• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple. Ciepła woda z GPEC. Cz. 3

24 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Eksperci zajmujący się problematyką związaną z oszczędzaniem ciepła i ciepłej wody użytkowej oceniają, że inwestorzy, którzy chcą minimalizować wydatki na ciepło niejednokrotnie w błędny sposób oceniają priorytety związane z modernizacją budynków i mieszkań. Bywa, że w pierwszej kolejności wykonywane jest np. ocieplenie budynku podczas gdy lepsze efekty przyniosłaby inwestycja w modernizację przestarzałej instalacji. 

Nowoczesny węzeł to podstawa

W sytuacji kiedy do budynku doprowadzone jest ciepło sieciowe, które wykorzystywane jest do ogrzewania budynku, ale ciepła woda użytkowa podgrzewana jest indywidualnie w każdym lokalu warto zastanowić się nad wymianą węzła cieplnego na dwufunkcyjny. Urządzenia takie zajmują niewiele miejsca i umieszczane są najczęściej w  wydzielonych częściach piwnic budynków. Czynnik grzewczy przepływając przez nie ogrzewa wodę użytkową. Oznacza to, że nie jest konieczne instalowanie dodatkowych zbiorników na ciepłą wodę ani zużywanie innych środków (np.gaz, opał) do jej podgrzewania. Dodatkowym atutem dwufunkcyjnych węzłów cieplnych jest możliwość wykorzystania automatyki pogodowej dla regulacji ogrzewania w całym budynku. Oba systemy zapewniają osiągnięcie jeszcze większych oszczędności.   

Korzyści wynikające z wprowadzenia węzła cieplnego do budynku warto wziąć pod uwagę także
w sytuacji kiedy do budynku nie jest oprowadzone ciepło ani ciepła woda, a znajduje się on na terenie Gdańska lub Sopotu. W takim przypadku warto zgłosić się do Biura Obsługi GPEC i sprawdzić czy takie podłączenie jest możliwe lub w jakim czasie będzie możliwe (sieć jest stale, w szybkim tempie rozwijana). Jest to rozwiązanie konkurencyjne cenowo, bezpieczne i komfortowe.

Instalacje

Możliwości nowego węzła będą wykorzystane w maksymalny sposób kiedy współpracował będzie on z nowoczesną instalacją wodną i grzewczą. W przypadku instalacji wodnej konieczna jest rozbudowa sieci dystrybucji ciepłej wody (od węzła do lokali).

W przypadku instalacji cieplnej warto wziąć pod uwagę wymianę rur rozprowadzających ciepło po budynku na wykonane z nowoczesnego materiału i o zmniejszonym przekroju, dzięki czemu zminimalizowane zostaną straty przesyłowe. Elementem, który warto wymienić są także stare grzejniki żeliwne o dużej pojemności wodnej. W nowoczesnych, oszczędnych instalacjach zastępuje się je grzejnikami działającymi na zasadzie konwekcji lub wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nie należy zapomnieć także o nowoczesnych systemach regulacji. Pierwszym z nich jest system regulacji pogodowej znajdujący się w samym węźle. Rozbudowuje się go o elektroniczne systemy sterowania ogrzewaniem w lokalach oraz o regulatory pokojowe. 
Całość przygotowań i  prac związanych z wymianą węzła oraz związaną z tym rozbudową instalacji mogą wykonać fachowcy z GPEC. Wystarczy umówić się na spotkanie, aby przyjechali i na miejscu wycenili koszt prac oraz pomogli dobrać najlepsze, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania.

Jeśli chcesz przyłączyć się do sieci GPEC lub rozszerzyć ciepło na cele ciepłej wody użytkowej zgłoś się do Biura Obsługi Klienta GPEC
tel.: 058 52 43 500
e-mail: ciepło@gpec.gda.pl

GPEC Serwis
Przypominamy, że w ramach usług GPEC Serwis możemy wykonać projekt instalacji wewnętrznej oraz całą instalację wewnętrzną lub jej modernizację (niezbędną do połączenia istniejącej instalacji z nowym węzłem cieplnym).
Nasi eksperci czekają na pytania pod numerem telefonu:
0 801 150 160
Odpowiadamy także na pytania zadane drogą elektroniczną:
gpecserwisi@gpec.gda.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2) 1 zablokowana

  • znowu to cotygodniowe p... (1)

    dajcie sobie spokój!

    • 0 0

    • całkowicie zgadzam się z przedmówcą!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane