• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple. Oszczędzanie. Część trzecia

16 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Jak zatrzymać ciepło?
Złe nawyki związane z gospodarowaniem ciepłem we własnym domu, czy mieszkaniu, częstokroć powodują, że rachunki za ciepło są bardzo wysokie - nawet pomimo przeprowadzonej wcześniej termomodernizacji. Czas zdać sobie sprawę, że dla dobra własnego portfela, a także środowiska naturalnego konieczne jest świadome i umiejętne podejście do oszczędzania ciepła. Efekty będą widoczne bardzo szybko. 

Nie przegrzewaj pomieszczeń. To niezdrowe. Na co dzień utrzymuj temperaturę w pokojach na optymalnym poziomie 20 st. C, a w łazience 23 st. C. Jeśli w mieszkaniu temperatura jest tak wysoka, że w mroźny wieczór przebywamy w nim ubrani w bluzkę z krótkim rękawkiem, to nie jest to sytuacja naturalna. Jako mieszkańcy klimatu o zmiennych warunkach pogodowych powinniśmy w naturalny sposób dostosowywać się do niego. 

• Kiedy wychodzisz do pracy, kładziesz się spać, nie przebywasz w danym pomieszczeniu przez dłuższy okres czasu (dotyczy to na przykład pokoju gościnnego) - przykręcaj grzejniki. Nie ma potrzeby utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach, gdy nikt w nich nie przebywa.  

Wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie. Otwórz szeroko okno i zostaw je otwarte na 15 minut, zamiast przez kilka godzin wypuszczać ciepło przez uchylone skrzydło okienne. 10 minut przed wietrzeniem zakręć ogrzewanie i włącz po zamknięciu okien. Tak powinny postępować szczególnie osoby, których grzejniki wyposażone są w termostatyczne zawory przygrzejnikowe. Urządzenia te w sytuacji kiedy w pomieszczeniu robi się chłodniej powodują, że grzejnik pracuje intensywniej, aby utrzymać zaplanowaną przez użytkownika temperaturę, a przy otwartym oknie zużycie ciepła jest większe. 

Odsłoń grzejniki. Nie wolno zabudowywać ani zasłaniać grzejników długimi zasłonami, niezależnie od tego, czy posiadasz grzejniki działające na zasadzie konwekcyjnej czy poprzez promieniowanie (grzejniki żeliwne starego typu). Umeblowanie pomieszczeń powinno być tak zaplanowane, by kanapy, czy fotele nie zasłaniały grzejników. 

• Wykorzystaj położenie pomieszczeń względem słońca. W ciągu dnia, kiedy operacja słoneczna jest najsilniejsza, nie zasłaniaj okien. 

Małe inwestycje:

• Zamontuj ekrany zagrzejnikowe. To styropianowe maty grubości około 1 cm. Z jednej strony pokryte są srebrną folią od której odbija się ciepło. Ekran przykleja się na ścinanie za grzejnikiem, tak aby folia znajdowała się od strony grzejnika. Dzięki temu ciepło kierowane jest do pomieszczenia, a nie jest wchłaniane przez ścianę pod oknem. 

• Jeśli masz grzejniki starego typu odpowietrzaj je przed nadejściem jesieni. Warto również pokusić się o płukanie instalacji oraz grzejników starego typu, zwłaszcza jeśli od lat lub nigdy nie było to robione. Przez lata w grzejnikach gromadzą się osady, które zmniejszają pojemność wodną, a zatem także jego możliwości nagrzewania pomieszczeń. Niestety działanie to wiąże się z koniecznością zdemontowania każdego grzejnika.

GPEC Serwis
Jeśli potrzebujesz porady związanej z wymianą węzła jedno- na dwufnkcyjny lub pomocy w naprawie bądź modernizacji instalacji ciepłej wody zgłoś się do fachowców z GPEC Serwis. Wieloletnie doświadczenie jest gwarancją najlepszego efektu przeprowadzonych prac. Eksperci czekają na pytania pod numerem telefonu: 0 801 150 160.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane