Na odbiór mieszkania od dewelopera przyjdź z fachowcem

Podczas odbioru trzeba się upewnić, że standard lokalu jest w pełni zgodny z umową deweloperską. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, które odkryjemy zbyt późno, czyli już podczas mieszkania w lokalu.
Podczas odbioru trzeba się upewnić, że standard lokalu jest w pełni zgodny z umową deweloperską. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, które odkryjemy zbyt późno, czyli już podczas mieszkania w lokalu. fotolia.com

To już ostatnia prosta na drodze do własnego, nowego mieszkania: deweloper wyznacza termin odbioru. Właśnie teraz trzeba sprawdzić zgodność lokalu z projektem, zgłosić wszystkie usterki i niedociągnięcia i domagać się od dewelopera ich usunięcia. Możesz zrobić to sam, ale czy warto?W jaki sposób weryfikujesz fachowców, którym powierzasz ważne prace:

korzystam tylko z usług osób poleconych 59%
sprawdzam opinie w internecie 21%
sprawdzam cenę: im wyższa, tym większe mam zaufanie 4%
proszę o referencje od ich klientów 9%
nie sprawdzam ich kompetencji w żaden sposób 7%
zakończona Łącznie głosów: 135
Odbiór kluczy to jeden z najważniejszych momentów procesu kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Jak odebrać mieszkanie, by niczego nie przeoczyć? Jeżeli nie jesteś specjalistą, zaproś na odbiór inżyniera. O tym, że podczas odbioru lokalu warto mieć fachowe wsparcie przekonanych jest ¾ czytelników, którzy wypowiedzieli się w ankiecie Trojmiasto.pl. Świadomość, że pomoc inżyniera budowlanego to ważna inwestycja, której koszt jest nieistotny w porównaniu z ceną mieszkania to przesłanka, dla której z usług fachowca korzysta coraz więcej klientów. Jednym z nich jest nasz czytelnik, pan Jarek, który mieszkanie w nowej inwestycji odebrał kilka miesięcy temu:

- Prawdziwy fachowiec z doświadczeniem pozwoli na spokojny sen po podpisaniu odbioru. Zadowolony jestem, bo chociaż nie znalazł na szczęście nic poważnego, to uświadomił mi, że każdą drobnostkę należy negocjować z deweloperem - dzięki temu nasz deweloper dokonał większych poprawek bezpłatnie w zamian za przymkniecie oka np. na porysowany parapet.
Szukasz fachowej pomocy podczas odbioru mieszkania? Sprawdź w bazie Trojmiasto.pl.

Inżynierowie budownictwa, którzy zawodowo zajmują się pomocą przy odbiorach mieszkań i domów, niechętnie wypowiadają się na temat swojej pracy. Tłumaczą to tym, że działają w delikatnej materii, na styku interesów deweloperów i klientów. Jeden z nich opowiada:

- Ciekawsze przypadki, które znalazłem to na przykład pomylone instalacje wodne. Odkręcam kurek z ciepłą wodą, leci zimna woda i na odwrót. Sytuacja na pozór śmieszna, wyobraźmy sobie jednak koszty, jakie musielibyśmy ponieść, aby samodzielnie to naprawić: zrywanie płytek, koszt przerobienia instalacji i ułożenie nowych płytek.
Podczas odbioru specjalistyczna kontrola obejmuje m.in. metraż i rozkład pomieszczeń, instalacje (elektryczną, gazową, grzewczą, wodną, wentylacyjną i kanalizacyjną), liczniki mediów, tynki (jakość, równość wykonania, ewentualne pęcherze powietrza, pęknięcia i rysy), wylewki betonowe i cementowe (jakość, wypoziomowanie, ewentualne pęknięcia i rysy), okna i drzwi balkonowe (jakość montażu, ewentualne rysy na szybach, ramach, parapetach, otwieranie i uchylanie), balkon, taras, loggię (jakość posadzki, spadek, montaż barierek), a także garaż i piwnicę.

Czytaj także: Zanim kupisz od dewelopera. Powierzchnia mieszkania

Niektóre firmy z Trójmiasta w standardzie oferują też badanie i analizę termowizyjną. Jeżeli wybrany przez nas inżynier nie robi takich pomiarów, warto dodatkowo zaprosić fachowca z kamerą termowizyjną. Pozwoli to uniknąć takich niemiłych niespodzianek, jakie czekały na jednego z naszych czytelników:

- 5 lat temu to jeszcze nie było tak popularne, jak dzisiaj. Umówiłem się z pierwszym lepszym fachowcem i to był błąd, bo przyszedł "oldschoolowy" inżynier z poziomicą, przyłożył ją w kilku miejscach i stwierdził, że wszystko się zgadza - opowiada pan Adam, nasz czytelnik z Gdańska. No i zostaliśmy z mieszkaniem, w którym okna nie były dobrze izolowane, bo - jak się później okazało - piankę uszczelniającą kładli tylko punktowo, zamiast na całej długości ościeżnicy. Gdybyśmy o tym wiedzieli od razu, szybko by to musieli poprawić. A tak - pierwszą zimę w naszym mieszkaniu spędziliśmy pod kocami, bo od okien wiało na metr.
Dobry fachowiec zna słabe punkty dewelopera i inwestycji, jest drobiazgowy i szczegółowy, wyposażony w niezbędne narzędzia do wnikliwej analizy każdego metra kwadratowego.
Dobry fachowiec zna słabe punkty dewelopera i inwestycji, jest drobiazgowy i szczegółowy, wyposażony w niezbędne narzędzia do wnikliwej analizy każdego metra kwadratowego. fotolia.pl
Doświadczeni inżynierowie radzą, by na odbiór umawiać się za dnia (przy sztucznym świetle gorzej widać nierówności tynku i podłogi), najlepiej w chłodnych sezonach roku, by sprawdzić tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła.

Zgodność wykonania mieszkania z zapisami umowy deweloperskiej stwierdza się w protokole odbioru. Wszystkie wykryte niedoróbki lub jakiekolwiek niezgodności z umową (na przykład inny niż ustalony typ użytych materiałów w mieszkaniu w standardzie "pod klucz"), wpisujemy do protokołu, a deweloper określa, w jakim terminie zobowiązuje się je usunąć. Jeżeli lokal ma wady istotne, uniemożliwiające lub utrudniające korzystanie z niego, możemy odstąpić od podpisania protokołu i wyznaczyć deweloperowi czas na ich usunięcie.

Czytaj też: Deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez 5 lat

Ceny usług za fachowy odbiór lokalu na rynku trójmiejskim zaczynają się od 100 zł, górny pułap to ok. 300 zł. O tym, że cena w tym przypadku nie jest najlepszym doradcą, boleśnie przekonała się nasza czytelniczka, pani Kasia, która na forum Trojmiasto.pl ostrzega:

- Wzięłam fachowca za 100 zł, który nie znalazł u mnie żadnej usterki. Podpisałam protokół. Następnego dnia brat odbierał takie samo mieszkanie nade mną w Gdańsku i wziął fachowca za 280 zł. Ten znalazł u niego 15 usterek. Zeszliśmy do mnie, u mnie znalazł 10. Przestrzegam, bo na naprawę tych niezauważonych usterek wydałam już 5,5 tysiąca zł.
Podpisanie protokołu odbioru nie znaczy, że później nie będziemy już mogli zgłaszać niedoróbek. Z tytułu rękojmi deweloper jest odpowiedzialny za wady mieszkania przez 5 lat (dla mieszkań odebranych po 26 grudnia 2014 r.) i w tym czasie wszelkie wady lokalu, jak i części wspólnych budynku, deweloper zobowiązany jest usunąć na swój koszt.

Szukasz nowego domu lub mieszkania? Sprawdź aktualne oferty deweloperów.

Opinie (64) 2 zablokowane

 • Ja nic nie odpuscilem. (3)

  Miałem małe rysy na obu oknach i domagałem sie ich wymiany. Tak samo jak i brudne kafle na balkonie od sylikonu.(czyścili je) Nie odpusszczjcie im bo płacićie za nowe mieszkanie i nie mało pieniędzy.
  Podstawową sprawa to nie podpisywać odbioru pod pretekstem że oni to zrobią za kilka dni. Jak nie podpiszecie to za kilka dni wam zrobią a jak odbierzesz to licz się z dłuższym okresem oczekiwania. Dostaniesz klucz do ręki i oni za każdym razem będą cię wzywali na usunięcie usterek, może być tak że będą dalej mieli klucz Serwisowy i będą mogli wejść sami i pracować ale i tak nie licz na szybką usługę bo nie będzie nikt ich naciskał z góry.

  • 43 8

  • u jakiego dewelopera?

   • 2 0

  • (1)

   Akurat na uszkodzenia szyb tez radzę wszystkim zwracać uwagę. Bo większość usterek budowlanych można potem poprawić w trakcie wykańczania, natomiast porysowane szyby nadają się tylko do wymiany, a po odbiorze deweloper spuści nas na drzewo...

   Inna sprawa to pisemnie podany termin usunięcia usterek i konsekwencje wynikające z jego niedotrzymania - jeśli deweloper go nie poda, a usterki będą nielimitujące to potem możemy się spodziewać że będzie to odwlekał, bo co mu zrobimy? - on powie że zrobi (kiedyś)...

   • 3 0

   • My pół roku bujalismy sie z wymiana okien w IK

    a potem i tak dziadowski wykonawca pobrudził je niestety trwale i porysował drzwi. Ludzie, nawet ekipa z polecenia powinna być codzień nadzorowana przez właściciela mieszkanka

    • 0 0

 • tylko sprawdźcie dobrze 'fachowca' bo mi sie trafił ... (5)

  zastępca kierownika na poprzedniej budowie (oraz jako inżynier i koordynator) tego samego dewelopera co zauważyłem jakiś czas po odbiorze. Na samym odbiorze zachowywał sie jakby faktycznie tłumaczył wszystkie grzechy dewelopera - poza porysowaną szybą wszystkie krzywizny były 'w granicach normy'. Tak panie Bartłomieju P. o panu mowa... dobrze że chociaż częściowo zmienił pan pracę zakładając własną firmę budowlaną 21BP. Szkoda tylko że nie powiedział że odbiór za który zapłaciłem nie był ukierunkowany na zadbanie o interesy klienta tylko byłego pracodawcy.

  • 36 3

  • to chyba największe ryzyko

   Zapłacić inżynierowi który jest w kieszeni dewelopera, dla inzyniera też kusząca propozycja za tą samą usługę mieć 2 razy zapłacone od kupującego i sprzedającego. Najlepiej chyba wziąć inżyniera aktualnie zatrudnionego u konkurencyjnego dewelopera

   • 13 0

  • (3)

   Kiedy ta sytuacja była? Bo umówiona jestem z tym Panem i zastanawiam się czy nie warto zrezygnować. Czy chodziło odbiór w ekolanach bo tak znalazłam, że ten Pan tam pracował?

   • 5 0

   • W 2013, faktycznie juz wowczas mial swoja firme, odbior w Ekolanie. (2)

    Nie zmienia to faktu że w sytuacji gdy my znaleźliśmy więcej usterek niż wynajęty 'fachowiec', warto się zastanowić do czyjej bramki ten pan gra.

    • 5 0

    • Dziękuje bardzo za odpowiedź

     • 2 0

    • dzięki za info - też zrezygnuję..

     a miałem na niego namiary "po znajomości"..

     • 3 0

 • A po odbiorze okazuje się, (7)

  że mieszkanie obok jest wynajmowane, właściciela nikt nie widział na oczy, a flejtuchy które to wynajmują cholera wie skąd przyjeżdżają i gdzie to się chowało.

  • 50 10

  • co to... (1)

   ..ma k&^&a wspólnego z artykułem ???

   • 17 8

   • Nie wazne. Wazne, ze się frustracje wylac udalo.

    • 20 4

  • (4)

   Moje mieszkanie - mogę je wynajac chocby Krasnoludkom! A Tobie wara od tego! Chcesz nie miec sasiadow? Pol za obwodnica jest pod dostatkiem. Kup jakies i postaw sobie twierdze!

   • 12 24

   • Jutro się wprowadzam i Ty masz pierwszy na nowej ścianie po odbiorze pod dzwonkiem napis Areczka Love. Twoje to mówisz i masz. Oj ta polska inteligencja z ul. Łąkowej .

    • 19 2

   • Typowe chamstwo (1)

    To ty sobie wypierd... za obwodnice. Dlaczego normalni ludzie mają tam mieszkać, a hołota panoszyć się w mieście??? To ty sobie kup czy postaw twierdze i w niej rób co chcesz, a jak nie potafisz żyć w bloku między ludźmi to obwodnica czeka.

    • 22 2

    • Mieszkam wśród pól za obwodnicą i jest bardzo fajnie. Polecam.
     Dodam jeszcze, że jestem NORMALNY. Moi sąsiedzi również są NORMALNI.

     • 2 0

   • co za cham

    i prostak,
    byle zaszkodzić wszystkim dookoła,
    tfu!

    • 2 0

 • Kto lubi program Usterka i wystepujących tam fachowców?
  Dziś wielu nazywa samych siebie fachowcami a znają się na robocie tyle,że hoho.
  Mocni w gadce i podawaniu zawyżonej ceny usługi.

  • 23 1

 • Grubość wylewki (5)

  Pierwszą podstawową sprawą którą można sprawdzić bez fachowca, to grubość wylewki na posadzce. Wystarczy poskakać (naljlepiej jak to zrobi osoba o odpowiedniej wadze) po narożnikach pomieszczeń i zobaczyć czy posadzka pęka. Deweloperzy i i ch podwykonawcy zawsze oszczędzają na betonie i zarówno u mnie jak i u wszystkich moich znajomych ten sposób się sprawdził i deweloper musiał poprawiać.

  • 30 5

  • a samochód kupujesz kopiąc w koło ...
   takie metody to faktycznie ze szwagrem możesz uskuteczniać.

   • 6 9

  • czemu od razu nie wjechać czołgiem?

   Albo zrobić nalot dywanowy. Niech deweloper od nowa buduje, a co!

   • 6 6

  • U mnie fachowiec skakał po narożnikach

   narożnik pękł, a deweloper kazał mi to naprawić:(

   • 6 1

  • Prawo budowlane

   jeżeli wylewka ma odpowiednią grubość zgodną z normami budowlanymi (nie pamiętam już dokładnie ile to cm) posadzka nie ma prawa pękać. A jeżeli posadzka jest za cienka, to pęknie i deweloper ma obowiązek to poprawić. Bez czołgu.

   • 2 0

  • Grubość wylewki nie gwarantuje

   tego że nie będzie pękać. To znaczy wyłącznie o słabej jakości posadzki. W większości przypadków jest bardzo złej jakości. Ale do tego potrzeba profesjonalnego sprzętu, którego nawet deweloper nie posiada, a co dopiero można powiedzieć o inspektorach

   • 0 0

 • Inżynier budowlany - żart (3)

  Czy inżynier buduje? Chyba nie. Zna się na papierach i mierzeniu.
  Teoria teorią a praktyka praktyką.
  Budują majstrowie i ekipy budowlane, i to oni wiedzą co i jak można technologicznie spartolić i gdzie szukać usterek.
  Bierzcie osby wyłącznie sprawdzone przez kogoś kogo dobrze znacie, nigdy z ogłoszenia czy od kolegi-szwagra-brata.
  Z jednym się zgadzam, to inwestycja która się opłaca, ale i tak nie wszystkie usterki uda się od razu wykryć nawet przy użyciu nowoczesnych technik.

  • 30 6

  • typu skakanie w rogach

   ech, oszust oszusta oszustem pogania,
   jakie to smutne, że tacy są Polacy,
   wstyd na cały świat za złodziejską rasę

   • 2 0

  • nie obrażaj inżynierów starej daty. Może teraz podaż inżynierów przerasta

   popyt to i jakość spadła. Każdy inzynier powinien przejśc drogę od majstra, brygadzisty do kierownika w wrunkach frontowych czyli na budowie. Wiem że niestety tak nie jest.

   • 6 0

  • Chyba sie zna, skoro jest inzynierem. Faktycznie sam nie buduje. Od tego sa ekipy budowlane i majstrzy. Inzynier nie jest od fizycznej roboty, ganiania z cegłami itp. Po to sie uczył zeby m. In. Wspomnianych majstrów na budowach nadzorowac i sprawdzac.

   • 0 0

 • pytanei do inżyniera: po co zmieniać instalację wodną (2)

  wystarczy przełożyć oznaczenia niebieską z czerwoną jakie są na armaturze

  • 34 8

  • Tak, Tak (1)

   a baterię termostatyczną zamontować do góry nogami

   • 23 4

   • Bo są materiały wykonawcze do wody zimnej jak i do ciepłej

    Zależy z jakiego materiału jest zbudowana instalacja wodna i jakie ma ciśnienie robocze. Sama zmiana oznaczenia kolorami to partanina. Instalacja jest budowana od początku z konkretnym przeznaczeniem i nie jest konieczna późniejsza żadna zmiana jej oznaczenia.

    • 0 0

 • Pani Ala Euro Styl z działu odbiorów (6)

  odebrałam mieszkanie na Osiedlu Morskim od Euro Styl - Pani Alu - szacunek wielki - było bardzo profesjonalnie i miło - budynek B8 :)
  świetna lokalizacja, świetne mieszkanie, świetny budynek i świetna obsługa - polecam
  naprawdę jestem bardzo zadowolona

  • 9 44

  • To może przypadkiem wiesz kiedy będą dostępne mieszkania w blokach C1-C12 i czy budowę będą kierować w stronę głównej ulicy płk. Dąbka (Gdynia) czy w stronę Kosakowa.

   • 0 3

  • No z tą lokalizacją to trochę odleciałaś (poza granicami Gdyni), załatwianie spraw w Pucku.

   • 11 1

  • Łubudubu, łubudubu!

   Niech żyje nam prezes naszego klubu!

   • 11 0

  • Widziałem ostatnio panią Alicję kompletnie pijaną w złej kobiecie (2)

   W krzywym domku w Sopocie. ale siara.

   • 7 1

   • (1)

    Pani Ala głosuje na PIS!!

    • 0 0

    • chyba nie mówimy o tej samej Pani Ali

     nie głosuje na PIS i nie bywa w Sopocie

     • 0 0

 • Troche mi to przypomina odbior mieszkan za czasow

  tzw. PRL-u, z tym ze wtedy tzw. sprawiedliwosc spoleczna skutkowala ,,przydzialem'' mieszkania, teraz jest ono ,,towarem''.
  Szkoda ze problemy z odbiorem jak byly, tak sa.

  • 14 3

 • ja też odbierałam mieszkanie od Pani Alicji (8)

  ja też odbierałam mieszkanie od Pani Alicji - z tym, że ja z fachowcem
  było wszystko ok - fachowiec miał parę uwag - ale to były drobne rzeczy, które szybko naprawili na Nawigatorze i też jestem bardzo bardzo zadowolona - mój budynek to B4

  • 8 23

  • Widze dział PR EuroStylu pracuje pełbą parą nawet w niedzielę (3)

   • 48 6

   • dziwni (1)

    Jak ktoś się już czymś pochwali to już kryptoreklama. Skąd u Was taka zawiść ? Chcesz do mnie przyjechać na Nawigatora?

    • 8 17

    • Napisała pani Natalia z działu sprzedaży osiedla Nawigator która mieszka w 3 bloku.
     Hahaha

     • 3 0

   • Dzień bez zachwalania własnej inwestycji jest dniem straconym. Hasło wszystkich pracowników dewelopera

    • 13 1

  • Bartosz P. Przestań marketing kierownik wpisy robić.

   • 7 0

  • znajoma też mieszka na osiedlu eurostylu (1)

   już parę lat i jest zadowolona. Wpadki, błędy, reklamacje zdarzają się w każdej firmie i w każdej branży. Wszędzie gdzie się spojrzy, ktoś wietrzy przekręt. Banda paranoików z Was.

   • 3 6

   • Jak obniżą znacząco ceny mieszkań to chętnie przemyślę ten wybór

    • 9 0

  • Łubu dubu, łubu dubu

   Niech żyje nam prezes naszego klubu!
   Nieeeeeech żyyyyyjeeeee naaaaam!

   • 6 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
Dzień otwarty na Osiedlu Lazurowym
dni otwarte
cze 19
sobota, g. 9:00 - 15:00
Moderna Life
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
Dzień Otwarty w Miloo Home - Klif Gdynia
dni otwarte
cze 22
wtorek, g. 11:00 - 16:00
Gdynia, Miloo Home

Ogłoszenia

Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
18950 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
13800 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
13750 zł/m2
Sopot Górny Sopot
13700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
12350 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl