Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują działki ROD?

Działki z domkami, altanami i dodatkową infrastrukturą są droższe, nawet jeśli położone są na obrzeżach miasta.
Działki z domkami, altanami i dodatkową infrastrukturą są droższe, nawet jeśli położone są na obrzeżach miasta. fot. Serwis Ogłoszeniowy Trojmiasto.pl

Działki ogrodnicze w czasie pandemii przeżywają prawdziwy renesans, poszukują ich szczególnie rodziny z dziećmi. W związku z większym zainteresowaniem ich ceny poszybowały w górę. U progu kolejnego sezonu ogrodniczego sprawdzamy zatem, jak kształtują się ich ceny w naszym Serwisie Ogłoszeniowym.Najlepsza przestrzeń rekreacyjna to:

Zobacz wyniki (1130)
Nabycie prawa do działki ROD, czyli położonej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego, różni się od innych transakcji na rynku nieruchomości. Teren, na którym położona jest taka działka, należy (zwykle jest w użytkowaniu wieczystym) do Polskiego Związku Działkowców.

- W przypadku takich działek mówimy o nabyciu prawa użytkowania danej działki. Realnie kupujemy jedynie to, co się na niej znajduje, czyli altanę, rośliny, elementy małej architektury czy urządzenia rekreacyjne - mówi Grzegorz Markowski, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości z Partnerzy Nieruchomości.
Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z przysługującego prawa do działki może nastąpić na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej.

Po wyborze konkretnej działki i ustaleniu szczegółów transakcji podpisujemy umowę przeniesienia praw do działki. Taka umowa musi zostać zawarta w obecności notariusza, a następnie zatwierdzona przez zarząd ROD. Żeby do tego doszło, musimy złożyć wniosek o zatwierdzenie przeniesienia praw do działki.

- Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o ogrodach działkowych skuteczność przeniesienia praw do działki uzależniona jest od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe. Dokonuje się to poprzez złożenie oświadczenia w tym przedmiocie w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zatwierdzenie - wyjaśnia notariusz Agnieszka Dawińdziak.
Co ważne, po upływie tego terminu wniosek jest uznawany za zatwierdzony.

- Po dokonaniu powyższych formalności egzemplarz umowy należy dostarczyć do Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym odpowiednią deklarację podatkową celem uiszczenia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych. Notariusz w tym przypadku nie jest płatnikiem podatku i nie odprowadza go w imieniu stron, tak więc obowiązek odprowadzenia podatku spoczywa na nabywającym - dodaje notariusz Agnieszka Dawińdziak.

Notariusze w TrójmieścieWarto podkreślić, że mogą zdarzyć się także odmowy przyjęcia w poczet działkowców. Takie sytuacje mają najczęściej miejsce, kiedy wnioskodawca nie wykaże swoich powiązań z danym regionem lub lokalną społecznością. Jeżeli na co dzień nie mieszkamy na danym terenie, zarząd najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na przeniesienie praw do działki w obawie, że będzie ona leżała odłogiem przez większość roku.

Czytaj także: Ogrody działkowe. Jak wygląda likwidacja lub sprzedaż?

Pamiętajmy, że kupując działkę, nabywamy jedynie prawo do działki i to prawo też zbywamy przy jej sprzedaży. Jeśli chcemy sprzedać prawa do niej, nie musimy konsultować tego z Polskim Związkiem Działkowców, ale osoba, która je nabywa, musi zwrócić się do związku z wnioskiem o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki.


Ceny działek RODW ostatnim czasie ceny działek ROD znacznie wzrosły. Jeszcze kilka lat temu mniej atrakcyjną działkę można było kupić za kilka tysięcy złotych. Teraz takie oferty praktycznie się nie zdarzają.

- W obecnej sytuacji dużo osób poszukuje działek ROD. Nie możemy podróżować, nie każdy mieszka w domu z ogrodem lub dużym balkonem, więc naturalnym jest poszukiwanie miejsca, gdzie można odpocząć na łonie przyrody razem z najbliższą rodziną. Niestety działki ROD są obecnie towarem deficytowym. Ceny działek są bardzo zróżnicowane - od 25 do 125 tys. zł. Zależy to od standardu ich zagospodarowania oraz lokalizacji - wyjaśnia Monika Strzałkowska, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości Partnerzy Nieruchomości.
Aktualnie w naszym Serwisie Ogłoszeniowym znajdują się łącznie 72 oferty działek ROD.

GdańskNajwięcej ofert jest Gdańsku. Tutaj też jest największa rozpiętość cenowa pomiędzy działkami. Najtańsza kosztuje 17 tys. zł, a najdroższa 139,9 tys. zł. W przełożeniu na cenę metra kwadratowego możemy wybierać wśród działek od 42 do 518 zł za m kw. Na terenie najdroższych działek na sprzedaż są domki, co w części przypadków znacznie podwyższa cenę działki.GdyniaW Gdyni ofert jest znacznie mniej. Ceny wahają się od 30 do 149 tys. zł. Za m kw. musimy zapłacić od 71 do 496 zł. Podobnie jak w Gdańsku, ceny są uzależnione od wyposażenia działki.SopotW Sopocie są zaledwie cztery oferty odstąpienia praw do działki i sprzedaży wyposażenia. Musimy tam zapłacić od 82 do 225 zł za m kw., a ceny całkowite wahają się od 49 tys. zł do 90 tys. zł. Najdroższa działka znajduje się na terenie ogrodów działkowych przy ul. Reja, znajduje się na niej oczko wodne.Okolice TrójmiastaOfert działek ogrodowych szukać można także w okolicach Trójmiasta, chociaż tam większy jest także wybór działek rekreacyjnych, które niekoniecznie położone są na terenie ogrodów działkowych - można je zatem kupić na własność. Ceny działek ogrodowych zaczynają się od 16 i sięgają 385 zł za m kw. Najtańsza działka kosztuje 7 tys. zł i znajduje się w Kartuzach, a najdroższa - w Wejherowie. Trzeba za nią zapłacić 140 tys. zł.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ogłoszenia polecane

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
29550 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
17750 zł/m2
Gdynia Orłowo
16800 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
16600 zł/m2
Gdynia Gdynia Port
16400 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
21350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
16250 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15600 zł/m2
Gdynia Działki Leśne
12050 zł/m2
Gdynia Orłowo
11600 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl