Wiadomości

Na odbiór mieszkania od dewelopera przyjdź z fachowcem

Najnowszy artukuł na ten temat

Kupujemy mieszkanie od dewelopera. Jak czytać rzut?

Podczas odbioru trzeba się upewnić, że standard lokalu jest w pełni zgodny z umową deweloperską. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, które odkryjemy zbyt późno, czyli już podczas mieszkania w lokalu.
Podczas odbioru trzeba się upewnić, że standard lokalu jest w pełni zgodny z umową deweloperską. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek, które odkryjemy zbyt późno, czyli już podczas mieszkania w lokalu. fotolia.com

To już ostatnia prosta na drodze do własnego, nowego mieszkania: deweloper wyznacza termin odbioru. Właśnie teraz trzeba sprawdzić zgodność lokalu z projektem, zgłosić wszystkie usterki i niedociągnięcia i domagać się od dewelopera ich usunięcia. Możesz zrobić to sam, ale czy warto?W jaki sposób weryfikujesz fachowców, którym powierzasz ważne prace:

korzystam tylko z usług osób poleconych 59%
sprawdzam opinie w internecie 21%
sprawdzam cenę: im wyższa, tym większe mam zaufanie 4%
proszę o referencje od ich klientów 9%
nie sprawdzam ich kompetencji w żaden sposób 7%
zakończona Łącznie głosów: 135
Odbiór kluczy to jeden z najważniejszych momentów procesu kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Jak odebrać mieszkanie, by niczego nie przeoczyć? Jeżeli nie jesteś specjalistą, zaproś na odbiór inżyniera. O tym, że podczas odbioru lokalu warto mieć fachowe wsparcie przekonanych jest ¾ czytelników, którzy wypowiedzieli się w ankiecie Trojmiasto.pl. Świadomość, że pomoc inżyniera budowlanego to ważna inwestycja, której koszt jest nieistotny w porównaniu z ceną mieszkania to przesłanka, dla której z usług fachowca korzysta coraz więcej klientów. Jednym z nich jest nasz czytelnik, pan Jarek, który mieszkanie w nowej inwestycji odebrał kilka miesięcy temu:

- Prawdziwy fachowiec z doświadczeniem pozwoli na spokojny sen po podpisaniu odbioru. Zadowolony jestem, bo chociaż nie znalazł na szczęście nic poważnego, to uświadomił mi, że każdą drobnostkę należy negocjować z deweloperem - dzięki temu nasz deweloper dokonał większych poprawek bezpłatnie w zamian za przymkniecie oka np. na porysowany parapet.
Szukasz fachowej pomocy podczas odbioru mieszkania? Sprawdź w bazie Trojmiasto.pl.

Inżynierowie budownictwa, którzy zawodowo zajmują się pomocą przy odbiorach mieszkań i domów, niechętnie wypowiadają się na temat swojej pracy. Tłumaczą to tym, że działają w delikatnej materii, na styku interesów deweloperów i klientów. Jeden z nich opowiada:

- Ciekawsze przypadki, które znalazłem to na przykład pomylone instalacje wodne. Odkręcam kurek z ciepłą wodą, leci zimna woda i na odwrót. Sytuacja na pozór śmieszna, wyobraźmy sobie jednak koszty, jakie musielibyśmy ponieść, aby samodzielnie to naprawić: zrywanie płytek, koszt przerobienia instalacji i ułożenie nowych płytek.
Podczas odbioru specjalistyczna kontrola obejmuje m.in. metraż i rozkład pomieszczeń, instalacje (elektryczną, gazową, grzewczą, wodną, wentylacyjną i kanalizacyjną), liczniki mediów, tynki (jakość, równość wykonania, ewentualne pęcherze powietrza, pęknięcia i rysy), wylewki betonowe i cementowe (jakość, wypoziomowanie, ewentualne pęknięcia i rysy), okna i drzwi balkonowe (jakość montażu, ewentualne rysy na szybach, ramach, parapetach, otwieranie i uchylanie), balkon, taras, loggię (jakość posadzki, spadek, montaż barierek), a także garaż i piwnicę.

Czytaj także: Zanim kupisz od dewelopera. Powierzchnia mieszkania

Niektóre firmy z Trójmiasta w standardzie oferują też badanie i analizę termowizyjną. Jeżeli wybrany przez nas inżynier nie robi takich pomiarów, warto dodatkowo zaprosić fachowca z kamerą termowizyjną. Pozwoli to uniknąć takich niemiłych niespodzianek, jakie czekały na jednego z naszych czytelników:

- 5 lat temu to jeszcze nie było tak popularne, jak dzisiaj. Umówiłem się z pierwszym lepszym fachowcem i to był błąd, bo przyszedł "oldschoolowy" inżynier z poziomicą, przyłożył ją w kilku miejscach i stwierdził, że wszystko się zgadza - opowiada pan Adam, nasz czytelnik z Gdańska. No i zostaliśmy z mieszkaniem, w którym okna nie były dobrze izolowane, bo - jak się później okazało - piankę uszczelniającą kładli tylko punktowo, zamiast na całej długości ościeżnicy. Gdybyśmy o tym wiedzieli od razu, szybko by to musieli poprawić. A tak - pierwszą zimę w naszym mieszkaniu spędziliśmy pod kocami, bo od okien wiało na metr.
Dobry fachowiec zna słabe punkty dewelopera i inwestycji, jest drobiazgowy i szczegółowy, wyposażony w niezbędne narzędzia do wnikliwej analizy każdego metra kwadratowego.
Dobry fachowiec zna słabe punkty dewelopera i inwestycji, jest drobiazgowy i szczegółowy, wyposażony w niezbędne narzędzia do wnikliwej analizy każdego metra kwadratowego. fotolia.pl
Doświadczeni inżynierowie radzą, by na odbiór umawiać się za dnia (przy sztucznym świetle gorzej widać nierówności tynku i podłogi), najlepiej w chłodnych sezonach roku, by sprawdzić tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła.

Zgodność wykonania mieszkania z zapisami umowy deweloperskiej stwierdza się w protokole odbioru. Wszystkie wykryte niedoróbki lub jakiekolwiek niezgodności z umową (na przykład inny niż ustalony typ użytych materiałów w mieszkaniu w standardzie "pod klucz"), wpisujemy do protokołu, a deweloper określa, w jakim terminie zobowiązuje się je usunąć. Jeżeli lokal ma wady istotne, uniemożliwiające lub utrudniające korzystanie z niego, możemy odstąpić od podpisania protokołu i wyznaczyć deweloperowi czas na ich usunięcie.

Czytaj też: Deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez 5 lat

Ceny usług za fachowy odbiór lokalu na rynku trójmiejskim zaczynają się od 100 zł, górny pułap to ok. 300 zł. O tym, że cena w tym przypadku nie jest najlepszym doradcą, boleśnie przekonała się nasza czytelniczka, pani Kasia, która na forum Trojmiasto.pl ostrzega:

- Wzięłam fachowca za 100 zł, który nie znalazł u mnie żadnej usterki. Podpisałam protokół. Następnego dnia brat odbierał takie samo mieszkanie nade mną w Gdańsku i wziął fachowca za 280 zł. Ten znalazł u niego 15 usterek. Zeszliśmy do mnie, u mnie znalazł 10. Przestrzegam, bo na naprawę tych niezauważonych usterek wydałam już 5,5 tysiąca zł.
Podpisanie protokołu odbioru nie znaczy, że później nie będziemy już mogli zgłaszać niedoróbek. Z tytułu rękojmi deweloper jest odpowiedzialny za wady mieszkania przez 5 lat (dla mieszkań odebranych po 26 grudnia 2014 r.) i w tym czasie wszelkie wady lokalu, jak i części wspólnych budynku, deweloper zobowiązany jest usunąć na swój koszt.

Szukasz nowego domu lub mieszkania? Sprawdź aktualne oferty deweloperów.

Opinie (64) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.