• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kredyt hipoteczny. Czy warto spłacić przed terminem?

Joanna Puchala
29 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Kredyt hipoteczny to duże, trwające wiele lat, obciążenie. Istnieją jednak sposoby na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Kredyt hipoteczny to duże, trwające wiele lat, obciążenie. Istnieją jednak sposoby na wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Kupujemy coraz więcej mieszkań, więc rośnie też liczba udzielanych kredytów hipotecznych. To zawsze duże obciążenie, dlatego - jeśli tylko mamy wolne środki - kredyt można nadpłacić lub spłacić wcześniej. Trzeba tylko dobrze przeliczyć czy to się opłaca.



Kredyt hipoteczny jest z reguły dosyć dużym obciążeniem zarówno finansowym, jak i psychicznym. Konieczność comiesięcznej spłaty określonej kwoty przez 20 czy 30 lat sprawia, że czujemy dyskomfort. W każdej racie zawarte jest także spore oprocentowanie kredytu. Warto więc rozważyć czy nie lepiej szybciej go spłacić.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się z dwóch składowych. Jedna z nich jest stała - to marża banku, druga zaś zmienna - to WIBOR. Marże banków w zależności od oferty promocyjnej banku i wysokości kredytu wahają się obecnie w przedziale od około 1,10 proc. do 3 proc. Średnio utrzymują się na poziomie około 1,65 proc.

Druga część oprocentowania czyli WIBOR (stopa procentowa) jest zmienna. Stopy procentowe zmieniają się regularnie w zależności od wielu czynników m.in ekonomicznych i politycznych.

- Obecnie WIBOR 3M utrzymuje się średnio na poziomie 1,73 proc. Zatem dla przykładu obecnie oprocentowanie zaciąganego kredytu hipotecznego w banku X może wyglądać następująco: marża banku 1,65 proc. oraz WIBOR 1,73 proc. daje łącznie 3,38 proc. Jest to wysokość rocznego oprocentowania nominalnego dla kredytu hipotecznego zaciąganego w banku X. W związku z tym, że WIBOR jest elementem zmiennym to również oprocentowanie jest zmienne. Zjawisko to nazywane jest ryzykiem zmiennej stopy procentowej. Jest to główne ryzyko, które dotyczy kredytobiorców zaciągających między innymi kredyt hipoteczny w złotych - tłumaczy Daniel Banaś, specjalista ds. kredytów hipotecznych z Tyszkiewicz Finanse.
Czytaj także: kredyty mieszkaniowe - co jeśli wzrosną stopy procentowe?

Wysokość stóp procentowych ma duży wpływ na wysokość comiesięcznych rat kredytu. Od wielu miesięcy są one utrzymywane na najniższym w historii poziomie. Należy się spodziewać, że w końcu wzrosną, co oznacza większą kwotę odsetek w każdej racie i tym samym wyższą comiesięczna ratę kredytu hipotecznego. Będzie on więc jeszcze większym obciążeniem w domowym budżecie.

Nadpłata

Czy spłaciłeś lub planujesz spłacić kredyt przed czasem?

Jednym ze sposobów skrócenia czasu kredytowania jest nadpłata. Co miesiąc lub w zależności od naszych preferencji z inną częstotliwością możemy wpłacać do banku wyższą kwotę niż ta, która jest wymagana. W ten sposób zmniejszamy wysokość kolejnych rat i spłacamy go szybciej, niż było to zaplanowane. Powinniśmy jednocześnie wiedzieć, że prowizja jest skalkulowana na dłuższy czas, dlatego przy przekroczeniu konkretnej kwoty bank może pobierać dodatkowe opłaty. Zazwyczaj jednak istnieje możliwość nadpłaty do konkretnej wartości zadłużenia.

- W racie, którą płacą co miesiąc kredytobiorcy spłacający kredyt hipoteczny znajduje się bowiem część odsetkowa i część kapitałowa. Nie dotyczy to jednak okresu karencji - przykładowo w trakcie budowy nieruchomości, kiedy spłacane są jedynie odsetki od uruchomionych transz kredytu. Wysokość raty uzależniona jest zatem od kwoty kapitału do spłaty, okresu kredytowania oraz oprocentowania kredytu, na które duży wpływ ma wysokość WIBORU. Możliwość wcześniejszych nadpłat kapitału kredytu jest zatem najbardziej doraźną i efektywną formą ochrony przed podwyżką rat wynikającą z rosnących stóp procentowych - dodaje Daniel Banaś.
Wysokość minimalnej kwoty nadpłaty regulują zapisy umowy kredytowej i najczęściej jest to minimum wysokość dwóch lub trzech aktualnie spłacanych rat kapitałowo-odsetkowych. Dlatego najlepiej uzbierać większą kwotę, a dopiero później dokonać nadpłaty.

- Bank każdorazowo zapyta nas czy nadpłata kapitału, której dokonaliśmy ma być rozliczona na poczet skrócenia okresu kredytowania czy obniżenia wysokości raty. Według mojej oceny opłaca się dokonywać regularnych nadpłat posiadanego kredytu hipotecznego w złotych, aby ostatecznie spłacić kredyt przed zakładanym w umowie kredytowej terminem - ocenia Daniel Banaś.
Przed nadpłatą powinniśmy zapoznać się z treścią swojej umowy kredytowej, aby sprawdzić czy nadpłata lub całkowita spłata nie wiąże się z prowizją.

Całkowita spłata kredytu

Innym sposobem skrócenia okresu kredytowania jest całkowita spłata kredytu we wcześniejszym terminie. Takie rozwiązanie wymaga najczęściej znacznego przypływu gotówki (na przykład ze spadku) i może generować dodatkowe koszty.

- Procedura spłaty kredytu przed terminem w większości przypadków jest bardzo prosta. Należy zawiadomić bank na kilka dni przed zamiarem dokonania spłaty i zasilić rachunek osobisty lub techniczny wartością, która będzie wystarczająca do jej wykonania - mówi Piotr Witecki z Finansowy Piotr.
Aby dowiedzieć się, jaka będzie to suma na dany dzień spłaty, można poprosić bank o wystawienie dokumentu, zadzwonić na infolinię lub skorzystać z bankowości internetowej.

Do niedawna banki mogły pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Zazwyczaj wynosiła ona od 1 do 2,5 proc. wartości spłacanej kwoty i była najczęściej pobierana w okresie do pięciu lat od rozpoczęcia spłaty kredytu. Są banki, które taką prowizję pobierały przez cały czas kredytowania, jak również i takie, które wcale jej nie pobierały.

- Na mocy ustawy o kredycie hipotecznym, która obowiązuje od końca lipca bieżącego roku banki za czynność związaną z dokonaniem nadpłaty bądź całkowitej spłaty nie mogą pobierać dodatkowych opłat, jeśli od daty podpisania umowy kredytowej minęły trzy lata. Ma to jednak odniesienie do kredytów o zmiennej stopie procentowej - czyli większości udzielanych - oraz tych, które udzielone zostały po terminie wejścia regulacji w życie - dodaje Piotr Witecki.
W przypadku kredytów z dłuższym stażem należy zawsze sprawdzić w taryfie opłat lub umowie kredytowej, czy bank nie przewiduje dodatkowych opłaty z tego tytułu.

Spłacać czy inwestować?

- W skrajnych przypadkach takie opłaty mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli już znamy zasady i procedury związane z wcześniejszą spłatą, należy zadać sobie pytanie, czy warto tego dokonać. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo zależy to od indywidualnego podejścia, osobowości czy planów finansowych rodziny - ocenia Piotr Witecki.
Zamiast spłacić kredyt możemy kupić inną nieruchomość, która będzie generowała zyski. Na dzisiaj potencjalna stopa zwrotu może dwu- lub trzykrotnie przewyższyć koszt kredytu.

- Gdy posiadamy środki pozwalające na pokrycie całości kredytu, możemy przykładowo zamiast pozbyć się najtańszej metody finansowania jakim jest kredyt zabezpieczony na nieruchomości, pieniądze przeznaczyć na inny cel inwestycyjny. Koszt odsetkowy kredytu jest stosunkowo niewysoki przy aktualnym poziomie stóp procentowych, a potencjał z wydatkowania pieniędzy na inne cele znacznie bardziej perspektywiczny - sugeruje Piotr Witecki.
Zaciągamy coraz więcej kredytów na zakup mieszkania
Tylko we wrześniu bieżącego roku mieszkańcy Trójmiasta otrzymali 525 kredytów hipotecznych.

- Narastająco od początku 2017 roku banki w Polsce udzieliły łącznie 157,7 tysięcy kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 35,33 mld zł. Jest to więcej o 5,7 proc. w ujęciu liczbowym i więcej o 12,2 proc. w ujęciu wartościowym niż w analogicznym okresie 2016 roku - informuje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z BIK.
LICZBA UDZIELONYCH KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH:
GdańskGdyniaSopot
liczba kredytów35215221
wartość udzielonych kredytów93 440 34039 532 5245 621 972
Źródło: BIK SA za wrzesień 2017

Miejsca

Opinie (184) 7 zablokowanych

  • Dokonując całkowitej spłaty wcześniej niż przewiduje to umowa z bankiem, warto pamiętać o możliwości dochodzenia oddania przez bank proporcjonalnie prowizji za udzielenie kredytu czy pożyczki. Dla niektórych może to być kwota kilkunastu tysięcy zł. Mówi o tym artykuł 49 ustawy o kredycie konsumenckim oraz wspólna interpretacja powyższego artykułu przyjęta przez Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK z dnia 16.05.2016 roku.

    Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (UNWW) mamy w kredycie jako składkę, to należy sprawdzić umowę z bankiem jaką mamy. Jeśli mamy umowę, że my płacimy składkę, ale umowa jest pomiędzy bankiem i firmą ubezpieczeniową, to jest to umowa pomiędzy bankiem i firmą ubezpieczeniową i my nie występujemy w tej umowie jako strona więc nie powinniśmy płacić takiej składki. Są już wyroki sądu najwyższego w tej sprawie. Bank ma obowiązek oddać wszystkie składki już pobrane i zaprzestać pobierania kolejnych. Tu dla niektórych to może być bardzo duży zastrzyk gotówki, bo banki biorą średnio około 10 tysięcy składki co 5 lat.

    I pamiętajcie, że bankowy tytuł egzekucyjny już nie obowiązuje :D

    • 16 2

  • dopłata BGK

    Artykuł nie uwzględnia działającego pare lat temu programu "Rodzina na swoim" i dopłat BGK przez pierwsze 8 lat.

    • 7 0

  • (7)

    kredyt to forma niewolnictwa

    • 30 7

    • (6)

      Za to mieszkanie z rodzicami to haj lajf... ha ha!!!

      • 14 10

      • (4)

        to zależy w czym mieszkasz z rodzicami,
        jeśli to duży dom, to dlaczego nie?

        • 9 14

        • (3)

          Zrozumiesz,jak zalozysz wlasna rodzine.

          • 14 7

          • (2)

            Rodzinę założyłem 25 lat temu, nie za bardzo wiem co miałem zrozumieć, bo chyba nie to że kredyt jest celem w życiu.
            Dzisiaj mając prawie 50 na karku jestem przekonany że kredyt to rak życia, wyjątkiem jest kredyt na odkurzacz za 140 Złotych

            • 9 10

            • (1)

              A jak rodzice mają dwa pokoje to co ? mieszkasz z rodziną w jednym ?

              • 6 2

              • wtedy idę do muzeum lotnictwa k...a jego mać :-)

                • 5 3

      • jak mieszkasz w kamienicy

        to co to za problem?

        • 1 1

  • w Multibanku (obecnie MBank) (3)

    nic się nie płaci za wcześniejszą spłatę i są 2 możliwości, spłata kapitału lub skrócenie okresu kredytowania - nie wiem które korzystniejsze ale korzystam z pierwszej opcji. Kredyt w EUR.

    Dziwi mnie że są jeszcze banki pobierają opłatę za wcześniejszą spłatę, bo przecież pobierają już kasę poprzez marże co miesiąc i opłaty na początku prawda?

    Z drugiej strony to bankowi chyba się średnio opłaca jeżeli ktoś spłaca wcześniej bo wtedy mniej zarabia przez to że zmniejsza się rata. Także dziwią mnie porady "ekspertów" czy spłacać - chyba że pracują dla banków.
    Na 100% warto spłacać i to jak najszybciej jak to chyba powiedziała Margaret Thatcher że kredyt to samo zło i trzeba spłacić jak najszybciej.

    • 14 2

    • Wybierz skrócenie

      • 1 0

    • (1)

      Tylko skracanie.
      Spłacasz kapitał, więc maleją Ci odsetki, a na nie ma wpływ długość kredytu.

      W tym roku nadpłaciłem za 20 miesięcy a okres spłaty skrócił się o 2 lata (czyli dodatkowo 4 raty mniej do zapłacenia bo tyle odpadło odsetek). Jak bym zmniejszył ratę to kwotowo miał bym mniej o 2 raty.
      Czyli przy skróceniu jestem 2 raty do przodu w porównaniu do zmniejszenia raty.

      mBank, kredyt w CHF na 30 lat - teraz pozostało "tylko" 17 lat

      • 2 1

      • Akurat kredytu w chf nie oplaca sie nadplacac.

        A to dlatego, ze oprocentowanie jest bliskie zero, a koszt zakupi chf wysoki w stosunku do tego po ktorym, te kredyty byly zaciagane. Taki kredyt lepiej splacac powoli.

        • 3 0

  • (7)

    Naprawdę są jeszcze tacy kamikadze którzy biorą takie kredyty na 30-35 lat? Przecież jeśli ktoś w ciągu ok 10 lat nie jest w stanie zaoszczędzić w granicach 50-70% wartości nieruchomości która planuje kupić, to prawdopodobienstwo, że nie będzie w stanie tego spłacić, a przy okazji obciąży długiem najbliższych jest bardzo duże.

    • 19 27

    • (6)

      No niestety, to nie Anglia. Tu nie ma 7 Funtów per godzina minimalnej tylko 2 Funty (a i to po zmianach bo bywało i poniżej Funta). Przy takich zarobkach to możesz sobie na laptopa odłożyć

      • 8 6

      • (5)

        Jeśli możesz sobie pozwolić na odlozenie jedynie na laptopa, to jak chcesz spłacić powiedzmy 300 tys?

        • 9 2

        • Normalnie, przez 30 lat (4)

          • 8 7

          • (3)

            To powodzenia, ale ja tu bardziej widzę potencjalnego klienta komornika.

            • 8 2

            • (2)

              Według Ciebie wszyscy kredytobiorcy to osoby zarabiające minimum średnią krajową ?

              • 0 6

              • (1)

                W którym miejscu tak napisałem? Jeśli ktoś dobrze zarabia i bez problemu jest w stanie odłożyć większą kwotę od wymaganego wkładu własnego, to ok. Ale czy osobę która ma problemy z uzbieraniem minimalnego wkładu własnego uważasz za rozsądną?

                • 6 2

              • wez mnie człowieku oswiec, jak w wieku 25 lat miałam zaoczczedzic 500 tysi??

                • 2 0

  • zawsze oplaca sie splacic szybciej bo i tak nie wiemy co zacrok lub dwa wymysla z stopami procentowymi (2)

    a tak eogoor to w polsce to lichwa sie powinno nazywac a nie kredytem !

    • 11 1

    • Błędne roumowanie, niestety. (1)

      Oczywiście, jak macie 200 000zł kredytu i 20 tys zł na koncie to oprocentowanie lokaty na te 20 000 zł będzie niższe niż oprocentowanie kredytu. Rachunek zysku i strat wykazuje, że lepiej szybciej spłacić.

      Ale analiza ryzyka (co zrobię jak będę potrzebował awaryjnie 15 tys. zł) pokazuje, że lepiej wstrzymać się z szybką spłatą i kosztem 100 - 200 zł/ rok zabezpieczamy się na okoliczność lichwiarskiej pożyczki.

      • 4 0

      • No poduszki finansowej nie warto się pozbywać

        • 3 0

  • (5)

    To nie kredyt hipoteczny. Nie odpowiadacie tylko hipoteką przed banksterami ale całym majątkiem!!!!!! Na zachodzie jak ci się noga powinie to możesz oddać mieszkanie czy dom i po sprawie, w kolonii Polsce ścigają cię jak psa nawet jak oddasz im wszystko!!!!

    • 28 0

    • (4)

      a co niby więcej maja ludzie na kredycie ? Sypiące się auto i rower ?

      • 1 9

      • Mieliby przyszłość, a tak ... nie mają domu i przyszłości

        • 3 0

      • (1)

        Powtarzam pytanie, jaki majątek mają osoby na kredycie hipotecznym !?

        • 1 5

        • nie mają nic.
          ale wszyscy tak robią, więc to musi być dobre :-)

          • 0 0

      • 2 auta w garazu

        3x do roku wakacje za granica. I jakies oszczednosci. No straszny ten kredyt hipoteczny w EUR:)

        • 1 0

  • Stac mnie było na zakup mieszkania (9)

    Ale wziąłem kredyt. Posiadane pieniądze włożyłem w biznes, w którym też wspierałem sie kredytami.
    Efekt, po 5 latach mam biznes z którego mogę spłacić nie tylko to mieszkanie, ale i kilka innych naraz. To mieszkanie zresztą już jest spłacone (mogłem to zrobić po 3 latach od wziecia kredytu)

    Kredyt pozwala nie wiązać gotówki. O ile jest odpowiednio tani i o ile ma się środki aby go spłacać.

    Nie wspomnę już o dziecinnie prostym fakcie - wynajmując płacisz komuś, a kredyt spłacasz na siebie. Mój kolega wynajmuje 4 zakredytowane mieszkania właśnie takim młodym nowoczesnym "nie biorę kredytu jestem wolna/wolny i bez zobowiązań" geniuszom ekonomii. Opłata za wynajem idzie na kredyt plus górka przez filtr podatku do rączki. Za kilkanaście lat on będzie miał te mieszkania na własność. A owi nowocześni pewnie dalej będą się łudzić...

    Zresztą takich pseudo wykształconych rzekomych świadomych ekonomicznie obywateli uważających kredyty w tym hipoteczne za zło w Polsce jest pełno, co choćby widac po części komentarzy do tego artykułu.

    • 22 18

    • pogadamy za kilka lat jak walnie rynek a wielu z kilkoma mieszkaniami jest pod korek...

      • 7 3

    • (3)

      Oczywiście promowanie kredytu zacząłeś wstępem o własnej firmie i niesamowitym sukcesie :))

      • 12 2

      • smutne (2)

        ale nie promuję nic.
        Wiem, ze trudno ci uwierzyć w czyjś sukces. Ot, polska wolska.
        To się wydarzyło naprawdę, co teraz?

        • 5 10

        • Tak, tylko (1)

          Pieniędzy z kredytu hipotecznego nie mogłeś/aś włożyć w biznes bo nie nie otrzymujesz ich do rąk, co teraz ?

          • 5 4

          • Czytaj ze zrozumieniem

            Napisał przecież, że posiadane przez siebie pieniądze za które mógł kupić mieszkanie włożył raczej w firmę, a mieszkanie kupił na kredyt. W którym miejscu napisał, że włożył w firmę pieniądze z kredytu?

            • 3 3

    • Można kupić akcje, ale które ?
      Zawsze wiem po czasie które, akcje warto było kupić.
      Ten twój biznes też jakiś anonimowy i ... nie pewny.

      • 2 2

    • Żródłem Twojej wiedzy jest tylko Twoje doświadczenie.

      A to nie jest uniwersalne. Potwierdzasz tylko, że dla kredyty są dobrą opcją dla zamożnych ludzi - jako że pozwalają nie angażować wszystkich środków. Posiadanie środków na kupno mieszkania za gotówkę już lokowało Cię w wąskiej grupie osób, uznawanych w Polsce za zamożne. Kupno mieszkania na kredyt na 90%-105% wartości to jest naprawdę kiepska opcja i pętla na szyję. Ok, teraz nie ma już takich kredytów, ale długo były i ludzie są do nich uwiązani.

      Kolejna sprawa, super że biznes Ci się udał. Znam osoby, którym się udał i znam takie którym nie wypalił. Różnie bywa, nie zawsze się jest panem swojego losu. Tak samo nie wiesz, jak ci co wynajmują teraz będą sobie radzić w przyszłości. Może dzięki braku kredytu będą mogli sobie kupić mieszkanie za gotówkę za 10 lat.

      • 7 0

    • do czasu..

      Jak trafisz na bardziej cwanych od siebie, którzy będą mieli gdzieś spłacanie Twojego kredytu

      • 1 0

    • za 10 lat zobaczymy

      Stopy wzrosną, a ilość wynajmujących spadnie

      • 0 0

  • Kredyt

    Jeśli kogoś stać aby wziazc kredyt to go bierze przecież to chore leasingowe tez za darmo nie dają .

    • 2 0

  • Ja splacilem wczesniej caly (2)

    Po 1 nie bierzcie tego co inni i chciejstwa... Bierzcie jak najmniej na dlugi czas. Nastepnie nalezy to splacic w polowie terminu. Prowizji po 2/5latach juz nie ma.... Od wczesniejszej splaty

    • 3 0

    • Mimo bardzo dobrych (1)

      zarobków, z żoną wtedy bezdzietni dostalem kredyt na 25 lat na zaledwie 83 tys euro! Powiedzieli, że na 20 lat to jestem na granicy zdolnosci kredytowej. Splacilem w 3,5 roku w miedzyczasie kupilem samochod z salonu. Jak oni to liczą?

      • 0 0

      • Taaaa

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane