Teren po Gedanii zostaje w rękach dewelopera. Będzie boisko

Odrzucona apelacja przybliża moment rozpoczęcia budowy boiska na terenie po klubie Gedania.
Odrzucona apelacja przybliża moment rozpoczęcia budowy boiska na terenie po klubie Gedania. materiały prasowe

Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił apelację wniesioną przeciwko deweloperowi Robyg o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego terenów po KKS Gedania przy ul. Kościuszki w Gdańsku.Mapka Grunty pozostaną w rękach dewelopera. Ma on prawomocne pozwolenie na budowę boiska i przygotowuje się do jego realizacji.Czy Miasto Gdańsk powinno dalej starać się o odzyskanie terenu przy ul. Kościuszki?

Zobacz wyniki (758)
Przyszłość, należącego obecnie do dewelopera Robyg, terenu po klubie Gedania od lat budzi kontrowersje. W lutym tego roku sąd uznał, że Skarb Państwa nie ma podstaw do rozwiązania z deweloperem Robyg umowy wieczystego użytkowania. Wnosiło o to (występujące w imieniu Skarbu Państwa) Miasto Gdańsk w związku z tym, że teren nie został wykorzystany na cele sportowe.

Za sprawą Miasta Gdańsk, w czerwcu tego roku, złożona jednak została apelacja od tego wyroku. Zdaniem miasta teren ten powinien wrócić we władanie Skarbu Państwa, m.in. ze względu na szczególne znaczenie tego miejsca. Apelacja została jednak odrzucona, co oznacza, że deweloper nie będzie musiał zwracać gruntów.

- Złożymy do sądu wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia tego wyroku. Po doręczeniu uzasadnienia zapoznamy się z jego treścią i dopiero wtedy zadecydujemy jakie kolejne kroki zostaną podjęte w ten sprawie - skomentował wyrok Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Deweloper działa zgodnie z umowąPrezydent Miasta Gdańska argumentowała w apelacji, że Sąd Okręgowy w Gdańsku nie rozważył wszystkich zgromadzonych dowodów, które przemawiają za uznaniem korzystania z nieruchomości za sprzeczny z umową użytkowania wieczystego (również w przyszłości). Umowa ta przewiduje, że korzystanie z nieruchomości powinno odbywać się na cele niezwiązane z działalnością zarobkową i z przeznaczeniem nieruchomości pod działalność sportową i wychowawczą. Należy pamiętać również, że według obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obszar ten jest przeznaczony wyłącznie pod usługi sportu, rekreacji i turystyki oraz pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z trybunami i nie ma w nim zapisów zezwalających na zabudowę mieszkaniową.

Sąd Apelacyjny orzekł, że działania jakie podejmuje na tym terenie Robyg nie stoją w oczywistej sprzeczności z umową o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Ma on bowiem w planie wybudowanie pełnowymiarowego boiska sportowego oraz infrastruktury towarzyszącej.

Pozwolenie na budowę jest, ale może zostać unieważnionePrzypomnijmy: deweloper pod koniec stycznia 2020 roku, na miesiąc przed ogłoszeniem wyroku w sprawie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego użytkowania, otrzymał pozwolenie na:

 • budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej (105x68 m) z trybunami,
 • generalny remont i przebudowę istniejącego budynku w związku ze zmianą sposobu jego użytkowania na centrum edukacyjno-sportowe dla dzieci, w którym, jak informuje spółka Robyg, powstać ma m.in. sala do gimnastyki o powierzchni 180 m kw., sala do sportów walki o powierzchni 85 m kw., a także sala taneczna o powierzchni 90 m kw. Na pierwszym piętrze budynku, według deklaracji dewelopera, powstanie szkoła języków obcych. Dodatkowo w budynku znajdzie się izba pamięci poświęcona historii klubu sportowego KS Gedania,
 • rozbiórkę bramy wjazdowej, dwóch kiosków, trybuny zachodniej i wschodniej oraz infrastruktury technicznej.

Pierwszy etap prac na terenie Gedanii. Zobacz wizualizacjeJest ono prawomocne, deweloper może realizować wyżej wymienione zamierzenia.

- Spółka Robyg, zgodnie z zapowiedziami, jest w trakcie realizacji prac budowlanych. Zgodnie z planami do połowy przyszłego roku zostanie wyremontowany zabytkowy budynek klubowy, a także wybudowane zostanie pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Zarząd Spółki ma również nadzieje, że w niedługim czasie uda się wypracować kompromis społeczny dotyczący miejsca pamięci na terenie klubu - informuje Wojciech Okoński, prezes zarządu spółki Robyg.
Deweloper chciałby także do 2022 roku przygotować we właściwej oprawie miejsce pamięci.

- Projekt skweru oraz tablicy ku czci Członków KS Gedania pomordowanych w czasie II Wojny Światowej został w marcu tego roku złożony do zaopiniowania Pomorskiemu Konserwatorowi Zabytków. Zarząd spółki Robyg od wielu miesięcy zabiega o spotkanie w tej sprawie z Generalnym Konserwatorem Zabytków - informuje Wojciech Okoński. - Zasadnym jest, aby instytucje publiczne służące pamięci historycznej zareagowały na inicjatywy naszej Spółki. Trzeba pamiętać, że w 2022 r. będzie miał miejsce jubileusz 100-lecia powstania kluby sportowego Gedania. Uważamy, że do tego czasu miejsce pamięci pomordowanych Członków KS Gedania oraz obiekt sportowy, powinny uzyskać należny kształt i charakter.
Warto przy tym jednak pamiętać, że latem tego roku Główna Komisja Konserwatorska wydała opinię, w której mowa, że realizacja projektu w takim kształcie, na jakie zostało wydane pozwolenie, spowoduje uszczerbek wartości historycznych terenu klubu sportowego i zniekształcenie historycznie ukształtowanego terenu upamiętniającego działalność historycznego klubu sportowego. Taka opinia jest podstawą do tego, aby minister z urzędu uchylił pozwolenie konserwatorskie, które jest załącznikiem do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, co następnie powoduje, że samo pozwolenie staje się nieważne.

Jeśli do tego dojdzie, konflikt prawny wokół terenu będzie trwał kolejne lata.

Deweloper przechodzi całą tę ścieżkę prawną, ponieważ prawo użytkowania wieczystego kupił od spółki Gedania SA, która wiele lat wcześniej grunty za symboliczną kwotę otrzymała od Skarbu Państwa w celu wykorzystania go na cele sportowe i wychowawcze. Nigdy tego jednak nie zrealizowała, a atrakcyjnie położony teren w kwietniu 2017 roku sprzedała deweloperowi. Miasto Gdańsk nie odwołało się od decyzji prokuratury, która badała czy Gedania SA, która teren przy ul. Kościuszki sprzedała z ogromnym zyskiem, nie wykorzystując go uprzednio na cele sportowe, powinna oddać miastu uzyskane ze sprzedaży środki.

Opinie (105) 9 zablokowanych

 • No ciekawe (6)

  A kto im tą umowe podpisał?

  • 116 2

  • Szkoła języka (1)

   A czy w tej szkole będzie też Hebrajski

   • 19 1

   • ty się wpierw

    polskiego naucz

    • 4 10

  • Sąd zniszczył najstarszy klub polski w Gdańsku? (2)

   • 15 4

   • nie, uratował właśnie (1)

    przecież zbudują boiski\o

    • 0 9

    • Dlatego ze Polski klub to "niezależny" sąd go zlikwidował.

     • 9 2

  • Budować.

   Umowa była już podpisana za PO.A co tam powinno powstać ? Duży basen z dużym parkingiem.Ale też i jakieś budynki użytkowo mieszkalne.Robić niech ten pustostan tam nie stoi bezczynnie.

   • 1 0

 • (9)

  Ja wiem, że Gedania to historia tego miasta. Wiem, że ludzie chcą inaczej, ale ja wiem czy to duże boisko jest tam naprawdę potrzebne? Klub ten zasłużony ma już przecież nową lokalizację. Moim zdaniem powinna tam być mieszkaniówka ale i coś dla ludzi. Mam na myśli jakąś rozrywkę. Zrobić głosowanie i wybrać najlepszy pomysł.

  • 32 107

  • Gedanii już nie ma. Zlikwidował ją prezes co opylił grunt developerowi.

   • 16 2

  • Czlowiek dewelopera?

   • 4 4

  • Ale powiny być jeszcze (2)

   jakieś zasady! Grupka cwaniaków dostała tereny za bezcen i następnie odsprzedała je następnej grupie cwaniaków za konkretną kasę. Ci z kolei napierają na chama na zabudowę mieszkaniową chociaż wiedzieli na jakich warunkach zakupują działkę. Plus to, że próbją zastraszyć osoby które nagłaśniają niesamowite wałki jakie się tam teraz odbywają.

   • 11 0

   • (1)

    czyli w imie zasad terenw centrum Wrzeszcza ma pozostać niezagospodarowany, budynki mają niszczeć i generalnie ma straszyć w nieskończoność? powinni to już dawno zagospodarować. duże boisko jest tam zbędne - małe by wystarczyło a do tego mieszkaniówka która wpisywała by się w styl okolicznych zabudowań.

    • 2 4

    • ale wszędzie nie może być mieszkaniówki. Wszyscy tylko mieszkania i mieszakania a gdzie dzieci pościcie do przedszkoli i szkół. Pewnie państwo to niech da bo musi Po za tym są tez i inne potrzeby, a przy coraz większej ilości ludzi tych miejsc robi się dramatyczni mało. I powinno się to równoważyć miejscowo a nie na całe miasto bo co mi z kina, basenu, dyskoteki, restauracji na drugim końcu Gdańska.

     • 0 0

  • Idealne miejsce na miejski basen, taki duży, olimpijski

   a nie przyszkolny brodzik.

   • 0 0

  • Rozrywkę już mamy mając osiedla bez dróg dojazdowych - przykład korki przy Galerii Bałtyckiej; a jak mało, to wystarczy sprawdzić jak wygląda dojazd do tzw. osiedla "Zajezdnia". Ulice zaplanowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a ruch pojazdów z dwudziestego pierwszego wieku. A zlikwidowanie Gedanii w tym miejscu...zlikwidowanie cmentarza w Brzeźnie pod zabudowę.. co będzie następne.. cmentarz na Zaspie...

   • 0 0

  • Oczywista oczywistość

   Gedania ma obecnie na al.Hallera piękną bazę piłkarską z kilku boisk.Gedania gra w IV lidze (piąty poziom rozgrywek) i na ich mecze przychodzi 30-50 osób.Zawsze na domowym meczu był śp.Pan Henryk Piekarczyk.Tylko On.Nigdy nie było widać Braci S. z Kościuszki,oni bywali na "imprezach" protestacyjnych organizowanych przez Pana Kacperka.Boisko chyba niepotrzebne na al.Kościuszki.Dla przypomnienia na początku al.Kościuszki są "Orliki" a chętnych na używanie brak,tylko czasami ktoś ze szkoły obok.

   • 0 0

  • Pewnie, ze boisko pilkarskie nei ma sensu.

   Ale mieszkaniowka tez nie powinna tam powstac, jedynie ogolnodostepne tereny rekreacyjne, sportowe, ale roznorodne, nie hektar pastwiska, o ktore albo nikt nie bedzie dbal, albo nikt postronny nie bedzie na nim gral.

   • 1 0

 • Wolny sąd oczywiście po stronie deweloperów (6)

  • 114 20

  • dzieciaki latają i robią raban a tu pocichutku robi się miliony (eskimosi z ro..yg znowu wygrali)

   • 9 0

  • (2)

   Bo to jeszcze wolny sąd, na szczęście, a nie urząd pisowski... Ja się cieszę, że wreszcie tę nudną sprawę zamykamy - miałem dość propagandy Płażyńskiego, który chciał tylko zbić kapitał polityczny (bo przecież kapitał własny zbił już na współpracy z innym deweloperem, a niby taki krystalicznie czysty bohater z niego...)

   • 5 9

   • Właśnie jeszcze powstają takie wałki bo jest przed reforma która ma zamiar wprowadzić pis

    • 1 1

   • Ten wolny sąd działający na telefon od tuska?

    • 1 1

  • A umowy czytałeś??

   Ciekawe czy znasz treść umów jakie sobie Szanowni Państwo ( Miasto-Gedania-Developer) podpisali. Sąd w sprawach cywilnych-a ta taką jest-przede wszystkim musi "bazować" na treści umów. Nie czepiaj się więc Sadu, tylko autorów umów i pomysłodawców tego łańcuszka!!

   • 1 0

  • Miasto oddalo za darmo oszustom...

   a oszusci juz zupelnie legalnie sprzedali, dewelop zgodnie z prawem kupil. Co mial sad orzec? Ta sprawa to przede wszystkim skandaliczna niegospodarnosc miasta, daj juz tym pisowskim sadom spokoj.

   • 0 0

 • dajcie spokój deweloperom (2)

  oni mają teraz inne problemy, popyt poleciał o 50% a ceny zaczęły właśnie długą i daleką podróż na południe

  • 14 67

  • Sprzedaż spadła o 70% prezesi kupują sami mieszkania żeby wykazać sprzedaż dla banków (1)

   • 5 1

   • na razie jest 40%

    ale 70% spadków na sprzedaży i 40% na cenach w obecnym otoczeniu gospodarczym jest jak najbardziej prawdopodobne

    • 0 0

 • Deweloper z Gdyni (3)

  A co w sprawie odkrytych zwłok ? Deweloper odkrył ponad tysiąc szkieletów. Co się z nimi stało ?

  • 60 3

  • (2)

   Na której inwestycji?

   • 2 0

   • Na żadnej (1)

    Fake news

    • 2 1

    • To były kości Niemców , wywieźli na śmietnik

     • 6 2

 • i zobaczymy boisko będące osiedlem

  • 73 5

 • (1)

  A kto ma pieniądze ze sprzedaży?

  • 55 2

  • Są na kontach w Izraelu.

   • 6 0

 • czyli Miasto zadowolone i deweloper zadowolony (5)

  czyli jak było , tak jest dalej

  • 61 10

  • Do sądu to podać tego prezesa co zlikwidował klub

   • 4 0

  • nie wygląda, by władze miasta były zadowolone (2)

   • 0 1

   • Przecież to jest walka pod publiczkę.

    Poprzednik się z nimi dogadał (miał zresztą sporo akcji Robyga), a testament zobowiązuje.

    • 2 0

   • Sprawiaja takie wrazenie od momentu, kiedy nieodwracalnie stracili szanse na odzyskanie tego terenu. Przypadek? :)

    • 0 0

  • I to ujawnia o co tu chodziło i kto od początku w to grał (ino się po drodze lament ludzi zrobił!)

   • 0 0

 • Vive la Sicilia e Gdansk!

  • 74 11

 • No to Płażyński ma pod górę (1)

  • 19 11

  • Ma to, czego sam chciał

   Na początku przecież walczył o możliwość zabudowy na ruch terenach. Gdy nie poszło i "jego" deweloper sprzedał teren - zmienił stanowisko.

   • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17750 zł/m2
Gdynia Orłowo
16800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16600 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
16250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15600 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
12050 zł/m2
Gdynia Orłowo
11600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl