie bliskości wody, tramwaju wodnego czy stadionu w Letnicy - zachwala oferty miasta Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków.
Targi, na których oprócz miejskiego stoiska, odwiedzić można stoiska deweloperów z bogatą ofertą mieszkań i domów w Trójmieście i okolicach, trwać będą do niedzieli do godz. 17. Wydarzenie odbywa się budynku Amber Expo przy ul. Żaglowej zobacz na mapie Gdańska. Więcej informacji znaleźć można w naszej piątkowej zapowiedzi.

Wydarzenia

Targi Mieszkań i Domów Nowy Adres

targi

Opinie (26) 3 zablokowane

  • Stare domy i kamienice mają swój urok. Najpierw jednak miasto musi zrobić pierwszy ruch - usunąć z nich "element", najłatwiej przez wyegzekwowanie niepłacenia czynszu (ale są też inne sposoby). Dopiero wtedy można przedstawić te lokalizacje normalnym ludziom do zamieszkania. Nikt nie będzie INWESTOWAŁ, gdy obok drzwi w drzwi ma śmierdzącą melinę, halasy i mieszkańcow, którzy nie potrafią podjąć wspólnie wysiłku modernizacji kamienicy.

    • 99 13

  • co to za oferty. kamienice po

    6tys metrów. Działki hektarowe bo nikt w mieście nie ogarnia ze rozwój zapewnia mikro i male! A nie tylko pbg hossa i grupy.....bylych urzędników um i uw gdansk. Czyżby to bylo celowe?

    • 36 5

  • pytanie do Ola

    Olo, a jakie znasz inne sposoby na pozbycie się "elementu". Jak wygląda wg Ciebie kategoria normalnych ludzi ?

    • 8 21

  • Na przykład wizyta urzednika i sprawdzenie, czy sąsiad przypadkiem nie robi w komunałce składowiska gratów, śmieci, sikając przy okazji po kątach (autentyk!).

    Odpowiadając na Twoje pytanie o "normalnych" ludzi - powinieneś sam wiedzieć. Jak nie wiesz - trudno.

    • 37 4

  • Trafna uwaga

    też mieszkam w kamienicy i menele niepłacący czynszów i dewastujący wszystko dookoła- bo przecież nie ich, jak zniszczą to nowe dostaną- to największy problem jaki dostrzegam, gdyby nie to każdy by chciał mieszkać w stylowym budownictwie

    • 29 1

  • Swieta prawda!

    Znam wiele takich przypadkow w Gdansku -menele dewastujacy cala nieruchomosc,nieplacacy czynszu itd.Najgorsza jest reakcja wladz miasta-po prostu NIE ROBIA NIC! Te lachudry maja w nosie normalnych ludzi,chcacych spokojnie zyc i zadbac o swoja posesje.Budyn zbiera kolejne mieszkania,reszta kreci sie kolo deweloperow-bo tam czuja kase.A problemami obywateli nie ma sie kto zajac.Co to znaczy,ze nie mozna wyciagnac konsekwencji wobec nieplacacych czynszow??? W Poznaniu jest krotka pilka-na bruk,albo do mieszkania na przedmiesciach jesli sa nieletnie dzieci.W Gdansku zas,prawdopodbnie rozsprzedali juz deweloperom grunty przeznaczone kiedys pod mieszkania komunalne.Dziady i tyle.Mam nadzieje ze wybory zmiota to szemrane towarzystwo z powierzchni ziemi.

    • 30 2

  • Gdańsk zachęca do inwestowania

    Dobry żart!!!Znacie bank,który udzieli kredytu kowalskiemu bo ten upatrzył sobie kamienicę ,którą chce odnowić i zamieszkać???Ja nie znam i nie ma ani jednego banku tak więc póki co rewitalizacja i ratowanie zabytków leży po stronie bogatych!!!

    • 36 3

  • aleście dopiero co Budynia na kolejną kadencję wybrali....

    • 15 4

  • Tylko stare kamienice

    Zazwyczaj dokonała lokalizacja, estetyka, wyższy standartd jeśli chodzi o otaczająca zieleń i odległości do przyległych sąsiadów, etc. Odrestaurowane tylko będą ZYSKIWAĆ na wartości z upływającym czasem bo będzie ich coraz mniej i będą jeszcze bardziej wyjątkowe. Odwrotnie do starzejących się współczesnych produkcji "made by developer" ( podobnie jest na Zach.)

    • 21 9

  • jest wiele sposobów

    tylko ruszyć 4litery z miejsca

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Zróbmy sobie renowację!

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Trójmiejskie Targi Mieszkaniowe

targi

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20100 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19650 zł/m2
Gdynia Orłowo
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
18550 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17850 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Gdańsk Strzyża
13600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl