Wiadomości

stat

Chełm: znów stoją w kolejce po mieszkania

Kolejka pod siedzibą spółdzielni Chełm zawiązała się w weekend.
Kolejka pod siedzibą spółdzielni Chełm zawiązała się w weekend. fot. czytelnik trojmiasto.pl

Pod siedzibą SM Chełm uformowała się kolejka osób, które zapisują się na listę chętnych do zakupu mieszkań budowanych przez spółdzielnię. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy ruszy sprzedaż. Prezes twierdzi, że "całą histerię wywołali spekulanci", z kolei kolejkowicze uważają, że szef spółdzielni celowo opóźnia sprzedaż, żeby załatwić swoje interesy.Kto ma rację w tej sprawie?

kolejkowicze, którym nie wiadomo dlaczego uniemożliwia się zakup mieszkania

17%

trudno jednoznacznie powiedzieć

37%

władze spółdzielni, które chcą przeczekać spekulantów

46%
Rozpoczęcie budowy niemal każdego nowego budynku mieszkalnego na terenie spółdzielni Chełm kończy się tym samym. Pod siedzibą ustawia się kolejka chętnych do zakupu i to nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze terminu rozpoczęcia sprzedaży.

Ostatni raz pisaliśmy o liście kolejkowej dwa lata temu. Również w 2014 roku mieszkańcy stali w kolejce po mieszkania.

Ponad 150 chętnychTeraz sytuacja się powtarza. W weekend pod siedzibą spółdzielni przy ul. Worcella zobacz na mapie Gdańska pojawiła się grupa osób i założyła komitet kolejkowy. Powodem jest rozpoczęcie we wrześniu budowy dwóch nowych budynków przy ul. Cienistej zobacz na mapie Gdańska, za Tesco. Znajdzie się w nich ok. 100 mieszkań. Spółdzielnia będzie je sprzedawała jak normalny deweloper, ceny metra mają się wahać między 5 a 6 tys. zł.

Tymczasem według Barometru Cen Trojmiasto.pl, który bada średnie ceny mieszkań i domów w dzielnicach Trójmiasta na podstawie ofert zamieszczonych w serwisie ogłoszeniowym, metr kw. nowego mieszkania na Chełmie kosztuje 4852 zł; to średnia z 550 ofert. Mimo to chętnych na mieszkania spółdzielni nie brakuje, już teraz jest to ponad 150 osób.

Barometr Cen: Ceny mieszkań w Trójmieście

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się sprzedaż. Mimo to ludzie stoją, dzielą między sobą dyżury i spotykają się na codziennych zebraniach. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Pojawiają się głosy, że prezes spółdzielni celowo opóźnia rozpoczęcie sprzedaży, żeby odpowiednie osoby mogły kupić mieszkania.

- Ta histeria wywoływana jest przez spekulantów, którzy stanowią 2/3 tej kolejki - ripostuje Leszek Majewski, prezes SM Chełm. - Obstawiają oni miejsca swoimi ludźmi i potem je sprzedają po 2-3 tys. zł. Inni chcą kupić mieszkanie tylko pod wynajem. Jeden pan, którego nazwiska nie wymienię, ma 16 mieszkań na Chełmie. Ja chcę uniknąć takich sytuacji i sprzedawać mieszkania tym, którzy naprawdę ich potrzebują.
Prezes zapowiada, że uformowana lista kolejkowa nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia.

- W najbliższym czasie nie zamierzamy rozpoczynać sprzedaży - mówi Majewski. - Zastanawiam się, czy nie zmienić zasad i nie wprowadzić sprzedaży na podstawie pisemnych zapisów, jakie będą wpływały do spółdzielni albo nie przenieść biura do osiedlowego klubu Alf.
Czytaj też: Lidl na Chełmie. Miało go nie być, a będzie

Domy na Chełmie wciąż nieukończonePrezes musi uporać się też z inną przykrą sprawą. Chodzi o wstrzymaną budowę domów jednorodzinnych przy ul. Szpora zobacz na mapie Gdańska. Umowa z generalnym wykonawcą została bowiem rozwiązana.

- Plac budowy jest okupowany przez ochronę byłego wykonawcy. My mamy postanowienie sądu o egzekucji komorniczej, która powinna rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Inwestycję zamierzamy dokończyć we własnym zakresie i będziemy domagali się od wykonawcy kary umownej w wysokości 1,4 mln za odstąpienie przez nas od umowy, ale z jego winy - deklaruje Leszek Majewski.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (277)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.