• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple…Możesz mieć ciepło przez cały rok. Część czwarta

30 września 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zmiany w zarządzie GPEC
Ogrzewaj dom skutecznie

Czy wiesz, że ogrzewając domowe wnętrza nie ogrzewasz powietrza, tylko ściany? Jeśli twierdzimy, że w domu jest ciepło, to nie wynika to z faktu, że grzejniki rozproszyły ciepło w powietrzu, tylko że ciepłe są ściany i inne elementy konstrukcyjne budynku. To ich temperatura ma wpływ na efekt ostateczny, a więc odczuwany przez jego mieszkańców komfort, bądź jego brak. Dlatego też tak trudno ogrzać pomieszczenia, które przez długi czas były wychładzane! Warto zastanowić się nad tym właśnie teraz - kiedy temperatura zewnętrza znacznie obniżyła się, choć to dopiero wrzesień...

Zadbaj o komfort
Warto pamiętać, że ciepły dom to jednocześnie zdrowy budynek, czyli taki w którym nie ma wilgoci, nie rozwijają się szkodliwe dla zdrowia grzyby ani pleśni. Aby żyć ze świadomością, że mieszkamy w zdrowym domu zadbać trzeba o równowagę kilku czynników składających się na tak zwany komfort cieplno - wilgotnościowy. Utrzymanie go na pożądanym poziomie sprawia, że nasze mieszkania i miejsca pracy są wystarczająco ciepłe, a budynki nie są narażone na degradację. Na zachowanie komfortu cieplno-wilgotnościowego w budynku wpływ mają następujące czynniki:
• temperatura powietrza wewnątrz budynku zapewniająca komfort i dobierana odpowiednio do temperatury na zewnątrz;
• prędkość przepływu powietrza przez pomieszczenie (wymiana powietrza i odprowadzanie znajdującej się w nim pary wodnej);
• czynniki biologiczne - jeśli budynek jest niedogrzany i źle wentylowany na ścianach, w narożnikach, w miejscach powstawania mostków cieplnych pojawiają się zagrzybienia. 
Ludzie czują się dobrze i są w stanie wykonywać wszystkie czynności w pomieszczeniach (nie tylko mieszkalnych), gdzie komfort cieplno - wilgotnościowy znajduje się na odpowiednim poziomie. Jeśli zostaje obniżony, czują  się źle i chorują. 

Oszczędzaj "z głową" : naprawdę , a nie pozornie.
Wydawałoby się, że całkowite zakręcenie grzejników  spowoduje mniejsze zużycie ciepła. Nic bardziej błędnego - nie jest to metoda na rozsądne oszczędzanie, gdyż w ten właśnie sposób doprowadzamy do całkowitego wychłodzenia elementów konstrukcyjnych budynku. Ponowne nagrzanie pomieszczeń do temperatury zapewniającej komfort cieplny  będzie wymagało zwiększonej ilości energii, co zwiększy koszty . Utrzymanie temperatury na stałym poziomie i nie wyłączanie ciepła sieciowego w miesiącach cieplejszych (kiedy temperatura na jeden - dwa dni może drastycznie obniżyć się) powoduje, że kosztów tych można uniknąć. 

Użytkownicy żeliwnych grzejników żeberkowych  starego typu, które charakteryzują  się  dużą  pojemnością (zawierają znacznie większą ilość wody niż nowoczesne grzejniki płytowe) powinni wiedzieć, że raz nagrzane i pozostawione jako ciepłe efektywnie utrzymują temperaturę w pomieszczeniu, nawet jeśli nie pracują z pełną mocą. Jeśli jednak są  zakręcane na okres czasu, po którym zostaną w pełni wychłodzone ponowne nagrzanie pomieszczeń do żądanej temperatury  będzie wymagało zwiększonej ilości energii, co przecież zwiększy koszty .

Stabilna, na odpowiednim poziomie  temperatura wewnątrz  budynku ma  wpływ na  jakość tynków , a więc przeciwdziała zawilgoceniom i zagrzybieniem. Wpływa niebagatelnie na koszty , gdyż zapobiega częstym remontom elewacji.

Automatyka pomoże
Gdy obniża się komfort cieplno - wilgotnościowy nie tylko w chłodniejszych porach roku, ale i latem, istnieje możliwość dostarczenia ciepła zgodnie z ofertą GPEC "Ciepło przez cały rok". Mogą z niej skorzystać wszyscy  użytkownicy sieci ciepłowniczej GPEC dzięki automatyce pogodowej zamontowanej na węźle ciepłowniczym, załączającej ogrzewanie w naszych domach, kiedy na zewnątrz robi się chłodno.
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń! Nasi eksperci czekają na twoje pytania pod numerem telefonu: 058 52 43 556
Odpowiadamy na pytania zadane drogą elektroniczną: ekspert@gpec.gda.pl


* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (5)

  • Ja ogrzewam dom paląc w piecu śmieciami i innymi odpadami

    Dzięki temu w domu jest ciepło (chociaż nie jest ocieplony) i śmieci mnie, co się przekłada na oszczędności bo mniej płacę za wywóz odpadów.

    • 0 0

  • (2)

    A ja zainwestowałem w pompę ciepła, oczywiście większą część ceny zasponsorowało mi państwo w zamian za ochronę środowiska, hihi i teraz ma i ciepło i za darmo. No ale wy mieszkacie w blokach, to musicie się tulić do kaloryferów.

    • 0 0

    • jak to zasponsorowało? jak to zrobiłeś?

      • 0 0

    • Nie zainwestowałes, tylko wydałes. Kolejna moda i tyle. Policz sobie ile kosztowała Cię ta inwestycja i kiedy się zwróci, nie wspominając o konieczności ogrzewania podłogowego, które do przyjemnych wbrew pozorom nie należy. Na koniec dobra rada - wystaw "mysią" wartę w ogródku, bo jak Ci się trafi wesoły gryzoń, któremu spodoba się rurka, to.. wybulisz drugie tyle za naprawę :) Poza tym wolę tulić się do kaloryferów i podziwiać z okna jak burki Twojego pokroju kwitna w korkach, żeby dojechać do/z roboty. Miłej odsiadki w aucie :)))

      • 0 0

  • Taa ja mam ciepło przez par emiesięcy w roku, a i tak przez durny system podzielników ciagle mam niedopłatę za ogrzewanie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane