• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Instalacje fotowoltaiczne. Popularność rośnie, cena spada

JP
26 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz dotacji i dopłat, na sytuacje mają wpływ także niepewne stawki za energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz dotacji i dopłat, na sytuacje mają wpływ także niepewne stawki za energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala odzyskać energię ze słońca - oszczędzić środowisko i pieniądze z domowego budżetu. Na dodatek z roku na rok spadają ceny tych urządzeń, a możliwości techniczne są coraz szersze. O podstawowe informacje na ten temat zapytaliśmy ekspertów w Trójmiasta.



Fotowoltaika - dofinansowania 2022



Czy warto stosować instalacje fotowoltaiczne?

- Od początku funkcjonowania Fundacji Energii Alternatywnej, czyli od 2012 roku nie było takiego zainteresowania fotowoltaiką jak teraz. Z pewnością w dużej mierze wynika to z zapowiadanej dotacji 5 tys. zł na każdą nowo montowaną instalację. Rozpoczęcie naboru wniosków ma ruszyć na przełomie sierpnia i września i obejmować koszty poniesione po 23 lipca br. Pozostałą kwotę zapłaconą za instalację można odliczyć od podstawy opodatkowania. Na te bonusy nałożył się spadek cen paneli - opowiada Piotr Grabowski z Fundacji Energii Alternatywnej zapytany, czy ludzie interesują się fotowoltaiką. - Zainteresowanie posiadaniem własnej elektrowni było też wynikiem zamieszania wokół cen energii i obaw o jej wzrost. Ceny zostały odgórnie zablokowane, ale przecież to nie będzie trwało wiecznie.
W 2019 roku w związku z wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji Mój Prąd w wysokości 5 tys. zł rynek przydomowych instalacji fotowoltaicznych wzrósł trzykrotnie.

- Szacuje się, że w całym roku 2019 zostanie zainstalowanych około 100 tys. nowych instalacji. Od 2010 do 2019 roku koszt paneli fotowoltaicznych spadł o 70 proc., co wpłynęło na gwałtowny rozwój rynku, nie tylko w Polsce i Europie, ale też całym świecie. Technologia z roku na rok tanieje, ale największe spadki cen mamy już za sobą. W tym momencie firmy stawiają głównie na sprawność modułów, czyli możliwość uzyskania większej mocy z tej samej powierzchni - mówi Michał Kitkowski, prezes SunSol.

Fotowoltaika. Znajdź firmę w Trójmieście, która założy instalację



Co się dzieje z nadwyżką energii?



Energia pozyskana ze słońca, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia "na przechowanie" do sieci publicznej, skąd możemy ją odebrać w ciągu dwóch lat.

- Nie pobieramy jej jednak w całości, ale ilość pomniejszoną o 20 proc. Jeśli natomiast zbudujemy instalację większą niż 10 kWp [kilowatopik - red.], czyli składającą się z około 33 paneli fotowoltaicznych, stracimy na tym przechowaniu energii 30 proc. To powoduje, że 90 proc. instalacji domowych budowanych obecnie nie przekracza 10 kWp. Inwestorzy dbają też o to, by nie produkować więcej, niż wynoszą ich potrzeby - podkreśla Piotr Grabowski.
Dzieje się tak dlatego, że energia, która jest nieodebrana z sieci przez dwa lata po prostu przepada na rzecz operatora.

- Teoretycznie można wykonać instalację typu off-grid, czyli pracującą bez połączenia z siecią publiczną i nie płacić ani złotówki, a energię magazynować w akumulatorach. Jest to jednak niebywale drogie rozwiązanie i nie ma nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym - podkreśla Piotr Grabowski.

Energia drożeje, więc zainteresowanie rośnie



- Rynek fotowoltaiki w Polsce zmierza w kierunku wsparcia energetycznego indywidualnych właścicieli budynków oraz małych i średnich firm. To alternatywne rozwiązanie wspierane jest przez dotacje - mówi Damian Krzaczek, wiceprezes firmy Hymon. - Aktualnie na polskim rynku królują systemy podłączone do sieci, czyli tzw. on-grid. Dzięki obowiązującemu prawu nadwyżka produkcyjna energii jest przekazana do operatora sieci dystrybucyjnej, zostaje zliczona, a następnie mamy możliwości jej poboru przez okres 365 dni. Takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze od systemów z magazynem energii w postaci baterii.
Damian Krzaczek zauważa także, że w związku z tym, że energię ze słońca bardzo łatwo jest pozyskać na rynek wprowadzane są coraz to inne nowości, które to umożliwiają. W ogniwa fotowoltaiczne wyposażane są już nawet rolety okienne czy ekrany akustyczne.

- W 2020 roku wygaśnie tzw. ustawa prądowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej. Obawa przed nieuniknionym wzrostem energii oraz możliwości dofinansowania instalacji z odnawialnych źródeł energii, takie jak "Mój Prąd" czy system upustów są czynnikami, które będą powodować stały wzrost zainteresowania fotowoltaiką - wyjaśnia Radosław Ciepliński z Hymon. - Rośnie także świadomość ekologiczna. Zaczynamy doceniać nie tylko oszczędności, wynikające ze stosowania instalacji fotowoltaicznych, ale także ich walory ekologiczne. Już dziś zdarza się, że klienci pytają nie tylko o cenę, ale o ślad węglowy przy produkcji elementów takiego systemu czy w jaki sposób się go utylizuje. Swoją drogą panele można poddawać recyklingowi i odzyskiwać z nich nie tylko szkło, ale i krzem, miedź, plastik, a to również może być przyszłością dla rodzimej branży recyklingu. Jesteśmy coraz bardziej eko i to jest wspaniałe.
Energia, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia na przechowanie do sieci publicznej. Możemy ją stamtąd odebrać przez dwa lata. Energia, której nie zużyjemy od razu na własne potrzeby, trafia na przechowanie do sieci publicznej. Możemy ją stamtąd odebrać przez dwa lata.

Najpopularniejsze rozwiązania



- Na rynku dostępne są w tym momencie głównie moduły monokrystaliczne, które charakteryzują się większą sprawnością, wytrzymałością i żywotnością w stosunku do paneli polikrystalicznych - podkreśla Michał Kitkowski. - Na uwagę zasługuje technologia IBC, czyli z angielskiego Integrated Back Contact, którą stosuje między innymi koreański LG oraz prekursor tej technologii - amerykański SunPower. Dzięki niej sprawność najlepszych modułów przekracza 22 procent, podczas gdy standardowe moduły osiągają jedynie 17-18 procent. Przeciętny moduł posiada aktualnie moc 300W, a wysokowydajne od 360 do nawet 400W. Coraz częściej możemy spotkać także technologię optymalizacji modułów, proponowanych między innymi przez firmę SolarEdge. Pozwala ona na monitorowanie pracy poszczególnych modułów oraz minimalizuje skutki zacienienia.
W ubiegłych latach wiele osób decydowało się na panele polikrystaliczne, które teraz na rynku uważane są za tańsze, ale też mniej wydajne.

Czytaj także: Jak dofinansować termomodernizację budynku? Dopłaty


- Aktualnie zdecydowana większość montowanych instalacji złożona jest z paneli monokrystalicznych o mocach powyżej 300W na panel - potwierdza Piotr Grabowski. - Póki co, jedne i drugie schodzą dystrybutorom "na pniu". Praktycznie znikają też instalacje jednofazowe.
Panele zauważyć można coraz częściej na różnych elementach budynków, jednak nadal najczęściej wykorzystywane do ich montażu są dachy.

- Systemy dachowe są najpopularniejsze. Mamy jednak w Polsce firmy, które produkują własne rozwiązania, testują je i udoskonalają, dopasowując do specyfiki polskiego klienta. Są dostępne systemy montażu na prawie wszystkie pokrycia dachowe - od papy przez blachotrapez, po różnego rodzaju dachy na domach jednorodzinnych - dodaje Radosław Ciepliński.
Gdańsk Osowa. Montaż instalacji w coraz bardziej widoczny sposób zmienia wygląd polskich miast. Gdańsk Osowa. Montaż instalacji w coraz bardziej widoczny sposób zmienia wygląd polskich miast.

Oszczędzanie energii elektrycznej czy ciepła?



Wiele osób zastanawia się, czy przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych można zaoszczędzić również na kosztach ogrzewania.

- Biorąc pod uwagę wzrost cen energii, każdy będzie myślał nad oszczędnościami w tym zakresie, bo to ogrzewanie jest najbardziej energochłonnym czynnikiem. Instalacja paneli może przynieść oszczędności w zakresie energii, jak i ogrzewania we współpracy z systemami grzewczymi, jak na przykład pompy ciepła - wyjaśnia Damian Krzaczek.
- Energia elektryczna jest na tyle uniwersalna, że można z niej pozyskać również ciepło. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką, gdyż taka kombinacja daje największe oszczędności - potwierdza Michał Kitkowski.
Radosław Ciepliński również wspomina o pompach ciepła jako instalacji, która będzie poprawiała wyniki uzyskiwane z fotowoltaiki, ale nie jest to jedyny sposób na uzyskanie ciepła do ogrzewania domu czy innego budynku:

- Coraz więcej powstaje też instalacji o większej mocy, czyli powyżej 8kWp. Obliczone są one tak, by nie tylko uwolnić klienta od dotychczasowych opłat za prąd, ale również za centralne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody - mówi. - Istniejące piece centralnego ogrzewania zastępowane są pompami ciepła - najczęściej typu powietrze-woda. Takie rozwiązania kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy nie tylko od mocy pompy, ale też od jej producenta. Różnice bywają naprawdę duże. Nie wszędzie jednak pompa ciepła ma sens, bo sprawdza się, gdy współpracuje z ogrzewaniem podłogowym a grzejniki wymienione są na niskotemperaturowe, co w sumie jest dość kosztowne. Tańszym rozwiązaniem, zdobywającym sobie popularność, jest zastosowanie do ogrzewania promienników dalekiej podczerwieni - montowanych najczęściej na sufitach. W naprawdę dobrze izolowanych budynkach sprawdzają się też elektryczne piece centralnego ogrzewania, które są stosunkowo proste i tanie. W efekcie całkowite koszty energii do oświetlenia i ogrzewania w domu o powierzchni do 150 m kw. można obniżyć do około 250 złotych rocznie.

Najnowsze technologie



Warto podkreślić, że współcześnie oferowane systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej inteligentne - możemy monitorować zużycie energii w domu. Dzięki zintegrowaniu z instalacją na przykład ładowarki do samochodów elektrycznych, można w stanie nadwyżki energii kierować ją bezpośrednio do baterii samochodowej lub zasilania pompy ciepła.

- Elementem zamieniającym prąd stały na zmienny jest inwerter. Większość inwerterów możemy teraz komunikować przy pomocy WiFi, dzięki czemu mamy podgląd, jak pracuje instalacja. Oglądać możemy dane historyczne, ile prądu oddaliśmy do sieci i wiele innych. Dodatkowe optimizery pozwalają odłączać poszczególne panele, które są w danym momencie zacienione, przy instalacjach na wielopołaciowych dachach. To wszystko dzieje się automatycznie - podkreśla Radosław Ciepliński.
Wybierając osprzęt warto zwrócić uwagę na opinie producenta i zaplecze serwisowe. Liczy się także okres istnienia na rynku zarówno producenta jak i firmy wykonawczej. Wybierając osprzęt warto zwrócić uwagę na opinie producenta i zaplecze serwisowe. Liczy się także okres istnienia na rynku zarówno producenta jak i firmy wykonawczej.

Wybór osprzętu



Wybierając osprzęt, warto zwrócić uwagę na opinie instalatora.

- Duże firmy z długoletnim doświadczeniem, które zamontowały już kilkanaście tysięcy instalacji PV z różnym osprzętem mogą oszacować, który producent falowników, modułów jest wart polecenia. Mali instalatorzy są często zachęcani przez producentów sprzętu upustami na instalację ich sprzętu, co przekłada się na nieobiektywne podejście do tematu. Nie jest to proceder nowy, ale stosowany od lat w innych branżach. Pojedynczy instalator nie będzie myślał o przyszłości, tylko o szybkim zarobku z zainstalowanych urządzeń. Duże firmy, które działają od wielu lat na rynku i planują działać jeszcze długo, nie będą patrzeć na niewielkie bonifikaty, a na niezawodność instalowanych przez siebie systemów - podkreśla Damian Krzaczek.
Liczy się także okres istnienia firmy wykonawczej i produkującej osprzęt.

- Sam osprzęt to jednak nie wszystko. Ważne, by firma instalacyjna miała doświadczenie i zaplecze serwisowo-techniczne. Z jednej strony nie będziemy musieli robić poprawek po kiepskim instalatorze, z drugiej są to instalacje wieloletnie, więc chcielibyśmy zrealizować ewentualne gwarancje u dostawcy, który nam to zakładał i który nadal istnieje - wyjaśnia Radosław Ciepliński.

Koszty instalacji



W Trójmieście ceny instalacji dla domu jednorodzinnego kształtują się na poziomie 16-35 tys. zł. Potrzeba około siedmiu lat na zwrot z takiej inwestycji, jednak przy aktualnych stawkach i wzroście cen za energię okres ten może ulec skróceniu. Przykładowo, w 2015 roku koszt najtańszej instalacji 5 kWp wynosił około 35 tys. zł brutto, a aktualnie w związku ze spadkiem cen instalacji, taki sam zestaw kosztuje około 25 tys. brutto. Uwzględniając ulgę podatkową i dofinansowanie 5 tys. zł końcowy koszt wyniesie około 16 tys. zł brutto.

- Biorąc pod uwagę długą żywotność paneli, która wynosi od 25 do 35 lat, system zwróci się w tym czasie kilkukrotnie - podsumowuje Michał Kitkowski.
JP

Miejsca

Opinie (223) ponad 10 zablokowanych

  • Czy jak na mojej dzialce zamontuje panele a nadwyzke oddam enerdze to? (4)

    Czy jak oddam moja nadwyzke do sieci w jednym miejscu np panele mam zamontowane na dzialce to przekazany do Energii prad moge odebrac np w innym dowolnym miejscu?Bo jesli nie to mega slabo.A jesli tak to byla by to swietna sprawa.Fajnie by bylo gdyby mozna bylo taki prad wykorzystac np w miejscu swojego zamieszkania niezaleznie od miejsca jego gromadzenia.Fajnie tez by bylo gdybym mogl sprzedac swoja nadwyzke pradu za pomoca energi dowolnemu konsumentowi np po nizszej cenie.//Powiecie ,ze energia by stracila...Nieprawda energia by zyskala jesli tylko ona miala by monopol na przesyl...To zachecilo by ludzi do montazu i Polska stala by sie bardziej wolnym energetycznie krajem a kazde energetyczne przylacze to dla energi i budzetu byla by dodatkowa kasa.

    • 0 0

    • Nie

      Nie dopuscili w przepisach do tego

      • 1 0

    • Możesz, ale Energa pobiera opłatę 20% (w sensie, że jeżeli oddasz do sieci 100kwh, to potem możesz odebrać 80 kwh) i musisz się (2)

      Warto zwrócić uwagę, że w PGE jest znacznie gorzej, bo tam rozliczenie zamyka się w ciągu roku kalendarzowego, czyli wyprodukowany latem prąd musisz odebrać do końca grudnia, potem przepada i od Stycznia musisz prąd dokupywać, bo zimą panele nie są dość wydajne, żeby produkować prąd na potrzeby gospodarstwa domowego.

