• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Kaucja i opłata rezerwacyjna to nie to samo

2 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Żeby uniknąć przykrych niespodzianek przy wynajmie mieszkania, musisz dobrze rozumieć, za co płacisz właścicielowi. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek przy wynajmie mieszkania, musisz dobrze rozumieć, za co płacisz właścicielowi.

Najemcy mieszkań często przyznają, że aby znaleźć w Trójmieście dobrze zlokalizowane mieszkanie na wynajem w dobrej cenie trzeba wziąć udział "w wyścigu" z innymi chętnymi. Zdarza się, że właściciele wymagają w takich sytuacjach, jeszcze przed podpisaniem umowy najmu, pieniędzy za rezerwację, która ma ich uchronić przed tym, że najemca się wycofa.



Czy doświadczyłeś kiedyś przykrości w związku z najmem mieszkania?

W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Malwina, która nie wie, czy odzyska pieniądze, które wpłaciła właścicielowi mieszkania.

- Planowałyśmy wynajmować z koleżanką pokój w mieszkaniu studenckim. Umówiliśmy szczegóły, kiedy się wprowadzamy i czego jeszcze potrzebujemy, ale właściciel chciał za rezerwację tego pokoju połowę kaucji. Zapłaciłyśmy, a on wypisał nam papier ze swoimi oficjalnymi danymi, że zapłacona została połowa kaucji, a druga połowa zapłacona będzie w dniu, kiedy miałyśmy się wprowadzić - opisuje swoją historię Malwina. - Ale jednak wyjeżdżamy z miasta i nie będziemy tam mieszkać. Czy właściciel zwróci nam połowę kaucji, którą zapłaciłyśmy za rezerwację pokoju?
Odpowiada Łukasz Mackiewicz, radca z Kancelarii Mackiewicz Radcowie Prawni

Jeżeli mamy do czynienia z kaucją, to zgodnie z przepisami prawa powinna ona zostać zwrócona niedoszłym najemcom. Zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733) zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Nie ma więc wątpliwości, jakie jest przeznaczenie środków pieniężnych wnoszonych tytułem kaucji - chodzi o zabezpieczenie roszczeń właściciela przede wszystkich o zapłatę czynszu lub na wypadek konieczności naprawienia szkód w wynajmowanym lokalu. Istotne jest tutaj opróżnienie lokalu, a nie zakończenie stosunku najmu (czyli umowa zawarta na czas oznaczony mogła się już zakończyć, natomiast najemca nadal pozostaje w lokalu - w takim przypadku roszczenie o zwrot kaucji nie aktualizuje się do momentu opróżnienia lokalu).

W omawianym przypadku nie doszło do zasiedlenia lokalu przez najemców, więc w przypadku potraktowania przekazanych pieniędzy jako kaucji, po stronie wynajmującego teoretycznie istniałby obowiązek ich zwrotu.

Natomiast z zapytania wynika, iż przynajmniej jedna ze stron (wynajmujący) potraktowała przekazane środki pieniężne jako tzw. opłatę rezerwacyjną. Instytucja ta nie jest przewidziana przepisami prawa, tym niemniej jest ona dopuszczalną formą zabezpieczenia roszczeń wynajmującego na wypadek, gdyby najemca rozmyślił się odnośnie zawarcia umowy najmu pomimo iż złożył taką deklarację.

Z treści zapytania zdaje się wynikać, iż strony ustaliły wpłatę tzw. opłaty rezerwacyjnej, która zostałaby zaliczona na poczet połowy kaucji w przypadku zawarcia umowy najmu. W takim przypadku podjęcie decyzji przez potencjalne najemczynie o rezygnacji z zawarcia umowy najmu skutkować będzie co do zasady brakiem podstaw do dochodzenia roszczeń o zwrot wpłaconych przez nie środków pieniężnych.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Mackiewicz Radcowie Prawni

Miejsca

Opinie (70) 3 zablokowane

  • (2)

    Odpowiedź jest bardzo prosta i logiczna- zwrotu nie będzie, właściciel ma całkowite prawo do zatrzymania pieniędzy. Ludzie dzwonią zapewniają, że chcą mieszkanie, proszę o rezerwacje na kilka dnia bo( tutaj milion powodów) następnie znikają. Właściciel odmawia inny chętnym- a każdy tydzień zwłoki to strata. Jesteś pewny- przelej umówioną kwotę- mieszkanie będzie na Ciebie czekać. Nie jesteś pewny- odpuść temat. Wpłacił opłatę rezerwacyjną z informacją, że przyjedzie do Polski za 3 miesiące- właścicielowi to nie przeszkadzało, jakie jego było zdziwienie gdy próbował odzyskać pieniądze dzień przed terminem wydania mieszkania..... brawo on....

    • 20 1

    • I vice versa. Jak w ogloszeniu napisane, ze wolne za miesiac, szukam akurat na za ten miesiac to na castingu niech nagle nie oczekuje oplaty na zas bo sam nie wie czego chce.

      • 1 2

    • Nie rezerwujcie mieszkan potencjalnym najemcom..............

      Nie nalezy rezerwowac mieszkania, nawet za tzw. opłata rezerwacyjna. Oszczedzamy wtedy czas i niepotrzebne nerwy. Osoba zdecydowana wyjajmuje mieszkanie od nastepnego dnia. Wplaca kaucje i czynsz do konca miesiaca i dostaje klucze do reki. Kiedy sie wprowadza to juz jego sprawa.

      • 5 0

  • Rada (1)

    Nie wynajmować byle komu. Czasami warto poczekać miesiąc, dwa. Pierwszy kłopot, kiedy posxukujący nie ma środków na kaucję. Potem będzie tylko gorzej

    • 12 0

    • swiete słowa

      równia pochyła

      • 4 0

  • Wynajem mieszkania to hardcore

    Wynajmuje swoje mieszkanie - ludzie biją się o nie zaraz po wrzuceniu ogłoszenia. Mój błąd że do tej pory nie kontrolowałam najemców, ostatnio doprowadzenie mieszkania do czystości zajęło mi 12 h i pochłoneło 700 zł.... taki mi się trafił syfiarz.,,.

    • 6 0

  • Uwaga na oszustów. Właściciel wynajął mieszkanie, najemca przestał płacić i nie chce się wyprowadzić!!!

    W polsce nie ma eksmisji na bruk. Sprawy toczą się latami, a właściciel mieszkania nie ma prawa wyrzucić lokatora oraz wejść do własnego lokalu bez wyroku sądu. Musi natomiast utrzymywać nieruchomość, z której nie może korzystać. Uwaga na takich oszustów!!! Sprawa toczy się już 4 lata...

    • 7 0

  • Wynajmowanie to bardzo ryzykowna działalność, na Sądy, prawników, windykacje, nie ma co liczyć

    jak ktoś przestaje płacić, to z pustego nie wyciągniesz...możesz go grzecznie poprosić, aby się wyprowadził i modlić się, aby chciał się wynieść.

    • 6 0

  • Dlaczego to najemców przedstawia się, jako ofiary? a co z wynajmującymi, którzy powierzają komuś

    swoje mieszkanie, dobytek i w sumie czasami życiowe oszczędności, a potem okazuje się, że lokal jest zdewastowany, zadłużony, a czasami nawet dodatkowo podnajmowany przez najemców. I to są jaja!!! Wynajmujesz lokal i okazuje się, że masz dodatkowych dzikich lokatorów, bez umowy, bez niczego, a twój "oficjalny" najemca bierze od nich kasę. I co wezwiesz policję? policja ma to w du.....e!!!

    • 8 0

  • Po ostatnim najemcy i jego kocie: (1)

    dywan, brodzik, szafki kuchenne do wymiany, ściany do malowania...nawet z kaucji nie starczyło na remont. Odechciało mi się "złotego" interesu i użerania z ludźmi!

    • 1 0

    • Ile czasu wynajmował?

      • 0 0

  • Jakiś czas temu słuchałam audycji w radiu dotyczącej najmu mieszkania

    Bardzo ryzykowny interes jeśli osoba której wynajmujemy dobrze zna prawo, miZna stracić kupę kasy, nerwów i to wszystko w majestacie prawa. Policja nue ma nic do tego.

    • 1 0

  • jak to mozliwe ze, prawnie nieopisana sytuacja w przpisach prawa istnieje w 2017

    a po tym nastepuje wolna interpretacja. to moze chodzi o 200 zlotych ale jak by chodzilo o 200 tys dolcow to telefony wielu kancelaria moglo by powiedziec zupelnie inaczej temu panu motyla noga. Polska potrzebuje prawnikow co zrobia z tym porzadek - kiedy NOW.

    • 0 0

  • Problem z włączeniem

    Nie oddał kaucja i wymaga dodatkowe pieniądze za "bałagan". Robiłam remont dla ciebie z jego pozwolenia. Wyzucila jego kanapę na to miast zostawiłam druga.
    Co robić?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23550 zł/m2
Gdynia Orłowo
23350 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21100 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
21050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
33300 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17200 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16000 zł/m2
Gdańsk Oliwa
16000 zł/m2
Gdańsk Przymorze
14950 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane