• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek nieruchomości. Małe domy schodzą na pniu

Michał Brancewicz
3 marca 2024, godz. 11:00 
Opinie (375)
Piętrowy dom z garażem i ogrodem w cenie mieszkania. To argument za zakupem tego pierwszego. Piętrowy dom z garażem i ogrodem w cenie mieszkania. To argument za zakupem tego pierwszego.

Dom to jednak zawsze dom - z takiego założenia wychodzi wielu klientów, którzy decydują się kupić nieruchomość. W cenie podobnej do mieszkania w bloku wolą mieć większą przestrzeń, ogród, a czasem nawet garaż. Deweloperzy coraz chętniej dopasowują swoją ofertę do tych oczekiwań.Osoby, które stoją przed dylematem, czy kupić dom na przedmieściach czy mieszkanie w mieście, coraz chętniej wybierają domy. Szczególnie te o niedużych, jak na ten segment nieruchomości, metrażach: 80-120 m kw.

Przyczyna jest prosta. Ceny tych nieruchomości są podobne, a dom ma kilka zalet, których nie da życie w bloku.

Z drugiej strony wielu kupujących nie stać na dom o większym metrażu, bo jego cena może przekroczyć wówczas 1 mln zł, a to już jest pewna bariera psychologiczna dla wielu klientów.

Przydomowy ogród - niezaprzeczalny atut każdego domu. Przydomowy ogród - niezaprzeczalny atut każdego domu.

Dom w cenie mieszkania. Wyjście naprzeciw oczekiwaniomDeweloperzy coraz częściej dopasowują się do popytu na takie nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu budowali domy o powierzchni 100 m kw. i więcej. Teraz dolna granica metrażu potrafi być nawet niższa niż 80 m kw.

Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Takie nieruchomości formalnie często są lokalami mieszkaniowymi powstającymi w niskiej, jednorodzinnej zabudowie, jednak ich rozkład i dostęp do ogródka wskazuje na to, że mogą być nazywane domami.Przykładem są domy w Bąkowie budowane przez AMProjekt. Deweloper, w ramach osiedli Kwitnące Ogrody i Symetria Park, oferuje lokale od 53 m kw.

Kameralne mieszkania w komforcie domów - naprzeciw takim oczekiwaniom wyszedł deweloper AMProjekt w inwestycji Kwitnące Ogrody. Kameralne mieszkania w komforcie domów - naprzeciw takim oczekiwaniom wyszedł deweloper AMProjekt w inwestycji Kwitnące Ogrody.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów wprowadziliśmy do oferty kameralne mieszkania w komforcie domów. Są to mieszkania dwupoziomowe na piętrze lub parterowe z ogródkiem o zróżnicowanych metrażach, by każdy znalazł coś dla siebie - mówi Iwona Jabłonka, specjalista ds. reklamy w AMProjekt.
Jak dodaje, klienci, którzy zdecydowali się na zakup to głównie młodzi ludzie, którzy planują założenie rodziny. Wybierają ten typ nieruchomości, by być blisko natury, ciszy i spokoju, a jednocześnie blisko miasta i miejsca pracy. Dużą zaletą jest również to, że każdy dom posiada ogródek, co sprawia, że popołudnia czy weekendy można przyjemnie spędzić i nie trzeba ruszać na tzw. "poza miasto". A to wszystko w cenie mieszkania w mieście.

Mieszkanie w mieście czy na przedmieściach? Porównujemy ceny Mieszkanie w mieście czy na przedmieściach? Porównujemy ceny

Domy o powierzchni "około 100 metrów" buduje też deweloper Lokum w swoich dwóch inwestycjach: Błoga BysewskaZakątek Tuchomski.

- Celowo tworzymy takie mieszkania. Chcemy trafiać z nimi do jak najszerszej grupy odbiorców dzięki temu, że ich ceny nie przekraczają psychologicznej bariery, która wynosi ok. 900 tys.-1 mln zł - mówi Aleksandra Rekuć, specjalista ds. sprzedaży w firmie Lokum. - W tej cenie klienci otrzymują dom o większej powierzchni niż mieszkanie w mieście, do tego mają ogród, dwa miejsca postojowe lub garaż i wszystkie miejskie udogodnienia, np. światłowód.
W ostatnim roku z takiej oferty skorzystało wiele młodych małżeństw dzięki kredytowi 2 proc. Jest też spora grupa osób starszych, którzy są na końcowym etapie kariery zawodowej i powoli przenoszą się za miasto.

Koniec Bezpiecznego kredytu 2 proc. - i co dalej? Koniec Bezpiecznego kredytu 2 proc. - i co dalej?

Domy o mniejszych powierzchniach sprzedają się w tydzieńBloga Bysewska - osiedle składa się z domów o powierzchni od 88 do 108 m kw. To w takich metrażach klienci chcą dzisiaj kupować nieruchomości.  Bloga Bysewska - osiedle składa się z domów o powierzchni od 88 do 108 m kw. To w takich metrażach klienci chcą dzisiaj kupować nieruchomości.
To może jeszcze nie trend, ale na rynku wtórnym również widać zainteresowanie ofertą domów o nie tak dużym metrażu, choć nie ma ich zbyt wiele.

- Na trójmiejskim rynku nieruchomości sprzedaje się praktyczne wszystko. Wciąż w ofercie dominują domy o metrażach 120 m kw. i więcej. Jednak gdy w ofercie pojawia się mniejszy dom, taki w granicach 100 m kw., to wzbudza on duże zainteresowanie i zostaje przez nas sprzedany w ciągu tygodnia, czasem nawet nie zdążymy wstawić oferty do internetu - przyznaje Jakub Kawa z Galerii Nieruchomości.

Duży wybór ogłoszeń domów o niedużej powierzchni

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (375)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: Dom - Mieszkanie - Wnętrze (2 opinie)

(2 opinie)
targi

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24250 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
23650 zł/m2
Gdynia Orłowo
23050 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21700 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
29800 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
22500 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16200 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15600 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15100 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane