• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekspert o cieple. Zadbaj o swój dom

13 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zmiany w zarządzie GPEC

Od kilku lat GPEC umożliwia swoim Klientom korzystanie z ogrzewania przez cały rok. Dzięki temu już nie trzeba marznąć w chłodne wiosenne, letnie i wczesnojesienne wieczory. W pokoju dziecka i sypialni może być ciepło, kiedy tylko jest to potrzebne.



Rozpatrując możliwość ogrzewania przez cały rok warto wziąć pod uwagę, że ma ono znaczenie nie tylko dla naszego komfortu przebywania we własnym domu. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ma także wpływ na stan techniczny budynku. 

Ciepłe ściany

Warto zauważyć, że najczęściej mówiąc o cieple w domu mamy na myśli temperaturę otaczającego nas powietrza. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Tak naprawdę ogrzewamy nie powietrze, a całą bryłę budynku - ściany i inne elementy konstrukcyjne. To ich temperatura ma wpływ na efekt ostateczny, a więc odczuwany przez jego mieszkańców komfort cieplny, bądź jego brak. Aby można było mówić o tym pierwszym zadbać trzeba o równoważny stan nazwany przez inżynierów komfortem cieplno - wilgotnościowym. Utrzymanie go na pożądanym poziomie sprawia, że nasze mieszkania i miejsca pracy są wystarczająco ciepłe, a budynki nie są narażone na degradację. 

Nie wychładzaj

Komfort cieplno - wilgotnościowy może być naruszany w różny sposób. W pierwszym przypadku dochodzi zwyczajnie do wychłodzenia ścian. Efekt ten łatwo zaobserwować, kiedy, nawet w ciepły dzień, przyłożymy dłoń do ściany. Będzie ona zimna (zwłaszcza ściany od strony północnej). Takie, wychłodzone, przegrody (ściany, stropy, dachy) trudniej ogrzać: trzeba ogrzewać je dłużej i znacznie wyżej podnieść temperaturę powietrza, aby przywrócić w pomieszczeniach pełen komfort. A to wiąże się z większymi kosztami, niż gdyby temperatura ścian była utrzymywana na stałym poziomie.

W bardziej skomplikowanych przypadkach, zwłaszcza kiedy w budynku uszkodzona jest izolacja pionowa lub w budynku nie działa we właściwy sposób wentylacja w przegrodach budowlanych pojawia się wilgoć. A to prosta droga do powstania najpierw grzyba, a potem trudnej do naprawienia degradacji substancji budowlanej. Takie skutki niedogrzania wiążą się z ogromnymi kosztami oraz, co bardziej dotkliwe, z kłopotami zdrowotnymi mieszkańców zawilgoconych budynków. 

Kilka słów o komforcie

Aby nie doszło do takich skutków niedogrzania spełnione powinny być dwa podstawowe czynniki:

• temperatura powietrza wewnątrz budynku zapewniająca komfort i dobierana odpowiednio do temperatury na zewnątrz;
• prędkość przepływu powietrza przez pomieszczenie (wymiana powietrza i odprowadzanie znajdującej się w nim pary wodnej). 
Pierwszy z tych czynników najprościej zrealizować powierzając decyzje o uruchamianiu bądź wyłączaniu ogrzewania automatyce pogodowej i zamawiając w GPEC "Ciepło cały rok".  

Kto może korzystać z całorocznego ciepła? Co zrobić, aby skorzystać z całorocznego ciepła?

Z całorocznego ciepła może korzystać każdy mieszkaniec Gdańska i Sopotu, którego budynek jest podłączony do sieci ciepłowniczej GPEC. W przypadku budynków, zasilanych z grupowego węzła cieplnego, konieczne jest aby zapotrzebowanie na ciepło zgłaszanych budynków stanowi co najmniej 20 proc. wartości mocy cieplnej tego węzła. Decyzja o korzystaniu z ciepła sieciowego przez cały rok należy do mieszkańców budynku. Wystarczy zgłosić się do Administratora swojego budynku. Zapewniamy dostawę ciepła przez cały rok na wniosek naszych Klientów (np. Spółdzielni mieszkaniowej).

Automatyka pogodowa zainstalowana obecnie we wszystkich węzłach cieplnych należących do GPEC reguluje dopływ ciepła do budynków w zależności od temperatury zewnętrznej, co oznacza, że gdy temperatura powietrza spada i robi się zimno, węzeł automatycznie się włącza, a gdy temperatura się podnosi to następuje automatyczne odcięcie dopływu ciepła do budynku. Zatem całoroczna dostawa ciepła sieciowego nie oznacza wzrostu kosztów, w przypadku pojawienia się cieplejszych dni, gdyż wówczas węzeł nie będzie się uruchamiał.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń! Nasi eksperci czekają na twoje pytania pod numerem telefonu: 058 52 43 556
Odpowiadamy na pytania zadane drogą elektroniczną: ekspert@gpec.gda.pl


* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (5)

  • HEHEHE co za głupota

    aby tylko kase wydać ....

    Trzeba być idiotą żeby to kupić

    • 0 0

  • czytajcie i grzejcie Prezes GPECu chce nową furę

    ... pogrzejecie mieszkania latem to wyrobi sobie gość extra premię... a lud głupi posłucha i zapłaci... słono

    • 0 0

  • nieżle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ----to już drugi taki art. w ciągu tygodnia

    rok temu w podobnym artykule GPEC proponował nam zimne kaloryfery w lato jako klimatyzację, temp. kaloryferów miała być około 5-8 stopni C - nie wypaliło

    no to w tym roku proponują nam grzanie cały rok :-)

    się porobiło a co kaman

    KASA MISIU KA$$$$$$$$$$$$A

    • 0 0

  • (1)

    Może GPEC zamiast się reklamowac wymysli sensowny sposób rozliczen za ogrzewanie, bo wyparownikowe podzielniki to ich specjalność i nawet przy wyłączonym cały rok ogrzewaniu ma się niedopłatę.

    • 0 0

    • podzielniki to zakladaja wam spoldzielnie nie gpec

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane