- 1 Gedania: poseł żąda wywłaszczenia terenu (236 opinii)
- 2 Nowe życie byłego domu Ryszarda Krause (191 opinii)
- 3 Walka z insektami to nie tylko dezynsekcja (18 opinii)
- 4 Premiery u deweloperów. Wrzesień 2023 (116 opinii)
- 5 Stogi. Nowy plan dla rejonu kąpieliska (63 opinie)
- 6 Wyjątkowy budynek ożywi dzielnicę (106 opinii)
Wyspa Spichrzów. Dawne nazwy wrócą na elewacje
Prace przy zabudowie północnego cypla Wyspy Spichrzów będą trwały do połowy 2024 r. Tymczasem inwestor rozstrzygnął właśnie studencki konkurs na wzorce nazw i symboli spichlerzy stojących niegdyś w miejscu, gdzie właśnie powstaje nowa zabudowa. Ich istnienie zostanie upamiętnione na elewacjach nowych budynków.
Także kwartały zabudowy i ich kształt nie jest przypadkowy. Nowe budynki zostały zaprojektowane na historycznych podziałach parcelacyjnych, czyli w obrysie spichlerzy, niegdyś ściśle wypełniających wyspę.
- Właśnie z tego powodu budynki w swoim przekroju mają tak dziwne kształty - mają kąty rozwarte albo ostre, bo tak wyglądała tutaj historyczna zabudowa - tłumaczy Jakub Duriasz ze spóki cmT., która ze strony inwestora odpowiada za realizację Granarii.
Tylko w tych trzech kwartałach, które obecnie są zabudowywane, doliczono się 52 znajdujących się tu spichlerzy. Każdy z nich miał swoją unikalną nazwę, np. Dwie Turkawki, Kamienny Zbawiciel, Owczarz, Obligacja itd.
Zobacz nazwy wszystkich spichlerzy w trzech zabudowywanych kwartałach
Studenci zaprojektowali symbole i nazwy
Skoro każdy spichlerz miał swoją nazwę, to inwestor: polsko-belgijska spółka Granaria, po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków, chciałaby uhonorować ich istnienie w miejscu, gdzie się znajdowały. Efektem poszukiwania właściwego pomysłu na oznaczenie dawnej zabudowy i przywołanie dawno zapomnianych podziałów jest rozstrzygnięty właśnie konkurs "Wyspa Spichrzów - znamiona".
Zaproszenie skierowano do studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Celem konkursu było opracowanie nazw i symboli spichlerzy - graficznych, rzeźbiarskich elementów nawiązujących do przeszłości i historycznej zabudowy oraz różnicujących nowe elewacje. Wszystko po to, by nie były one całkowicie anonimowe.
Studenckie prace oceniało jury złożone z trzech wykładowców gdańskiego ASP, przedstawiciela pracowni Mąka Sojka Architekci, która zabudowę zaprojektowała, trzech przedstawicieli inwestora. W pracach jury udział brał także Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków.
Symbole pojawią się na elewacjach
Deweloper zapowiada, że symbole i nazwy dawnych spichlerzy pojawią się na elewacjach. To efekt uzgodnień z konserwatorem zabytków. W projekcie przewidziano także miejsce na ich instalację.
- Trwają jeszcze dyskusje nad ostatecznym wyglądem tych symboli. Chcielibyśmy, aby ta identyfikacja była spójna estetycznie, graficznie, kolorystycznie, wielkościowo itd. - mówi Jakub Duriasz.

Inwestor przymierza się także do organizacji kolejnego konkursu studenckiego. Tym razem tematyka dotyczyć miałaby możliwości wyeksponowania w ogólnodostępnym pasażu wewnątrz zabudowy oryginalnych pochodzących z tej części wyspy detali.
- I nagroda (4 500 zł) - Natalia Adam za projekt "Ślepiec" za niezwykle trafioną współczesną interpretację formy kamienia młyńskiego, na poziomie metafory odnoszącego się do tęczówki oka, uwzględnienie historycznego charakteru miejsca i współczesnego kontekstu;
- II nagroda (2 500 zł) - Patrycja Zakrzewska za projekt "Kamienny Niedźwiedź", za przedstawienie odważnej kompozycji rzeźbiarskiej opartej o pełną bryłę oraz jej interesujących geometryzujących wariantów, a także czytelność formy wizualnej;
- III nagroda (1 500 zł) - Gabriela Zemlis za projekt "Winorośl" za adekwatne wykorzystanie współczesnego liternictwa do przedstawienia identyfikacji historycznej nazwy budynku oraz ciekawy minimalistyczny element graficzny.
Wyróżniono też trzy projekty (po 500 zł) autorstwa:
- Zuzanny Kobieli za projekt "Złoty Jednorożec";
- Dominiki Raciborskiej za projekt "Turek";
- Gabrieli Zemlis za projekt "Pług".
Zaawansowanie prac na wyspie, grudzień 2022 r.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-04-04 22:58
Fajny historyczny akcent
Gratuluję pomysłu
- 12 4
-
2023-04-04 19:34
(3)
Super pomysł i nawiązanie do historii
- 48 5
-
2023-04-04 20:44
(1)
Jeżeli nawiązanie do historii ,to dlaczego są w języku polskim ?
- 3 4
-
2023-04-04 22:21
W nawiązaniu do historii może powinniśmy zaprzestać używania polskiego w Gdańsku, poza targami i sklepami? Absurd. Gdańsk był, jest i będzie Polski. Okupacji krzyzacko-prusko-niemieckiej nie liczymy.
- 4 4
-
2023-04-05 08:19
Przepraszam, a gdzie podziała się historyczna lista włodarzy Gdańska? Komu przeszkadzała? Proszę o jej przywrócenie. Toć to kawał naszej historii.
- 1 0
-
2023-04-04 19:56
(3)
A kiedy skończy się remont chmielnej przy spichlerzu groddeck który trwa od 2020? Budowa stoi, inwestor się zwinął a ulica zniszczona od 3 lat, kasa mieszkańców wyrzucona w błoto, gwarancja przepadła a miasto ma związane ręce mimo umowy o ochronie drogi?
- 43 5
-
2023-04-04 20:30
przy każdym takim szwindlu, wies załbym na słupie jednego wiceprezydenta lub szefa miejskiej spółki
- 11 6
-
2023-04-05 10:02
Miasto widać że ma zwiazane nie tylko ręce ,a właściwie to nie ręce a nogi bo ręce potrzebne do wkładania do kieszeni !!!!!
- 2 1
-
2023-04-05 12:18
To niedobra tak mowic
- 0 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.