Wiadomości

stat

Mały pokój z aneksem. Kuchnia całkowcie ukryta w zabudowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Aranżacje wnętrz. Kuchnia z dużymi oknami

Koncepcja pierwsza. Ułożona na podłodze jodełka optycznie załamuje przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Taką samą rolę pełni faktura na ścianie. Dopasowanie drewnianych detali zabudowy, stołu z drewnem na podłodze sprawia, że wnętrze jest spójne.
Koncepcja pierwsza. Ułożona na podłodze jodełka optycznie załamuje przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Taką samą rolę pełni faktura na ścianie. Dopasowanie drewnianych detali zabudowy, stołu z drewnem na podłodze sprawia, że wnętrze jest spójne.

Funkcjonalne rozplanowanie niewielkiego pokoju dziennego z częścią kuchenną bywa niesamowicie trudne, zwłaszcza jeśli małe mieszkanie musi być podzielone na kilka pomieszczeń. Odważne rozwiązanie może jednak sprawić, że jednym ruchem zmieniać można wygląd i funkcjonalność pokoju wypoczynkowego z aneksem kuchennym.Rzut i wymiary mieszkania.
Rzut i wymiary mieszkania.
Wielu właścicieli małych, dwu- lub trzypokojowych mieszkań ma trudność, by zmieścić we wnętrzu wielofunkcyjnego pomieszczenia konieczne wyposażenie jednocześnie zachowując choć trochę przestrzeni.

W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Monika, która niebawem odbiera swoje nowe mieszkanie. Na 45 m kw. znajdują się tu trzy pokoje, w tym jeden z częścią kuchenną.

- Pokój dzienny jest tak mały, że nie mamy pojęcia, jak go rozplanować z kuchnią. Mieszkanie będzie wkrótce do odbioru, a my wciąż głowimy się jak usytuować meble. W kuchni chciałbym jak najwięcej szafek i być może wyspę - pisze w liście do redakcji Monika.
Dwie propozycje rozwiązań zaproponowali projektanci z pracowni Make Architekci.

Mieszkanie jest dość ciasne - na 45 m kw. oprócz pokoju z częścią kuchenną znalazły się także dwie sypialnie i łazienka. Zachowanie obu sypialni jest dla właścicieli bardzo istotne, dlatego zaproponowane koncepcje nie odnoszą się do powiększania pokoju kosztem innego pomieszczenia ani przeniesienia kuchni. Dwie propozycje pokazują, że mając do dyspozycji nawet niewielką przestrzeń, można zaaranżować ją różnorodnie i z pomysłem.

Skompresowanie przestrzeni przeznaczonej na kuchnię okazało się niezbędne, by wygospodarować miejsce do wypoczynku. Zgodnie z prośbą czytelniczki, w tej części zmaksymalizowane zostało miejsce do przechowywania. Aby sprostać temu zadaniu na tak ograniczonej przestrzeni, niezbędne jest usytuowanie szafek wiszących w dwóch rzędach. Najwyższy poziom będzie miał wygodną, większą niż standardowa głębokość. Przy tak niewielkich wymiarach pomieszczenia umieszczenie wyspy i stołu kuchennego jednocześnie nie byłoby funkcjonalne. W dwóch koncepcjach te funkcje zostały połączone.

Koncepcja pierwsza

Wersja pierwsza opiera się na wykorzystaniu jasnej kolorystyki, która nawiązuje do stylu skandynawskiego. Znalazła się tu podłoga w jodełkę oraz dodatki w ciepłym drewnie.

Strefa kuchenna została połączona z częścią dzienną za pomocą funkcjonalnego stołu jadalnianego, który został zestawiony z nowoczesnymi krzesłami. Dzięki usytuowaniu w pobliżu kuchni, stół tworzy dodatkowy blat roboczy. To rozwiązanie będzie niezwykle pomocne przy przygotowywaniu posiłków. W tak małej części kuchennej liczy się bowiem każda dodatkowa przestrzeń robocza.

Chcąc wydzielić część wypoczynkową od kuchennej, zaproponowałyśmy innowacyjne rozwiązanie w postaci drzwi łamanych, które całkowicie zamykają część kuchenną. Dzięki temu uzyskujemy odrębną powierzchnię, gdyż możemy jednym ruchem ukryć wszystko to, co w otwartej części kuchennej pozostawałoby na wierzchu. Zamykając drzwi uzyskujemy pokój połączony z częścią jadalnianą. W trakcie gotowania możemy go swobodnie otworzyć na część kuchenną uzyskując dodatkową przestrzeń.

W części wypoczynkowej przewidziana została duża, wygodna kanapa oraz niewielki stolik kawowy. Naprzeciwko sofy miejsce znalazła komoda, która umożliwia przechowywanie podręcznych przedmiotów i stanowi szafkę pod telewizor. Ściana za kanapą została pokryta wzorami, które tworzą złudzenie i optycznie rozbijają przestrzeń. W tym miejscu zaproponowaliśmy także półkę, która pozwala dyskretnie ukryć grzejnik, jednocześnie tworząc domową galerię zdjęć.

Wyposażenie zaprojektowane w pokoju dziennym opiera się na stonowanej kolorystyce. Przewaga bieli sprawia, że wnętrze jest odczytywane jako delikatne, lekkie i przestronne - uzyskujemy optycznie powiększone wnętrze, co w przypadku niewielkich powierzchni okazuje się bardzo istotne.

Miękkie tkaniny i wykończenie w ciepłym drewnie nadaje przestrzeni przytulności. Zabudowa do sufitu na wysoki połysk sprawia też, że wnętrze staje się optycznie podwyższone i przestronniejsze niż jest w rzeczywistości.


Koncepcja druga

Druga propozycja nawiązuje do wyrazistych połączeń czerni i bieli. Surowe elementy podkreślają industrialny klimat wnętrza. Ciemniejsze elementy nadają charakteru, natomiast jasne rozświetlają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się optycznie większe.

W tej wersji kuchnia została bardziej rozbudowana. Znalazło się więcej szafek dolnych, które stanowią dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zgodnie z upodobaniami właścicielki, w tej wersji wprowadzony został półwysep. Jego zakończenie jest także miejscem do siedzenia na średniowysokich stołkach. Połączenie półwyspu z blatem do spożywania posiłków jest pewnego rodzaju oddzieleniem przestrzeni kuchenno-jadalnianej od części wypoczynkowej.

Pokój dzienny został zaaranżowany na zasadzie kontrastów. Grafitowa ściana wydaje się optycznie wydłużona, gdyż ciągnie się od drzwi wejściowych w przedpokoju do okna w części dziennej. Oprócz złudzenia optycznego uzyskujemy w takim przypadku istotne powtórzenia, które sprawiają, że całe mieszkanie stanowi integralną całość.

Ozdobą grafitowej ściany jest oryginalny, nieco industrialny, otwarty regał. Zaproponowany układ mebli odsłania grzejnik zlokalizowany przy oknie. Mając na uwadze estetykę, zdecydowaliśmy się na dekoracyjny grzejnik o prostej formie, który wpasowuje się w charakter wnętrza. Oprócz funkcji grzewczej stanowi ciekawą dekorację wnętrza.

Stolik pomocniczy czy wiszące głośniki są praktycznymi dodatkami, które w subtelny sposób dopełniają całkowitego efektu. Szare długie zasłony sprawiają, że pomieszczenie jest odczytywane jako wyższe. Obicie kanapy oraz materiał, z którego zostały wykonane zasłony ożywia ciemne akcenty, potęgując jednocześnie wrażenie nowoczesnego stylu wnętrza.


Opinie (40) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.