• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lubisz swój dom? Jeśli nie, to dlaczego?

Joanna Stolp
4 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Urządzenie komfortowego mieszkania wcale nie jest łatwe. Badania zaprezentowane w raporcie nt. mieszkań Polaków pokazują, że 54 proc. badanych uważa, że najtrudniej urządzić kuchnię.  Urządzenie komfortowego mieszkania wcale nie jest łatwe. Badania zaprezentowane w raporcie nt. mieszkań Polaków pokazują, że 54 proc. badanych uważa, że najtrudniej urządzić kuchnię.

Autorzy wydanego niedawno raportu "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?" zastanawiają się m.in. jakie powinno być mieszkanie i jakie powinniśmy sobie zadać pytania, jeśli chcielibyśmy świadomie urządzić swój dom. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie łatwe, bo aż 77 proc. respondentów widzi potrzebę zmian w swoim mieszkaniu.



Lubisz swój dom?

Przekrojowy raport dotyczący miejsca zamieszkania i wnętrz, w jakich mieszkają Polacy, przygotowało Think Co - firma badawczo-rozwojowa, która od kilku lat bada procesy transformacji polskiego rynku nieruchomości. Partnerami badania "Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?" są Ikea, Spravia i Otodom.

Z raportu wynika, że 79 proc. Polaków lubi swój dom, a 91 proc. badanych uznaje go za miejsce, gdzie mogą się w pełni zrelaksować. Mimo że wiele osób, przebywając poza swoimi czterema kątami, tęskni za swoim lokum, to zaledwie co piąty ankietowany uznaje je za wygodne, a aż 77 proc. osób uważa, że wymaga ono poprawki.

Aż 77 proc. ankietowanych chciałoby zmienić coś w swoim mieszkaniu lub domu. Aż 77 proc. ankietowanych chciałoby zmienić coś w swoim mieszkaniu lub domu.

Co bierzemy pod uwagę podczas urządzania wnętrza?



Nie ma wątpliwości, że Polacy lubią praktyczne i funkcjonalne rozwiązania - potwierdza to aż 87 proc. ankietowanych. Bardzo ważna okazała się także estetyka i styl wnętrza, a także jakość materiałów i elementów wyposażenia - na nie postawiła ponad połowa respondentów. Odpowiednia aranżacja mieszkania jest istotna dla 91 proc. ankietowanych Polaków.

Nic w tym dziwnego - urządzenie wnętrza jest jednym ze sposobów na wyrażenie siebie i swoich preferencji. Tym bardziej przy wykańczaniu lub remoncie wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na szereg elementów.

Jak nadać wnętrzu indywidualny charakter?



Duże znaczenie podczas urządzania mieszkania czy domu ma umiejętne wydzielanie stref: przestrzeni nocnej i dziennej, kącika do pracy, relaksu czy zabawy. Przemyślane wnętrze pozwala na oddzielenie poszczególnych funkcji, wygodne i niekonfliktowe korzystanie z różnych części mieszkania i - co istotne - umożliwi zapewnienie prywatności, której w domu brakuje co trzeciemu respondentowi.

- Po pierwsze musimy określić swoje potrzeby. Przemyśleć, jakie przestrzenie funkcjonalne musimy wydzielić w domu, aby każdy domownik mógł komfortowo i bezpiecznie spędzać w nim czas, realizować się lub wykonywać swoje obowiązki. Planujemy zatem przestrzenie wspólne w części dziennej, przestrzenie do pracy dla uczniów lub gabinet, jeśli pracujemy w domu, oraz przestrzeń do odpoczynku, nawet jeśli nie możemy pozwolić sobie na osobną sypialnię. Wydzielenie stref funkcjonalnych jest podstawą stworzenia przyjaznego wnętrza nawet na niewielkiej przestrzeni - mówi Joanna Wojciechowska z JMJ Interiors.
Każdy z domowników musi mieć w domu swoje miejsce. Bez tego nie ma mowy o dobrym samopoczuciu w tym miejscu. Każdy z domowników musi mieć w domu swoje miejsce. Bez tego nie ma mowy o dobrym samopoczuciu w tym miejscu.
- Jedyną radą na to jest spisanie w punktach potrzeb domowników i grupowanie ich, a dalej po prostu rysowanie. Najlepiej sprawdza się zakreślenie okręgami poszczególnych stref na rzutach. Taki szkic pozwala na łatwiejsze wyobrażenie funkcji przestrzeni - dodaje Joanna Wojciechowska.
Ważną rolę w aranżacji wnętrza i dopasowaniu go do potrzeb mieszkańców odgrywa także personalizacja wnętrza. Jak wynika z raportu, najpopularniejszymi elementami wykorzystywanymi do personalizacji wnętrz są rośliny, zdjęcia oraz książki i albumy. Wskazuje je kolejno 76 proc., 59 proc. i 53 proc. ankietowanych. Co piąty Polak jest jednak w stanie zrezygnować z ozdób na rzecz minimalizmu.

Aranżacja wnętrz w Trójmieście



Nie tylko wizja, ale i planowanie realizacji



Podczas wykańczania lub remontu mieszkania czy domu bardzo ważne jest dokładne rozplanowanie terminów. Nawet najciekawsza wizja wnętrza na nic się zda, jeśli w odpowiednim czasie nie zarezerwujemy fachowej ekipy remontowej czy stolarza. Na solidnych specjalistów można czekać kilka miesięcy, a czasem nawet rok. Materiały wykończeniowe do kuchni i łazienki powinny być zamówione w pierwszej kolejności, bo to właśnie od tych pomieszczeń aranżację mieszkania często rozpoczyna ekipa.

- Na odbiór mieszkania warto umówić się ze specjalistą, który wskaże ewentualne niedociągnięcia. Bardzo dużym ułatwieniem jest także możliwość składowania materiałów przed wejściem ekipy bądź zamówienie ich na przybliżoną datę planowanego remontu lub odbioru mieszkania. Na wszystko teraz się czeka, szczególnie jeśli zamawiamy nietypowe rzeczy - wyjaśnia Agata Zatorska z Achprojekt.
Kiedy tylko jest to możliwe, trzeba umówić się na pomiar drzwi. Ważne, by zrobić to jak najszybciej, bo na wiele modeli czeka się co najmniej od 8 do 12 tygodni, a w wielu przypadkach nawet dłużej.

Wanna do małej łazienki. Co wybrać?



- Podstawowy projekt mieszkań ma minimalną liczbę gniazd. Warto zwrócić uwagę, czy ta liczba będzie dla nas wystarczająca. Lepiej je dodać, póki jest na to czas - dodaje Agata Zatorska.
Niezbędne jest określenie budżetu i odpowiedni podział kosztów. Większe środki warto przeznaczyć na elementy stałe, tj. materiały wykończeniowe: podłogi, drzwi, farby, elementy podtynkowe oraz oczywiście zabudowy meblowe.

- Te elementy są z nami przez kilkanaście lat i powinny być jak najlepszej jakości. Mniejsze kwoty można przeznaczyć na elementy mobilne - wyposażenie czy dekoracje. Je łatwiej wymienić, gdy się zniszczą lub znudzą - doradza Joanna Wojciechowska.
  • Według respondentów kuchnia i przestrzeń dzienna są najważniejsze podczas urządzania wnętrza.
  • Ponad połowa uznaje pokój dzienny za ulubione pomieszczenie w domu.
  • Ponad połowa ankietowanych ma problem z urządzeniem kuchni

Które pomieszczenia są najważniejsze podczas urządzania wnętrza?



Według wskazań respondentów dobrze trzeba urządzić przede wszystkim kuchnię (37 proc.) i pokój dzienny (35 proc.). Jest dobra wiadomość dla tych, którzy godzinami głowią się nad tym jak optymalnie urządzić kuchnię - taki sam problem ma aż 54 proc. ankietowanych, którzy się za zabierają za to zadanie.

Nic dziwnego, w końcu to w tych pomieszczeniach zazwyczaj toczy się życie rodzinne. Chociaż - jak pokazują równolegle zaprezentowane badania - kuchnia wcale nie jest naszym ulubionym pomieszczeniem w domu (znalazła się dopiero na trzecim miejscu). Najbardziej w naszych domach kochamy salon - tak wskazuje 56 proc. badanych.

Miejsca

Opinie (57)

  • Nie lubię - wąski środkowy szereg z epoki późnego Gierka. (2)

    Schody, niewielka (5m2) łazienka, ściana kominowa dzieląca dom na pół, wspólne ściany z sąsiadami, wąskie schody, bezsensowny taras nad piwnicą i nad 1 piętrem. Garaż zbyt wąski.

    Ani tego przebudować, ani wyburzyć.

    Choć to i tak lepsze niż "apartament" w nowym bloku.

    • 6 0

    • Taras nad pierwszym piętrem, czyli gdzie ? na dachu? (1)

      • 0 0

      • Wiesz, ze moga byc domy dwupietrowe?

        • 0 0

  • Dam wam wszystkim bezpłatną poradę! (3)

    Po dziesięciu latach spędzonych w mieszkaniu w nowym bloku, na nowym osiedlu powiem Wam jaka jest rzeczywistość. Mieszkasz w bloku to tak samo jakbyś korzystał z komunikacji miejskiej czyli jeden śmierdzi fajkami, inny potem, kolejny wyziewami alkoholu, cebuli, czosnku, ktoś napier..la na cały autobus przez telefon... itp. Jak jeździsz swoim prywatnym samochodem to... No właśnie jak kupisz sobie dom/domek i masz działkę to ten cały syf blokowy Ciebie już nie dotyczy. Tak mam już od dwóch lat!

    • 10 3

    • (2)

      Sąsiedzi z domku obok też potrafią skutecznie dokuczyć czasami.

      • 3 0

      • Ale jest ich kilku a nie kilkudziesięciu... (1)

        • 2 1

        • Za to bywa, że jeden wystarczy za kilkudziesięciu

          Piękny duży dom z dużym ogrodem w dzielnicy- satelity Gdyni, a na przeciwko otworzył się mały zakład produkcyjny, w którym bardzo głośno pracują maszyny- duże drzwi zakładu non stop otwarte, część ,,produkcji" na powietrzu (od kwietnia do października)- nie ma przepisów ograniczających taką formę działalności na osiedlu domów wolno stojących. Hałas słychać w sporej części osiedla.

          • 0 0

  • Nie lubię.

    Wprowadziłem się do domku żony. Uważam, że jest on niepraktycznie urządzony, forma przerosła treść, nic nie można zmienić, bo podważa to autorytet żony, jej pojęcie estetyki itp.
    A po drugie czym różni się "...estetyka i styl wnętrza..." od "Odpowiedniej aranżacji..."? Wydaje mi się, że jest to mniej więcej to samo.

    • 2 0

  • Co z tego jak wasze..

    .. domy zawłaszczą agresorzy..

    • 1 2

  • Dla mnie też dom to marzenie... Bardzo w Gdańsku podoba mi się Lagom, przez lokalizację, ale wiadomo, no - teraz w tych czasach, trudno sobie pozwolić na taki luksus, trzeba mieć b. głębokie kieszenie, których my nie mamy :(

    • 1 0

  • Mam jedno i drugie mieszkanie 90m2 + i dom 130m2 nie duży i powiem tak w domu spokój i cisza mogę robić "co chcę" w mieszkaniu wiadomo jak w komunikacji miejskiej sąsiedzi wspólna klata i podwórko. Do tego wspólnota i szarpanie się o podjęcie decyzji. Dom to dużo obowiązków trawniki remonty itp... Ale jak się ma pieniądze i nie trzeba codziennie do pracy jeździć ja zdalnie pracuję to dom to świetna rzecz.

    • 1 2

  • jest jeszcze jeden nie wymieniony czynnik

    mieszka nam się dobrze w dobrej atmosferze. Aranżacja i funkcjonalność moim zdaniem są mniej istotne.

    • 1 1

  • Miałam kłopot

    Miałam kłopot z sąsiadem nade mną, bo ciągle biesiadował. Aż któregoś dnia zar***ał mi okno. Przyszedł pokorniutki, posprzątał i teraz jest cacy!

    • 0 0

  • Mieszkałam

    Mieszkałam w domku, ale znajoma namówiła mnie, ze w bloku będę mieszkać po królewsku. Rzeczywiście, słyszę w nocy jak sąsiad wcale nie po królewsku głośno się wypróżnia.

    • 0 0

  • Po remoncie uwielbiam swój dom, a najbardziej więcej przestrzeni w nim. Pozbyłam się wielu gratów, wywaliłam przydasie i ja mam wiecej swobody, dzieciaki mogą wygodniej sie rozłożyć z klockami, irobot sprząta szybciej, bo nie musi omijać przeszkód. W tym momencie to czego nie lubię w moim mieszkaniu to głośni sąsiedzi, ale czekam aż najemca ich ustawi do pionu

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane