• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aranżacje wnętrz. Mieszkanie z miejscem do pracy

Marta Meresińska
17 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (35)
Kolorystyka pierwszej koncepcji opiera się na stonowanych odcieniach. Mocniejsze, żółte akcenty na kanapie, tapecie i plakatach na ścianie ożywiają wnętrze. Kolorystyka pierwszej koncepcji opiera się na stonowanych odcieniach. Mocniejsze, żółte akcenty na kanapie, tapecie i plakatach na ścianie ożywiają wnętrze.

Rosnąca popularność pracy zdalnej sprawiła, że zmieniły się potrzeby mieszkaniowe rodzin. Wygospodarowanie miejsca, gdzie można w skupieniu pracować lub odbyć spotkanie online stało się koniecznością. Nie zawsze jest to jednak łatwe, zwłaszcza gdy dwie osoby wykonują swoje obowiązki służbowe w domu.



Rzut i wymiary pomieszczenia Rzut i wymiary pomieszczenia
W takiej sytuacji znalazła się pani Anna, nasza czytelniczka, która przejęła mieszkanie po ojcu. Zarówno ona, jak i jej mąż pracują zdalnie i potrzebują osobnych stanowisk.

- Obecna wersja strefy dziennej jest niezbyt ustawna, dlatego podjęliśmy decyzję o jej przebudowie. Nie wiemy, jak dobrze wykorzystać przestrzeń w przedpokoju, obecna wersja z przejściem przez kuchnię do pokoju jest dla nas nie do przyjęcia. Jednocześnie zapewnia nam to miejsce na spiżarnię, którą można przerobić na miejsce do pracy - napisała w wiadomości do redakcji pani Anna. - Zastanawiamy się, jak ustawić meble, by w pokoju znalazł się stół, ale nie zagracił przestrzeni.
Nasi czytelnicy lubią jasne wnętrza, przestrzeń, prostotę i brzozowe meble.

- Jesteśmy domatorami, lubimy dobrą lekturę, kochamy zieleń i zwierzęta - dodaje pani Anna.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Marta Meresińska ze Studio Niebyle.

Oba warianty zakładają konieczność wykonania projektu konstrukcyjnego u uprawnionej osoby, ponieważ projektantka zaproponowała zmianę wejścia do strefy dziennej poprzez wykonanie otworu w nośnej ścianie. W niektórych przypadkach może się także okazać, że potrzebna będzie zgoda nie tylko całej wspólnoty, ale także wszystkich mieszkańców danej klatki.

Takie rozwiązanie zmienia komunikację w mieszkaniu, ponieważ do części dziennej wchodzi się przez pokój, a nie przez kuchnię. Wdrożenie tej propozycji wiąże się także z dodatkowymi udogodnieniami.

Koncepcja pierwsza



  • Jasne kolory ścian i podłóg potęgują wrażenie przestrzeni we wnętrzu.
  • Lamele oddzielają kuchnię od szafki RTV w strefie wypoczynkowej.
  • W tym wariancie kącik do pracy znalazł się za konstrukcją szklaną.
  • W kuchni przeważa biel i drewno, a marmurowy blat i przestrzeń pomiędzy szafkami uzupełniają aranżację.
  • Dzięki podziałowi szafek wiszących na dwie głębokości udało się uzyskać więcej przestrzeni do przechowywania.
  • Pierwsza wersja zakłada utworzenie garderoby od strony holu we wnęce, która powstała przy strefie kuchennej.
Pierwsza wersja zakłada utworzenie garderoby od strony holu we wnęce, która powstała przy strefie kuchennej. Od strony strefy dziennej powstał natomiast wygodny kącik do pracy częściowo zasłonięty przeszkleniem, co zapewnia prywatność i umożliwia odgrodzenie tej strefy na co dzień.

Część kuchenna została oddzielona za pomocą lameli, które znalazły się pomiędzy blatem roboczym a szafką RTV. W tym wariancie rozkładany stół został dostawiony do ściany, ale przy okazji wizyty gości może być odstawiony i wykorzystywany do usadzenia większej liczby osób.

Kolorystyka pierwszej koncepcji opiera się na stonowanych odcieniach. Króluje tu biel, szarość i drewno. Mocniejsze, żółte akcenty na kanapie, tapecie, krzesłach biurowych i plakatach na ścianie urozmaicają aranżację i ożywiają wnętrze. Takie zabiegi są tu wskazane, ponieważ wnętrze według dawnych standardów jest dość niskie i ma tylko jedno duże okno.

W tej wersji zostały zastosowane dwa rodzaje podłóg, drewniana jodełka francuska oraz wielkoformatowe płytki terrazzo.

Koncepcja druga



  • W drugiej koncepcji króluje zieleń, którą uzupełniają szare i drewniane akcenty.
  • Jednolita podłoga winylowa optycznie powiększa przestrzeń.
  • Geometryczne stoliki i dywan urozmaicają aranżację.
  • Strefa do pracy została ukryta w szafie za lustrzanymi drzwiami.
  • Zaoblona zabudowa meblowa jest przedłużeniem kuchni, która zwiększa przestrzeń do przechowywania.
  • Szafa z frontami lustrzanymi, w której wydzielone zostały stanowiska pracy, oddziela kuchnię od strefy dziennej.
  • W drugiej koncepcji wnęka powstała przez zmiany konstrukcyjne została wykorzystana jako spiżarnia z przejściem ukrytym w szafkach kuchennych.
W drugiej wersji powstała dzięki zmianom konstrukcyjnym wnęka została wykorzystana jako spiżarnia z przejściem ukrytym w szafkach kuchennych. Ta koncepcja zakłada stworzenie nieco bardziej pojemnej kuchni z piekarnikiem umieszczonym powyżej wysokości blatu.

Strefa do pracy została ukryta w szafie za lustrzanymi drzwiami uchylno-chowanymi. Powstały w ten sposób stanowiska do pracy dla dwóch osób, które można szybko zamknąć. W zamkniętej wersji lustrzane fronty optycznie powiększają przestrzeń i odwracają uwagę od zabudowy meblowej.

W tej wersji telewizor został wpuszczony w zaobloną zabudowę meblową, która jest przedłużeniem kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udało się ukryć dodatkowe miejsce do przechowywania.

Druga koncepcja opiera się na kolorze zielonym, który został wzbogacony o biel, szarości i drewno. Czarne i pomarańczowe akcenty ożywiają wnętrze. Ta propozycja aranżacji jest bardziej przestronna, a zastosowanie jednorodnej podłogi w formie winylowych paneli potęguje efekt.

Porady architekta Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Studio NiebyleMarta Meresińska

Miejsca

Opinie (35) 1 zablokowana

  • No, nie powiem, pomysł jest świetny! (6)

    Proszę zatem o propozycję stanowiska pracy w domu, do pracy zdalnej dla murarza.
    Jakieś koncepcje?
    Hm....

    Nic nie słyszę.
    Czyżby tylko określone grupy społeczne były uprzywilejowane, dla których wstawanie jest możliwe o 7:00 - 8:00, leniwe przeciąganie się przy porannej kawie z ekspresu, wstaję w piżamie i leniwie zaglądam na służbową skrzynkę email?
    Dlaczego murarz nie może leniwie zamieszać kielnią w skrzyni z zaprawą wstając leniwie z łóżka, będąc jeszcze w piżamie, przeciągnąć się, wziąć łyka kawy z ekspresu i równie ospale budować ścianę z cegieł u siebie w domu, którą wysłałby w "pliku skompresowanym, emailem na budowę"?
    Czy murarz jest w czymś gorszy od takiej wątłej byle biurwy, co to leniwie siedzi i przerzuca się mailami z biurka na biurko zapraszając koleżankę na przerwę kawową?

    Gdzie jest sprawiedliwe traktowanie?

    Jeśli praca zdalna dla murarzy nie jest możliwa, to murarze powinni otrzymywać 100% dodatku za pracę w delegacji w miejscu które nie posiada nawet drogi dojazdowej ani żadnego adresu, wobec czego dodatek za pracę w trudnych warunkach, w tym także trudnych warunkach pogodowych.

    Powiedzmy wypłata w granicach 40 000 - 60 000 zł miesięcznie na rękę.

    • 1 15

    • "nie chciało się nosić teczki, to trzeba nosić woreczki" (2)

      a druga sprawa...na siłę murarzem się nie jest.

      • 8 0

      • Wypraszam sobie wszelkie insynuacje. (1)

        Teczki się nosiło, zaś murarstwem z umiłowaniem i pasją się zajmuję.
        Nie stoi zaś ten w sporze kto teczki nosił a murarstwem się para na co dzień, wszak nie z zaniechań w nauce lecz z miłości serca ten fakt płynie, iż pragnę tworzyć przestrzeń, budować i współtworzyć Gdańsk, Sopot i Gdynię.
        Cóż zatem dziwić się, że tworzyć pragnę, skoro pracę mą z natchnieniem i oddaniem wykonuję?
        Gdy zaniemogę, to podwójnie choruję.
        Z jednej strony w niedoli, gorączka, głowa boli. Z drugiej zaś, boli głowa, bo murować nie gotowa.
        Gdyby zdalnie murować można było, to i zdrowie by szybciej powróciło.
        Czy pojmujesz waść myśl moją?
        Kocham tę profesję, wszak po Q***ch to drugi najstarszy zawód świata, z najdłuższym dorobkiem w całej historii ludzkości - nie sposób nie kochać tej profesji.
        Spójrz tylko na kunszt pracy bezimiennych mistrzów murarstwa, którzy wznosili wyniosłe budowle na przestrzeni dziejów. Ta profesja zapoczątkowała wiele innych, kolejnych młodszych profesji, których pochodzenia nawet się nie domyślacie, lecz w korzenie ich znajdują się właśnie w murarstwie.

        • 3 0

        • Drogi murarzu: jest mnóstwo innych zawodów, gdzie praca zdalna nie jest możliwa. Ponadto musisz sobie zdawać sprawę, że praca zdalna ma także sporo wad (o czym wiem sam, bo czasem tak pracuję).

          • 4 0

    • Co za absurdalny wywód - a ja chcę być lekarzem, który nie leczy, ale pracuje w sądzie i sądzi ludzi albo muzykiem, który pracuje w bibliotece i nie gra na żadnym instrumencie. Jakieś sugestie?

      • 5 0

    • ty tak na poważnie? :D

      • 1 0

    • Wysokość wynagrodzenia nie zależy od wysiłku, jaki wkłada pracownik w pracę, ale od wartości dóbr, które dzięki jego pracy osiąga płatnik. Wynagrodzenie, podobnie jak ceny produktów, również zależne jest od podaży i popytu.

      • 1 0

  • W szafie?

    • 3 0

  • Bezosobowo-beżowo

    • 3 0

  • Te mieszkania wygladaja jak airbnb, a nie przestrzen do pracy.

    • 8 0

  • Pani projektant musi się jeszcze podciągnąć z użyteczności

    Jasne, mieszkanie powinno cieszyć oko, ale ma być też funkcjonalne. Nie rozumiem dlaczego w wariancie 1 pani nie zamieniła miejscami stołu i sofy, żeby sofa była na wprost TV. Właściciele mają dostać skrętu szyi? Zgadzam się też z wcześniejszymi komentarzami o dwóch stanowiskach obok siebie. Jak pani sobie wyobraża dwa niezależne spotkania online w takiej formie?

    • 19 0

  • Kult telewizora wszędzie, w większości mieszkań ta szczekaczka to centralny punkt. Mam czasami wrażenie że jedyne co ludzie robią po przyjściu do pracy to odpalenie netflixa albo hbo max.

    • 6 1

  • Pani architekt chyba nigdy zdalnie nie pracowała... bo to co przygotowała, to może się nada na miejsce do odrabiania lekcji dla dwójki 7-latków... a nie miejsce, gdzie dwójka dorosłych spędza po 40 h w tygodniu. Nie da się pracować ramię w ramię albo siedząc w szafie. A w zasadzie klęcząc przed nią, bo na zdjęciach są chyba klęczniki a nie biurowe krzesła

    • 6 0

  • feng shui i command position

    ładnie to wygląda, ale do praktyczności i dobrego samopoczucia przy tak ustawionych biurkach jest temu bardzo daleko

    • 3 0

  • Masakra

    Pani projektant miała swoją wizję, a ze faktycznie potrzeby mieszkańców nijak miały się do jej wizji?

    • 2 0

  • Zgadzam się w pełni z komentarzami

    te stanowiska obok siebie nie nadają się do pisania @ każdy osobno, a co dopiero do innych spraw. Nawet nóżki krzeseł na siebie nachodzą. Żadnej pracy w 2 osoby tam nie będzie

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane