• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Uciążliwa budowa obok domu

17 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Budowa tocząca się pod oknami zamieszkanych budynków zawsze jest uciążliwa. Zwłaszcza jeśli inwestor w ogóle nie uwzględnia praw sąsiadów do ciszy i odpoczynku. Budowa tocząca się pod oknami zamieszkanych budynków zawsze jest uciążliwa. Zwłaszcza jeśli inwestor w ogóle nie uwzględnia praw sąsiadów do ciszy i odpoczynku.

Powadzenie budowy w otoczeniu zamieszkałych budynków jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Kultura prowadzenia takich działań często pozostawia wiele do życzenia a mieszkańcy sąsiadujących z budową domów mają prawo oczekiwać, że ich prawo do ciszy, wypoczynku i porządku będzie respektowane przez organizatora budowy.



Czy prawo dobrze opisuje zasady jakim powinie się podporządkować inwestor kiedy buduje w sąsiedztwie zamieszkanych budynków?

- Mieszkam w okolicy, w której ciągle, w bezpośrednim sąsiedztwie mojego mieszkania, prowadzone są budowy nowych osiedli. Dodatkowo budowana była nowa szkoła, wcześniej nowe przedszkole, drogi i cała infrastruktura. Wszystkie te inwestycje toczą się jednocześnie i obok siebie. Do wszystkich tych inwestycji dojazd jest tylko drogą osiedlową obok mojego budynku, a to jest strefa zamieszkania - opisuje swoja sytuację pani Lidia z Gdańska. - Pod oknami mojego mieszkania, a także innych sąsiadów codziennie przemieszcza się ciężki sprzęt, pojazdy, koparki... Hałas jest przez cały dzień.
Pani Lidia opisuje, że pod jej domem parkują koparki, betoniarki, ciężarówki. Pojazdy stoją zwykle na włączonym silniku, co generuje dodatkowy hałas i spaliny. Na chodnikach i wewnątrzosiedlowych uliczkach odbywa się rozładunek materiałów budowlanych, kostki brukowej, materiałów wykończeniowych.

- Ten stan rzeczy zgłaszałam nie raz policji, która - podobnie jak straż miejska - wystawiła kilka mandatów, ale to wszystko na nic - napisała pani Lidia. - Mamy w mieszkaniach i na meblach brud i pył z budowy. Nie można korzystać z wypoczynku na balkonie, w ogródku, nie można rozwiesić prania. Brud i błoto z budowy jest na chodniku, wnosimy to do naszych mieszkań. Nie ma tu żadnych warunków do wypoczynku we własnym mieszkaniu.
Nasza czytelniczka żali się, że prawa własności są w ten sposób całkowicie pominięte. Zastanawiała się nawet, czy sprawy sposobu organizacji budowy nie zgłosić do prokuratury.

Odpowiada Łukasz Mackiewicz z Kancelarii Mackiewicz Radcowie Prawni



Odpowiadając na poniższe pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 144 Kodeksu Cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Z opisanego stanu faktycznego można wywnioskować, iż prowadząc prace budowlane na sąsiadującej z budynkiem zamieszkiwanym przez czytelniczkę działce jej właściciel narusza własność właścicieli z sąsiedztwa, uniemożliwiając im normalne korzystanie z nieruchomości.

Odnośnie oceny, czy immisje [działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim - red.] wykraczają ponad przeciętną miarę wypowiedział się między innymi Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 30 sierpnia 2017 roku, I ACa 206/17 wskazując co następuje: "Oceny poziomu immisji (w postaci hałasu czy zapylenia) nie można opierać wyłącznie na odniesieniu ich do istniejących w tym przedmiocie norm. Przekroczenie normy stanowi tylko jeden z ocenianych elementów. Uciążliwość związana z hałasem czy emisją zanieczyszczeń może bowiem wynikać nie tylko ze zmierzonego ich poziomu, ale także z ich ciągłego bądź natarczywego charakteru".

Jednocześnie należy pamiętać, iż występując z roszczeniem właściciel sąsiadującej nieruchomości obowiązany jest wykazać zarówno samo istnienie immisji, jak i ich uciążliwość, gdyż to na nim w całości spoczywa ciężar dowodu. W czasie zbierania dowodów wnioskodawca może skorzystać z wszelkich dostępnych mu materiałów, np. zeznań świadków, nagrań audiowizualnych, wyników przeprowadzonych pomiarów czy opinii biegłych sądowych. Należy również sprecyzować swoje roszczenie oraz czynności/immisje, które naruszają własność, od których naruszający ma się powstrzymać, jak również określić działania, które powinny zostać wykonane w celu przywrócenia stanu zgodnego z prawem.

Czytaj także: Głośna budowa za oknem. Co robić?


Sąd Najwyższy-Izba Cywilna w postanowieniu z dnia 13 września 2018 roku, II CZ 37/18 stwierdził wprost, iż przepis art. 144 KC kreuje roszczenie prawnorzeczowe po stronie właściciela nieruchomości w stosunku do właściciela nieruchomości sąsiedniej. Jest to więc typowy instrument ochrony prawa majątkowego w postaci własności nieruchomości przed jego naruszeniami, przybierającymi inną postać niż pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, w tym poprzez immisje. Ponadto roszczenie to nie zmierza do jakiejkolwiek regulacji stosunków niemajątkowych; zmierza do bezpośredniej ingerencji w sposób korzystania z prawa własności przez właściciela nieruchomości sąsiedniej, będącej źródłem immisji.

Roszczenie zatem ma swoją podstawę w art. 222 § 2 Kodeksu Cywilnego, który przewiduje, iż przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

W przedmiotowej sprawie możliwym wydaje się wystąpienie z roszczeniem o zaniechanie naruszeń, przy czym rekomendowanym rozwiązaniem jest zaangażowanie się w tej sprawie wspólnoty mieszkaniowej.

W pierwszej kolejności warto podjąć kroki w celu polubownego rozwiązania sporu poprzez wysłanie wezwania do zaniechania naruszeń. Należałoby także wskazać czynności, które powodują immisje oraz ewentualnie przedstawić propozycję działań zmierzających do wstrzymania naruszeń, przy jednoczesnym umożliwieniu prowadzenia prac budowlanych, np. poprzez zakreślenie ram godzinowych ich prowadzenia bądź szczelniejsze zabezpieczenie terenu budowy.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (177) 1 zablokowana

  • Wszyscy i wszystko im przeszkadza. Co za ludzie. Paździochy wredne.

    • 17 41

  • (1)

    kup se działkę to nikt ci się niw wybuduje proste

    • 12 24

    • Wcale nie, bo ktoś kupi działkę obok i może się budować. Używaj kropek, przecinków, i wielkich liter

      - szanuj Forumowiczów.

      • 1 0

  • Racja (1)

    Ma kobieta rację. Inwestor powinien zaplanować drogę tymczasową do budowy a nie rozjeżdżać tę, po której muszą przemieszczać się mieszkańcy. Ale w Polsce kultury budowy nie ma. Aby taniej, a że po drodze zniszczy się co się da, to ich nie obchodzi. Liczy się kasa, nie człowiek.

    • 70 13

    • Lidia

      Nie tylko kultury budowy nie ma jak Pani widzi tutaj nawet kultury wypowiedzi nie ma...
      Dziekuje za wpis.
      droga tymczasowa była, nawet kilka, lecz wygodniej im było niszczyć nam zdrowie .

      • 0 0

  • (5)

    Bo mieszkanie to się kupuje, kiedy już wszystko w otoczeniu jest gotowe a mury osiądą i grzyb wylezie :)

    Wolicie płacić za dziurę w ziemi na totalnym wypiz..wie, kredytować wykonawcę i bogacić bank - to po co te płacze teraz?

    widziały gały co brały

    • 37 18

    • Niestety, na rynku nie ma gotowych mieszkań do wyboru, do koloru, jak mogłoby się wydawać. Ładne mieszkania wykupowane są zanim trafią na ogólnodostępny rynek, dlatego kupuje się dziury w ziemi.
      Przeglądam ogłoszenia w poszukiwaniu mojego wymarzonego lokum, które zamierzam w niedługim czasie kupić. Na razie nie spieszy mi się bardzo, więc interesuję się również "dziurami w ziemi". Chyba jestem grymaśny, bo nie trafiłem na razie na to wymarzone M. Jeżeli w ciągu 2-3 lat nie znajdę właściwej oferty, to niestety zaniżę kryteria poszukiwań.
      Uciążliwości związane z realizowaną obok budową wylecą w pierwszej kolejności.

      • 8 3

    • Mieszkania stoją po 10 lat, a tu nagle likwidują plac zabaw i w to miejsce budowa domu (3)

      Pisanie, że widziały gały co brały, to zwykłe chamstwo.

      • 11 1

      • Dlatego wybrałem mieszkanie na 9 piętrze, od ulicy (2)

        Zapewne jest nieco głośniej przy otwartych okach, ale nikt nie zagląda mi do okien i nie będę w przyszłości zaskoczony budową kolejnego bloku ;)

        • 7 2

        • tylko abyś zdążył w razie pożaru, czego oczywiście Ci nie życzę, nigdy nie kupię mieszkania powyzej 1 piętra (1)

          • 2 3

          • Ludzie giną też wypadkach samochodowych.

            i co? nie jeździsx samochodami? Jak przeanalizowałem statystyki, to zauważyłem, że mnóstwo ludzi zginęło ostatniego roku wyskakując z płonących wieżowców. hehehe :)

            • 4 1

  • dobrze ze ma pod ręką patelnię, mopa i inne przybory , będzie mogła się odstresować

    • 6 17

  • Budowa od 4 rano do 2 w nocy !!! Non stop. Czerwiec 2019 Zaspa Mlyniec (1)

    I to jest ok gdy tyle godzin uzywaja mlotow pneumatycznych czy innych wierteł ktore odczuwane sa w mieszkaniach na dziesiatki metrow od placu budowy ?
    Rozumiem p. Lidie a niegrzeczne uwagi sa krzywdzace i pozwalaja domniemywac kto to pisal...

    • 62 5

    • Lidia

      Dziękuję za mądry komentarz.
      To prawda, niektórych piszących tutaj znam osobiście....

      • 0 0

  • Pani Lidio, (1)

    skoro funkcjonowanie tam jest takie uciążliwe, ja chętnie odkupię od Pani to mieszkanie z rabatem adekwatnym do tego, jak Pani to wszystko opisuje. Za gotówkę.
    Rozumiem, że budowa Pani przeszkadza, ale kupując mieszkanie w tym miejscu (chodzi o okolice ulicy Jabłoniowej?) wiedziała Pani, co tam się będzie działo. Trzeba było kupić troszkę dalej, np. Otomin.

    • 26 30

    • Lidia

      Szanowny Czytelniku, temat odkupu aktualny?może dojdziemy do zadowalajacych ustaleń.
      Wiedziałam co sie bedzie działo i cieszyło mnie to, dostep do lini tramwajowej itp...jest OK.
      chodzi o to ,że budowa tocząca sie w pewnej odległości uczyniła bazę dla siebie pod oknami mieszkań zamiast trzymac sie terenu wyznaczonego pod budowę .
      Budowa puściła dojazd pod naszymi oknami zamiast po drodze specjalnie wybudowanej (droga techniczna dla budowy...) dla tej inwestycji.
      Gdzie był nadzór budowlany i kierownictwo budowy????

      • 0 0

  • Gratuluje! (1)

    Pani mieszkanie zapewne zostalo wzniesione bez zadnych zaklocen, bezpylowo i w jedna noc, nikomu nieznana do tej pory metoda. gratuluje madrosci !

    • 25 21

    • Lidia

      Szanowny(a) AM, Tobie mimo szczerych chęci nie mam czego gratulować, bynajmniej mądrości....

      • 0 0

  • Axtak nadajecie na 3-literowe rejestracje...

    A tu nagle wielkomiejska budowa przeszkadza, ojoj...

    • 12 15

  • Co za ludzie (1)

    Jak twoje mieszkanie budowali to było dobrze. Głupota ludzka, jak hałas przeszkadza kup działkę w środku lasu, postaw plot i sobie tam siedź. Ja też nie lubię hałasu, ale budują to halasuja. Też mam za oknem budowę, kurzy się jak cholera. I co z tego. Ktoś się cieszy, że mu mieszkanie budują, jak ja kiedyś.

    • 22 28

    • Przstańcie się czepiać.

      Może wykonawca ma w nosie przepisy i działa całą dobę. Ja miałem kiedyś taką budowę osiedla za oknem, betoniarki i ciężki sprzęt o 2 w nocy i później. Mandaty od policji nie pomagały, takie chamstwo. Budowa w ciągu dnia jest wystarczająco uciążliwa, a jeśli to się dzieje po nocach to rozumiem to panią. Żeby to zrozumieć trzeba mieć betoniarki pod oknem w nocy, kiedy cała kamienica drży przez te odpalone silniki. Tak zupełnie po ludzku to budowa powinna się kończyć o 18.00, zwłaszcza jeśli się zaczyna o 6.00.

      • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane