• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oświetlenie ogrodowe. Co wybrać?

Joanna Stolp
13 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sposobów na oświetlenie ogrodu i tarasu jest wiele. Wybór rozwiązań powinien być podyktowany zarówno efektem, jaki chcemy osiągnąć, jak i klasą szczelności czy jakością elementów oświetlenia. Sposobów na oświetlenie ogrodu i tarasu jest wiele. Wybór rozwiązań powinien być podyktowany zarówno efektem, jaki chcemy osiągnąć, jak i klasą szczelności czy jakością elementów oświetlenia.

Coraz dłuższe, ciepłe wieczory zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. Odpowiednie oświetlenie przestrzeni na zewnątrz nie tylko stworzy nastrój, ale będzie także funkcjonalne i bezpieczne.Czy ogród warto oświetlić?

Aktualnie największą popularnością wśród osób wybierających oświetlenie do swojego ogrodu cieszą się girlandy żarówkowe, lampy zewnętrzne oraz punktowe lampy solarne.

Zasilanie bez dostępu do prąduGirlandy żarówkowe to nastrojowe światełka, które możemy rozwiesić na drzewach, altanie, ogrodzeniu czy wokół tarasu. Co istotne, występują zarówno w wariancie przewodowym, jak i bezprzewodowym - głównie solarnym, dzięki czemu nie musimy martwić się o podłączenie do prądu.

- Ciekawą opcją oświetlenia ogrodu jest przenośna lampa, którą możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Oprawa jest zakończona wtyczką, podobnie jak wiele girland świetlnych - wyjaśnia Klaudia Szatan z Kolorowe Kable.

Oświetlenie w TrójmieścieWśród lamp zewnętrznych, obok tradycyjnych - przewodowych, znajdziemy też akumulatorowe. To ciekawe rozwiązanie na sezon wiosenno-letni. Jeżeli jednak zależy nam na solidnym oświetleniu całorocznym, instalacja elektryczna jest jedynym rozwiązaniem.

Oświetlenie zewnętrzne - na co zwrócić uwagę?Podczas poszukiwania lamp zewnętrznych trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na podwyższoną klasę odporności IP65.

W praktyce oznacza to, że lampa jest bezpieczna w użytkowaniu, nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz. Na szczelność lamp powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli są osadzone w ziemi. Warto też sprawdzić jakość wykonanych uszczelek oraz dławic do przewodów.

- Jeśli musimy wykonać połączenia w ziemi, powinniśmy stosować odpowiednie puszki oraz złączki o klasie szczelności IP68. Przy zastosowaniu puszek o klasie IP55 i złączek należy wypełnić puszkę specjalnym bezbarwnym żelem, który spełni klasę szczelności IP68 - tłumaczy Michał Wiśniewski z Elektrotech Partner.
  • Intensywność źródła światła powinna być dopasowana do funkcji, jaką ma pełnić.
  • Część lamp zewnętrznych wymaga doprowadzenia przewodów.
  • Wśród lamp zewnętrznych możemy wybrać także takie natynkowe, do umieszczenia na budynku.
  • Dużą popularnością cieszą się także girlandy.
Niezależnie od rodzaju oświetlenia zewnętrznego pamiętajmy, że jakość ma ogromne znaczenie.

- W przypadku oświetlenia zewnętrznego nie ma niestety dróg na skróty. Niekoniecznie musi to oznaczać bardzo wysoką cenę, jednak na bardzo niską nie ma co liczyć. Lampy zewnętrzne są oczywiście narażone na działanie wielu czynników - zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej - radykalnie weryfikujących deklaracje producentów lub sprzedawców co do wytrzymałości oferowanych produktów - mówi Piotr Żydowski z Jaśniej.
Czytaj także: Strefa RTV w pokoju dziennym. Jak ją urządzić?

Lampy z wymiennymi żarówkami pozwalają nie tylko na łatwą aranżację i dostosowanie intensywności światła do naszych potrzeb, ale i bezproblemową naprawę czy możliwość sterowania, o ile wybierzemy żarówki przeznaczone do inteligentnego sterowania światłem.

Oświetlenie zasilane przewodowoPrzewody do oświetlenia zewnętrznego najlepiej poprowadzić już na etapie budowy domu.

- Nie zawsze muszą to być poprowadzone głęboko w ziemi kable pod napięciem 230V. Istnieje wiele niskonapięciowych systemów, które można ułożyć dyskretnie ukryte na podłożu - wyjaśnia Piotr Żydowski.
Wyprowadzone obwody zewnętrzne należy zabezpieczyć osobnym bezpiecznikiem nadprądowym i różnicowoprądowym.

- Oświetlenie zewnętrzne może być włączane na wiele sposobów. Ważne jest przemyślenie tej kwestii na etapie planowania. Do sposobów zalicza się klasyczny włącznik, czujnik zmierzchowy i czujnik ruchu. Możemy zdecydować się też na czujniki dualne, w przypadku których czujnik ruchu zacznie działać dopiero po zmierzchu, a także na zegar astronomiczny czy sterownik programowalny - wymienia Michał Wiśniewski.
Wiele zależy jednak od tego, jaką funkcję ma pełnić dany rodzaj oświetlenia. Przykładowo, w przypadku oświetlenia dekoracyjnego wystarczający okaże się czujnik zmierzchowy. Jeśli natomiast mamy na względzie zabezpieczenie terenu przy zastosowaniu oświetlenia o dużej mocy, to najlepiej jest zastosować czujnik zmierzchowy z czujnikiem ruchu.

- Funkcję doświetlenia przy spędzaniu czasu w ogrodzie wieczorem możemy zrealizować na zwykłym włączniku. Sterownik programowalny ma w sobie wszystkie zalety, może być podłączony pod zwykłym włącznikiem, jednak dodatkowo mogą być zaprogramowane sceny, takie jak np. ruch w ogrodzie czy godzina, o której ma się załączyć oświetlenie, nawet kiedy jesteśmy poza domem - dodaje Michał Wiśniewski.

Miejsca

Wszystkie opinie (13)

Wydarzenia

Premiera inwestycji - Jasieny

dni otwarte

Dzień otwarty inwestycji Doki

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35800 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24100 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
24000 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29500 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18100 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16150 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15850 zł/m2
Gdynia Orłowo
15450 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane