• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple... Oszczędzanie. Część druga

2 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Zastanów się dlaczego ucieka Ci ciepło
Jeśli chcesz zacząć efektywnie oszczędzać ciepło zastanów się najpierw dlaczego je tracisz? Oczywiście zazwyczaj jest tak, że na wysokie rachunki za ciepło składa się kilka przyczyn. Znalezienie tych przyczyn oraz ich wyeliminowanie pozwoli na to, by opłaty za ciepło, nawet kiedy za oknem jest bardzo zimno, były do zaakceptowania.

Co zatem może wpływać na podwyższone rachunki za ciepło?
• Lokalizacja budynku
Jeśli blok mieszkalny albo dom, w którym mieszkasz, stoi na wzniesieniu i jest nieosłonięty od wiatrów (które nad morzem są szczególnie dokuczliwe), to straty ciepła będą większe. Problem ten często dotyczy budynków na tzw. górnym tarasie Gdańska (np. w dzielnicy Morena). Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ocieplenie budynku i uszczelnienie miejsc, którymi dotkliwe zimno dostaje się do środka. 

• Lokalizacja mieszkania
Istotne jest również położenie lokalu mieszkalnego w budynku. Jeśli mieszkanie przylega do ściany szczytowej budynku, albo sąsiaduje z lokalem, który nie jest ogrzewany (np. niezamieszkane mieszkanie lub mieszkanie, w którym lokatorzy nadmiernie przykręcają zawory grzejnikowe, klatka schodowa, szyb windowy) to także trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Warto pamiętać, że poczucie komfortu cieplnego pochodzi z dobrze ogrzanych ścian, a nie tylko z ogrzanego powietrza w pomieszczeniu. Jeśli ściana ogrzewana jest tylko z jednej strony, to komfort ten na pewno będzie zaniżony. Sposobem na obniżenie rachunków w tym przypadku jest znowu docieplenie ścian.

• Wiek budynku
Budynki powstałe w latach 70. i 80. ubiegłego wieku nie spełniają współczesnych standardów energetycznych. Istotny jest materiał z jakiego zbudowane są ściany. W przypadku budownictwa wielorodzinnego jest to zazwyczaj wielka płyta, którą bardzo trudno ogrzać. Stosowane wówczas technologie budowlane nie uwzględniały eliminacji tzw. mostków cieplnych. Montowana w tamtych latach stolarka okienna i drzwiowa była nieszczelna. Powszechnie występująca wentylacja grawitacyjna sprawia, że w wietrzne dni zimowe ucieka bardzo dużo ciepła. 
W przypadku starszych budynków sytuacja wygląda zazwyczaj jeszcze gorzej. Ściany bywają zawilgocone, ponieważ mury chłoną wilgoć gruntową z powodu braku lub nieszczelności izolacji pionowej i poziomej.
Rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja. 

• Stan instalacji
Budynki zasilane ciepłem sieciowym, w których stosowane są węzły starego typu, nie wyposażone w regulację pogodową, powinny przejść modernizację instalacji. Wpływ na zwiększone zużycie ciepła ma brak termostatów zamontowanych przy grzejnikach oraz stare instalacje składające się z mało wydajnych grzejników żeliwnych i stalowych rur rozprowadzających ciepło . W budynkach wielorodzinnych można spotkać mieszkania, gdzie na stałe ustawiono przepływ do kaloryferów przy pomocy kryz lub zainstalowano zawory, które ciekną przy próbach regulacji .

• Nawyki użytkowników
Są niestety nadal jedną z przyczyn strat ciepła. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby odczuć realne oszczędności. Zakręcanie lub przykręcanie grzejników przed wyjściem do pracy czy w czasie wietrzenia pomieszczeń, nie zasłanianie ich firanami i obudowami - to tylko niektóre zachowania, które powinny stać się dla użytkowników nawykiem.

Więcej o prostych sposobach oszczędzania ciepła napiszemy w "Ekspercie o cieple" - za tydzień. 

GPEC Serwis
Jeśli potrzebujesz porady związanej z wymianą węzła jedno- na dwufnkcyjny lub pomocy w naprawie bądź modernizacji instalacji ciepłej wody zgłoś się do fachowców z GPEC Serwis. Wieloletnie doświadczenie jest gwarancją najlepszego efektu przeprowadzonych prac. Eksperci czekają na pytania pod numerem telefonu: 0 801 150 160.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane