Trójmiasto. Ile trzeba czekać na pozwolenie na budowę?

Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy.
Urzędy mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Całkowity czas ubiegania się o nie w praktyce jest znacznie dłuższy. fot. 123rf.com/ ilixe48

Przygotowanie inwestycji, a więc także otrzymanie pozwolenia na budowę, trwa niejednokrotnie dłużej niż sama budowa. Ustaliliśmy, że w Trójmieście na samo wydanie decyzji czeka się średnio cztery miesiące, chociaż urząd zgodnie z prawem ma na to 65 dni. Z możliwości budowy domu na podstawie zgłoszenia nie korzysta prawie nikt.Czy zdecydował(a)byś się na budowę domu jednorodzinnego?

Zobacz wyniki (532)
Pozwolenie na budowę wydaje stosowny dla danego terenu wójt, starosta lub prezydent miasta.

Do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć:
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany w wersji papierowej w trzech egzemplarzach lub elektronicznej wraz ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami, opiniami, pozwoleniami i wszelkimi dokumentami, których obowiązek dostarczenia wynika z innych ustaw,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oświadczenie projektanta dotyczące możliwości podłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej,
  • w przypadku braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego konieczne jest przedłożenie decyzji o warunkach zabudowy dla danego terenu,
  • jeśli miejscowy plan rewitalizacji to zakłada, inwestor jest zobowiązany także przedłożyć umowę urbanistyczną.


O ile w przypadku domów jednorodzinnych sprawa może być dość prosta (zwłaszcza jeśli do działki doprowadzone są media), o tyle przypadku inwestycji wielorodzinnych wiele zależy od złożoności projektu czy terenu, na którym prowadzona ma być budowa.

65 dni na decyzję, w praktyce tyle ile potrzebaNa wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę zarówno w przypadku inwestycji wielorodzinnej, jak i domów jednorodzinnych, urzędy mają ustawowo 65 dni od daty złożenia wniosku. W tym czasie sprawdzana jest kompletność wniosku oraz zgodność projektu z przepisami oraz wytycznymi. Do tego terminu nie wliczają się opóźnienia z winy inwestora lub te niezależne od urzędu, co w praktyce oznacza, że czas oczekiwania na pozwolenie na budowę może znacznie wydłużyć się, nie tylko w przypadku złożonych inwestycji deweloperskich, ale także w przypadku domów jednorodzinnych, kiedy np. do urzędu wpływają odwołania składane przez sąsiadów.

Czytaj także: Kredyt hipoteczny dla pary. Przed czy po ślubie?

Zapytaliśmy lokalnych deweloperów, jak to wygląda w praktyce. Żaden z nich nie chciał wypowiedzieć się oficjalnie, ale wnioski z nieoficjalnych rozmów są jednoznaczne: czas oczekiwania na wydanie decyzji różni się nie tylko w zależności od miast, ale także w zależności od konkretnych inwestycji.

Zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni na pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji deweloperskich trzeba czekać średnio cztery miesiące. Wpływ na to mają przedłużające się procesy administracyjne, konieczność uzupełniania wniosków czy sama złożoność inwestycji, przy której trzeba liczyć się z koniecznością skompletowania dodatkowych dokumentów.

Doświadczeni deweloperzy wiedzą, że czas przygotowania inwestycji, a więc również oczekiwania na pozwolenie na budowę, może skrócić dokładna analiza terenu przed zakupem działki.

- Deweloperzy, którzy kupują działkę do celów inwestycyjnych, przed zakupem powinni zlecić analizę urbanistyczną gruntu w celu sprawdzenia czy ich założenie inwestycyjne da się zrealizować na planowanej do zakupu nieruchomości. Analiza urbanistyczna powinna być uzupełniona o dodatkową opinię branżową, w tym w szczególności branży sanitarnej - radzi radca prawny Maciej Drozdowski.
Jeśli dla konkretnego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy.

- Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę warto też zlecić dodatkową analizę dokumentacji projektowej niezależnemu podmiotowi, który pomoże inwestorowi sprawdzić poprawności przygotowanej dokumentacji i jej kompletność, co następnie może znacznie skrócić proces administracyjny ze względu na uniknięcie błędów. Przy wyborze projektanta, warto pamiętać, że może on także być naszym reprezentantem w urzędach. Od jego wiedzy i doświadczenia w znacznej mierze zależeć będzie czas trwania postępowania - dodaje radca prawny Maciej Drozdowski.


Zgłoszenie budowy zamiast pozwoleniaPrawo budowlane od 2015 roku w niektórych przypadkach zezwala na budowę domów jednorodzinnych na własne potrzeby na podstawie zgłoszenia.

Do tej pory nie cieszyło się to zbyt wielkim zainteresowaniem. Świadczą o tym dane z trójmiejskich urzędów. W Gdańsku w 2020 roku zostało wydanych 213 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, a w Gdyni - 98. Dane te uwzględniają także realizację zamierzeń deweloperskich oraz domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej.

Jak wynika z danych Urzędu Miasta Gdyni oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zainteresowanie zgłoszeniami robót niewymagających pozwolenia na budowę jest praktycznie znikome. W ciągu całego zeszłego roku w Gdańsku wpłynęło jedno takie zgłoszenie, wobec którego Wydział Urbanistyki i Architektury nie wniósł sprzeciwu. W Gdyni nie było takich zgłoszeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że dokumentacja, którą trzeba uzyskać w przypadku starania się o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia jest taka sama.

Nowy Ład. Małe domy na zgłoszenie i bez kierownika budowyOd stycznia wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadza szczególną kategorię domów, które budować będzie można na podstawie zgłoszenia, a na dodatek bez prowadzenia dziennika budowy oraz nadzoru kierownika budowy.

Szczegóły: Można budować domy bez pozwolenia i kierownika budowy

Dotyczyć to będzie nie więcej niż dwukondygnacyjnych wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Warto podkreślić, że ustawa ogranicza gęstość zabudowy - jeden taki dom powstać może na działce o powierzchni minimum 500 m kw.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17750 zł/m2
Gdynia Orłowo
16800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16600 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
16250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15600 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
12050 zł/m2
Gdynia Orłowo
11600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl