• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Taka będzie północna część Wyspy Spichrzów w 2022 roku

Ewa Budnik
19 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Od strony mariny powstać mają głównie mieszkania, w spichlerzu Steffen zaplanowane zostały także kameralne biura.
  • Pomiędzy kolejnymi kwartałami zabudowy powstaną zadaszone ulice (ul. Pożarnicza, Basztowa, Ciesielska).
  • Zielone patio pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Będzie ono posadowione na wysokości pierwszego piętra (nad lokalami usługowymi) i dostępne tylko dla przyszłych mieszkańców Granarii.
  • Realizacja pierwszego etapu zabudowy jest zaawansowana. Ta część Granarii zakończona będzie w połowie przyszłego roku.

500 mieszkań, hotel i zadaszone ulice między budynkami, pełniące funkcję pasaży z lokalami gastronomicznymi i handlowymi - tak wyglądać będzie kolejny etap zabudowy północnej część Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska realizowany przez konsorcjum Immobel Poland-Multibud na miejskich terenach. Prace ruszą w przyszłym roku i potrwają cztery lata.



To, co powstaje na Wyspie Spichrzów:

Niedawno na budowie inwestycji Deo Plaza, która realizowana jest na północnej części Wyspy Spichrzów, zawisła wiecha. Pierwszy etap zakończony będzie w tym roku, drugi - sięgający Mostu Zielonego - w przyszłym.

Teraz dalsze plany realizacji zabudowy zdradza konsorcjum Immobel-Multibud, które na północnym cyplu buduje inwestycję Granaria.

Pierwsze apartamenty i hotel w połowie przyszłego roku



W pierwszym etapie inwestycji powstają zaprojektowane przez Studio Architektoniczne Kwadrat budynki apartamentowe. Będzie w nich 136 lokali mieszkalnych. Parter każdego budynku wypełnią punkty usługowo-handlowe.

Powstaje także hotel, który działał będzie pod marką Holiday Inn. Działkę pod jego budowę od konsorcjum Immobel-Multibud odkupił deweloper specjalizujący się głównie w realizacji obiektów hotelowych i biurowych - firma UBM Development Polska. Za jej sprawą w zaprojektowanym przez pracownię RKW z Düsseldorfu obiekcie powstanie 240 pokoi, sale konferencyjne, restauracje i punkty usługowo-handlowe. Na wysokości 30 metrów powstanie taras widokowy, z którego podziwiać będzie można otoczenie.

Inwestycja realizowana na miejskich gruntach na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego przewiduje szereg inwestycji, w tym budowę obrotowej kładki św. Ducha, która ułatwić ma przemieszczanie się pomiędzy Głównym Miastem a wyspą.

- Realizacja kładki przebiega równocześnie z pracami budowlanymi przy pierwszym etapie inwestycji. Zakończenie tego etapu planowane jest na połowę przyszłego roku. Kładka oddana zostanie do użytkowania w podobnym terminie, na pewno nie później niż budynki - wyjaśnia Jan Kurbiel, członek zarządu spółki Granaria.

Pozostała zabudowa do 2022 roku



Rozkład poszczególnych kwartałów zabudowy na północnym cyplu Wyspy Spichrzów na podstawie rzutu z Mąka Sojka Architekci. Rozkład poszczególnych kwartałów zabudowy na północnym cyplu Wyspy Spichrzów na podstawie rzutu z Mąka Sojka Architekci.
Pozostała część północnego cypla Wyspy Spichrzów zabudowana miała być w etapach. Nadziemne części zabudowy rzeczywiście oddawane będą w trzech różnych terminach, jednak część podziemna powstanie w jednej części.

- Część podziemna z kwartału IV, V i VI zrealizowana zostanie w jednym czasie. Powstanie wykop, zbudowana zostanie dwukondygnacyjna hala garażowa, zostanie ona pokryta płytą na poziomie zero - wyjaśnia Jan Kurbiel. - Potem zaczniemy wznosić zabudowę nadziemną. Posadowimy się w kwartale piątym, by zbudować kwartał czwarty, a potem będziemy się wycofywać w stronę ulicy Stągiewnej. Niebawem przedstawimy ofertę rynkową lokali, które powstaną pomiędzy ulicami Basztową a Pożarniczą. Od pierwszego piętra powstanie około 300 lokali mieszkalnych, ich mieszkańcy będą mogli korzystać z wewnętrznego dziedzińca na wysokości pierwszego piętra. Partery wypełnione będą lokalami usługowymi. W spichlerzu Steffen powstanie też trochę kameralnych lokali biurowych.
Projekt tych części zabudowy powstaje w warszawskiej pracowni Mąka Sojka Architekci. Docelowo powstanie tu ponad 500 mieszkań.

  • Wizualizacja koncepcyjna. Budynek hotelowy, który powstać ma u zbiegu ulicy Chmielnej i Stągiewnej. Jak zapewnia inwestor, ustalenia z konserwatorem, dotyczące wyglądu elewacji, są w końcowej fazie.
  • Zadaszone ulice mają pełnić funkcję przestrzeni publicznej użytecznej przez cały rok, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.
  • Taras na wysokości najwyższej kondygnacji.
- Cały parter będzie miał charakter publiczny. Powstaną tam lokale gastronomiczne, usługowe, usługowo-handlowe. Ta część będzie miała charakter wielofunkcyjny - możliwe będzie tam organizowanie wystaw i różnych wydarzeń. Cała ta przestrzeń będzie zadaszona, dlatego inwestor wyraża nadzieję, że będzie to przestrzeń atrakcyjna dla mieszkańców i turystów przez cały rok i niezależnie od warunków atmosferycznych - mówi Jan Kurbiel.
Zabudowa została już zobrazowana na wizualizacjach, ale nie są one jeszcze ostateczne, bo trwają jeszcze ustalenia z konserwatorem, pozwolenie na budowę nie zostało wydane. W tej chwili inwestor zakłada, że uda się je uzyskać w październiku, zatem prace ziemne mogłyby ruszyć na początku 2019 roku.

Trwa uzgadnianie detali



- W siedemdziesięciu procentach uzgodnienia są już zakończone. Trwają jeszcze rozmowy na temat detali, kształtu okien, wysokości dachu. Ważne są także szczegóły dotyczące zagospodarowania przestrzeni wspólnych - mówi Jan Kurbiel. - Po uzyskaniu pozwolenia na budowę obiektów o charakterze komercyjnym i obiektów celu publicznego, a także po tym, jak zabezpieczone zostanie wykonawstwo oraz finansowanie inwestycji, miasto wyrazi zgodę na sprzedaż konsorcjum terenu pod zabudowę. Do momentu zakończenia prac do "poziomu zero" w księdze wieczystej wpisane będzie roszczenie miasta dotyczące tego terenu. Dopiero kiedy zostanie on zakończony, miasto zostanie wykreślone z księgi wieczystej, a na hipotekę wpisany zostanie bank finansujący inwestycję - mówi o szczegółach umowy Jan Kurbiel.
Na samym końcu realizowana będzie nadziemna część kwartału VI, który znajduje się najbliżej skrzyżowania ulic Chmielnej i Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska. Inwestor przedstawił, jak ma wyglądać zaproponowana przez pracownię Mąka Sojka architektura tych obiektów, jednak nie ma pewności, czy właśnie taki będzie efekt ostateczny.

- Konserwator szuka jeszcze odpowiedzi na pytanie, czy tak powinna wyglądać elewacja budynku w tym miejscu, czy też powinno być więcej nawiązań do zabudowy, która była w tym miejscu do XIX wieku - informuje Jan Kurbiel. - Zachowana zostanie jednak planowana - hotelowa - funkcja tego obiektu. Jest ona jak najbardziej uzasadniona w tym miejscu. Stągiewna jest w tej chwili ciągiem pieszym, w lecie są tu ogródki gastronomiczne, obok działa hotel Puro, dlatego wydaje nam się, że to odpowiednie miejsce na hotel.
Nie ma jeszcze żadnych przewidywań co do tego, pod flagą jakiej marki hotelowej będzie on funkcjonował, ale ponieważ miejsce jest pierwszoplanowe, należy się spodziewać, że będzie to obiekt wysokiej klasy.

Inwestycje w infrastrukturę na sam koniec



Dopełnieniem tej fazy inwestycji jest przebudowa mariny i zwiększenie liczby miejsc do cumowania jachtów, które dzięki przekształceniu Mostu Stągiewnego zobacz na mapie Gdańska w most zwodzony będą mogły swobodnie poruszać się po Motławie i w okolicach wyspy.

W ramach całej inwestycji powstaje wspomniana kładka przez Motławę. Odnowiona ma zostać także nawierzchnia Długiego Pobrzeża na odcinku od Mostu Zielonego do Żurawia jak również układ drogowy w otoczeniu inwestycji.

- Najpóźniej realizowana będzie nawierzchnia ulicy Motławskiej zobacz na mapie Gdańska oraz modernizacja mostu Stągiewnego, który ma stać się zwodzony, po to by możliwe było korzystanie z mariny. Te prace realizowane będą w 2022 roku, wcześniej poruszać się tam będą pojazdy budowlane - wyjaśnia Jan Kurbiel.

Inwestycje

Granaria

Granaria

Granaria Gdańsk

Gdańsk Śródmieście, ul.Chmielna Mapa

25 do 161 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Miejsca

Opinie (384) 4 zablokowane

  • Ludzie gdzie wy macie gust ??? (2)

    Komu to się podoba ?? przecież to jest obrzydliwe !!! w takim miejscu powinny powstać budynki w dawnym stylu, jak można tak zchrzanić starówkę i takie miejsce. Kto i za ile się na to zgodził?

    • 13 9

    • Edukacja

      Wyjaśniam:
      W Gdańsku nie ma starówki, jest Główne Miasto.
      Na tym terenie nie było kamienic a przemysłowe Spichrze po dzisiejszemu magazyny, więc odbudowa jota w jote byłaby problematyczna.
      Nowa zabudowa szanuję kontekst miejsca poprzez proporcje, gabaryty, elewacje.
      I tak ten projekt podoba się całkiem sporej grupie osób ( chociażby w sondzie przy tym artykule).

      • 6 10

    • One nawiązują do dawnego stylu jest ok

      • 1 6

  • (4)

    Supcio, mam juz mieszkanko od strony Motlawy, teraz wpadnie nastepne z widokiem na marine.

    • 6 6

    • słabo

      ja mam lokal usługowy z widokiem na motławe, teraz przyszedł czas na lokal usługowy z widokiem na marine.

      • 2 2

    • (2)

      Zapomniałeś o kawalerce z widokiem na Kurkową.

      • 2 3

      • ściemniasz (1)

        Nie ma takiej ulicy.

        • 1 3

        • Zle z toba budyniowaty, ale luz chlopaki z Kurkowej ci wszystko objasnia. Bedziecie miec sporo czasu na nie ttylko dlugie pogawedki.

          • 1 2

  • Łukowate podcienia (3)

    Bardzo podobają mi się te łuki na parterze budynku w narożniku Chmielna/Stągiewna. Wreszcie coś innego od tych prostych przeszkleń, jest na czym zawiesić oko i ocieplają one budynek, tam mogą byc knajpki i usługi.
    Trzymajcie się tego projektu i nie dajcie marudzić konserwatorowi !!!!

    • 10 6

    • Bloki na Zaspie sa ciekwasze!

      • 5 2

    • Syf (1)

      Te banalne chaotyczne łuczki to dramat. To nie jedt gdańska architektura podobnie jak nie było w Gdańsku arkad. Panie konserwatorze nie ulegnij obcym pseudo znawcom naszej lokalnej historii i architektury. Dla łuczków jedno wielkie NIE!!!! Jak i dla tego projektu

      • 5 2

      • nie było, nie było

        No to wreszcie będą.

        • 1 1

  • Genialnie (2)

    Duma nas powinna rozpierać po tylu latach patrzenia na ruiny.A tu co same jęki malkontentów co za naród!?

    • 9 11

    • Runiny mialy charakter! Ten beton wylada beznadziejnie.. (1)

      • 6 4

      • Aha

        Melina też ma charakter, co nie znaczy że chciałbym w takim miejscu przebywać. To miejsce wcześniej to był obraz nędzy i rozpaczy. Dobrze że będzie zabudowane a projekt jest udany

        • 3 2

  • Most zwodzony na Stągiewnej

    A po co most zwodzony na Stągiewnej - odetniecie ludzi od świata.

    • 6 3

  • Za Wysokie betony - beda przytlaczac. Prokety beznadziejne - bloki na Zaspie sa ladniejsze!

    • 10 2

  • zanego ponyslu, czy polotu urbanisty i architekta!

    Mielismy szczesci, ze w czasch komuny, architekt mogl projektowac cos ciekawego, nie liczyly sie mieszkanka dla Budynia.
    Teraz byle duzo lokali - dla dewelopera - nie wazne, ze spaskudzi centrum Gdanska na wieki!

    • 7 2

  • " pozdrowienia " dla wiecznie niezadowolonych glupkow i urodzonych malkontentow

    przepienie odbudowujacy sie z ruin Gdanski to cos co cieszy oczy i dusze kazdego Gdanszczanina .
    Opinie glupcow i malkontentow pozostawmy jako inspiracje dla kabatetowcow

    • 6 9

  • koszmarek (3)

    powinno być tanio bo jak widać to betonowy odlew, tego nie da się ogrzać za przyzwoitą cenę...wygląd jest masakryczny , nie można się przyzwyczaić

    • 7 3

    • Zgoda

      Ten projekt Granarii to katastrofa.

      • 4 3

    • ?? (1)

      Całe szczęście że nie da się tego zatrzymać. Do października uzyskają pozwolenie na budowę i przeniesienie własności. Nawet (boże uchowaj) wygrana Kacperka nie powstrzyma już tej inwestycji

      • 3 5

      • Janusz albo Grażyna

        Czyli następnym razem mają postawić konstrukcje z bambusa? Budynek bardzo dobry, elegancki, prosty, niderlandzka zabawa cegłą

        • 0 2

  • ciaśniej sie nie dało? (2)

    moze i ładnie,ale mozna to było zrobic inaczej wiecej przestrzeni, zieleni, a tak powstała wielka ściana, mur

    • 13 4

    • Idiota

      Hmm może dlatego że to centrum miasta, a nie Zaspa???

      • 1 0

    • Nie

      Zabudowa wynika z podziałów historycznych - budynki są w tych samych miejscach co przed wojną. A zawsze krzyczycie, że powinno się odbudować. Proste

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Dzień Otwarty inwestycji Kusocińskiego

dni otwarte

ERES Annual Conference

600 - 2200 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdynia Orłowo
24050 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23500 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22200 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20900 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
30350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20450 zł/m2
Sopot Górny Sopot
16750 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16500 zł/m2
Gdańsk Matemblewo
15800 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane