• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To ona aranżuje przestrzenie wspólne prestiżowych osiedli

Olga Miłogrodzka
27 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne bloki w Gdyni malowane na biało
Zofia Grabowska - ZPprojektanci  (inwestycja "Awangard") Zofia Grabowska - ZPprojektanci  (inwestycja "Awangard")

ZPprojektanci jako jedyna pracownia w Gdańsku specjalizuje się w aranżacji tzw. przestrzeni wspólnych. W tym celu współpracuje z deweloperami i pracowniami architektonicznymi. Projektowane tu obrazy zawisły na korytarzach i klatkach schodowych wielu prestiżowych inwestycji budowlanych. O doświadczeniach zawodowych opowiada nam założycielka firmy - Zofia Grabowska.



Aranżacja przestrzeni wspólnych:

Olga Miłogrodzka: Współpracujesz z deweloperami w zakresie aranżacji przestrzeni wspólnych. Wypełniasz je zaprojektowanymi do danej przestrzeni "obrazami". Skąd ten pomysł?

Zofia Grabowska: Pomysł na profil biura projektowego był wypadkową kilku moich zainteresowań. Po pierwsze studiowałam Edukację Artystyczną, dyplom robiłam z malarstwa i multimediów. Pracę magisterską dedykowałam zagadnieniom sztuki współczesnej. Pomyślałam, że fajnie byłoby sztukę wkomponować w przestrzeń miejską i pozwolić ludziom na przebywanie w jej towarzystwie. Tak powstał pomysł, aby tworzyć obrazy pod kątem konkretnych wnętrz. Tak jak kupuje się obraz "do kanapy" - do wnętrza mieszkalnego, tak można obrazy projektować do przestrzeni wspólnych budynków, głównie klatek schodowych i korytarzy.

Po studiach wyrosłam z iluzji tworzenia sztuki dla sztuki. Chcę tworzyć rzeczy ładne i użytkowe, potrzebne i funkcjonalne przede wszystkim. Wyłącznym zaspakajaniem ego i potrzeb twórczych nie jestem już zainteresowana. Oczywiście mam je, ale potrafię ukrócić na rzecz funkcjonalności projektów.

Przeczytaj więcej inspirujących rozmów o trójmiejskim designie

W Trójmieście - wydaje się - nie macie konkurencji. Wypełniliście istniejącą niszę.

Stoimy pomiędzy Ikeą a galerią sztuki. Ikea ma grafiki, ale nietrwałe i do przestrzeni publicznej raczej się nie nadają. Galerie sztuki z kolei są drogie. My stoimy pomiędzy. Rzeczywiście nikt do tej pory tego tutaj nie robił.

Dodam jeszcze, że projektów nie tworzę sama. Przy każdym współpracuję z zespołem. Są w nim inni projektanci, często konsultanci merytoryczni, jak np. literaturoznawcy.

  • Zofia Grabowska - ZPprojektanci
  • Hossa - Garnizon
  • Hossa - Garnizon (pierwsza realizacja ZPprojektanci)
  • Hossa - Garnizon (pierwsza realizacja ZPprojektanci)
  • Euro Styl - Apartamenty Conrada
  • Euro Styl - Apartamenty Conrada
  • Euro Styl - Apartamenty Conrada
  • Hossa - Słonimskiego 6
  • Hossa - Słonimskiego 6
  • Hossa - Hemar
  • Hossa - Avangard
  • Hossa - Avangard
  • Fasada odrestaurowanego budynku na terenie Garnizonu - wg. projekt ZPprojektanci
  • Fasada odrestaurowanego budynku na terenie Garnizonu - wg. projekt ZPprojektanci
  • Inpro - Harmonia
  • Inpro - Harmonia

Rozumiem, że obrazy wpisujecie w kontekst zastanego miejsca - tak wizualnie, jak i tematycznie.

Projekty zawsze powstają w oparciu o nazwę osiedla, jego funkcję oraz w nawiązaniu do elementów architektonicznych - kolorystyki, użytych materiałów itp. Pracami dopasowujemy się do wnętrza, ale też podkreślamy jego indywidualny charakter. Na tym zależy deweloperom - czymś unikatowym, nie do powtórzenia w innym miejscu. Wraz z grafikami inwestorzy dostają od nas prawa autorskie, mogą je wykorzystać np. w materiałach reklamowych osiedla.

Staramy się także ciekawie aranżować prace w przestrzeni - oczywiście, jeżeli mamy wpływ na miejsce ich wieszania, a bardzo lubimy mieć. Architekci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że miejsce centralne wcale nie jest najlepszym na umieszczanie obrazów. Można je wieszać blisko krawędzi ściany, blisko sufitu lub krawędzi podłogi, zestawiać ze sobą małe i duże formy. Nie muszą zawsze wisieć pod lampą, jak prostokątny ołtarzyk.

Zobacz także: Nie tylko portier. Recepcje w trójmiejskich inwestycjach

Czy trudno było pozyskać zainteresowanie inwestorów i deweloperów? Jakie były wasze początki?
Tak, jak kupuje się obraz "do kanapy" - do wnętrza mieszkalnego, tak można obrazy projektować do przestrzeni wspólnych budynków

Zaczęło się od Garnizonu we Wrzeszczu. Pan Marcin Wojciechowski - główny architekt Garnizonu - dał nam szansę i pozwolił zaproponować coś zupełnie nowego. W pierwszej kolejności zaprojektowaliśmy 80 grafik, na łącznej powierzchni 200 m kw. Powstały w oparciu o zdjęcia modernistycznej, minimalistycznej architektury - wykonanej zresztą na terenie osiedla - na które nałożyliśmy kolor. Były tak zakomponowane, by pokreślić kąty, pod jakimi światło wpada do budynku. Kierunki elementów graficznych łączą się tu z cieniami. Zależało nam na tym, aby całość była nowoczesna, stąd minimalistyczne formy, ale jednocześnie ciepła, bliska człowiekowi - stąd drewniane tło. Projekty wydrukowane zostały na eksperymentalnym materiale - laminacie drewnianym.

Opowiedz proszę o innych pracach.

Moja ulubiona realizacja związana jest z postacią pisarza i żeglarza Josepha Conrada. Powstała dla Euro Stylu, a dokładnie dla gdyńskiego osiedla Apartamenty Conrada. Zajrzeliśmy do biografii pisarza - był podróżnikiem, zwiedził pół świata, okazał się skarbnicą przygód. Nawiązując do jego życiorysu i twórczości zaprojektowaliśmy mapę złożoną - na zasadzie kolażu - z fragmentów jego listów, rękopisów, ale również pocztówek i znaczków z epoki. Na korytarzach pojawiły się kopie XIX-wiecznych rycin, które mogłyby być doskonałymi ilustracjami do jego książek. Do każdej dobraliśmy adekwatny cytat.

A inne jeszcze przykłady?

Estetyka, sama w sobie, staje się dziś nowym standardem (...). Będziemy każdemu ułatwiać dostęp do dobrych projektów i sztuki przez małe "sz"
Pracując dla Inpro, przy powstającym w Oliwie osiedlu, wykonaliśmy szeroki wachlarz usług. Było to wymarzone zlecenie - mieliśmy możliwość stworzenia nazwy osiedla, jego logotypu, całej identyfikacji wizualnej, do tego oczywiście grafiki, zaprojektowaliśmy nawet gadżet dla kupujących mieszkanie. Osiedle znajduje się przy Parku Oliwskim, stąd nawiązanie do muzyki - koncertów w katedrze, festiwalu Mozartiana, konkursów organowych. Nazwaliśmy je Harmonia. Logo posługuje się formą organów. Nazwy kwartałów pochodzą ze słownika muzycznego: arpa, cytra, rotta i het - to stare instrumenty. Hasłem przewodnim jest "Życie w harmonii". Ściany przestrzeni wewnętrznych budynków zdobić będą cienie. Wycięte kontury instrumentów podwieszone zostaną pod sufitem i oświetlone tak, aby rzucały cienie na ścianę. Mają wyglądać jak nuty na pięciolinii.

W przypadku inwestycji im. Mariana Hemara we Wrzeszczu - polskiego poety, satyryka, dramaturga - na grafikach umieściliśmy cytaty zaczerpnięte z jego tekstów, np. Wąsik ach ten wąsik, Kiedy znów zakwitną białe bzy. Obrazy utrzymane zostały w stylistyce lat 20., okresu międzywojennego. Drukowaliśmy je na surowej płycie mdf, aby nawiązać do ciepłej kolorystyki wnętrza.

Dla Awangard powstały obrazy nawiązujące do idei awangardy - stąd proste podziały, biało-czarne, geometryczne elementy.

Ciekawy projekt wykonaliśmy także dla budynku Czwarty Żagiel Inpro. Na tle zdjęć wody - a fotografowaliśmy Morze Bałtyckie - pojawiły się różne typy ożaglowania jachtowego przedstawione w formie piktogramów. Towarzyszy im hasło "pocztówka znad morza".

Czy prócz deweloperów macie także innych klientów?

Tak, jedną pracę wykonaliśmy dla sieci hoteli Ibis, a w planach mamy utworzenie oferty także dla klientów indywidualnych. Coraz więcej osób zamawia projekty wnętrz, mogliby także skorzystać z projektu pasujących do nich obrazów. Estetyka, sama w sobie, staje się dziś nowym standardem - spójność projektów, założenie, do którego dążą nie tylko projektanci domów i mieszkań, ale i ich nabywcy, mieszkańcy. Będziemy ich w tym wspierać i dążyć do tego, aby każdemu ułatwić dostęp do dobrych projektów i sztuki przez małe "sz".

Miejsca

Opinie (45) 8 zablokowanych

  • Design OK, ale nie dorabiajmy teorii "prestiżowych" (4)

    prestiżowe, to są wille, a nie osiedla familoków, loftów, apartamentów, jakkolwiek górnolotnie byście ich nie nazwali - to będą to zwykłe bloki z klasycznymi kowalskimi w środku. Jeśli ktoś nie ma domu, bo go nie stać i wybiera blok, to nie jest to prestiżowe, a jedynie mus.

    ale rozumiem chwyt marketingowy, są tacy co się na to łapią...

    • 15 13

    • mieszkania w Garnizonie (1)

      i wielu innych miejscach Gdańska często są droższe niż jakieś domki w polu za lotniskiem. To ma być prestiż? Chata z kolumnami i szambem zakopanym w ogródku jest bardziej prestiżowa, niż 200 metrów elegancko zaprojektowanego loftu w mieście?:)

      • 14 7

      • no nie zrozumiałaś/eś :)

        to, że masz mieszkanie za 100-200-300tyś (nieważne) więcej niż dom z szambem w polu nie czyni Cię prestiżowym. Prestiżowym jest mieć ten dom (lub 100 razy większy - piszę, żebyś zrozumiała/ł skalę), ale w centrum. Za kilkanaście milionów.

        Nie porównuj ograniczonego finansowego wyboru do bycia prestiżowym. A jeśli chcesz, to zmień skalę, z setek tyś na setki milionów.

        • 7 5

    • nie na temat (1)

      klasyka - w temacie nie mam nic do powiedzenia, ale bardzo chcę coś napisać, więc napiszę cokolwiek....

      • 3 2

      • Akurat wszystko jest w temacie, tylko ty nie ogarniasz.

        • 1 1

  • (2)

    Kiedy nie bylo projektowanych przestrzeni wspolnych i stare blokowiska maja ja o 100% lepiej wykorzystane. Zawsze bylo duzo zieleni, placów dla dzieci, sklepów. Terz to syf

    • 8 4

    • (1)

      W tym specjalizują się firmy projektowe o zupełnie innym profilu. Projektowanie zieleni (krajobrazu, ogrodów)+ mała architektura.

      • 3 1

      • kiedyś nie było tylu firm "specjalizujących" się i stare osiedla są najlepiej zaprojektowane

        pod względem zieleni, placów zabaw, odległości między blokami

        • 4 2

  • zdj

    Panie Głowala piekne zdj portretowe

    • 5 1

  • Podziwiam tą Panią, aranżować tak małe przestrzenie to prawdziwe wyzwanie!

    • 4 3

  • Przemiła osoba z ogromnym zasobem wiedzy.

    Miałem przyjemność uczęszczać na wykłady 'Pani' Zosi :)

    • 5 4

  • Projektowałbym ! (1)

    z tą Panią

    • 8 5

    • Poziom gimbazy.

      • 4 3

  • Gdzie w Gdańsku można zrobić nadruk na płycie PCV, ewentualnie płótnie? (1)

    ma ktoś jakieś sprawdzone miejsce może? Chcę wydrukować zdjęcie o wymiarach minimum 0.8x1.4m

    • 2 2

    • ja drukuję to co muszę w różnych formatach w 2fast ( blisko ETC)

      polecam

      p.s.nie pracuję tam, anie nie jestem właścicielem

      • 2 0

  • Na tych ;prestiżowych"to sąsiaf sąsiadowi przez okno do zupy może napluć.

    Taka to aranżacja.

    • 12 3

  • Bardzo

    Fajna kobitka ! Szanuje ją za to co robi

    • 3 2

  • O jakich przestrzeniach mowa?

    z okna w okno sąsiadowi zaglądam na prestiżowym osiedlu

    • 11 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty osiedla Novum Rumia

dni otwarte

Turniej Piłkarski Gedania Wrosystem Cup 2024

turniej
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
35450 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23600 zł/m2
Gdynia Orłowo
23000 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22150 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
21750 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
28850 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
21250 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
16550 zł/m2
Sopot Górny Sopot
15550 zł/m2
Gdańsk Przymorze
15150 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane