• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania używanego

Ewa Budnik
11 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zanim wpadniesz w euforię związaną z zakupem nowego mieszkania musisz mieć pewność, że nie czekają na ciebie przykre niespodzianki. Na przykład w postaci kosztownego procesu sądowego, który toczy wspólnota mieszkaniowa. Zanim wpadniesz w euforię związaną z zakupem nowego mieszkania musisz mieć pewność, że nie czekają na ciebie przykre niespodzianki. Na przykład w postaci kosztownego procesu sądowego, który toczy wspólnota mieszkaniowa.

Najważniejszym dokumentem jaki sprawdzić trzeba przed zakupem mieszkania jest księga wieczysta nieruchomości. Warto jednak poprosić sprzedającego o kilka innych papierów, aby mieć pewność, że planowana transakcja nie przysporzy nam w przyszłości problemów.



Przed zakupem mieszkania sprawdziłeś

Pisaliśmy już na co należy zwrócić uwagę oglądając mieszkanie używane z zamiarem zakupienia go. Ale to nie wszystko. Kiedy po oględzinach kolejnych lokali uznamy, że znaleźliśmy to na czym nam zależy - jeszcze zanim wpadniemy w przedzakupową euforię - sprawdźmy nieruchomość od strony prawnej. Dzięki temu ani w czasie ostatecznej wizyty u notariusza ani - co jeszcze gorsze - po kilku tygodniach czy miesiącach od zakupu nie będziemy rozczarowani.

Najważniejszym dokumentem z którym musimy się zapoznać jest księga wieczysta. Jest ona swego rodzaju dowodem osobistym nieruchomości. Właściciel musi posiadać jej numer i na naszą prośbę powinien nam go udostępnić. Sprawdzanie informacji zawartych w księdze jest w tej chwili bardzo proste, nie wymaga wizyty w sądzie. Wystarczy wpisać jej numer na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Sprzedaż mieszkania. Z biurem nieruchomości czy bez?



Kto jest właścicielem
Dowiemy się z niej kto i od jak dawna jest właścicielem nieruchomości (jeśli jest to dla nas interesujące również kto był właścicielem wcześniej). Z księgi wieczystej wynikało będzie czy mieszkanie nie jest przedmiotem współwłasności. Jeżeli tak jest, to upewnić się musimy czy pozostali współwłaściciele wyrażają zgodę na sprzedaż mieszkania.

Jeżeli jednak obiektem naszego zainteresowania jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dla którego może, ale nie musi być prowadzona księga wieczysta, to osoba z którą chcemy zawrzeć umowę sprzedaży powinna przedstawić nam zaświadczenie ze spółdzielni, wskazujące że przysługuje jej takie prawo.

Czytaj także: Księga wieczysta i hipoteka to nie to samo

Prawa rzeczowe i służebności
Również w księdze wieczystej znajdziemy informacje dotyczące innych ograniczonych praw rzeczowych, czyli użytkowania i służebności (dział trzeci księgi wieczystej). Zdarza się przecież, że mieszkanie jest przekazywane rodzinie, ale z zastrzeżeniem, że darczyńca będzie miał prawo dożywotniego zamieszkania w tym lokalu. Takie i podobne roszczenia i prawa osobiste, np. prawo najmu, odkupu, pierwokupu, dożywocia, wynikające z umowy timesharingu prawo korzystania z pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, a także roszczenia o przeniesienie własności albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego umieszczane są właśnie w dziale trzecim księgi wieczystej.

Obciążenia hipoteczne

Istotną informacją zawartą w księdze (dzieła czwarty) jest istnienie obciążeń hipotecznych. Dowiemy się z niego, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, a jeżeli tak, to z jakiego tytułu i na jaką sumę. Wpisany będzie tam np. kredyt hipoteczny jaki właściciel zaciągnął na zakup mieszkania czy obciążenia wpisane bez woli właściciela, np. na podstawie tytułu wykonawczego. Jednak to, że mieszkanie ma obciążoną hipotekę nie wyklucza jej kupna czy sprzedaży.

Czytaj także: Jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym?

Zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu
Poza sprawdzeniem księgi wieczystej Przyda się również zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu. Może dostarczyć je nam właściciel lub sami możemy udać się do właściwego ze względu na położenie interesującej nas nieruchomości urzędu celem jego uzyskania.

- Informację taką może uzyskać właściciel w obecności kupującego lub sam kupujący, ale wtedy musi mieć przy sobie dokument potwierdzający własność lokalu, np. odpis księgi wieczystej oraz pisemne upoważnienie właściciela do uzyskania takich informacji
- tłumaczy Halina Stobierska z Referatu Ewidencji Ludności w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Uregulowanie należności za mieszkanie
Aby upewnić się, że wszystkie opłaty związane z mieszkaniem są na bieżąco regulowane warto zażądać zaświadczenia o tym. Wystawia je spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa (z tytułu opłacenia czynszu). Przy okazji zażądać warto przedstawienia dowodów opłat za energię elektryczną, gaz czy podatek od nieruchomości. Zapoznanie się z tymi dokumentami będzie także doskonałą okazją do tego, aby czarno na białym ustalić jakie są realne koszty eksploatacji lokalu (zapewnienie od właściciela, że czynsz jest niski to za mało).

W jakiej kondycji jest wspólnota lub spółdzielnia
Spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca nieruchomości na wyraźną zgodę właściciela nieruchomości udzieli nam informacji na temat tego czy nie trwają właśnie sprawy sądowe, które w przyszłości mogą obciążyć kosztami (czasem nawet znacznymi kosztami) członków wspólnoty czy spółdzielni. Przy okazji warto dowiedzieć się o stan techniczny budynku (nie wszystko widać gołym okiem!) - jakie są ewentualne usterki, jakie większe remonty są planowane w najbliższym czasie oraz czy na koncie wspólnoty są pieniądze na ich przeprowadzenie.

Plan zagospodarowania przestrzennego
Jeśli chcemy być pewni, że już nic nie zmąci nam spokojnego korzystania z upragnionego mieszkania, warto jeszcze przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy (w Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajdziemy je na stronach urzędów miast). Dzięki temu upewnimy się, czy w najbliższych latach nie planuje się w okolicy żadnych inwestycji, które mogłyby wzbudzić nasze zaniepokojenie, np. budowy wysokiego budynku czy ruchliwej drogi.

Własność czy wieczyste użytkowanie
Dla kosztów eksploatacji mieszkania znaczenie będzie miało także czy grunt pod nieruchomością jest własnościowy czy w użytkowaniu wieczystym. Stawki różnią się od siebie, w przypadku bardzo dobrze zlokalizowanych nieruchomości czasem nawet znacznie.

Porównanie kosztów umieścimy za tydzień.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (63) 4 zablokowane

  • Sprawdzić czy popłacone są rachunki za gaz i prąd? Po co? (1)

    "Zapoznanie się z tymi dokumentami będzie także doskonałą okazją do tego, aby czarno na białym ustalić jakie są realne koszty eksploatacji lokalu". Bzdura.
    Zużycie w dużej mierze zależy od ludzi i sprzętu w domu a nie od mieszkania. Jak ktoś robił codziennie pranie na 90 stopni w pralce, miał starą lodówkę i palił światło w całym mieszkaniu to będzie miał rachunki w kosmos. Podobnie z gazem. Ile gotujesz tyle spalasz.
    Z drugiej strony mieszkanie mogło stać rok puste i rachunki mogą być praktycznie zerowe.

    • 6 3

    • Od rachunków odejmij wodę i prąd - to wiesz dobrze ile używasz z poprzedniego mieszkania. Przemnóż je przez stawkę w tym mieszkaniu.
      To co zostanie to opłaty stałe, które się nie zmienią.

      • 0 0

  • Ja kupiłam mieszkanie przez pośrednictwo (1)

    Moim zdaniem najlepiej powierzyć sprawę sprawdzonemu pośrednikowi z naszego rejonu. Ja kupiłam mieszkanie za pośrednictwem małej agencji nieruchomości z Gdańska i jestem zadowolona.Transakcja była zabezpieczona a mieszkanie jest takie jak sobie wymarzyłam

    • 3 5

    • "Transakcja była zabezpieczona"

      W kondomie to podpisywałaś ?

      • 5 3

  • Zastanawia mnie, czy sprzedający mieszkania mają coś z głowami. (1)

    Chodzi mi o ceny mieszkań. Np. kawalerka przy Góralskiej, są trzy do sprzedania. Ceny 160-170 tys. zł czyli 6,7 tys za m2! Ciemna kuchnia, cienkie ściany, gdzie słychać każdy dźwięk u sąsiadów + duży hałas z ulicy, dzięki ustawieniu bloków pod odpowiednim kątem do drogi.
    Albo ul. Wejhera. Też kawalerka i cena ponad 6 tys. za m2! 40 letni blok, kuchnia to jakaś klitka, a łazienka niewiele większa od szafy, gdzie praktycznie nawet pralka się nie mieści.
    O co tu chodzi? Te ceny za m2 są wyższe niż w nowych mieszkaniach np. na Przymorzu, Piecewskiej, czy Czajkowskiego.

    • 10 0

    • tak Niedźwiednik się ceni masakrycznie

      mieszkam w wynajętym i chciałabym kupić, ale na pewno nie za 6 tysi za metr. Lokalizacja fajna i na czwartym piętrze u mnie nie ma hałasu z ulicy o jakim mówisz, ale nie za taką cenę!!! Kuchnia bez okna, łazieneczka jak piszesz mikro. Bez przesady.
      Ludzie zawsze przeceniają to co ich.

      • 0 0

  • Szanowny redaktorze. (1)

    "Warto jednak poprosić sprzedającego o kilka innych papierów".
    Otóż papiery, to ma Pan w koszu. Warto poprosić, natomiast o dokumenty.

    • 3 11

    • Nie błaznuj!

      Wymądrzasz się, a przecinki stawiasz w złych miejscach...

      • 5 0

  • Mieszkanie (1)

    Kupujemy mieszkanie, podobało nam się jedno mieszkanie, ale jak zaczęliśmy sprawdzać jego historię i papiery to odpuściliśmy. Potem trafiliśmy na to, które kupujemy, też je prześwietliliśmy i było ok. Teraz czekamy na pieniądze Getin Banku.

    • 1 5

    • Reklama?

      Jesteś pracownikiem tego banku, czy też reklamujesz go z jakiegoś innego powodu?

      • 0 1

  • Jak znaleźć właściciela nieruchomości

    Jak sprawdzić/znaleźć właściciela działki/nieruchomości: http://www.czyjadzialka.pl

    • 0 1

  • Dokumenty

    I tak wszystko zależy od notariusza. Czego potrzebuje, czego musi się dowiedzieć. Najlepiej zadzwonić i jak się umawiamy na spotkanie to spytać co mamy mieć ze sobą. Mój mąż nie spytał i też w trakcie spotkania musiał pojechać po dokumenty, których nie miał ze sobą. Ale korzystamy z usług kancelarii pani Cejrowskiej i była niesamowicie wyrozumiała i nie było problemów z doniesieniem dokumentów. Zajęło nam to więcej czasu, ale gdyby mąż się zapytał to w godzinkę byśmy mieli umowę załatwioną. Bardzo profesjonalna kancelaria

    • 0 1

  • Lista

    Ja polecam artykuł na http://www.royalproperties.pl/co-sprawdzic-kupujac-nieruchomosc/ skorzystam z niego jak odbierałam mieszkanie. Fajna lista, która nie pozwala o niczym zapomnieć.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane