• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Rozwiązanie umowy przedwstępnej zakupu domu

oprac. EBu
24 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jeśli pomimo wszelkich starań kupujący jednak nie jest w stanie sfinalizować transakcji zakupu nieruchomości, możliwe jest odzyskanie wpłaconego zadatku. Jeśli pomimo wszelkich starań kupujący jednak nie jest w stanie sfinalizować transakcji zakupu nieruchomości, możliwe jest odzyskanie wpłaconego zadatku.

Epidemia w wielu rodzinach pokrzyżowała plany zakupu nieruchomości, często już na etapie, kiedy zapadły kluczowe decyzje i zawarte zostały zobowiązania. W przypadku gdy w grę wchodzi utrata pracy, możliwe jest wycofanie się z zawartej umowy przedwstępnej i odzyskanie wpłaconego zadatku.Czy epidemia zburzyła twoje większe plany zakupowe lub inwestycyjne?

- Planowaliśmy kupić dom. Została sporządzona umowa przedwstępna, która przewiduje zadatek. Niestety w związku z epidemią nasze etaty zostały zredukowane - straciliśmy pracę - opisuje sytuację nasz czytelnik. - W związku z tym straciliśmy też szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jesteśmy zmuszeni zrezygnować z zakupu domu, musimy rozwiązać umowę przedwstępną. Na jakie przepisy powinniśmy się powołać, by odzyskać zadatek? Jako kupujący wypełniliśmy przecież wszystkie obowiązki.

Odpowiada Łukasz Mackiewicz z kancelarii Mackiewicz Radcowie PrawniCelem zawarcia przedwstępnej umowy jest stworzenie stanu bliskiemu pewności, że wskazana przez strony umowa przyrzeczona zostanie zawarta w przyszłości, przy jednoczesnym istnieniu okoliczności, które przesądzają o niezawieraniu jej w danym momencie (w niniejszym stanie faktycznym jest to m.in. konieczność uzyskania przez kupującego środków finansowych).

Odpowiadając na zadane pytanie, należy odwołać się przede wszystkim do potencjalnych postanowień umownych odnośnie do możliwości odstąpienia od umowy oraz zasad zwrotu zadatku, gdyż to one mają pierwszeństwo. Nierzadko w umowach przedwstępnych na zakup mieszkania wskazuje się na sytuację nieotrzymania kredytu na zakup nieruchomości jako przesłankę do odstąpienia od umowy bez konieczności uprawniania bądź też nie do zwrotu zadatku na rzecz kupującego. W takim przypadku należy powołać się na stosowne postanowienie umowne.

Natomiast przy braku takich postanowień możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za niewykonanie umowy oraz zwrot zadatku zależny jest od wykazania przez kupującego, że mimo zachowania należytej staranności, z przyczyn od niego niezależnych umowa nie może zostać wykonana (wtedy należy powołać się na przepis art. 394 § 3 k.c.).

W tym kontekście zwrócić należy uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 2004 r. pod sygn. akt: IV CK212/03, w którym stanął na stanowisku, że nabywców nie można obciążać winą w sytuacji, w której nie otrzymali kredytu nie ze swojej winy (przy zachowaniu należytej staranności).

Przypuszczając, że kupujący utracił pracę dopiero po zawarciu umowy przedwstępnej (zwłaszcza gdyby prognozy kredytowe przed nagłą utratą źródła dochodów były pozytywne), uznać należy, że nie powinien ponosić odpowiedzialności za niewykonanie umowy, a więc otrzymany zadatek otrzymać z powrotem, z równoczesnym brakiem ponoszenia negatywnych konsekwencji za niewykonanie umowy. Każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a sąd bada przyczyny niewykonania umowy.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Mackiewicz Radcowie Prawni oprac. EBu

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (41)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze (2 opinie)

(2 opinie)
targi

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane