• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do notariusza. Testament i zrzeczenie dziedziczenia

24 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Sprawy dotyczące przyszłości majątku w rodzinie można uregulować w czasie jednej wizyty u notariusza. Sprawy dotyczące przyszłości majątku w rodzinie można uregulować w czasie jednej wizyty u notariusza.

Kwestie dziedziczenia majątku są w wielu przypadkach skomplikowane. Także wtedy, gdy za życia, osoby po których dziedziczony ma być majątek zawierają drugie i kolejne małżeństwa. Podział majątku między spadkodawcami można jednak precyzyjnie określić.



Czy spisałeś bądź planujesz spisać testament?

Jak to zrobić zastanawia się nasza czytelniczka, pani Zdzisława z Gdyni.

"Od 7 lat jestem zamężna. Nie posiadamy z mężem wspólnych dzieci i już ich nie planujemy. Ja mam syna z poprzedniego małżeństwa, a mąż dwie córki, ze związku z poprzednią żoną.

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o tym, co miałoby się stać z naszym majątkiem w przypadku gdyby któreś z nas zmarło. Mąż jeszcze przed zawarciem ze mną małżeństwa kupił mieszkanie, w którym teraz razem mieszkamy; ma też działkę, którą dostał w spadku po rodzicach. Chciałby, żeby to wszystko odziedziczyły po nim córki, ale tak, żebym ja w tym mieszkaniu do śmierci mogła mieszkać. Nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Ja z kolei z podziału majątku po rozwodzie z pierwszym mężem otrzymałam mieszkanie, w którym teraz mieszka mój dorosły już syn. Chciałabym, żeby w przypadku mojej śmierci to właśnie on dostał to mieszkanie i to tak, żeby miał gwarancję, że nie będzie musiał spłacać mojego męża. Zresztą, ja także nie chcę żadnej spłaty od pasierbic. Jak to najlepiej zrobić?"


Odpowiada Aleksandra Frąckowska, notariusz z Gdańska.

W tej sytuacji zalecam skorzystanie z rozwiązań najprostszych.

Po pierwsze, powinniście państwo sporządzić odpowiednie testamenty, w których do całego spadku powołacie wskazane osoby: pani swojego syna, mąż zaś swoje córki. Dodatkowo, gdyby mąż do swojego testamentu wprowadził na pani rzecz zapis dożywotniej służebności osobistej mieszkania, umożliwiłby pani korzystanie ze swojego mieszkania po jego śmierci, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat na rzecz pasierbic.

Ponadto, z uwagi na fakt, że jesteście Państwo z mężem zgodni co do tego, że nie pragniecie po sobie dziedziczyć, warto rozważyć możliwość zawarcia wzajemnych umów o zrzeczenie się dziedziczenia ustawowego.

Zgodnie z art. 1048 Kodeksu cywilnego przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego, spadkobierca ustawowy (a zatem na przykład małżonek) może zrzec się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy. Zawierając umowy o zrzeczenie dziedziczenia, potwierdzilibyście Państwo, że nie będziecie mieli roszczeń do pasierbów o spadek po ich zmarłym rodzicu. Warto wiedzieć, że zawarcie takiej umowy dodatkowo skutkuje dla zrzekającego się brakiem możliwości ubiegania się o zachowek po osobie, po której zrzekł się dziedziczenia. Byłaby to dla państwa dzieci gwarancja, iż nie pojawią się w przyszłości ze strony owdowiałego ojczyma lub macochy żądania spłaty oparte na tej podstawie.

W przyszłości, jeżeli zmienicie Państwo zdanie i będziecie chcieli po sobie dziedziczyć, umowę o zrzeczenie się dziedziczenia możecie państwo w każdym czasie uchylić.

Tutaj przeczytasz o notarialnych kosztach sporządzenia testamentu

Warto też mieć świadomość, że możliwe jest przekazanie osobie, która zrzekła się po nas dziedziczenia jakiegoś przedmiotu w drodze testamentu. W ten sposób, nie powodując powstania innych roszczeń po jego stronie, można przeznaczyć dla takiego niedziedziczącego już ustawowo małżonka wybrane przez nas prawo majątkowe.
Pytanie do notariusza Pytanie do notariusza

Zamierzasz kupić lub sprzedać nieruchomość, wydzielić jej część, dokonać darowizny lub spisać testament, ale masz wątpliwości co do związanych z tym formalności? Prześlij swoje pytania mailem: notariusz@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą notariusze z Izby Notarialnej w Gdańsku. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl.

Opinie (9)

  • ciekawy artykuł (2)

    Podoba mi się że zaczęliście Państwo zamieszczać ciekawe artykuły. Proszę o więcej!

    • 62 2

    • (1)

      lizus

      • 3 15

      • Ale ma rację.

        W końcu coś sensownego.

        • 19 0

  • (1)

    a mi sie podoba, ze w koncu na pytanie jest zwiezla odpowiedz, a nie belkot na A4, ktorego po drugim akapicie nie mozna juz czytac, bo oczoplasu mozna dostac. PRzeciez, gdyby wszystkie sprawy wygladaly tak, a nie inaczej, ze trzeba uzywac tysiecy slow, to nikt by nic nie rozumial. Jak widac, sprawe mozna opisac szybko i zwiezle. I na to licze przy dlaszych poradach prawnych.

    • 13 0

    • a może panowie przymierzają się do siłowania na ręce? (:

      • 0 0

  • Wiem że to zdjęcie z iStock

    Ale podając rękę komuś na powitanie (czy przedstawiając się) wypada wstać, ostatecznie jeśli sytuacja na to nie pozwala (np. siedzimy oboje) to chociaż unieść się lekko. Szacunek tego wymaga.

    • 10 2

  • i wychodzi sie zza biurka

    • 6 0

  • duży pozytyw!

    Bardzo pomocy artykuł dla osób zawierających kolejny związek małżeński. Takiej informacji właśnie szukałam przed wybraniem się do kancelarii notarialnej.

    • 1 1

  • notariusz tczew

    Miałem podobną sytuację, musiałem zrzec się spadku, bo miałem otrzymać w nim cudze długi... Skorzystałem z usług Kancelarii Notarialnej Cejrowska z Tczewa i po problemie. Sądziłem, że będzie to bardzo czasochłonne, ale jak się okazało, takie nie było. Wysoki poziom obsługi.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Otwarty Proneko

konsultacje, dni otwarte

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane