• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miejsce do spania w salonie z aneksem

Monika Potorska, Anna Haśkiewicz
28 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Koncepcja druga. Chociaż mieszkanie nie jest wielkie, znalazło się tu miejsce na niebanalne akcenty - takie jak mniejsze (wycięte w dużych) drzwi do wyłącznego wykorzystania przez dziecko. Koncepcja druga. Chociaż mieszkanie nie jest wielkie, znalazło się tu miejsce na niebanalne akcenty - takie jak mniejsze (wycięte w dużych) drzwi do wyłącznego wykorzystania przez dziecko.

Pierwsze mieszkanie zazwyczaj nie jest zbyt duże. Nie przyćmiewa to jednak radości z jego zakupu i zapału do wykończenia i urządzenia go "po swojemu". Jedno pomieszczenie w takich przypadkach pełni zazwyczaj wiele funkcji. Można to jednak pogodzić.



Aranżacja pomieszczenia zaproponowana przez dewelopera. Aranżacja pomieszczenia zaproponowana przez dewelopera.
Nad najlepszym możliwym rozwiązaniem zastanawia się właśnie pani Monika, która wraz z partnerem i małym synkiem odbiera wkrótce własne, wymarzone 40 m kw.

- Ze względu na wielkość mieszkania pokój dzienny będzie też jednocześnie naszą sypialnią. Dlatego chciałbym, żeby kanapa, która się tam znajdzie, była w jakimś praktycznym kolorze; czekoladowym lub szarym
- napisała w liście do redakcji pani Monika. - Marzy nam się wnętrze w jasnych kolorach, tym bardziej że mieszkanie nie jest zbyt nasłonecznione, ponieważ znajduje się na parterze.

Właścicielka podkreśla, że umeblowanie musi być praktyczne, przewidzieć trzeba miejsce na ubrania całej rodziny oraz inne niezbędne rzeczy.

- Marzy nam się wnętrze proste, ponadczasowe - dodaje pani Monika.

Zgodnie z życzeniem właścicieli architektki z pracowni Potorska Studio w obu przygotowanych koncepcjach aranżacji mieszkania uwzględniły potrzebę stworzenia salonu, który będzie również służył młodym rodzicom za sypialnię.

Koncepcja pierwsza

Koncepcja pierwsza. Kuchnia wydzielona została przesuwnymi drzwiami. Koncepcja pierwsza. Kuchnia wydzielona została przesuwnymi drzwiami.
Z przestrzeni salonu wyraźnie wydzielona została tu kuchnia. Zastosowane zostały do tego grafitowe, przeszklone, przesuwne drzwi - na pełną wysokość pomieszczenia. Nawet po rozsunięciu drzwi kuchnia, poprzez użycie tego samego materiału na szafkach kuchennych oraz ścianach, sprawia wrażenie bardziej zabudowy meblowej niż kuchni. Dzięki temu funkcja kuchenna nie jest dominującą w pomieszczeniu.

Salon od kuchni dodatkowo oddziela czteroosobowy stół jadalny z nadwieszonymi nad nim lampami West Elm o ciekawej, geometrycznej formie.

W części wypoczynkowej pomieszczenia znalazła się rozkładana, szara sofa oraz duża wbudowana szafa na ubrania, która licuje się ze ścianą, przez co jest prawie niezauważalna. Umiejscowienie takiej szafy możliwe stało się dzięki zmianie układu ściany dzielącej pokoje - z każdej ze stron powstała w ten sposób wnęka.

Dla optycznego powiększenia wejścia do mieszkania na ścianie pomiędzy drzwiami do łazienki a drzwiami do pokoju dziecięcego, we wnęce, zostało naklejone na całą ścianę lustro.

Kolorystyka
wnętrza utrzymana jest w bieli, szarości oraz jasnym odcieniu drewna. Aranżację ożywiają kolorowe obrazki ustawione na półce nad sofą oraz geometryczna tapeta za nią.

  • Kuchnia znajduje się w najbardziej oddalonej od okien części pomieszczenia, dlatego niezależnie od tego czy wydzielona będzie drzwiami przesuwnymi czy nie, pamiętać trzeba o bardzo dobrym doświetleniu okolic zabudowy.
  • Po rozsunięciu grafitowych drzwi przesuwnych widoczna jest jasna zabudowa mebli kuchennych. Fronty i przestrzenie międzyszafkowe z tej samej, imitującej drewno, płyty sprawiają, że nie przypomina ona typowej kuchni, a więc lepiej komponuje się z częścią wypoczynkową.
  • Po zasunięciu drzwi przesuwnych funkcja kuchenna przestaje być obecna w pomieszczeniu. Drzwi wykonane ze szkła odbijają światło z okien, co pomaga optycznie powiększyć niewielki pokój.
  • Kanapa w szarym, stonowanym kolorze pomimo swoich rozmiarów nie dominuje we wnętrzu.


Koncepcja druga

Koncepcja druga. Utworzenie niewielkiego pomieszczenia na garderobę umożliwia zredukowanie do minimum korytarza obok wejścia do mieszkania. Koncepcja druga. Utworzenie niewielkiego pomieszczenia na garderobę umożliwia zredukowanie do minimum korytarza obok wejścia do mieszkania.
W przeciwieństwie do pierwszej propozycji kuchnia, jadalnia oraz salon zostały tutaj połączone - tworzą jedną, otwartą przestrzeń.

Pokój dziecięcy został pomniejszony. Powstało dzięki temu dodatkowe, małe pomieszczenie z pełnowymiarową szafą, półkami oraz miejscem na wstawienie wózka.

Kuchnia jest niewielka, utrzymana w bieli, z ciekawymi szafkami, których drzwiczki zostały nafrezowane, w taki sposób, aby tworzyły wzór jodełki, korespondujący z rysunkiem parkietu.

Środek pomieszczenia zajmuje duży, grafitowy stół na stalowym stelażu. Nad nim zawieszono lampę Vibia Ameba o interesującym, obłym kształcie.

W tej koncepcji pod oknem udało się wygospodarować miejsce na postawienie biurka do pracy. Z kolei na ścianie z telewizorem znalazł się regał na całą powierzchnię ściany.

Strefa wejściowa do mieszkania została zredukowana do minimum, dzięki czemu zniknął problem długiego, ciemnego korytarzyka. Wejście zostało zaakcentowane jedynie okładziną drewnianą oraz szafą wnękową w tym samym kolorze.

Pojawił się tutaj także niebanalny element: dla najmłodszego członka rodziny powstały małe drzwiczki z wyfrezowanym w nich inicjałem, prowadzące do pokoju dziecięcego.

Kolorystycznie dominuje tu biel, grafit oraz drewno. Akcentem jest niebieski, który pojawia się na kanapie, okrągłych dywanikach oraz grafikach znajdujących się nad sofą.

  • Na lewo od wejścia (również na drzwiach do pomieszczenia garderobianego) znajduje się duże lustro. Ma ono nie tylko funkcję praktyczną, pomaga także optycznie powiększyć pomieszczenie.
  • Jasna zabudowa kuchenna "wtapia się" w ściany. Ukośne frezowanie frontów wiszących szafek jest nawiązaniem do tradycyjnego wzoru parkietu.
  • Cała ściana dzieląca pokoje zabudowana została jednolitym regałem. To spora ilość miejsca do przechowywania drobiazgów. Zamknięcie większości półek frontami bez uchwytów pomaga uzyskać wrażenie, jakby stała w tym miejscu ściana.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio PotorskaMonika Potorska, Anna Haśkiewicz

Opinie (56)

  • (1)

    Muszę przyznać, że to całkiem fajny pomysł z aneksem kuchennym w jakby szafie... czy dzięki temu nie słychać buczenia lodówki?
    A swoją drogą to mogliby budować ciemne kuchnie jak kiedyś zamiast aneksu.

    • 10 4

    • Noooo... i jeszcze zsypy też mogliby dawać

      Ciemna kuchnia i zsyp to największe patologie. Nawet nie przypuszczałem że ktokolwiek mógłby za tym tęsknić

      • 6 2

  • A piec gdzie ?

    Bo ja tylko śpię na piecu.

    • 24 2

  • Mój dziadek i babcia też spali w kuchni

    To bylo zaraz po wojnie jak byly duże problemy mieszkaniowe i mieszkali w 10 osób w 2 pokojach z kuchnią

    • 11 1

  • wyrzuc połowe staroci i wszystkie buty

    w których nie chodzisz od 10 lat.Zaraz zrobi się więcej miejsca

    • 4 1

  • ludzie to muszą wszystko skomentować..a to, a tamto, a s****to, to mi nie pasuje, to bym inaczej zrobił, tak źle i tak i niedobrze..boże...nie nudzi wam się..kok!

    • 3 2

  • Bardzo ładna ta druga koncepcja !! Dla singla super mieszkanko. !!!

    • 1 1

  • jeden śpi

    drugi ogląda tv ,a trzeci gotuje może jeszcze pralnie zrobic w jednym?o co chodzi z tym brakiem kuchni ?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane