• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsze kroki na budowie

Andrzej Błaszczuk
3 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Chcę postawić dom. Mam już działkę i wszystko co niezbędne, żeby przystąpić do budowy. Czekam tylko na pozwolenie. Mam orientację, z jakimi wymaganiami wiąże się przystąpienie do budowy, mógłbym jednak prosić o krótkie przedstawienie ich w sposób uporządkowany? Tak, żeby niczego nie przeoczyć - pyta Pan Tomasz Nowak z Gdańska.

Przede wszystkim - zawiadomienia
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem prac, obowiązany jest Pan powiadomić o zamiarze przystąpienia do robót właściwy organ (starostę lub gminę), a także projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem. Za rozpoczęcie robót uważa się również prace przygotowawcze, a więc wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie, niwelację terenu, zagospodarowania terenu budowy oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Artykuł 42. prawa budowlanego zobowiązuje Pana natomiast do powierzenia kierownictwa robót budowlanych i nadzoru nad nimi osobie posiadającej uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności - czyli do zatrudnienia kierownika budowy. I właśnie jego oświadczenie o przyjęciu tych obowiązków będzie musiał Pan dołączyć do powyższych zawiadomień.

Skoro mamy kierownika budowy
Do obowiązków kierownika budowy należy prowadzenie dziennika budowy. Obowiązany jest on także umieścić w widocznym miejscu tablicę zawierającą pełnię informacji o budowie (co konkretnie, podamy w dalszej części tej porady). To on dba o odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy. On też odpowiedzialny jest za wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia zatrudnionych na budowie osób.

Tablica powie wszystko
Tablica informacyjna musi zawierać:
* określenie rodzaju robót budowlanych oraz adres, pod jakim są one prowadzone;
* numer pozwolenia na budowę, a także nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu administracyjnego;
* imię i nazwisko (nazwę - w przypadku firmy), a także adres i numer telefonu inwestora;
* imię i nazwisko (nazwę - w przypadku firmy), a także adres i numer telefonu wykonawcy (lub wykonawców) robót;
* imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów: kierownika budowy (kierownika robót - gdy w grę wchodzą czynności inne niż budowa), inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów;
* numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego;
* numer telefonu okręgowego inspektora pracy.

Gdzie stanie dom
Usytuowanie budynku (planowanego przez Pana domu) na działce budowlanej wytyczyć winien uprawniony do tego geodeta. Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie podlegają w szczególności główne osie obiektów budowlanych - tak naziemnych, jak i podziemnych - punkty charakterystyczne projektowanego obiektu oraz stałe punkty wysokościowe (oznaczane przy pomocy reperów - stempli z precyzyjnie wskazaną wysokością).

Pozostaje wybrać wykonawcę
Na koniec kilka uwag, zdawałoby się, oczywistych, ale jak wskazuje praktyka, nie zawsze respektowanych przez inwestorów.
Decydując się na wybór konkretnego wykonawcy, musimy być przekonani o jego fachowości i rzetelności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji postarajmy się więc skontaktować z osobami, które już korzystały z usług interesującego nas wykonawcy, a przed przystąpieniem do prac sporządźmy umowę, która należycie zabezpieczy nasze interesy.
I można zacząć budować...
Głos WybrzeżaAndrzej Błaszczuk

Opinie

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane