• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple. Rachunek za ciepło

23 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 

Obniżenie rachunków za ciepło jest najbardziej namacalnym dowodem oszczędzania ciepła (wynikające ze zmiany nawyków i/lub inwestycji w termomodernizację). Aby umiejętnie przeanalizować rachunek warto wiedzieć z jakich składa się elementów.



Jeśli jesteś klientem indywidualnym, to posiadasz licznik. Pochodzący z niego odczyt jest podstawą rozliczenia z dostawcą ciepła. Jeśli jesteś członkiem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej to odczyt ten odbywa się na liczniku głównym w budynku. Na tej podstawie, w oparciu o przyjęty przez administratora sposób rozliczania, indywidualny odbiorca otrzymuje rachunek za zużyte ciepło.

Taryfa ciepła, w oparciu o którą następuje rozliczanie składa się z następujących elementów:
- Taryfa producenta (np. Elektrociepłownie Wybrzeże S.A.) - która obejmuje: opłatę stałą za moczamówioną (zł/MW), opłatę zmienną za zużyte ciepło (zł/GJ) oraz opłatę za nośnik (zł/t)
- Taryfa dystrybutora (np. GPEC) - która obejmuje: opłatę stałą za przesył (zł/MW) oraz opłatę zmienną za przesył (zł/GJ).

Co oznaczają kolejne pozycje?
- opłata stała za moc zamówioną jest to opłata za gotowość producenta do wyprodukowania odpowiedniej ilości ciepła
opłata stała za przesył jest to opłata za gotowość dystrybutora do dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła
- opłata za nośnik (nośnikiem przeważnie jest woda) - jest ponoszona tylko w przypadku, gdy istnieje konieczność uzupełnienia wody w instalacji.


Koszty taryf stałych wynikają z tego, że producent i dystrybutor ciepła muszą ponosić koszty związane m.in. z całodobową pracą systemu, utrzymaniem i konserwacją urządzeń wytwórczych i sieci przesyłowych przez cały rok. Klient (spółdzielnia, zarządca wspólnoty mieszkaniowej, odbiorca indywidualny) zamawia moc u dystrybutora ciepła. Może dokonać korekty tej wielkości raz do roku, w terminie określonym w taryfie za ciepło. Opłata stała za moc zamówioną jest opłatą roczną. Jest jednak dzielona proporcjonalnie na 12 miesięcy, tak aby rozłożyć koszty równomiernie w ciągu roku i nie obciążać jednorazowo klienta. Każda spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota musi wyliczyć, ile wynosi największa moc zapotrzebowania na ciepło dla jej mieszkańców. Załóżmy, że spółdzielnia liczy 100 mieszkańców i wszyscy o tej samej porze chcieliby wziąć gorącą kąpiel, mając jednocześnie włączone kaloryfery. Spółdzielnia jest w stanie im to zapewnić tylko wtedy, gdy odpowiednio wcześniej w umowie z dystrybutorem ciepła określiła odpowiednią moc maksymalną. Moc maksymalna powinna być taka, aby przy temperaturze zewnętrznej równej minus 16 st. Celsjusza zapewnić w mieszkaniach komfort cieplny, tj. ok. 20 st. Celsjusza.

- opłata zmienna za ciepło - jest to opłata za faktycznie zużyte przez klienta ciepło
- opłata zmienna za przesył - jest to opłata za dostarczenie tej ilości ciepła jaką zużył klient


Opłata zmienna jest proporcjonalna do ilości ciepła dostarczanego do mieszkania lub domu. Cena ta zależy zatem od wielkości faktycznego zużycia. Mieszkańcy spółdzielni lub wspólnot rozliczani są na podstawie regulaminu rozliczania (na podstawie powierzchni, kubatury lub wskazania liczników/podzielników), a odbiorcy indywidualni - na podstawie wskazań liczników, zainstalowanych w ich węzłach.

GPEC Serwis
Jeśli potrzebujesz porady związanej z wymianą węzła jedno- na dwufnkcyjny lub pomocy w naprawie bądź modernizacji instalacji ciepłej wody zgłoś się do fachowców z GPEC Serwis. Wieloletnie doświadczenie jest gwarancją najlepszego efektu przeprowadzonych prac. Eksperci czekają na pytania pod numerem telefonu: 0 801 150 160.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane