• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozwolenie na budowę

TeBe
19 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Jesteśmy w posiadaniu działki budowlanej, mamy projekt wymarzonego domu, jest plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego dla naszej nieruchomości lub szczęśliwie otrzymaliśmy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w końcu są pieniądze - możemy wreszcie wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

(Wszelkie procedury, według których działają organy administracji architektoniczno-budowlanej zawarte są w ustawie Prawo budowlane /tekst jedn.: Dz. U. Nr 207 z 2003 r., poz. 2016 - z późń. zm./)

Po pierwsze pozwolenie na budowę może być udzielone wyłącznie temu, kto:
- złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- złożył wniosek w sprawie wydania pozwolenia na budowę w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli taka decyzja była wymagana (przy braku planu miejscowego)

Założenie przyjęte dla poniższych wskazówek - budujemy w Gdańsku.

Wniosek składamy w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, lecz nie zawsze, gdy nasza działka usytuowana jest na terenie pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego dla miasta Gdańska wówczas nasz wniosek składamy w Pomorskim Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Gdańsku.

Przed złożeniem wniosku inwestor musi uzyskać szereg pozwoleń, dokonać uzgodnień lub uzyskać opinię innych organów. Zakres działań zależy od zamierzenia budowlanego, więcej problemów dostarcza uzgodnienie osiedla z budynkami usługowymi a mniej domu jednorodzinnego.

Gdzie trzeba się pojawić:
1. W Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (w Gdańsku ul. 3 Maja) uzgadniamy projekt zagospodarowania działki wraz z infrastrukturą.
2. W Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego (w Gdańsku ul. Nowe Ogrody 8/12) przedstawiamy do wglądu projekt zagospodarowania terenu w celu określenia uwarunkowania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w zakresie ochrony przed hałasem, w zakresie ochrony powietrza, w zakresie ochrony gleby.
3. W "Energa" Gdańskiej Kompanii Energetycznej S.A. Zakład Gdańsk (ul. Towarowa 38) uzgadniamy trasę kabla elektrycznego, jego rozbudowę i położenie projektowanego złącza kablowego.
4. W SAUR Neptun Gdańsk (ul. Wałowa 16) uzgadniamy rozwiązania techniczne w zakresie zewnętrznych urządzeń wod.-kan. /Ciekawostka - włazy studni rewizyjnych, na podstawie uchwały Zarządu Miasta Gdańska 44/465/2000 z dn. 16.03.2000r., opatrzone muszą być ozdobnym motywem. I zawsze w uzgodnieniu podawany jest ten sam producent, który chyba jako jedyny podpisał umowę z miastem./
5. W Zakładzie Gazowniczym w Gdańsku (ul. Wałowa 18) uzgadniamy warunki włączenia do miejskiej sieci gazowej.
6. W Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (ul. Zawiszy Czarnego 17) dokonujemy uzgodnienia w zakresie wymagań eksploatacyjnych włączenia się do sieci c.o.
7. W Gdańskich Melioracjach Sp. z o.o. (ul. Łąkowa 35/38) uzgadniamy odprowadzenie wód opadowych i włączenie do sieci miejskiej.
8. W Zarządzie Dróg i Zieleni (ul. Partyzantów 36) otrzymujemy zezwolenie na zajęcie pasa drogowego (dot. wszelkich przyłączy projektowanych w drodze, ale również projektu oświetlenia w drodze)
9. W Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego uzgadniamy projekt organizacji ruchu na czas prowadzenia robót w pasie drogowym.
10. W Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego uzyskujemy decyzję, gdy planujemy usunięcie drzew rosnących na naszej działce.
11. W Telekomunikacji Polskiej S.A. w Pionie Sieci (ul. Grunwaldzka 110) uzgadniamy wszelkie kolizje projektowanego uzbrojenia terenu z istniejącą siecią TP S.A.
12. Projekt należy uzgodnić ponadto (w zależności od potrzeb) z:
- Rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych (wg. przepisów
szczególnych)
- Rzeczoznawcą ds. BHiP higieniczno - zdrowotnych (gdy będziemy
prowadzić działalność usługowo - handlową)
- Rzeczoznawcą ds. ergonomii i BHP (gdy zatrudniać będziemy ludzi)
13. I tu lista się nie kończy - czasami wymagane będzie dokonanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko albo uzgodnienie z konserwatorem zabytków (miejskim lub wojewódzkim) czy nawet z Muzeum Archeologicznym.

Mając przeprawę pośród w/w urzędów za sobą inwestor składa w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w Gdańsku:

- 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z w/w opiniami, uzgodnieniami itp...,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę oraz kopie uprawnień budowlanych projektantów, poświadczone za zgodność z oryginałem,
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeśli jest ona wymagana).

Na wydanie decyzji organ administracji architektoniczno-budowlanej ma maksymalnie 2 miesiące.

W załączeniu :
- Wniosek o pozwolenie na budowę
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
/zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r.- Dz.U.120 z 2003r poz.1127/

TeBe

Opinie

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane