• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Aranżacje wnętrz: aneks z kuchnią ukrytą w zabudowie

31 stycznia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (62)
Najnowszy artykuł na ten temat Aranżacje wnętrz. Dwa pokoje na 35 m kw.
W czasie przygotowania posiłku moduły kuchennej zabudowy są odsłonięte - można korzystać z wszystkich urządzeń... W czasie przygotowania posiłku moduły kuchennej zabudowy są odsłonięte - można korzystać z wszystkich urządzeń...

Pokój dzienny z aneksem kuchennym to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w nowym budownictwie. Ma tylu zwolenników, co przeciwników. Okazuje się jednak, że kuchnia może stać się w takim wnętrzu zupełnie niewidoczna.... a po posiłku i zamknięciu frontów wygląda ja zwykła zabudowa. ... a po posiłku i zamknięciu frontów wygląda ja zwykła zabudowa.
Mieszkanie przed aranżacją. Mieszkanie przed aranżacją.
I po aranżacji architektów. I po aranżacji architektów.
O pomoc w zaaranżowaniu mieszkania zwrócił się Pan Łukasz. Jego 65 metrowe mieszkanie zlokalizowane jest w nowoczesnym budynku, ma trzy pokoje.

- To mieszkanie dla dwóch osób, ale będziemy je urządzać pod kątem dziecka w przyszłości. Chcielibyśmy, aby było w nim... domowo i wypoczynkowo - napisał w liście do redakcji nasz czytelnik.

W mieszkaniu ponownie spotykamy się z problematyką aneksu kuchennego w pokoju dziennym. Pan Łukasz prosi, aby aneks kuchenny był zabudowany, prosi też o wprowadzenie dużej ilości szaf oraz ciekawych form oświetlenia.

Architekci z Luk Studio uznali, że układ funkcjonalny mieszkania nie budzi zastrzeżeń. Widać wyraźny podział na strefę nocną i dzienną, łazienka znajduje się przy sypialniach, a toaleta została zlokalizowana w pobliżu pokoju dziennego. Elementami które niewątpliwie mogą utrudnić aranżację wnętrz mieszkania są słupy konstrukcyjne, które będą wymagały wprowadzenia dodatkowych zabudów.

Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkania warto najpierw wprowadzić kosmetyczne zmiany w układzie ścian działowych. Sypialniajest długim i wąskim pomieszczeniem, w którym wprowadzenie standardowych szaf pod ścianami optycznie zmniejszyłoby pomieszczenie, dlatego zamiast szaf proponujemy wydzielić dodatkową garderobę. Takie rozwiązanie poprawi proporcje pomieszczenia oraz pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania ubrań i innych rzeczy jak np. walizki. W garderobie zastosowano drzwi przesuwne chowane w ścianę co pozwoli uniknąć kolizji z drzwiami do sypialni. Pomiędzy przyszłym pokojem dziecka a sypialnią niewielkie zmiany w układzie ścian wraz z zabudowami pozwolą na ukrycie słupa konstrukcyjnego i zwiększenie powierzchni szaf.

Połączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym tradycyjnie wymaga niestandardowego podejścia... Sugestia Pana Łukasza na temat kuchni zabudowanej sprawiła, że postanowiliśmy zaprojektować rozwiązanie, które... po zamknięciu będzie przypominało kolejny mebel a nie typową zabudowę kuchenną.

W tym celu wszystkie szafki kuchenne zostały zgrupowane w jednym ciągu i podzielone na kwadratowe moduły o wymiarach 60 x 60 cm. Aby nadać zabudowie bardziej "salonowy" wizerunek została ona częściowo wbudowana w ścianę dzięki czemu grubość zabudowy nie zdradza swojego przeznaczenia.

Symetryczny układ szafek został dodatkowo "uniesiony" nad podłogą i podkreślony delikatnym światłem ledowym po całym obrysie. Gdy zabudowa jest zamknięta niczym nie różni się od innych mebli w pokoju dziennym. Gdy otworzymy mobilne fronty mamy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji jak w każdym innym aneksie kuchennym. To niecodzienne rozwiązanie wymaga zastosowania paru niestandardowych elementów takich jak okap ścienny i paneli świetlnych na wewnętrznej stronie ruchomych frontów.

Kuchnia w formie mebla nie zabiera dużo przestrzeni dzięki czemu w niewielkim pokoju mamy wystarczająco miejsca na stół jadalniany przy wyjściu na balkon oraz wygodną sofę narożną. Na ścianie w głębi pomieszczenia został zawieszony telewizor dla którego tło stanowią prefabrykowane płyty betonowe.

Minimalistyczny wystrój wnętrza dopełnia duża, pięcioskrzydłowa szafa która zaczyna się w przedpokoju i ciągnie aż do pokoju dziennego. Pod telewizorem znajduje się pas niskich szafek wiszących z przeznaczeniem na sprzęt rtv. Szafki zostały wykonane w tym samym fornirze co fronty kuchenne. Za sofą, umieściliśmy jeszcze jeden niski kredens, który poza funkcją magazynową stanowi też umowną granicę pomiędzy strefą wypoczynkową i jadalnianą.

Przy doborze oświetlenia w danym pomieszczeniu warto najpierw rozważyć jakie przeznaczenie ma dany pokój i jakie czynności wymagające oświetlenia będziemy w nim wykonywać. Nie możemy zapomnieć także o względach estetycznych.

Światło poza swoją pierwotną funkcją wykorzystywane jest do tworzenia nastroju i scen świetlnych. Dlatego w tej koncepcji zastosowaliśmy różne rodzaje oświetlenia. Połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym powoduje, że ilość sposobów użytkowania jednej przestrzeni zwiększa się - będziemy potrzebowali mocniejszego, jasnego światła do przygotowywania posiłków i punktowego światła do ich spożywania. Warto też tutaj ciekawie zaaranżować scenę świetlną do oglądania telewizji.

W tym wypadku w suficie powieszanym i w obrysie zabudowy kuchennej zastosowaliśmy paski led, których białe, ciepłe światło tworzy w mieszkaniu klimat sprzyjający odpoczynkowi oraz wyraźnie ociepla nawet najbardziej minimalistyczną przestrzeń.

Zamknięta kuchnia zyskuje na lekkości, dzięki okalającemu zabudowę oświetleniu z ledowych pasków. Zamknięta kuchnia zyskuje na lekkości, dzięki okalającemu zabudowę oświetleniu z ledowych pasków.
Do oświetlenia pomieszczenia zastosowano paski ledowe, oczka w suficie, oświetlenie punktowe nad stołem i oświetlenie blatu roboczego w "kuchni". Do oświetlenia pomieszczenia zastosowano paski ledowe, oczka w suficie, oświetlenie punktowe nad stołem i oświetlenie blatu roboczego w "kuchni".
Drewniane fronty kuchennej zabudowy mają taką samą okleinę jak meble pod sprzęt rtv. Drewniane fronty kuchennej zabudowy mają taką samą okleinę jak meble pod sprzęt rtv.
Szare, surowe płyty z odpowiednim podświetleniem stanowią dobre tło do oglądania telewizji. Szare, surowe płyty z odpowiednim podświetleniem stanowią dobre tło do oglądania telewizji.
Kuchenna zabudowa z zamkniętymi frontami nie zdradza ukrytych za nimi sprzętów. Kuchenna zabudowa z zamkniętymi frontami nie zdradza ukrytych za nimi sprzętów.
Po otwarciu frontów zabudowy można korzystać z kuchennych urządzeń. Po otwarciu frontów zabudowy można korzystać z kuchennych urządzeń.
Za kanapą znajduje się dodatkowy kredens, który stanowi dodatkową przestrzeń przechowalniczną oraz umowną granicę między jadalnią a salonem. Za kanapą znajduje się dodatkowy kredens, który stanowi dodatkową przestrzeń przechowalniczną oraz umowną granicę między jadalnią a salonem.
Dzięki zastosowaniu podwieszanego sufitu nie ma konieczności stosowania karnisza; szyny ukryte są w zabudowie pod sufitem. Dzięki zastosowaniu podwieszanego sufitu nie ma konieczności stosowania karnisza; szyny ukryte są w zabudowie pod sufitem.

Porady architekta

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Masz problem z aranżacją wnętrza?

Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?

Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl

Luk Studio

Opinie (62) 2 zablokowane

 • Brzydko,wygląda jak pokój hotelowy (4)

  • 57 18

  • (2)

   ...jakby tu ludziom wcisnac kit ze zyje sie lepiej w mieszkaniu gdzie nie ma miejsca nawet na normalna kuchnie...nie wspomne ze zyjemy w jednych z najmniejszych mieszkan w europie. Pod wzgledem "przekonywania" portal tojmiasto.pl jest mistrzem :) ...teraz pomyslcie jak napisac ze ACTA jest na plus... :)

   • 17 3

   • proponuje wyprwe do Japonii (1)

    zobaczysz co to znaczy Małe mieszkanie. Mieszkamy w takich mieszkaniach na jakie sie godzimy żeby nam budowali. Niestety większość chciałaby mieszkać w centrum w 100 metrowym apartamencie. Ale tak sie nie da bo raz nie każdego stać a dwa że miejsca w centrum coraz mniej. No i deweloperzy to krwiopijcy :/.

    • 3 3

    • albo do Francji czy Anglii- tam dopiero sa klitki.

     • 0 0

  • raczej jak kajuta

   • 6 1

 • Fajnie, ekstra wygląda ta zamknięta kuchnia (1)

  estetycznie to dobra rada, ale bałbym się, że to bardzo kosztowne rozwiązanie

  • 27 13

  • dorzuc "zamykana" sypialnie ze dwie lazienki i garaz...oby zylo sie POZAMYKANYM lepiej, wszystkim!

   • 8 3

 • Fatalne! (2)

  Przygnębiające, zimne, laboratoryjne wnętrze.

  Kuchnia może i nie widoczna ale jednocześnie tak mała, że równie dobrze mogłoby jej w ogóle nie być bo gotować się tam nie da nic poza herbatą.

  • 71 18

  • powiem tak (1)

   dla mojej żony kuchnia to miejsce, na którego aranżację poświęciła najwięcej swojego czasu i pieniędzy. dla mnie to miejsce mogłoby nie istnieć, tzn, istniec musi, ale jego kształt jest dla mnie kompletnie obojetny. dziwię się, jak można przywiązywać takie znaczenie do składowiska garnków i talerzy. W tej sytuacji podoba mi się ten projekt, który sprawia, że kuchnia jest niewidoczna - choć gdzieś tam jest

   • 4 20

   • A ja na to odpowiem tak:

    Jeśli dla kogoś kuchnia to jedynie "składowisko garnków i talerzy" to faktycznie ten projekt może się podobać. Chociaż w takim przypadku nie wiem po co w ogóle posiadać kuchnię.

    Dla mnie kuchnia pełni wiele istotnych funkcji dlatego uważam propozycję za fatalną.

    • 9 1

 • Nieporecznie i niepraktyczne (3)

  Strasznie nieporczene i niepraktyczne rozwiazanie. Duze mieszkanie, a aneks minimalny, ugotowanie czegokolwiek bedzie problemem - zwlaszcza istotny elemnt, gdy pojawi sie dziecko, ktore wlasciciele planuja. No i sredni wyglad - wyglada jak zabudowana szafa, co powoduje brak ciepla rodzinnego, a zazwyczaj to dzieki kuchni mieszkanie otrzymuje ciepla i przytulnosci - w koncu najlepsze rozmowy / imprezy / posiaduchy sa w kuchni ;)

  • 59 9

  • Słabo (2)

   Nie dość, że kuchnia z zerową ilością blatu (wyobraźcie sobie robienie tam np. schabowego z ziemniakami :), to jeszcze popełniony podstawowy błąd - kuchnia jest dla leworęcznych! Dodatkowo płyta grzewcza leży bezpośrednio przy szafce, co gwarantuje szybkie zniszczenie okleiny. Następny babol - zlew zamontowany na styku szafek. Ładnie to wygląda tylko na renderingach, niestety używanie takiej kuchni to męczarnia!

   • 8 1

   • w takich mieszkaniach nie robi się schabowego z ziemniakami lecz spija nektar i ambrozję pomiędzy porcjami sushi ;))) (1)

    Schabowego z ziemniakami jedzą posiadacze mieszkań, a nie apartamentów... buahahaha ;P

    • 8 2

    • Pewnie, 60-parę metrów razem ze s****zem. Faktycznie apartament :)

     • 4 0

 • Jaki ekstra pomysl! (1)

  Moze to nie rozwiazanie dla babki, ktora gotuje codziennie, ale mozliwosc schowania kuchni i calego kuchennego szpeju w szafie, a potem siedzenia naprawde w salonie to kuszacy pomysl.

  • 17 25

  • ...tak, jestem PRZEKONANY! Prosze jeszcze o lazienke, garderobe i sypialnie w 2 nie za duzych szufladach bo na 3 szuflady nie mam miejsca...

   • 8 1

 • moze by tak projektant zrezygnował z tego trumiennego stylu...

  brak tam tylko chryzantem i trumny na srodku. jak w luksusowym grobowcu...

  • 47 9

 • dla singla,pary (4)

  jak ma być bachor to za dużo białego, bachor znaczy bajzel i świnienie wszędzie brudnymi łapami od kredek i żarcia

  • 29 35

  • bachor...

   dawno tak PROSTEJ (czytaj:prostackiej) wypowiedzi nie czytałem.

   Współczuje

   • 22 9

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • wielkie mnie w życiu spotkało szczęście

   moja Mama jest przeciwieństwem Twojej osoby.

   • 9 0

  • wsciekasz sie, bo nie masz z kim!

   • 5 0

 • Kuchnia niepraktyczna. (2)

  rak blatu roboczego. Zamiast niego projektant przewidział skrawki blatu.

  • 47 4

  • ... ale dodam, że (1)

   pomysł z garderobą niezły.

   • 10 1

   • tylko jeśli...

    traktujemy ją jako wygłuszacz łazienki (kupowanie mieszkania z sanitariatem za ścianą sypialni to już niezła skucha), ale tak naprawdę jest ona w sypialni więc to nic więcej jak tylko duża szafa.

    • 6 2

 • Dlaczego wszystkie projekty robicie w brązie albo w bieli??

  macie kontrakt z firmą, która sprzedaje tylko takie panele?

  • 38 5

 • czym ta aranżacja różni się...

  ...od stanu wyjściowego? i dlaczego warta jest promowania?

  "W mieszkaniu ponownie spotykamy się z problematyką aneksu kuchennego w pokoju dziennym" - i w jakże nowatorski sposób ten problem został rozwiązany! w zupełnie niespotykany sposób pozostawiono układ tak, jak wybudował deweloper. co więcej, na pewno w jakimś nowatorskim celu, i tak już niewielką kuchnię zredukowano do równych 180 cm bieżących blatu (minus zlew i płyta, na krojenie marchewki mamy 2 razy po 40 cm), ale żeby było fajniej wciśnięto ten blat w pełną "meblościankę". w ten sposób Pan Łukasz nie powinien mieć więcej niż 140 cm wzrostu, inaczej albo uderzy nosem w szafkę wiszącą, albo dostanie garbu przygotowując obiad.

  "Pan Łukasz prosi też o wprowadzenie dużej ilości szaf oraz ciekawych form oświetlenia" - szafy upchnięto w kuchni, a nietypowość oświetlenia polega na tym, że kanapa stoi plecami do tarasu. przecież nie po to kupuje się mieszkanie, żeby gapić się bezmyślnie w krajobraz. w krajobraz gapimy się przy zupie. z kanapy obserwujemy telewizor, przyjaciela każdego ogniska domowego.

  "Okazuje się jednak, że kuchnia może stać się w takim wnętrzu zupełnie niewidoczna" - i tak jest, oczywiście pod warunkiem, że siedzimy do niej tyłem!

  cała reszta, jeśli ktoś lubi, jest do przyjęcia.

  • 38 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi mieszkań i domów

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29900 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
19550 zł/m2
Gdynia Orłowo
18700 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
18500 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23150 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20800 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
18450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16800 zł/m2
Gdańsk Śródmieście
16600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane