• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oświetlenie LED. Jak wybrać odpowiednią taśmę z diodami?

Joanna Puchala
23 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Taśma LED to prosty i tani sposób na wykonanie nawet skomplikowanego oświetlenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór jej właściwych parametrów. Taśma LED to prosty i tani sposób na wykonanie nawet skomplikowanego oświetlenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na wybór jej właściwych parametrów.

W ostatnich latach wydajność diod LED radykalnie wzrosła. Nie są one już stosowane tylko jako dodatkowe, dekoracyjne źródła światła, a coraz częściej pełnią funkcję oświetlenia głównego. Na co zwracać uwagę decydując się na takie rozwiązanie?



Czy masz w domu oświetlenie z diod LED?

- LED-y to wspaniały wynalazek ostatniej dekady. Technologia w ich zastosowaniu ciągle posuwa się do przodu i praktycznie zanika potrzeba stosowania źródeł innego typu. Hamulcem może być tylko cena, chociaż i z tym jest coraz lepiej. A pamiętajmy, że diody LED zużywają kilka razy mniej energii od źródeł świetlówkowych, tak zwanych "energooszczędnych", a przy tym generują więcej światła i są długowieczne - mówi Katarzyna Dudko z pracowni Formativ.
Eksperci z banku inwestycyjnego Goldman Sachs spekulują, że udział zarówno taśm LED-owych, jak i innych diodowych rozwiązań na przestrzeni najbliższych lat osiągnie aż 95 proc. udziału w sprzedawanych rozwiązaniach oświetleniowych. LED to dioda elektroluminescencyjna, znany nam skrót pochodzi od angielskiej nazwy light-emitting diode.

- Najważniejszą ich zaletą w projektowaniu jest ich wielkość. Można je stosować w dowolnym miejscu, praktycznie bez ograniczeń. Można dzięki nim dowolnie kształtować przestrzeń i nastrój światłem; często w zaskakujący sposób. Światło może istnieć praktycznie "uwolnione" od źródła - dodaje Katarzyna Dudko.

Ciepło, zimno, lodowato



Taśmy LED różnią się między sobą:
  • długością,
  • gęstością i wielkością zamontowanych diod LED,
  • stopniem ochrony IP,
  • wartością lumenów,
  • kątem rozsyłu światła,
  • mocą zasilacza,
  • barwami źródła światła.


Ich długość możemy swobodnie dopasować do potrzeb konkretnego miejsca, poprzez docinanie lub łączenie poszczególnych taśm. Ważny jest natomiast odpowiedni rozstaw i wielkość diod. Na opakowaniu możemy przeczytać informacje z cyframi oraz napisem LED (np. 150 LED). Świadczy to o zagęszczeniu diod na danej taśmie.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu intensywnego światła, to powinniśmy wybierać większe, gęsto rozmieszczone diody. Jeśli taśma LED ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, lepiej będzie zdecydować się na mniej zagęszczone diody, o mniejszych wymiarach.

Czytaj także: co powinien zawierać domowy zestaw narzędzi?

Stopień ochrony IP informuje nas o ochronie przed negatywnymi skutkami działania wody i wnikania obcych ciał do wnętrza obudowy. Ta informacja będzie dla nas szczególnie ważna, jeśli planujemy zastosować taśmę w miejscu narażonym na wilgotność - w łazience albo w kuchni w pobliżu zlewozmywaka. Na przykład oznaczenie IP63 oznacza, że diody na taśmie całkowicie zabezpieczone są przed wnikaniem pyłu oraz wody rozpylonej.

Oświetlenie LED może mieć trzy temperatury barwowe źródła światła: ciepłą, dzienną i zimną, jest to mierzone w Kelwinach. Od 2700 do 3 500 K mamy do czynienia z barwą ciepłą, barwa dzienna jest od 4000 do 5000, a przedział 6000 - 7500 K oznacza zimną barwę. Do celów dekoracyjnych możemy skorzystać z taśmy RGB, czyli inaczej Red Green Blue, która zapewnia efekty kolorystyczne. Za pomocą sterownika możemy łączyć te kolory ze sobą tak, by uzyskać zamierzoną barwę.

Lumeny oznaczają z kolei ilość emitowanego światła, co oznacza tak naprawdę jasność danej taśmy, a kąt rozsyłu światła odnosi się do rozchodzenia się strumieni świetlnych na boki.

  • Paski LEDowe chętnie wykorzystywane są do oświetlenia kuchennych blatów. Mogą być wtedy wpuszczane w płytę meblową.
  • Taśma wpuszczona w grubość tynku podświetla ścianę, podkreślając jej fakturę.
  • Oświetlenie całego pomieszczenia z barem zostało ukryte w suficie,
  • Profile z taśmami LED zostały w tym przypadku wpuszczone między kafle. Podświetlają także blat pod umywalką.
  • Oprócz podświetlenia cokołu, bardzo ciekawie prezentują się lampki z diodą na samym końcu. Z innym źródłem światła efekt taki jest nie do uzyskania.
  • Pod bardzo cienkimi pałąkami zastosowane zostały LED-y, które oświetlają ścianę.

Ważny montaż



- Dobrym kryterium wyboru może być kierowanie się określeniem temperatury barwowej na opakowaniu. W tańszych produktach to często zakres pomiędzy 2800 a 3200 K. Dokupując taśmę nawet tego samego producenta nie mamy więc pewności, czy barwa będzie dokładnie taka sama. Produkty lepszej jakości będą oznaczone dokładnie: 2700, 3000 lub 4000 K - radzi Piotr Żydowski z Jasniej.com.
Czytaj także: jak tanio urządzić łazienkę?

Efekt oświetleniowy, jaki uzyskujemy, nie zależy wyłącznie od samej taśmy, ale również od sposobu jej montażu.

- Użycie koryta odpowiedniej wysokości, z odpowiednim kloszem eliminuje niepożądany efekt tak zwanego kropowania, zamiast miękkiej, równej poświaty. Koryto też odpowiedzialne jest za odprowadzanie temperatury i radykalnie zwiększa trwałość taśmy - sugeruje Piotr Żydowski. - Warto też pamiętać, że taśmy hermetyczne gorzej oddają temperaturę, dlatego używamy ich tylko tam, gdzie jest to konieczne.

Od kilku złotych za metr



Ceny taśm ledowych rozpoczynają się od kilku złotych za metr. Najdroższe mogą kosztować jednak blisko 200 zł za metr. Wszystko zależy od producenta, jakości oraz wydajności.

- Najważniejsze jest, by unikać najtańszych dostępnych na rynku produktów. Warto zauważyć również, że samo użycie taśmy dwustronnej 3M nie daje nam gwarancji, że kupujemy produkt dobrej jakości. Diody złej jakości są nie tylko nietrwałe, ale mogą być też niebezpieczne. Świadczy o tym chociażby ich migotanie - mówi Piotr Żydowski.
  • Umiejętnie dobrane taśmy LED pomagają kształtować przestrzeń.
  • Wybierając konkretne rozwiązanie powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na etykietach produktów.
  • Wiele zależy również od miejsca zastosowania. Inny rodzaj taśm wybierzemy do łazienki, inny natomiast do pomieszczenia nienarażonego na działanie wody.

Miejsca

  • Jasniej Gdańsk, Stanisława Wyspiańskiego 2
  • FORMATIV Gdynia, Węglowa 22C/39

Opinie (53) ponad 10 zablokowanych

  • Z tą "oszczędnością", to ostrożnie proszę.

    Szczególnie, gdy dotyczy to opraw zewnętrznych i ulicznych. Długowieczność mnie rozbawia. Lobby ledowe działa bardzo skutecznie, bo i ma za co. Mnóstwo danych jest nie podawanych, a byłyby to dane dyskwalifikujące. O kosztach nie wspomnę. Fakt, dla uzyskania określonych efektów wizualnych ledy są bezkonkurencyjne.

    • 1 1

  • Wydajność Led kilkukrotnie wyższa od świetlówek, ha ha tu się uśmiałem. Świetlówka (kompaktowa) 80 lm/W, typowy Led dostępny na rynku 70-120 lm/W. Skuteczność jest średnio o 16% wyższa a nie kilkukrotnie !

    • 1 0

  • LED active jet

    Lubię światło Ledowych żarówek i przede wszystkim niskie rachunki za prąd przekonały mnie do nich :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane