• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Postępują zmiany w najmie krótkoterminowym

Michał Brancewicz
27 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tego lata w Trójmieście turystów nie brakowało, chociaż było ich mniej niż w poprzednich sezonach, co przełożyło się na mniejsze zyski osób zajmujących się najmem krótkoterminowym. Tego lata w Trójmieście turystów nie brakowało, chociaż było ich mniej niż w poprzednich sezonach, co przełożyło się na mniejsze zyski osób zajmujących się najmem krótkoterminowym.

Wynajmujący mieszkania turystom w Trójmieście przyznają, że obłożenie latem było satysfakcjonujące, ale ceny musieli obciąć średnio o połowę, więc zyski są mniejsze. Tymczasem w Śródmieściu Gdańska powstała pierwsza inwestycja mieszkaniowa, w której najem krótkoterminowy jest zakazany. Wiele polskich miast wciąż czeka na regulacje tych kwestii, jak ma to miejsce m.in. we Francji.



Wybierając się na urlop korzystasz z najmu krótkoterminowego?

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna szacuje, że tego lata odwiedziło nas około 1 mln turystów z zagranicy, co oznacza spadek o 60 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Z kolei nad morzem wypoczywało więcej niż zwykle turystów z Polski.

Inne statystyki, bazujące na analizie lokalizacji 45 tys. telefonów komórkowych, mówiły o wzroście o 27 proc. ruchu turystycznego na Pomorzu w porównaniu z pierwszą połową wakacji w 2019 roku.

Chętnych dużo, ale ceny niższe o połowę



W drugiej połowie lipca informowaliśmy, że właściciele mieszkań na wynajem krótkoterminowy odczuwają wyraźny spadek przychodów w tym sezonie i to się ostatecznie potwierdziło, ale z innego powodu niż brak zainteresowania turystów.

- Obłożenie miałem pełne, ale ceny musiałem opuścić o połowę, do ok. 150 zł za dobę - przyznaje pan Łukasz, który wynajmuje mieszkanie w Śródmieściu Gdańska, ale nie w samym centrum.
W podobnym tonie wypowiada się pani Magdalena, która udostępnia turystom mieszkanie we Wrzeszczu, w odległości ok. 2 km od plaży w Brzeźnie.

- Na początku sezonu było słabo, nawet na moment zawieszałam działalność, ale potem zaczęły wpadać rezerwacje. Ostatecznie było ich sporo, ale po porównaniu zysków do lat poprzednich, nie było tego widać - mówi.

Będzie licencja na najem krótkoterminowy?



Setki mieszkań w Polsce, a szczególnie w Trójmieście, kupowanych jest w celu najmu krótkoterminowego, co powoduje m.in. kłopoty z zaspokojeniem podstawowej potrzeby życiowej Polaków, jaką jest posiadanie własnego mieszkania, a przede wszystkim zakłóca spokój codziennego życia mieszkańców śródmiejskich części miast.

Władze i mieszkańcy popularnych wśród turystów miast europejskich domagają się regulacji prawnych dla tego segmentu rynku. Na przykład właściciele mieszkań w Paryżu i innych francuskich miast powyżej 200 tysięcy potrzebują specjalnej licencji, by móc prowadzić najem krótkoterminowy. Co więcej, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał właśnie, że decyzja francuskich władz ograniczająca taką formę wynajmu jest zgodna z europejskim prawem.

Od 2018 roku trwają prace nad projektem Białej księgi regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce, która ma usankcjonować wynajem krótkoterminowy. Projekt, który został przygotowany przez samorządy Sopotu i Krakowa czeka już w sejmie. Toczą się również prace nad projektem Otwarte Dane Plus, którego efektem ma być powstanie bazy skategoryzowanych obiektów hotelarskich oraz innych obiektów noclegowych wpisanych do ewidencji w gminie przez wójta, burmistrza lub prezydenta.

Najem na co najmniej pół roku



Na oddanym do użytku w tym roku osiedlu Riverview nie można wynajmować mieszkań na krótki termin. Na oddanym do użytku w tym roku osiedlu Riverview nie można wynajmować mieszkań na krótki termin.
Na regulacje prawne nie czeka jeden z deweloperów - Vastint. To w wybudowanej przez tę firmę osiedlu Riverview, na bliskim ścisłemu Śródmieściu terenie zlokalizowanym za OłowiankąMapka, najem krótkoterminowy nie jest mile widziany.

- Zapis mówiący o warunkach koniecznych do prowadzenia wynajmu krótkoterminowego w zakupionym lokalu mieszkaniowym istnieje w projekcie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej - informuje Ewa Łydkowska, rzecznik firmy Vastint.
Z naszym informacji wynika, że w regulaminie oraz w akcie notarialnym widnieje zapis, że mieszkania w tej inwestycji można wynajmować tylko na okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Opinie (531) ponad 20 zablokowanych

  • Od 2021 r

    każdy wynajem będzie opodatkowany 8,5% ryczałtem...

    Mieszkania były są i będą przedmiotem inwestycyjnym tak jak są ludzie i ludziska...

    Niekorzystne powinno być gromadzenie gotówki (np. Francja)...

    A na marginesie to od zgromadzonego majątku powinna być uzależniona wysokość emerytur.

    • 3 4

  • Najgorsi są pośrednicy-pasożyty żerujące na właścicielu i wspólnocie

    w której znajduje się lokal. To te pasożyty od niby zarządzania wynajmem mieszkań dla turystów są przyczyną największych patologii. jeśli chodzi o cywilizowany sposób wynajmu na minimum 3 doby przez właściciela mieszkania to jeszcze ujdzie; oczywiście nie jest to 100% reguła.
    Ale pierwsze co to powinni się usunąć z równania tych pasożytów pseudo zarządzających takimi lokalami.

    • 6 0

  • no to wyjajmuje sie firmie na 12 miesicy firmie ktora wynjmuje to na najem krtokotermonowy :) (4)

    • 0 0

    • pasożyt

      oszust

      • 1 0

    • Wtedy się taką firmę ściga. Pytanie ile muszą brać % za takie ryzyko.

      • 0 0

    • Nie podpowiadamy jak to obejść, nic z tego i tak nie będzie przy korycie +

      • 0 0

    • A ona

      Kolejnej w lancuszku.

      • 0 0

  • reklama developera, artykuł sponsorowany

    • 1 0

  • w końcu to uregulowali - 8,5% podatku bez wzgledu na charakter najmu

    wp podaje że od stycznia 2021 ujednolicony został ryczałt od najmu i jest to 8,5% bez względu na charakter najmu. Do tej pory w Gdańsku urząd skarbowy twierdził, że najem krótkoterminowy trzeba opodatkować wg skali lub ryczałtem 17% (jak dla działalności gospodarczej).
    Pytanie czy płacący w tym roku 17% mogą odzyskać nadpłacony podatek.

    • 1 0

  • Tu jest jteden bardzo celny komentarz.

    Krótkoterminowcy 'sprywatyzowali' do własnych potrzeb budynki / wspólnoty, w których prowadzą swój najem uspołeczniając jednocześnie wszystkie związane z tym koszty i problemy. I to jest istota problemu. Nie to że ktoś komuś zazdrości mieszkania po babci czy cokolwiek podobnego.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane