- 1 Więcej mieszkań na wynajem. Ceny spadają (119 opinii)
- 2 Wysoki budynek zamiast Aioli we Wrzeszczu (386 opinii)
- 3 Aranżacje. Urban jungle w małym domu (9 opinii)
- 4 Deweloperskie premiery z listopada 2023 (107 opinii)
- 5 Trójmiasto pustostanami stoi, ale są gorsi (194 opinie)
- 6 Kto nowym konserwatorem zabytków? (237 opinii)
Walka z insektami w domu. Dezynsekcja to nie wszystko
Problem z insektami w budynkach wielorodzinnych nie występuje często, zwłaszcza w nowym budownictwie, ale gdy już wystąpi, jest bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia. Skuteczność dezynsekcji zależy w głównej mierze od zaangażowania wszystkich mieszkańców i współpracy pomiędzy sąsiadami.
- Insekty domowe - popularne gatunki
- Insekty domowe - jak się pozbyć?
- Dezynsekcja - kto zleca?
- Przebieg dezynsekcji w budynkach wielorodzinnych
- Osy i szerszenie - jak się pozbyć?
- Ceny dezynsekcji
Insekty domowe - popularne gatunki
Do insektów, które najczęściej odwiedzają budynki wielorodzinne, należą pluskwy, karaluchy, prusaki, pchły, rybiki, mrówki, mole, muchy i muszki.
O tej porze roku w wielu domach próbujemy poradzić sobie poradzić z muszkami owocówkami. Jednak największą zmorą są prusaki i karaluchy, ponieważ miejsc, w których się zadomowią, wcale tak łatwo nie opuszczają, a walka z nimi zazwyczaj jest długa i trudna.
Insekty domowe - jak się pozbyć?
O ile w przypadku domów jednorodzinnych wystarczy trochę samodyscypliny i zastosowanie się do zaleceń firmy wykonującej usługi dezynsekcji, o tyle w przypadku bloków wielorodzinnych w większości przypadków mamy do czynienia ze sporą populacją, która migruje pionami i przedostaje się do mieszkań przez kratki wentylacyjne. Zwalczenie ich nie jest proste, bo największym problemem jest brak solidarności sąsiadów i trudność w ustaleniu źródła insektów.
- Mieliśmy taką sytuację, że w spółdzielczym bloku w Chyloni doprowadziliśmy do wytępienia w całym bloku pluskiew, które co pół roku wracały z mieszkania, w którym nie dbano o ten problem. Wymagało to zaangażowania spółdzielni, a nawet prawnika - mówi Kinga Błońska z Emerent. - Jeden z mieszkańców nie godził się na wejście do jego mieszkania, mimo że to właśnie tam była wylęgarnia pluskiew. Ostatecznie spółdzielnia drogą administracyjną zmusiła tego człowieka do dezynsekcji.
Wbrew pozorom, problem z insektami dotyczy nie tylko starych bloków czy kamienic, ale może także pojawić się w nowych i nowoczesnych budynkach wielorodzinnych.
- W tym roku mieliśmy jeszcze jedną dezynsekcję i, co ciekawe, było to na luksusowym osiedlu w Orłowie - dodaje Kinga Błońska.
Dezynsekcja - kto zleca?
Obowiązek utrzymania budynku w odpowiednim stanie higienicznym i sanitarnym, a więc także usunięcie szkodników z klatek schodowych i części wspólnych spoczywa na właścicielu, a w budynkach wielorodzinnych na wspólnocie mieszkaniowej, czyli docelowo najczęściej zarządcy nieruchomości.

Z kolei usuwanie insektów z mieszkań leży po stronie właścicieli lub najemców konkretnych lokali. W praktyce, by zapewnić skuteczność podejmowanych działań, administracja za zgodą właścicieli zleca kompleksowe usługi dezynsekcji obejmujące także mieszkania.
Przebieg dezynsekcji w budynkach wielorodzinnych
Sposób zwalczania owadów zależy od specyfiki problemu i rodzaju insektów, ale najczęściej opiera się na umieszczeniu w określonych miejscach biobójczego żelu ze środkiem wabiącym, zamgławianiu, które polega na naniesieniu specjalnego preparatu w postaci tzw. zimnej mgły lub klasycznym opryskiwaniu powierzchni ścian, stropów, szczelin i otworów, w których często znajdują się insekty.
Osy i szerszenie - jak się pozbyć?
Problemy z insektami, z jakimi mierzą się zarządcy nieruchomości, nie zawsze dotyczy wnętrz budynków wielorodzinnych.
- Wewnątrz administrowanych przez nas budynków nie mamy problemów z obecnością uciążliwych insektów. Nieproszeni goście w postaci os, szerszeni czy komarów pojawiają się często na zewnątrz, gdzie owady budują swoje gniazda. Do ulubionych miejsc należą miejsca pod dachami lub pod parapetami - mówi Jolanta Czerepacha z Przestrzeń Zarządzanie Nieruchomościami.

W tym przypadku również może pomóc dezynsekcja. Zabieg polega najczęściej na wprowadzeniu preparatu zawierającego substancje czynne bezpośrednio do gniazda.
- Pozwala to na zniszczenie gniazd w przeciągu trzech minut od wykonania zabiegu i wytwarzają barierę, która uniemożliwia powrót owadów do gniazda. Oczywiście zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego przestrzegamy, aby zabieg wykonywała firma posiadająca odpowiednie zezwolenia i kwalifikacje - opowiada Jolanta Czerepacha.
Ceny dezynsekcji
Ceny dezynsekcji zależą od:
- wielkości powierzchni objętych tą usługą,
- rodzaju insektów do usunięcia, co przekłada się na częstotliwość dezynsekcji,
- sposobu ich usuwania.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-10-23 09:44
Po dezynsekcji trzeba pilnować porządku, żeby insekty nie wróciły. Codziennie sprzątam mieszkanie przy pomocy irobota, regularnie robię przegląd szafek kuchennych, czy w suchych produktach nic się nie wykluwa i nie mam problemu z żadnymi owadami.
- 1 0
-
2023-10-03 09:53
Dopóki będzie segregacja śmieci w mieszkaniach (5)
będzie to walka z wiatrakami. Ustawiania w maleńkich kuchniach kilku kubłów na śmieci, żeby odwalić robotę za śmieciarzy, kończy się tym, że robactwo ma rajskie warunki i się rozmnaża na potęgę.
- 13 14
-
2023-10-03 10:43
Śmieciarzem to ty jesteś. (3)
- 5 9
-
2023-10-03 11:31
śmieciarz - (2)
Słownik języka polskiego PWN:
Potocznie: pracownik firmy wywożącej śmiecie.- 4 1
-
2023-10-03 12:18
Potocznie to ja ciebie mogę kur...tyzaną nazwać. (1)
- 2 3
-
2023-10-03 12:25
Fakt
zawód jak zawód, co najwyżej jedne są bardziej oficjalne a drugie mniej
- 1 0
-
2023-10-05 13:03
Trzeba jeszcze regularnie wynosic smieci z mieszkania a nie tylko sortowac...
wtedy nie bedzie robactwa w mieszkaniu
- 0 0
-
2023-10-02 10:00
Na przymorzu w spółdzielni maja to zupełnie gdzieś bo to jest moloch z epoki prlu i od tamtego czasu siedza tam te same stare (8)
tylko co miesiac podwyzki bo oni musza sobie premie przyznawac i wyplaty zato ze nic nie robią oszukuja mieszkanców na maksa .mieszkańcy powinny wyjsc z tej spóldzielni i zrobic własne wspólnoty.
- 32 0
-
2023-10-02 14:29
Prawda.
- 9 0
-
2023-10-02 14:53
dodam, (1)
że w izolacji podłóg jest ksylamit, silnie rakotwórczy środek na grzyby z lat 70, klasyfikowany jak azbest, nie wypierają się tego, ale wciskają ludziom kit, by poszli na ugody:
1. lokal zastępczy przysługuje tylko właścicielom, oczekującym na remont w kolejce, nie zwracają kosztu najmu za okres remontu, jeśli ktoś przeprowadzi go na własnąże w izolacji podłóg jest ksylamit, silnie rakotwórczy środek na grzyby z lat 70, klasyfikowany jak azbest, nie wypierają się tego, ale wciskają ludziom kit, by poszli na ugody:
1. lokal zastępczy przysługuje tylko właścicielom, oczekującym na remont w kolejce, nie zwracają kosztu najmu za okres remontu, jeśli ktoś przeprowadzi go na własną rękę, a zwrot jego kosztów to tylko 500zł/m2
2. odtwarzają strop tylko do wylewki, warstw wykończeniowych nie.
Obie te rzeczy są niezgodne z prawem, ba, to jedne z pierwszych punktów ustawy o LWSMach
Nooo i zakazują wyburzania lekkich ścian działowych, co jest też niezgodne z prawem, ale dla nich regulamin spółdzielni jest ważniejszy niż prawo, jedynie proces sądowy ich prostuje.- 11 0
-
2023-10-02 19:41
Obecność Xylamitu w pomieszczeniu sugerować może unosząca się w powietrzu nieprzyjemna, uciążliwa, dusząca, chemiczna, niekiedy bardzo intensywna woń przypominająca zapach ulatniającego się gazu, ustępująca po wietrzeniu, lecz stale powracająca. Czynnikiem ryzyka jest obecność w pomieszczeniu podłóg, boazerii i innych drewnianych elementów
Obecność Xylamitu w pomieszczeniu sugerować może unosząca się w powietrzu nieprzyjemna, uciążliwa, dusząca, chemiczna, niekiedy bardzo intensywna woń przypominająca zapach ulatniającego się gazu, ustępująca po wietrzeniu, lecz stale powracająca. Czynnikiem ryzyka jest obecność w pomieszczeniu podłóg, boazerii i innych drewnianych elementów wykończenia wnętrz pochodzących z okresu przed 1993 r.
U osób przez wiele lat narażonych na wdychanie oparów Xylamitu stopniowo występowały: pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, duszności, omdlenia, zaburzenia snu, nudności, wymioty.- 6 0
-
2023-10-02 22:17
Odpadki Bio w mieszkaniach sa przyczyna insektow, kiedys nie bylo bio nie bylo insektow. (1)
- 7 5
-
2023-10-03 10:44
Kiedyś nie było bio? Plastikiem się żywiłeś?
- 4 2
-
2023-10-03 07:48
Nowy Port----mrówki faraonki (1)
Odpady bio powinny być zbierane do pojemników wyłącznie na zewnątrz budynków.
- 5 1
-
2023-10-03 10:45
Na faraonki najlepsza soda, albo proszek do pieczenia.
- 5 0
-
2023-10-03 11:36
umnie w klatce jak przechodze koło mieszkania z okna ciagle ten sam zapach od lat ale jest ono wynajmowane wiec wspólczuje
tam wynajmujacych bo sie truja tymi oparami .A spóldzielnia ma to gdzies bo to kosztowne jest .
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.