      • 0 0

      • jeszcze skroją na przesyle

        dwukrotnie bo dwa liczydła.

        • 0 0

      • Toz to takie same zlodziejstwo jak limity 30 dniowe do wykorzystania w telefoni komorkowej.

        Jesli cos kupilem to powinno byc moje niezaleznie od okresu,roku kalendarzowego itp .a tyle mowia o wlasnosci,o tym ze Pis szanuje wlasnosc prywatna a tu sie okazuje g. prawda.Komuna tylko w nowym opakowaniu.Jesli ten kraj ma isc do przodu ludzie musza sie bogacic.Jesli nie oszczedza mniej zarobia wiec w interesie panstwa powinna byc wieksza liczba paneli.Program panele na kazdym dachu zmienil by Polske ale pod jednym wlasnie warunkiem; przesyl ,sprzedaz pradu powinny byc z liberalizowane i Kazdy Kowalski powinien moc sprzedac swoja wyprodukowana energie dowolnemu konsumentowi albo ododebrac ja sobie w dowolnym terminie w nieograniczonym czasie....Gdyby jeszcze mozna bylo za pomoca aplikacji sprzedac swoja zgromadzona energie oddac na gielde energi lub przeslac ja do swojego domu czy domu rodziny w innym miescie np ...mieli bysmy rewolucje....ale niestety czas sie obudzic..To jest Polska.Tu nic sie nie opklaca a jak cos by mialo sens zostaje przejete przez grupy interesow z wielkim kapitalem.Tak ..Tu jest Polska.

        • 0 0

  • Poczekajmy do wyborów (2)

    Jak tylko wiochy i patole zagłosują na pis który pewnie wygra to ceny energii wzrosną dwukrotnie i zacznie się opłacać

    • 5 2

    • Będzie właśnie na odwrót.

      Jak ćwierćinteligenci z W-wy, Gdańska i Poznania nas przegłosują to wrócą stare "dobre" czasy i się nie pozbieramy.

      • 1 3

    • Jo ja ciemny patol

      Z rodziną i fakultetami bede za pisiorami. A wy glosujcie za sprzedawczykami. Co2 itp mamy dzieki ich nicnierobieniu

      • 0 0

  • cena 1W panela to ok. 0,3 USD (1)

    falownik 5kW to ok. 1000 USD, a w Polsce jest tak drogo, bo pośrednicy kroją niemiłosiernie po drodze. A ceny paneli jeszcze spadły z uwagi na zniesienie ceł przez UE i nadpodaż w Chinach.

    • 0 0

    • W Polsce

      Sami robimy przemienniki czestotliwosci. Niewiele taniej a jakosc extraklasa

      • 0 0

  • mam ofertę od gdańskiego operatora na instalacją 20,1kWp (1)

    to jedyne 110 tysięcy brutto. (to jest dla firmy) ale przecież dom to ceny brutto. Jeżeli ceny i moce są skalowalne to 5kWp to 1/4 tej ceny czyli 27 tysięcy. tegoroczna oferta

    • 0 0

    • Drogo. Chyba, że jakieś niesprzyjające uwarunkowania wymagają zastosowania kosztowniejszych rozwiązań. Tego nie wiem. Generalnie 50 kWp to teraz 135-140k netto.

      • 0 1

  • A ja tam poczekam na panele następnej generacji. Z perowskitów, polimerów czy co tam wyjdzie z laboratoriów do produkcji masowej. Oczywiście nie od razu, bo musi to najpierw okrzepnąć, sprawdzić się na rynku i częściowo zamortyzować badania (początkowo ceny będą wysokie, jak to w każdej nowości). Obecna generacja to jeszcze nie to, choć awizytozy nachodzą mnie regularnie i zaśmiecają skrzynkę pocztową.

    • 0 1

  • Takie to modne, że w Australii nie wiedzą co z tym badziewiem (1)

    zrobić gdy termin eksploatacji dobiega końca.

    • 2 1

    • ruska propaganda

      Wegiel tylko z Polski.

      • 0 0

  • Nareszcie to rozwiązanie przyjmuje się w naszym kraju. Powoli ale idziemy do przodu. Robyg montuje panele na swoich nowych osiedlach, podobnie jak oświetlenie led. Cieszy mnie to zwiększenie eko świadomości.

    • 0 0

  • To się...... opłaca

    6,3 kWp (20x315 Wp Half Cut) - koszt 30000 z dodatkowym licznikiem (optymalizacja zużycia międzyfazowego) i 4 optymalizatorami Tigo ( 3% zacienienia dla 4 paneli). Plus powietrzna pompa ciepła do CWU (zamiast gazowego grzania wody) - 2200 zł.
    Czyli 4800 zł za kWp, a po dotacji i zwrocie podatku 2800 zł za kWp. Czas zwrotu po uwzględnieniu ppc cwu i podniesieniu cen energii el do 60 gr za kWh to 4 lata 10 miesięcy.

    4 lata 8 miesięcy wobec mojego obecnego zużycia prądu (6,5 MWh na rok).

    Dodatkowo zimą zadziała klimatyzator 3,5 kW jako powietrzna pompa ciepła. A to ciepło zupełnie absolutnie za darmo w słoneczne zimowe dni.
    Dodatkowo lepsze samopoczucie, gdy widzę oszczędności na rachunku i oszczędności dla planety .
    A za kilka lat kupię samochód plug-in, a potem elektryczny, na pohybel ciemniakom, którzy wolą kopcące diesle i kopcące elektrownie węglowe.
    Jestem pro ekologiczny, uważam że już dawno powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, uważam, że politycy w Polsce świadomie hamują OZE, bo boją się lobby petrochemiczno-węglowegego i wyznają i**otyczny pogląd, razem z niedouczonymi ciemniakami - ich wyborcami - a mianowicie, że istnieje zależność:
    Ekologia - Lewactwo - LGBT - Lewactwo - Ekologia.

    Cieszę się, że założyłem PV. Nie tylko dlatego, że oszczędzam pieniądze i Planetę Ziemię. Ale również dlatego, że psuję humor ciemniactwu.

    • 0 0

  • Teraz się opłaca (1)

    Całkowita cena instalacji 4,34kWp to 21000zł - 5000zł dotacja - ok 5000 ulga podatkowa = 11000zł.
    Obecne rachuki to 1800zł/rok (150zł/mc) zużycie roczne to ok. 3000kWh. Produkcja ok 4300kWh (południe, brak cienia, optymalny kąt nachylenia) ok. -15% haracz zakład energetyczny, -15% spadek sprawności = produkcja ok 3000kW . czyli rachunek za prąd ok 200 zł/rok (abonament).
    Czyli oszczędności 1800-200=1500zł/rok 11000/1500=7,33 lat zwrot, później 1500zł zysk roczny. Jeżeli podrożeje prąd o 20% zwrot po 6 latach i później oszczędność 1800zł/rok. po 15 latach zysk (15-6)x1800= 16200zł. Inwestycja 11000zł po 15 latach zysk 16200zł. Oczywiście jeśli się nic nie popsuje (gwarancja na panele 15 lat, na falownik 10 lat) i jeśli nie zmienią się przepisy, podatki, opłaty dotacje itp. Czy się opłaca?

    • 0 0

    • Opłaca

      Bardzo dużo zależy od tego ile prądu potrzebuje Twoje gospodarstwo. Tam gdzie jest więcej osób i duże zużycie się opłaca. U mnie w domu np. instalacja się opłacała. Jaka moc się przyda pomógł wyliczyć przedstawiciel z Pulsar Energia i na pewno wyjdę na plus.

      • 0 0

  • No ja myślę, że teraz trzeba wręcz inwestowac w odnawialne źródła energii. U nas zainstalowalismy panele fotowoltaiczne od oze-biomar no i sprawdzają nam się naprawdę fajnie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane