Wiadomości

stat

Tereny po Gedanii posprząta komitet społeczny

Na terenie po klubie Gedania przy ulicy Kościuszki od lat nic się nie zmienia. Do czasu zakończenia powstępowania w prokuraturze, Prokuratorii Generalnej i wydania decyzji przez konserwatora, także niewiele się zmieni.
Na terenie po klubie Gedania przy ulicy Kościuszki od lat nic się nie zmienia. Do czasu zakończenia powstępowania w prokuraturze, Prokuratorii Generalnej i wydania decyzji przez konserwatora, także niewiele się zmieni. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

W prokuraturze i Prokuratorii Generalnej toczą się dwa procesy dotyczące dawnego terenu klubu Gedania przy ulicy Kościuszki zobacz na mapie Gdańska. Firma Robyg, aktualny właściciel prawa użytkowania wieczystego gruntu, złożył wniosek o pozwolenie na budowę pełnowymiarowego boiska, ale nie może być ono wydane, bo waży się, czy teren zostanie wpisany do rejestru zabytków. Tymczasem Kacper Płażyński, kandydat na prezydenta Gdańska, inicjuje społeczny komitet, który ma zadbać o porządek na tym terenie.Czy zdarza ci się dbać o historyczne pomniki i tablice pamiątkowe?

tak, to bardzo ważne żeby pamięć o osobach i wydarzeniach była kultywowana

33%

nie zdarza mi się dbać, ale zwykle skłaniają mnie one do chwili refleksji

19%

być może gdyby jakaś historyczna sprawa była dla mnie szczególnie ważna, to bym się zaangażował

15%

nie, nie nigdy mi się to nie zdarzyło

33%
Wiosną ubiegłego roku spółka Gedania SA za 16,5 mln sprzedała prawo użytkowania wieczystego deweloperowi Robyg, chociaż w 2005 roku działka i znajdujące się na niej zabudowa zostały przekazane ówczesnemu klubowi Gedania w użytkowanie wieczyste z bonifikatą z przeznaczeniem na prowadzenie działalności sportowej, niezwiązanej z działalnością zarobkową. Klub został przekształcony w spółkę akcyjną, a sprzedaż prawa użytkowania nieruchomości oznacza znaczne wzbogacenie się akcjonariuszy. Niedługo po transakcji Prezydent Miasta Gdańska złożył dwa wnioski: jeden o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego tych terenów i powrót ich do zasobu gruntów Skarbu Państwa (do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa - organu, który reprezentuje Skarb Państwa przed sądem w sprawach majątkowych), drugi w formie "Zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa" przez przedstawicieli KKS Gedania (a następnie Gedania SA) - do prokuratury rejonowej. Obie sprawy są w toku.

Deweloper, nie czekając na zakończenie postępowań, złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę pełnowymiarowego boiska, chociaż ma również pomysł na zagospodarowanie tego terenu zabudową mieszkaniową, gdyby kiedyś w przyszłości doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Biuro Prezydenta ds. Komunikacji informuje jednak, że wniosek był niepełny, nie został uzupełniony i pozostał bez rozpatrzenia. W dokumentacji brakuje opinii konserwatora zabytków, w biurze którego ważą się decyzje dotyczące wpisu tego terenu do rejestru zabytków (w ubiegłym roku został on wpisany do ewidencji zabytków).

Oczekiwane zakończenie działań prokuratury, Prokuratorii Generalnej oraz konserwatora zabytków powoduje, że na terenie tym nie mogą zostać podjęte żadne działania. Kacper Płażyński, kandydat na prezydenta Gdańska zainicjował więc spotkanie przy zamkniętej bramie terenu.

- Spotkanie zorganizowane zostało dla mieszkańców, żeby wspólnie zastanowić się, co robić dalej. W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tymczasem pomnik na historycznym terenie Gedanii jest zaniedbany, są tam śmieci i z uwagi na zamkniętą bramę nie za bardzo można go posprzątać - wyjaśnia Kacper Płażyński. - Postanowiliśmy z mieszkańcami, że powołany zostanie społeczny komitet opieki nad pomnikiem znajdującym się historycznym terenie Gedanii i będziemy starać się o to miejsce - za zgodą obecnego użytkownika - zadbać: raz w miesiącu tam wejść, wysprzątać i sprawić, by to miejsce wyglądało godnie.
Konkretne działania jeszcze nie zostały podjęte, ale powstał wstępny plan działania.

- To nie będzie grupa formalna, nie zostanie założone stowarzyszenie, ale podpisany zostanie odpowiedni dokument założycielski, na którym z imienia i nazwiska podpiszą się członkowie komitetu, wybrany zostanie także jego przewodniczący. Będą to głównie mieszkańcy Wrzeszcza, którzy chcą zadbać o to miejsce - informuje Płażyński.
Kolejne działania komitetu mają być ogłaszane na facebookowym profilu "Gedania-STOP bezprawiu na historycznych terenach".

O planowanych działaniach nic nie wie obecny właściciel terenu, od dziennikarzy dowiedział się on o dzisiejszym spotkaniu pod bramą przy Kościuszki.

- Nie chcemy odnosić się do sprawy, dopóki nie zapoznamy się z pełną relacją z wydarzenia. Do tej pory nie było żadnego kontaktu ze strony kandydata na prezydenta miasta ani żadnego komitetu - poinformował Zbigniew Okoński, prezes zarządu firmy Robyg SA.
Oświadczenie spółki Robyg S.A. przesłane 9 maja o godz. 16.00
W związku z licznymi, często nieprecyzyjnymi informacjami medialnymi dotyczącymi terenów dawnej Gedanii, spółka ROBYG S.A. [...] informuje, że podtrzymuje zamiar realizacji na nieruchomości zabudowy w pełni zgodnej z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z planami spółki na terenach dawnego klubu sportowego Gedania ma powstać w pierwszym etapie pełnowymiarowe boisko oraz ogólnodostępny skwer z tablicą pamiątkową ku czci Członków Klubu Sportowego GEDANIA, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Koncepcja skweru i pomnika została w październiku zeszłego roku uzgodniona z gdańskim odziałem IPN. W następnym etapie zrealizowane ma zostać centrum multisportowe dla dzieci i młodzieży, które również obsługiwało będzie boisko piłkarskie. W ostatnim etapie ma zostać zrealizowana zabudowa usługowa w pierzei ul. Kościuszki. Zlokalizowane zostaną w niej usługi sportu, rekreacji, turystyki oraz inne usługi dopuszczone planem.

Spółka w chwili obecnej nie może uzyskać pozwolenia na budowę boiska do piłki nożnej z trybunami wraz z zatwierdzeniem zagospodarowania terenu bowiem nie uzyskała wymaganego prawem uzgodnienia Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wniosek o takie uzgodnienie został złożony w dniu 29 września 2017 r. Zgodnie z informacją uzyskaną od Miejskiego Konserwatora Zabytków zostanie on rozpatrzony po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy związanej z wpisem nieruchomości do rejestru zabytków.

[...]

Deklarujemy, że jesteśmy otwarci na dialog ze stroną społeczną odnośnie szczegółów przyszłego zagospodarowania terenu. Dialog ten nie powinien być jednak częścią sporów politycznych.

Spółka Robyg S.A.


Tablica pamiątkowa upamiętniająca członków klubu sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. O to miejsce będzie dbał komitet społeczny, którego powołanie ogłosił kandydat na prezydenta miasta.
Tablica pamiątkowa upamiętniająca członków klubu sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. O to miejsce będzie dbał komitet społeczny, którego powołanie ogłosił kandydat na prezydenta miasta. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (225)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.