• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wykończenie mieszkania. Ile czasu zaplanować?

Joanna Puchala
6 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Planowanie to bardzo ważny etap. Bywa bardziej czasochłonny niż same prace budowlane. Planowanie to bardzo ważny etap. Bywa bardziej czasochłonny niż same prace budowlane.

Jeśli odpowiednio zaplanujemy remont czy wykańczanie mieszkania, to wykluczymy możliwe przestoje i szybciej wprowadzimy się do upragnionych czterech kątów. Bez wystarczającej wiedzy nie jest to jednak takie proste, dlatego przeanalizowaliśmy ile czasu potrzeba na kolejne etapy prac.



Wykończenie mieszkania krok po kroku - co warto wiedzieć?



Jak szybko wykończyłeś swoje mieszkanie?

Czas, podobnie jak budżet, to ważny czynnik podczas wykończenia lub też generalnego remontu nieruchomości. Bez dobrego planowania i przygotowania robót może się okazać, że cały proces zajmie nam o wiele więcej czasu niż przypuszczaliśmy, a co gorsza koszty znacznie wzrosną. Proces wykończenia wnętrza składa się z wielu etapów, które powinny następować w określonej kolejności.

- Czas prac wykonywanych w danej inwestycji zależy od różnych czynników, w tym metrażu, stopnia skomplikowania projektu, ale również od profesjonalizmu i doświadczenia osób zaangażowanych w cały proces - mówi Magdalena Borowiec z Besign Studio.

Współpraca z architektem wnętrz



Jeżeli planujemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz, powinniśmy skontaktować się z nim odpowiednio wcześniej, żeby ustalić terminy w jakich projekt ma być przygotowany.

Czytaj także: urządzanie mieszkania - z architektem czy bez?

- Dużo osób przychodzi do biur wnętrzarskich w momencie, kiedy chcą już zacząć remont, czyli za późno. Sporządzenie projektu wykonawczego zajmuje sporo czasu, a biura mają ustalony grafik pracy na parę miesięcy do przodu. Czas, który trzeba poświęcić na projektowanie jest bardzo indywidualny, ale na ten etap warto założyć przynajmniej dwa miesiące. - dodaje Magdalena Borowiec. - Jeżeli chcemy mieć dobrze zaprojektowane mieszkanie, to projekt powinien być kompletny w momencie, kiedy wchodzi ekipa remontowa. Mam tu na myśli całkowity projekt wykonawczy, wraz z projektem mebli na wymiar i specyfikacją innych elementów wyposażenia. Wnętrza nie wybaczają pomyłek. Jeżeli na przykład zbyt późno zorientujemy się, że chcemy zmienić punkt świetlny lub elektryczny to narażamy się na dodatkowe koszty i wydłużenie prac. Na dodatek niektórych zmian nie da się wykonać, jeśli część etapów będzie już zamknięta.
KATALOG OBIEKTÓW: ZNAJDŹ PRACOWNIĘ PROJEKTOWĄ

Fachowcy zgodnie przyznają, że w przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań lub większego metrażu musimy się liczyć z półtora lub dwumiesięcznym czasem oczekiwania na projekt.

- Profesjonalne wykańczanie wnętrza zaczyna się od opracowania projektu. Jest to skomplikowany proces, który lubię porównywać do efektu domina: każda podjęta decyzja wpływa na kolejne wybory i niesie ze sobą określone konsekwencje. Począwszy od rozpoznania oczekiwań klienta, poprzez propozycje rozwiązań funkcjonalnych i materiałowych aż do finalnych rysunków. Z mojego doświadczenia wynika, że wykonanie projektu dla mieszkania o powierzchni 50 m kw. trwa średnio około czterech tygodni - mówi Agata Zwarra z Moderna Design, wewnętrznego zespołu architektów Moderna Holding.
  • Architekt wnętrz potrzebuje około dwóch miesięcy na stworzenie kompleksowego projektu. Właściciel akceptuje go najczęściej na podstawie poglądowych wizualizacji, ale dla ekipy budowlanej znacznie ważniejszy jest projekt wykonawczy.
  • W momencie kiedy budynek dopiero powstaje architekt wnętrz może zasugerować zmiany, które później nie będą łatwe lub nawet możliwe do wykonania.

Ekipa budowlana



W czasie rozmów z architektem należy już myśleć o ekipie wykończeniowej. Firmy zajmujące się tą profesją, zwłaszcza te z dobrą renomą, mają terminy zarezerwowane na co najmniej kilka miesięcy do przodu.

- Przed zatrudnieniem ekipy remontowej, warto przejrzeć ich portfolio, spotkać się, porozmawiać i poprosić o dokładną wycenę prac oraz określenie terminu. Mamy wtedy dużo większe szanse uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek na budowie. Najlepiej jest na etapie rozmów z architektem ustalić z nim nadzór nad inwestycją. Architekt czuwa wówczas nad projektem, pilnuje zamówień, rozwiązuje problemy na budowie - podkreśla Magdalena Borowiec. - Oczywiście dobrze jest, gdy architekt posiada współpracujących z nim, zaufanych wykonawców. Wówczas, inwestor nie musi szukać ich po omacku, bez gwarancji, że dobrze wykonają swoją pracę. Dzięki zaufanej ekipie ma pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie ze sztuką i na czas. Skoro mowa o czasie to tutaj nie ma reguł. Wszystko zależy od sprawności, doświadczenia i liczebności zespołu remontowego, jak również od rodzaju i wielkości inwestycji.
Sprawdzona, dokładna i doświadczona, ekipa wykończeniowa to prawdziwy skarb. W trakcie poszukiwań warto poszukać wśród rodziny i znajomych.  Sprawdzona, dokładna i doświadczona, ekipa wykończeniowa to prawdziwy skarb. W trakcie poszukiwań warto poszukać wśród rodziny i znajomych.

Po ustaleniu terminów i podpisaniu umowy z ekipą wykończeniową nie można spocząć na laurach. Kiedy z projektu zaczną wynikać konkretne materiały wykończeniowe, warto zacząć je zamawiać u producentów i sprzedawców. U większości sprzedawców można je zamówić na określony termin. Wcześniejsze zamówienia dotyczą zwłaszcza tych materiałów, na które długo się czeka.

KATALOG FIRM: ZNAJDŹ EKIPĘ REMONTOWĄ W TRÓJMIEŚCIE

- Przykładowo, na drzwi czeka się nawet od sześciu do ośmiu tygodni, kilka tygodni możemy też czekać na kafle lub materiały do wykończenia podłóg, jeśli zdecydujemy się na wzory z katalogów, niedostępne od ręki w sklepach. Podobnie może być ze sprzętami AGD czy wyposażeniem łazienki - dodaje Agata Zwarra.
Czytaj także: co to jest "standard deweloperski"?

Ważne jest zgranie terminów dostarczenia materiałów i sprzętów z dostępnością ekip wykończeniowych czy fachowców od zabudów meblowych na wymiar. Bez odpowiedniej koordynacji mogą powstawać przestoje, a cały proces ulegnie znacznemu wydłużeniu. Opinie co do czasu potrzebnego na prace wykończeniowe w dwu-trzy pokojowym mieszkaniu nieco się różnią. Jest to około dwóch miesięcy.

- Czas oczekiwania na materiały waha się od czterech do sześciu tygodni, o ile nie mówimy o produktach o jakości, która często pozostawia wiele do życzenia i dostępnych "od ręki" w popularnych marketów budowlanych. Jeśli chodzi o same prace wykończeniowe w mieszkaniu o powierzchni około 50 m kw. to trzeba założyć jakieś cztery tygodnie. Do tego dochodzą prace stolarskie, co wpływa na wydłużenie prac o dwa lub trzy tygodnie - mówi Adrian Sarul, wiceprezes zarządu w firmie Baltic Interiors.
Wraz ze zwiększającym się metrażem oraz stopniem skomplikowania prac remontowych czas realizacji ulega wydłużeniu.

- Zawsze powinniśmy pamiętać, że nierzetelne ekipy remontowe mogą spowodować, że staniemy w miejscu, a to narazi nas na dodatkowe koszty. Żeby tego uniknąć warto decydować się na wyspecjalizowane firmy - dodaje Adrian Sarul.
Skorzystanie z kompleksowych usług wykończeniowych zniweluje również ryzyko sporów pomiędzy wykonawcami i próby przenoszenia odpowiedzialności za ewentualne przewinienia.

- Jeśli zadbamy o dobre planowanie i zgranie poszczególnych wcześniej wspomnianych elementów na same prace związane bezpośrednio w wykończeniem 50-metrowego mieszkania powinno wystarczyć dziesięć tygodni - twierdzi Agata Zwarra.

Montaż podłóg i mebli



Kiedy ekipa remontowa jest już na budowie, to jest dobry moment na umówienie terminu z firmą montującą podłogi. Taka firma może zrobić pomiary dopiero po zakończeniu stawiania ścian i po położeniu kafli, ale warto zarezerwować termin wcześniej, żeby prace nie wydłużały się niepotrzebnie. Montaż podłóg i listew przypodłogowych, w zależności od technologii, zajmie kilka dni.

Czytaj także: parapet - istotny element wnętrza

- Jeżeli zamawiamy meble na wymiar, to również musimy wcześniej zarezerwować termin u stolarza i założyć, że jego praca potrwa przynajmniej kilka tygodni, w zależności od ilości zamówionych mebli i stopnia ich skomplikowania. Sam montaż przebiega szybko, jest to z reguły parę dni - dodaje Magdalena Borowiec. - Do tego wszystkiego dochodzi zamówienie pozostałych elementów wyposażenia, jak oprawy oświetleniowe, meble czy oprawa okien. Wszystko to należy zamówić na parę tygodni przed spodziewanym terminem wprowadzenia się, zarówno ze względu na kilkutygodniowy okres oczekiwania, jak również na konieczność montażu tych elementów przez ekipę wykończeniową.
KATALOG FIRM: STOLARZE. WYBIERZ WYKONAWCĘ MEBLI

Orientacyjny czas prac nad mieszkaniem o powierzchni około 50 m kw.:
  • Projekt wnętrza - od czterech do ośmiu tygodni (jest zależny od zakresu opracowania czy zmian wprowadzanych w trakcie współpracy).
  • Oczekiwanie na materiały - od czterech do sześciu tygodni.
  • Prace wykończeniowe (wraz z zabudowami) - od miesiąca do trzech, ale trzeba pamiętać, że ekipy powinny być zamówione z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Miejsca

Opinie (83) ponad 10 zablokowanych

  • Urządzanie domu (3)

    Urządzanie domu czasem trwa i dłużej - swój dom w Rozarium Tuchomskim urządzaliśmy jakieś 4 miesiące, ale było warto poczekać na wymarzone materiały i dobrych specjalistów, bo teraz mamy super gniazdko kilkanaście minut drogi od Gdyni :)

    • 3 20

    • (1)

      kilkanaście minut to ty masz ok 22:00 i to najwyżej na Dąbrowę.

      • 16 0

      • Kilkanaście minut to do Chwaszczyna.

        Do Gdyni jeszcze długa droga.

        • 15 0

    • glowa jestes w gdyni a nogami na zad*piu.

      roznica zostaje w portfelu.

      • 1 0

  • Trochę samoogaru (1)

    Jeśli ktoś ma odrobinę samoogaru i gustów, to ogarnie całe planowanie i "projekt" sam. Zauważcie jak wyglądają projekty od "architekta wnętrz" (celowo w cudzysłowie bo często i gęsto są to ludzie bez odpowiedniego wykształcenia). Pełno półek na d*perele, których później nie ma komu sprzątać. Wystarczy zwrócić uwagę na to, ze to nam ma być wygodnie i przede wszystkim funkcjonalnie. Jestem zdania, że człowiek rozgarnięty, z wyobraźnią przestrzenną i wyczuciem smaku zaplanuje wszystko sam. A jeżeli zna do tego chociaż trochę programy typu CAD to i nawet sam coś policzy i narysuje. Ja w ten sposób zaoszczędziłem sporo kasy na instalacji projektora, gdzie profesjonalna firma od AV wzięłaby z 5 tyś. za samą robotę. A tak, przy dobrym planie, dałem radę to zrobić sam z majstrem. To jest tylko przykład, ale przy odrobinie czasu i samozaparcia sami zaplanujemy sobie wszystko tak jak chcemy.

    • 31 7

    • Z oszczędności kasy to nie do końca. Ja np wolę czas spędzony na remoncie zainwestować w pracę i akrat w moim przypadku koszt remontu byłby duzo niższy kasa którą zarobię w tym czasie wykonując zlecenia.

      • 8 0

  • a tka na poważnie, mieszkanie w gdańśku za 10000pln/metr? (3)

    to ja mam 75 metrową willię w bojanie i jestem panem w swoim domu,
    dwa poziomu, ogródek, mam miejsce na budę i to nie byle jaki ogródek łańcuch dla psa ma 2,5 metra

    to jest życie, a nie jakieś mieszkania w mieście

    p.s. w korkach przeczytałem w lipcu, całą trylogię, filary ziemi i całą twórczość dostojewskiego.

    same plusy

    • 18 12

    • zimą olewam odśnieżanie, bo i tak nigdzie nie dojadę, sąsiad za płotem lubi sobie po pracy do wieczora piłą stołową ciąć metal i zimą pali śmieciami.

      • 9 1

    • Za trzymanie psa na łańcuchu płaci się teraz kary. To męczenie zwierząt.

      • 3 2

    • I 15 razy dziennie zapitalam po schodach w gore i w dol bo dzialka byla za mala na jeden poziom

      • 8 3

  • Przed zatrudnieniem ekipy remontowej, warto przejrzeć ich portfolio (2)

    wy tak serio czy dla jaj? :D

    • 29 2

    • (1)

      dlaczego dla jaj? ja wynająłęm ekipę z polecenia (2 ludzi), wcześniej obejrzałem ich 'portfolio' w postaci 4 mieszkań które wykańczali wcześniej i rozmową z ich właścicielami dot terminowości i ewentualnych uwag co do ich pracy.

      • 11 0

      • koleś wyżej wynajmuje fachowców za flaszke a tu mu z jakims portfolio wyskakujesz :p zreszta te ziutki co go plusuja to podobny typ ludzia

        • 0 0

  • (1)

    jeśli jest taka możliwość i ma się jakiś kąt to nie warto spieszyć się z wykończeniem i wyposażaniem, decyzje rzutują na wiele lat do przodu i pewnych rzeczy nie można już cofnąć. ja jakiś czas temu kupiłam nowe mieszkanie na lawendowych wzgórzach i od chwili odbioru mieszkania do momentu wprowadzenia się minęło 7 miesięcy, byłam w komfortowej sytuacji, że miałam gdzie mieszkać i niejako oswajałam się z mieszkaniem. Skorzystałam też z pomocy projektanta i chyba się to opłaciło:)

    • 6 16

    • Też bym się nie spieszył z wprowadzaniem do strefy rażenia zapachami z Szadółek.

      • 19 1

  • (1)

    Ekipy wykończeniowe,możesz czekać dłuuuugo na nich,do pierdół nie przyjeżdzają,nie opłaca się

    • 16 1

    • nic w tym dziwnego

      zus, podatek od podatku etc. ,itp...

      • 1 1

  • Dobrą domówką jestem w stanie wykończyć każde mieszkanie około 1 w nocy. Jeśli imprezowicze czają czaczę to i szybciej wspólnie możemy wykończyć mieszkanie i sąsiadów ;)

    • 24 1

  • 2 lata

    • 6 1

  • 44 m2, rowniez stan deweloperski (2 pok)

    Wykończenie mieszkania od poczatku do końca łącznie z lazienką przez ekipę (2 osoby) zajęło 3 tygodnie + 3-4 dni pozniej na montowanie mebli przez stolarza (kuchnia, szafy pod zabudowę i kilka półek + regał). Efekt bardzo zadowalający.

    Jeśli ma się sprawdzoną ekipę umówioną na konkretną date+ brak ewentualnych obsuw ze strony dewelopera przy oddaniu mieszkania, to wszystko idzie sprawnie.

    • 6 1

  • 50m - 6 msc. Siadła logistyka

    Mieszkanie najpiękniejsze w Trójmieście. Niestety nie miałem pojęcia, że jak się zamawia sofy, armaturę z Włoch, Hiszpanii to czeka się nawet i 3 miesiące!!!

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane