• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Walka z insektami w domu. Dezynsekcja to nie wszystko

JPU
2 października 2023, godz. 08:00 
Opinie (21)
Dezynsekcja klatek schodowych i części wspólnych leży po stronie właściciela, zarządcy lub administratora budynku wielorodzinnego. Dezynsekcja klatek schodowych i części wspólnych leży po stronie właściciela, zarządcy lub administratora budynku wielorodzinnego.

Problem z insektami w budynkach wielorodzinnych nie występuje często, zwłaszcza w nowym budownictwie, ale gdy już wystąpi, jest bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia. Skuteczność dezynsekcji zależy w głównej mierze od zaangażowania wszystkich mieszkańców i współpracy pomiędzy sąsiadami.

Czy w miejscu, w którym mieszkasz, był problem z insektami?

Insekty domowe - popularne gatunkiDo insektów, które najczęściej odwiedzają budynki wielorodzinne, należą pluskwy, karaluchy, prusaki, pchły, rybiki, mrówki, mole, muchy i muszki.

O tej porze roku w wielu domach próbujemy poradzić sobie poradzić z muszkami owocówkami. Jednak największą zmorą są prusaki i karaluchy, ponieważ miejsc, w których się zadomowią, wcale tak łatwo nie opuszczają, a walka z nimi zazwyczaj jest długa i trudna.

Insekty domowe - jak się pozbyć?O ile w przypadku domów jednorodzinnych wystarczy trochę samodyscypliny i zastosowanie się do zaleceń firmy wykonującej usługi dezynsekcji, o tyle w przypadku bloków wielorodzinnych w większości przypadków mamy do czynienia ze sporą populacją, która migruje pionami i przedostaje się do mieszkań przez kratki wentylacyjne. Zwalczenie ich nie jest proste, bo największym problemem jest brak solidarności sąsiadów i trudność w ustaleniu źródła insektów.- Mieliśmy taką sytuację, że w spółdzielczym bloku w Chyloni doprowadziliśmy do wytępienia w całym bloku pluskiew, które co pół roku wracały z mieszkania, w którym nie dbano o ten problem. Wymagało to zaangażowania spółdzielni, a nawet prawnika - mówi Kinga Błońska z Emerent. - Jeden z mieszkańców nie godził się na wejście do jego mieszkania, mimo że to właśnie tam była wylęgarnia pluskiew. Ostatecznie spółdzielnia drogą administracyjną zmusiła tego człowieka do dezynsekcji.
Wbrew pozorom, problem z insektami dotyczy nie tylko starych bloków czy kamienic, ale może także pojawić się w nowych i nowoczesnych budynkach wielorodzinnych.

- W tym roku mieliśmy jeszcze jedną dezynsekcję i, co ciekawe, było to na luksusowym osiedlu w Orłowie - dodaje Kinga Błońska.


Dezynsekcja - kto zleca?Obowiązek utrzymania budynku w odpowiednim stanie higienicznym i sanitarnym, a więc także usunięcie szkodników z klatek schodowych i części wspólnych spoczywa na właścicielu, a w budynkach wielorodzinnych na wspólnocie mieszkaniowej, czyli docelowo najczęściej zarządcy nieruchomości.

Pluskwy niezgody w blokach przy ul. Siennickiej w Gdańsku Pluskwy niezgody w blokach przy ul. Siennickiej w Gdańsku

Z kolei usuwanie insektów z mieszkań leży po stronie właścicieli lub najemców konkretnych lokali. W praktyce, by zapewnić skuteczność podejmowanych działań, administracja za zgodą właścicieli zleca kompleksowe usługi dezynsekcji obejmujące także mieszkania.

O dezynsekcję mieszkań powinni zadbać ich właściciele lub najemcy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to zarządca lub administrator organizuje za zgodą właścicieli dezynsekcję mieszkań. O dezynsekcję mieszkań powinni zadbać ich właściciele lub najemcy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to zarządca lub administrator organizuje za zgodą właścicieli dezynsekcję mieszkań.

Przebieg dezynsekcji w budynkach wielorodzinnychSposób zwalczania owadów zależy od specyfiki problemu i rodzaju insektów, ale najczęściej opiera się na umieszczeniu w określonych miejscach biobójczego żelu ze środkiem wabiącym, zamgławianiu, które polega na naniesieniu specjalnego preparatu w postaci tzw. zimnej mgły lub klasycznym opryskiwaniu powierzchni ścian, stropów, szczelin i otworów, w których często znajdują się insekty.

Osy i szerszenie - jak się pozbyć?Problemy z insektami, z jakimi mierzą się zarządcy nieruchomości, nie zawsze dotyczy wnętrz budynków wielorodzinnych.

- Wewnątrz administrowanych przez nas budynków nie mamy problemów z obecnością uciążliwych insektów. Nieproszeni goście w postaci os, szerszeni czy komarów pojawiają się często na zewnątrz, gdzie owady budują swoje gniazda. Do ulubionych miejsc należą miejsca pod dachami lub pod parapetami - mówi Jolanta Czerepacha z Przestrzeń Zarządzanie Nieruchomościami.
Gołębie. Jak je wypłoszyć z balkonu, tarasu i dachu? Gołębie. Jak je wypłoszyć z balkonu, tarasu i dachu?

W tym przypadku również może pomóc dezynsekcja. Zabieg polega najczęściej na wprowadzeniu preparatu zawierającego substancje czynne bezpośrednio do gniazda.

- Pozwala to na zniszczenie gniazd w przeciągu trzech minut od wykonania zabiegu i wytwarzają barierę, która uniemożliwia powrót owadów do gniazda. Oczywiście zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego przestrzegamy, aby zabieg wykonywała firma posiadająca odpowiednie zezwolenia i kwalifikacje - opowiada Jolanta Czerepacha.

Ceny dezynsekcjiCeny dezynsekcji zależą od:
  • wielkości powierzchni objętych tą usługą,
  • rodzaju insektów do usunięcia, co przekłada się na częstotliwość dezynsekcji,
  • sposobu ich usuwania.
JPU

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dni otwarte Osiedla Urzeka

dni otwarte

Premiera trzech wyjątkowych apartamentów w Sercu Gdańska

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Orłowo
22700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20150 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
26000 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17650 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
16000 zł/m2
Gdynia Orłowo
15700 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15250 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane