• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wybrać działkę?

Mariusz Feliński
22 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Rozmowa z Marcinem Naczke, architektem z pracowni architektonicznej "LOGIKA".

- Szukając działki zaczynamy zwykle od wymarzonego wizerunku tego miejsca. Musi być ono najważniejsze. Inni zwracają uwagę na skomunikowanie działki, odległość do sąsiadów i do centrum miasta. Każdy ma jakieś własne wyobrażenia.

- Nie należy jednak ulegać pierwszemu wrażeniu działki, bo tzw. czynnik pierwszego wybrania bywa przyczyną wielu rozczarowań.

- Obejrzenie działki na miejscu to pierwszy etap wiodący do kupna danego gruntu. Na co warto wówczas zwrócić uwagę?

- Ważnym czynnikiem jest ukształtowanie terenu. Gdy ma duże nachylenie to budowa domu będzie wymagała większych kosztów niż na płaskim terenie. Niektórzy preferują walory widokowe i malowniczość, ale trzeba wiedzieć, że niesie to ze sobą większe koszta. Należy też sprawdzić możliwość dojazdu, czy nie nie będziemy musieli dojeżdżać przez działkę sąsiada. Może się to bowiem okazać dużą komplikacją.

- Wszystkiego nie da się jednak zobaczyć...

- Właśnie, dlatego należy też zorientować się w warunkach gruntowych. Chodzi o stwierdzenie jak głęboko jest woda gruntowa i jaka jest nośność gruntu. Ważny jest poziom zalegania kredy i torfu. Można posadowić budynek przy bardzo wysokim poziomie wód gruntowych i słabej nośności, ale jest to bardzo drogie. W takim przypadku należy negocjować cenę działki. Koniecznie należy się dowiedzieć jak teren był wykorzystywany wcześniej. Tzn. czy w pobliżu nie było wysypiska, czy nie ma żadnych zakładów przemysłowych (i planów budowy takich zakładów oraz dróg i autostrad), które mogą niekorzystnie oddziaływać na działkęPoza tymi oczywistymi sprawami trzeba zwrócić uwagę na dokumenty związane z działką.
Czy dla terenu, który chcemy kupić istnieje obowiązujący plan miejscowy i czy wynika z niego, że może służyć celowi, do którego chcemy go wykorzystać. Jeżeli nie ma planu miejscowego to trzeba się zorientować czy może zostać wydana pozytywna decyzja o warunkach zabudowy. Należy też sprawdzić czy są zabezpieczone przyłącza sieciowe. Jeśli jest plan miejscowy to możemy rozpocząć inwestycję. W innym przypadku powinniśmy sprawdzić czy urzędnik może nam wydać decyzję o warunkach zabudowy. Idealnie jest kupować działkę po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jeden z tych dokumentów należy mieć bezwzględnie przed podpisaniem umowy. Jeszcze przed kupnem działki należy też wystąpić do "gestorów" sieci (Gazownia, Wodociągi, Zakład Energetyczny) z zapytaniem o techniczną możliwość wykonania przyłączy. Pozwoli to dowiedzieć się czy przy rozsądnych kosztach i w krótkim czasie przyłączenia mogą zostać wykonane.

- Czy nabycie działki różni się np. od zakupu lokalu mieszkalnego? Czy są jakieś istotne szczegóły dotyczące własności, o których powinniśmy pamiętać?

- W przypadku działki kwestia własności jest równie ważna. Zwłaszcza zaś trzeba sprawdzić czy działka należy tylko do jednego właściciela. Jest tu bardzo pomocna obecność pośrednika, który sprawdzi te kwestie. Bywa, że właścicielem może być np. jeden z braci, które jednak może nie mieć 100 procent praw do nieruchomości.

- Czym się więc kierować kupując działkę, aby być całkowicie pewnym swojej decyzji?

- Dużo zależy od aktywności zawodowej. Emeryt, czy przedstawiciel wolnego zawodu inaczej spojrzy na tę kwestię niż osoba pracująca w mieście i mająca dzieci w wieku szkolnym. Ważne jest skomunikowanie z miastem, ze szkołą, ze stałą pracą. Trzeba być przewidującym, aby po pół roku nie znienawidzić swego miejsca zamieszkania.Dużym problemem lub zaletą może być też nasłonecznienie działki. To czy dojazd do działki jest od strony południowej i wschodniej, czy działka nie jest zacieniona przez istniejący budynek lub drzewa, a w przypadku nachylenia terenu - czy nie jest to stok północny. Nie bez znaczenia są również wymiary działki - na zbyt wąskiej możemy mieć problem z zaprojektowaniem wymarzonego domu. I tak naprawdę dopiero wówczas można wrócić swoich wyobrażeń i dopuścić do głosu te najbardziej subiektywne czynniki jak widok, wielkość i malowniczość...
Giełda NieruchomościMariusz Feliński

Opinie 1 zablokowana

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane