• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świętojańska ulicą banków? Tylko w górnej części

Michał Sielski
2 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Starowiejska: większość za strefą pieszą
Wbrew pozorom to wcale nie banki dominują na Świętojańskiej. W dolnej części ulicy jest ich dwukrotnie mniej niż restauracji. Jednak na górnym odcinku faktycznie przeważają. Wbrew pozorom to wcale nie banki dominują na Świętojańskiej. W dolnej części ulicy jest ich dwukrotnie mniej niż restauracji. Jednak na górnym odcinku faktycznie przeważają.

Ile prawdy jest w przekonaniu, że ul. Świętojańska zobacz na mapie Gdyni w Gdyni jest ulicą banków i instytucji finansowych? Wychodzi na to, że mniej więcej połowa. Na najbliższym morza i wydającym się niektórym idealnym na deptak fragmencie jest 17 restauracji i kawiarni oraz osiem placówek finansowych. W górnej części banków jest już 19, a restauracji 14.



Część kupców chciałaby, żeby ul. Świętojańska była deptakiem niedostępnym dla samochodów. Jeśli nie na co dzień, to choćby w weekendy. Część kupców chciałaby, żeby ul. Świętojańska była deptakiem niedostępnym dla samochodów. Jeśli nie na co dzień, to choćby w weekendy.
O tym, że najbardziej znana gdyńska ulica "umiera", słyszymy co najmniej od kilku lat. Niegdyś była salonem Trójmiasta. To tu przyjeżdżało się po najmodniejsze ubrania, tu zadawało szyku podczas sobotnich spacerów. Ale czasy się zmieniają, zakupy robi się już głównie w centrach handlowych, a nie w butikach. Dlatego handlowe serce Gdyni od lat bije już gdzie indziej.

Ratunkiem dla tracącej znaczenie ulicy miały być punkty gastronomiczne, ale prywatni właściciele nieruchomości woleli wynajmować partery kamienic instytucjom finansowym. One płaciły najlepiej i szybko nie plajtowały. Można było podpisać długoterminowe umowy i ze spokojem co miesiąc wystawiać faktury.

To co dobre dla pojedynczych ludzi czy przedsiębiorców, sprawiło jednak, że "życia" na ul. Świętojańskiej było coraz mniej. W 2011 roku radni Gdyni zmienili więc plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia znacznie ograniczając możliwości lokowania nowych instytucji finansowych czy salonów z telefonami komórkowymi.

Czy zamknięcie ul. Świętojańskiej dla samochodów zmieni oblicze tego fragmentu Śródmieścia?

Priorytet dla restauracji powoli zaczął przynosić efekty. Otwarcie rozbudowanego Centrum Handlowego Riviera uderzyło jednak także w restauratorów z ul. Świętojańskiej. Przedsiębiorcy chcieli nawet wyjść na ulicę i ją zablokować, aby pokazać, że niezbędne jest ograniczenie na niej ruchu.

Ile banków na ul. Świętojańskiej?

Według wielu osób, Świętojańskiej nie zabija jednak ruch samochodów i wąskie chodniki, a zbyt dużo banków. Sprawdziliśmy więc, czy jest tak w istocie. Wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące. Na odcinku ul. Świętojańskiej od skrzyżowania z ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni do al. Piłsudskiego zobacz na mapie Gdyni jest obecnie 36 restauracji, barów i kawiarni oraz 27 placówek instytucji finansowych - głównie banków.

Jednak zdecydowanie ciekawiej robi się, gdy przyjrzymy się jej dolnej części - czyli od ul. 10 Lutego do skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury zobacz na mapie Gdyni. To właśnie ona była ostatnio zamknięta przy okazji imprezy mającej pokazać m.in. potencjał ul. Świętojańskiej. I na tym odcinku restauracji i kawiarni jest 17, a instytucji finansowych "tylko" osiem.

- To ciekawe, bo wiele osób wciąż powtarza frazesy o wszechobecnych tu bankach, choć te opinie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. To oczywiście centrum, blisko Urzędu Miasta, więc obecność instytucji finansowych nie jest niczym niezwykłym. Ich nasycenie jest jednak często zbyt wyolbrzymiane. Na tym odcinku jest istotna przewaga nie tylko restauracji, ale również butików z ubraniami - podkreśla Arkadiusz Brzęczek, jeden z inicjatorów powołania Nowego Śródmieścia oraz założyciel Klubu Gdynia 2026, który ma na celu integrację wszystkich, którym zależy na powrocie dawnej świetności ul. Świętojańskiej.

Zamknąć ulicę czy robić to okazjonalnie?

To właśnie dolny fragment ulicy jest najbliżej tego, by stworzyć na nim choćby okazjonalny deptak. Analizy trwają i wstępnie wiele wskazuje na to, że większość mieszkańców chce ograniczenia ruchu samochodowego.

Nie oznacza to jednak, że ich oczekiwania na pewno zostaną spełnione.

- Ostatecznym celem jest uchwalenie planu zrównoważonej mobilności miejskiej, który planujemy przyjąć w 2016 roku - mówi Marcin Wołek, pracownik Katedry Rynku Transportowego Uniwersytetu Gdańskiego, realizującej badania w ramach projektu Civitas Dynamo.

Niekoniecznie jednak oznaczać to będzie całkowite zamknięcie ulicy. Pod uwagę brane są też rozwiązania pośrednie.

- Nawet środowisko kupców nie jest do końca przekonane, że całkowite zamknięcie ulicy dla ruchu samochodowego będzie dobrym rozwiązaniem. Przecież Nowy Świat w Warszawie nie jest zamknięty, są też inne rozwiązania, stosowane w Wiedniu czy Wilnie. Dla Gdyni trzeba wybrać najlepsze, ale już teraz widać, że ulica jest nieco demonizowana i po prostu wiele osób powinno ją po raz kolejny odkryć. Co nie oznacza, że zmiany nie są potrzebne, ale trzeba je dobrze zaplanować - dodaje Arkadiusz Brzęczek.

Opinie (128) 5 zablokowanych

  • super banery (1)

    Qultowa to jak nekrolog wygląda ciekawe ile kasy urzedasy wydały na projekt tak wspaniały?

    • 8 2

    • otóż zero.

      nic nie wydały bo to wstęp do nowej inwestycji na Świętojańskiej "Baltiq Plaza". Prywatny inwestor.

      • 1 0

  • Świętojańskiej nic nie pomoże,ale trzeba chociaż zadbać o skwer i bulwar ktory jest szary i brzydki

    • 10 0

  • Obnizyc czynsze!

    Tylko czy nas stać na niższe czynsze w centrum? Jednocześnie dlaczego wynajem na martwej ulicy ma tyle kosztować? Rozumiem droższe stawki tam, gdzie jest rzeczywiście prestiż, dużo ludzi i kwitnie handel ale Swietojanska ma te czasy za sobą jak na razie. Swietojanska zaczęła powoli wymierac po remoncie, chyba tylko banki stać na lokal na tak odpicowanej i jednocześnie pustej ulicy...

    • 2 0

  • Koszty lokali.

    Czynsz jest drogi jak cholera. Na starówce w Gdańsku znajdzie się taniej. Jeżeli jest drogo to ceny w lokalu też drogie. Gdyby nie pazerni właściciele lokalów to ulica by żyła. Pan. A Brzęczek próbuje zachęcić Gdynian na zakupy poprzez karty. Czyli sam przyznaje że niższe ceny mogą zachęcić ludzi na zakupy i zwiedzanie. Więc może Urzędy i Pan Arkadiusz zainteresuje się co jest przyczyną takiej rotacji sklepów i restauracji i wysokich cen. Świętojańskiej jaka lokalów aby stworzyć coś co będzie przyciągać ludzi. Musi być twarda polityka była w poprzednich latach już nie będzie i trzeba wspierać i klientów i właścicieli bo pokolenia coraz mniej będą uczęszczać na tej ulicy i potem już nic nie uratuje tej ulicy. Trzeba działać a nie tylko gadać i gadać.

    • 0 0

  • Obniżyć ceny o 100% !!!

    • 0 0

  • oh jaka ta gdynia jest super. co roku nowa restauracja w miejsce poprzedniej zbankrutowanej

    • 3 1

  • Gdynia jest chba miastem z największym potencjałem i najgorzej zarządzanym w Polsce.

    20.00 środek sezonu a to miasto jest trupem.

    • 9 3

  • Bzdury

    W centrum berlina przez pol godziny szukalem bankomatu, za to knajpy byly jedna na drugiej,

    • 2 2

  • Gdynia - tu nie ma już nic.

    Zostały ochłapy.

    • 4 2

  • Swietojanska umiera (3)

    Chcecie ożywić Świętojańską? To naprawdę będzie trudne! Od dawna miasto promuje Gdynię jako miasto dla przedsiębiorców i ludzi biznesu. To wystraszyło młodzież, która nie odnalazła Gdyni jako miasta przyjaznego. Zlikwidowano ostatnie Campingi, nie budowano ścieżek rowerowych, likwidowano kluby na Świętojańskiej gdyż młodzież hałasowała etc. Po renowacji ulica Świętojańska jest totalnie szara wyglądająca jakby była ciągle zakurzona (widać to w czasie dni słonecznych), ciemna wieczorami - gdyż zainstalowano oświetlenie tylko dekoracyjne, brak ciekawych witryn sklepowych które kiedyś były równie ciekawe jak samo pójście do galerii. Warto pokazać zdjęcia zatłoczonej dawniej Świętojańskiej, niczym handlowa ulica dzisiejszego Londynu Oxford Street. Spróbujcie na tej angielskiej ulicy znaleźć bank. Bankomat - tak. Należałoby wzorem miast azjatyckich np. Bangkoku, wyznaczyć teren i zrobić prawdziwy ,,flea market'' pozwolić wszystkim za symboliczną złotówkę wystawiać wieczorami stoliki i handlować, wymieniać czym bozia dała. Pozwolić i zachęcać wszystkich grajków do śpiewania i grania na wszelkich instrumentach. Świętojańska kojarzy się z latem! To dlaczego jest szara?! Proponuję (np. murale) pomalować ją w różnobarwne kwiaty i podświetlić kolorowymi diodami ? Proste i łatwe i niezbyt drogie. Tylko odwagi brakuje bycie miastem awangardowym w nowej rzeczywistości cywilizacyjnej.

    • 8 3

    • Andi, po jakich tabletkach to napisałeś?

      • 2 1

    • Nie wiem, co bierzesz...

      ale powinieneś brać pół!

      • 1 1

    • no z tymi grajkami i muralami to przesadziłeś. Nie róbmy jarmarku w mieście. Jedna tandeta w wakacje w Gdańsku wystarczy.
      Co do reszty się zgodzę.

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane