Wiadomości

Usługi zarządzania najmem. Co warto wiedzieć?

Firmy obsługujące najem odciążają właściciela nieruchomości praktycznie we wszystkich obowiązkach z nim związanych.
Firmy obsługujące najem odciążają właściciela nieruchomości praktycznie we wszystkich obowiązkach z nim związanych. fot. 123rf.com/Aleksandr Davydov

Usługi zarządzania najmem nieruchomości dotyczą zarówno mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo - dla turystów, jak i wynajmowanych długoterminowo. Takie firmy nie tylko przygotują lokal na przyjęcie najemców, ale też będą dbać o jego czystość i rozliczenie. Przed podpisaniem umowy warto w kilku firmach porównać zakres czynności objętych standardową prowizją.Czy korzystałe(a)ś kiedykolwiek z usług zarządzania najmem?

tak, cały czas korzystam 13%
tak, ale nie byłe(a)m zadowolony(a) 4%
tak, ale byłe(a)m najemcą 1%
nie, ale mam to w planach 26%
nie, nie mam przekonania do tego typu usług 56%
zakończona Łącznie głosów: 288
Firmy zajmujące się zarządzaniem najmem mieszkań w imieniu właściciela dbają o wszystkie niuanse związane z opieką nad wynajmowaną nieruchomością.

- Naszym celem jest całkowite odciążenie właściciela od trosk i obowiązków związanych z opieką nad mieszkaniem na wynajem. Takie usługi nie ograniczają się jedynie do znalezienia najemcy - wykonujemy szereg czynności związanych z przygotowaniem nieruchomości do najmu oraz z obsługą najemcy i mieszkania w trakcie najmu - mówi Katarzyna Cygulska z Mzuri.
Do obowiązków firmy zarządzającej nieruchomościami na wynajem może należeć m.in. przeprowadzenie inwentaryzacji lokalu i przystosowanie mieszkania do najmu, przygotowanie dokumentacji fotograficznej, przygotowanie oferty najmu, prowadzenie działań marketingowych, a po znalezieniu odpowiedniego najemcy - pełna obsługa najmu.

- Poszukujemy i selekcjonujemy najemców, podpisujemy umowy najmu w imieniu właściciela, monitorujemy najem, co oznacza zarówno kontrolowanie terminowych wpłat za czynsz i opłaty eksploatacyjne. Monitorujemy również stan mieszkania, dokonując w nim okresowych przeglądów. Opłacamy media i czynsz do administracji, reagujemy na zgłoszenia od najemców dotyczące stanu mieszkania, a jeżeli zajdzie taka potrzeba - przeprowadzamy windykację płatności - tłumaczy Katarzyna Cygulska.
W zależności od potrzeb właściciela mieszkania firmy zarządzające najmem mogą zająć się również aranżacją wnętrza czy przeprowadzeniem kompleksowego remontu.

Również w przypadku wynajmu dobowego zarządcy zazwyczaj obsługują wynajem kompleksowo.

- Po podpisaniu umowy w mieszkaniu wykonywana jest sesja zdjęciowa z homestagingiem. Później oferta jest wprowadzana do systemów i na wszystkie kanały sprzedażowe. W trakcie najmu zajmujemy się pełną obsługą klientów oraz dbaniem o stan lokali, czyli również ich sprzątaniem - opowiada Paulina Kozłowska z Elite Apartments. - Niektóre firmy, w tym również nasza, zajmują się też adaptacją lokali przed przystąpieniem do wynajmu lub w trakcie jego trwania. w ten sposób stosunkowo niewielkim kosztem można zmaksymalizować zyski płynące ze wspólnej działalności.

Najem krótkoterminowy coraz bardziej passeZe względu na zmieniającą się sytuację na rynku nieruchomości i planowane obostrzenia dotyczące krótkoterminowego wynajmu mieszkań niektóre firmy świadczące usługi zarządzania najmem rezygnują z obsługi najmów krótkoterminowych.

- Usługę najmu krótkoterminowego zawiesiliśmy z uwagi na planowane zmiany podatkowe dotyczące tego rodzaju najmu - mówi Katarzyna Cygulska.
Czytaj także: będą regulacje najmu krótkoterminowego

Mimo to usługi zarządzania najmem mogą dotyczyć zarówno wynajmu krótko-, jak i długoterminowego.

- Sytuacja na rynku z roku na rok się zmienia i warto wykorzystywać różne możliwości, by zmaksymalizować wyniki sprzedażowe. Dobranie odpowiedniego modelu biznesowego do lokalu i oferowanych przez niego warunków jest gwarancją rentowności inwestycji. Część apartamentów w topowych lokalizacjach najkorzystniej wynajmować krótkoterminowo przez cały rok. Inne lokale pracują najlepiej w trybie hybrydowym, czyli w wakacje jako konkurencja dla hoteli, a w okresie martwym w wynajmie korporacyjnym lub przeznaczone typowo na cele mieszkaniowe - mówi Paulina Kozłowska. - W związku ze stale rosnącą liczbą lokali na wynajem w części przypadków warto po prostu postawić na stałych najemców i pewny zysk z inwestycji.

Zabezpieczenie najmuFirmy zarządzające najmem z reguły zabezpieczają interesy właścicieli na wypadek ewentualnych szkód.

- Oczywiście zalecamy właścicielom nieruchomości wykupienie ubezpieczenia, ale nie jest to wymagane. Ewentualne podpisanie umowy z ubezpieczycielem i opłacanie składek leży w gestii właściciela. Od 1 stycznia 2019 roku wprowadziliśmy natomiast wymagalność wykupienia przez osobę podpisującą umowę najmu specjalnego pakietu powitalnego najemcy, którego integralną częścią jest obowiązkowe ubezpieczenie OC najemcy - mówi Katarzyna Cygulska.
Taka polisa chroni najemców przed koniecznością pokrywania strat w wynajmowanym mieszkaniu, które powstały w wyniku przypadkowego zniszczenia. Tego rodzaju ubezpieczenie pokrywa również szkody powstałe w wyniku działalności osób, które miały prawo przebywać w lokalu.

- Sposobów zabezpieczania się przez zarządcę jest wiele. Jednym z nich jest właśnie ubezpieczenie, warto jednak pamiętać także o innych możliwościach. Sprawdzanie najemców, kaucja, odpowiednio sporządzona umowa to podstawa przy wprowadzeniu oferty na rynek wynajmów - doradza Paulina Kozłowska.

Opłaty za usługi zarządzania najmemZa wszystkie czynności związane z przygotowaniem mieszkania do najmu i opieką nad lokalem pobierana jest określona w umowie opłata.

- W większości przypadków wynagrodzenie następuje w formie prowizyjnej. Część firm na początku stawia pewne wymogi, takie jak odpowiednie wyposażenie czy nakład finansowy, podczas gdy inne stawiają na długofalową współpracę i na początku nie wymagają wnoszenia opłat - zauważa Paulina Kozłowska.

Pośrednictwo najmu. Znajdź w Trójmieście firmę do opieki nad nieruchomością


Konkretne opłaty, podobnie jak zakres usług, zależą od firmy prowadzącej działalność w zakresie zarządzania najmem.

- Nasza prowizja zależy wyłącznie od wysokości czynszu najmu netto, nie określamy minimalnego poziomu prowizji, nie pobieramy prowizji do czasu znalezienia pierwszego najemcy. Nie pobieramy także opłat za znalezienie najemcy od żadnej ze stron. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku dodatkowych usług. Usługi windykacyjne, korzystanie z umów najmu czy dojazdy do nieruchomości również są nieodpłatne - dodaje Katarzyna Cygulska.
W przypadku negocjacji dotyczących opłat za usługi ostateczna stawka zależeć będzie także od liczby mieszkań powierzonych firmie do zarządzania.

Przed podpisaniem umowy warto zatem szczegółowo porównać ze sobą zakres obowiązków zarządcy i elementy, które mieszczą się w prowizji z tymi, za które zapłacić trzeba osobno - może się okazać że po doliczeniu dodatkowych kosztów 7 proc. prowizji w jednej firmie będzie droższe niż stałe 12 proc. w innej.

Opinie (66) 4 zablokowane

 • Zastanawiały mnie ostatnio zostawione butelki na klatce i darcie gęby w nocy.. (5)

  Myslem że jakieś słoiki albo patolsi się wprowadzili...:) Popytalem się tu, popytalem się tam i dowiedziałem sie, ze mieszkanie nade mną to lokal pod wynajem krótkoterminowy....:'( głupie to czasy, że banki na swoich produktach dają marginalny zysk zamożnym ludziom, więc wola oni inwestować w nieruchomości. Zresztą- taki sposób inwestowania gotówki propagowany jest drzwiami i oknami przez rozmaitych ludzi ktorzy na obsludze tego chcą zarobić. Wszystko pięknie, ale powoduje to wygryzanie zwyklych ludzi z terenu "miasta" na zad*pia gdzie psy tyłkami szczekają. Przecież jak zwykły zjadacz chleba własnymi siłami finansowymi może rywalizować o mieszkanie u dewelopera który winduje ceny lokali "bo i tak się sprzedadzą" z podmiotami które na raz kupią kilka mieszkań. Nie mówię już że "miasto powinno być dla mieszkańców" bo na świecie liczy się tylko ZYSK..

  • 66 17

  • (2)

   No i ... prawidlowo. Kto ma kase ten dyktuje warunki. Niestety, kto ma kase ten dyktuje warunki. A moze i stety, nikt nie broni wlasnie Tobie byc tym podmiotem przez ktorego windowane sa ceny, a wiec i zyje jak w bajce.

   • 3 28

   • Jeszcze trochę i zrobią porządek z wynajmem krotkoterminowym i inaczej będziesz pierdzial teletubisiu.

    • 16 5

   • Jakby zaczął handlować narkotykami to zarobi jeszcze więcej. W końcu kto ma kasę ten dyktuje warunki nie?

    • 14 2

  • Dlatego kupując mieszkanie nie pchałem się w dzielnice gdzie króluje najem krótkoterminowy

   • 0 0

  • o jej, no bo w centrum powinni mieszkać miejscowe bidasy, nie stać ich na mieszkanie to trzeba zabrać tym którym stać, za deweloperom zabronić budować bo bidasa nie stać,
   na całym świecie w centrach miast są hotele biura i lokale dla turystów, a lokalsi mieszkają na obrzeżach i służą do obsługi,

   • 1 1

 • Zero konkretow w tym tekscie reklamowym (3)

  Szczesliwego Nowego Roku bez postednikow.

  • 83 4

  • To zalezy...

   Czy pisze się z perspektywy kogoś, kto wynajmuje jedno mieszkanie...
   Czy kogoś, kto co roku kupuje i wynajmuje kolejne - jak my z bratem ;)

   Raz w miesiącu trzeba takie mieszkanie ogarnąć, przejrzeć, zobaczyć.
   To praca na cały etat. Dlatego warto wynająć kogoś na zlecenie i mieć to z głowy.

   • 6 5

  • To nie jest pośrednik (1)

   To jest zdjęcie z głowy całego utrzymania najmu - pilnowania czy płacą, czy nie robią meliny, drobnych napraw itd

   • 1 4

   • taaa jasne hahahaha

    "czy nie robią meliny, drobnych napraw itd".... dobry żart

    • 5 1

 • (1)

  Miasta na zachodzie ponoć cywilizują tą szarą strefę zw. z wynajmem krótkoterminowym. Mam nadzieję że i u nas coś niedługo drgnie. Ani miasto nie ma z tego zysków, ani mieszkańcy żadnego pożytku, ot co jak narazie dopłacają do takiej działalności w sąsiednich lokalach w ramach czynszu bo ktoś chyba musi potem ogarniać chlew po bydle. Ja rozumiem, że turysta czy inny nadziany zbok chce sobie gdzieś podrzeć ryja i pokrywać nasze studentki bo ma tanio i dadzą się poderwać na telefon w abonamencie;) ale od tego chyba są hotele, gdzie za ścianą nie ma rodzin z dziećmi?

  • 53 10

  • wara od cudzej własności neokomunistom

   przestań przynudzać z tym rodzinami z dziećmi bo to największa patologia - wózki przed drzwiami, bieganie i walenie , darcie japy w mieszkaniu albo na placu zabaw, większa patologia niż krótki termin i imprezowicze

   • 2 0

 • Póki co nie słyszałem (3)

  o osobach zadowolonych z tego typu usług. Za to były afery. Np wynajem dobowy. Firma powiadamiała, że brak najemców. A najemcy byli. Właściciel nie otrzymywał wynagrodzenia, firma brała całość.

  • 53 2

  • generalnie albo sam wynajmujesz komuś albo się nie opłaca

   • 24 0

  • (1)

   Jest tak jak piszesz. Firm takich jest sporo i też nie słyszałem o zadowoleniu z usług którejkolwiek. Oszukiwanie, olewanie gości (np. długie oczekiwanie na klucze), brak dbałości o mieszkanie, beznadziejne sprzątanie itd.
   Sam mam 3 tzw. apartamenty, ale wszystkim zajmujemy się sami z żoną. Kasa odpowiednia, ludzie zadowoleni (9,7 na Booking) i pewnie niektórzy nie uwierzą - brak uciążliwości dla sąsiadów. Celujemy w inny rodzaj klienta niż firmy pośredniczące, nie przyjeżdżają do nas imprezowicze a sami najemcy jak widzą, że obsługuje ich właściciel we własnej osobie to też inaczej traktuje lokal.

   • 17 1

   • Każdy właściciel tak twierdzi

    Że do niego same aniołki przyjeżdżają i że sąsiedzi to są nawet wdzięczni, że się obcy po klatce kręcą, a kody do bramy przechodzą przez 30 rąk w miesiącu. Jak jest naprawdę wszyscy wiemy ; )

    • 3 4

 • (1)

  Mieszkałem kiedyś w mieszkaniu wynajmowanym przez pośrednika. Tragedia, żadnej reakcji na jakiekolwiek zgłoszenia. Właściciel nawet raz nie wiedział, ze jeden z pokojów jest wynajmowany :) wynajem standardowego mieszkania (kilkadziesiąt m2) to żadne kokosy, wiec szkoda brać pośrednika. Ewentualnie gdy ktoś mieszka za granica i nie ma kto mu ogarniać na miejscu, ale konsekwencje mogą być jak wyżej.

  • 29 3

  • Ja też wynajmowałam przez firmę i byłam bardzo zadowolona. Korzystałam z ich usług przez 3 lata i złego słowa nie mogę powiedzieć. Pewnie zależy jaka firma. Ja tutaj nie piszę o Mzuri

   • 0 0

 • W dzisiejszych czasach nie da się zarobić na wynajmie długo terminowym (8)

  Największy dochód mamy na studentach i turystach, ale jeśli kupimy mieszkanie w bloku pod tego typu wynajem to po miesiącu będziemy mieli na głowie sąsiadów, Policję, Spółdzielnię a na końcu dzielnicowego. W blokach z dużej płyty gdzie słychać pralkę u sąsiadki mieszkającej 3 piętra na nami zakwaterowanie studentów czy sezonowych turystów to szaleństwo. Tego typu wynajmem powinien być legalny tylko w domach jednorodzinnych.

  • 36 21

  • Krótko mówiąc (1)

   mieszkania nie są dla turystów i tyle. Nikt nie powiedział, że tego typu model biznesowo-januszowy ma przynosić zyski. Na plecach sąsiadów.

   • 16 4

   • Albo wynajmujesz mieszkanie, albo prowadzisz hotel/pensjonat ze wszystkimi tego konsekwencjami.

    • 16 1

  • (2)

   Bredzisz chłopie.
   Jeśli ktoś łamie prawo, zakłócając spokój, to to jest rola prawa i policji żeby takiego kogoś utemperować.
   A

   • 7 8

   • I kłopot dla sąsiadów z budynku i często kilku budynków obok.

    Nie powinno być możliwości wynajmu dobowego, jak już to tylko i wyłącznie długoterminowy. Powinno być określone ile dni w skali roku można wynajmować, i powinien być wyższy podatek od własności. Z racji uciążliwości społecznej. W moim budynku jest jedno mieszkanie na wynajem, zazwyczaj są to studenci. Agencja wynajmu nad tym absolutnie nie panuje, studenci robią co chcą. Niby mili ludzie, ale nie są w stanie uszanować zasad wspólnoty. Wieczne imprezy, śmieci z balkonu i zastawione miejsca parkingowe. Zazwyczaj zamiast 2 osób mieszka znacznie więcej, w porywach do kilkunastu. Takie waletowanie na chama. A zużycie wody i śmieci nieopomiarowane. Zamiast jednego miejsca parkingowego, wyznaczonego przez wspólnotę, zajmują wszystko co się da. zastawiając innych.

    • 24 6

   • najem krótkoterminowy to patologia

    to zwykłe oszustwo. wykorzystywanie zakupionego lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Mieszkanie jest mieszkaniem a nie pensjonatem na doby gdziny czy inną formą hoteu motelu hostelu itp.

    • 17 6

  • no juz bez przesady w starych blokach z prl z żelbetonu wcale się tak nie niesie (1)

   jak w nowych mieszkaniach z karton gipsów i cieniutkich ścian nośnych bo to głównie 4 piętrowe bez windy. Tam to dopiero słychać że nie wspomnę o tym że jeden przy drugim i sąsiedzi sobie w okna patrzą. W starych blokach nie ma takich problemów.

   • 9 3

   • W nowym budownictwie nigdy nie mieszkałeś, prawda? BTW z karton gipsu są tylko ścianki działowe ;)

    • 6 1

  • żeby zarobić trzeba zabrać się za pracę

   a nie leżeć wentylem do góry i udawać rentiera w kredyt na franku jak większość cebulanych cwaniaków z mieszkankami na krótki termin. najem krótkoterminowy to patologia i rak toczący tkankę miasta. to jest oszustwo... wykorzystywanie lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem co jest niebezpieczne i uciążliwe dla otoczenia. pora to ukrócić

   • 20 4

 • Powinny być surowe kary (8)

  za wykorzystywanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem. Za przekształcenie funkcji budynku z mieszkalnej na budynek zamieszkania zbiorowego. Dobrze, że robią januszami porządek.

  • 32 20

  • buahahaha zamieszkanie zbiorowe sobie termin wymyśliłeś czyli jak 2 osoby mieszkją w rodzinie (2)

   to już też jest zbiorowe a jedynie kawalerowie moga mieszkać?

   • 12 9

   • ooo Pan właściciel. rentiery bose cebulane w kredycie chf się znalazły

    co to zamarzyło im się nic nie robić i zarobić.

    • 10 10

   • Zamieszkanie zbiorowe to termin prawny, a nie wymyślony przeze mnie. Poczytaj coś czasem.

    • 9 2

  • (1)

   Gdzieś dzwoni, ale nie do końca wiadomo gdzie ;) to się popisałeś.
   Zamieszkanie zbiorowe. Czyli jak mieszkam czteroosobową rodziną to jest ok., ale jak wynajmie dwójka turystów to juz zbiór?

   • 7 8

   • Google: Z kolei budynkiem zamieszkania zbiorowego jest zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w § 3 pkt 5 r.w.t. - budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy

    • 10 3

  • (2)

   zbiorowe to hotele, motele, pensjonaty. Wystarczy użyć google i mózgu. Polecam też przejrzenie wyroków NSA w tej sprawie.

   • 10 0

   • Oczywiście masz rację. Szereg mieszkań na Przymorzu czy Morenie przerobionych na mini akademiki. Wspólna łazienka i kuchnia, a dla każdego najemcy prywatna cela o powierzchni 6 - 7 metrów kwadratowych. W ten sposób z 50 metrowego mieszkania firma nie wyciąga od jednego najemcy 2 500 zł tylko 4 000 zł (5 studentów x 800 zeta za celę).

    • 6 0

   • wyroki NSA w tej sprawie to jawna kpina

    przez lobby deweloperskie

    • 3 5

 • Nikomu nie polecam takich firm, ładnie napisane slogany a prawda jest taka że tylko chcą żerować na wynajmie nie swojej własność (2)

  nie ponosząc prawie kosztów (bo co to jest wykupienie reklamy do kosztu kupienia lokalu) a krwiopijcy żądają do 50% ceny która płaci klient

  • 26 3

  • (1)

   Nie wszystkie firmy takie są. Ja korzystam z usług jednej i jestem bardzo zadowolony. Trzeba tylko dobrze szukać i dobrze znaleźć :) jak w każdej branży trafiają się buble. z mzuri tez miałem do czynienia i odradzam

   • 1 0

   • Też korzystałam z usług firm zarządzających z gdańska od 3 lat i jestem bardzo zadowolona. Trzeba szukać dobrej oferty, a nie patrzeć na tych co najgłosniej krzyczą

    • 0 0

 • takie geszefty to nic innego jak walenie w bena (1)

  taka jedna z morskich wież to znana z tego że brała mieszkanie na długi termin od kogoś na rok lub dwa nawet a opychała ten lokal na którkitermin-dobówki. potem właściciel zostawał z ruiną i mega rachunkami to uregulowania. bez ewidencji bez papierów bez recept - szara strefa.

  • 16 0

  • Patologia deweloperów polega na reklamowaniu mieszkania

   osobom szukającym miejsca zamieszkania a za 15 minut innemu 'stałemu klientowi' tzw. 'usługi dla biznesu' (taki bełkot stosuje deweloper) - tzn. w skrócie mieszkanie na godziny jeśli się da. To zwykłe oszustwo

   • 14 2

 • Specjaliści (3)

  Ciekawe, że Mzuri zostało poproszone o opinie a wystarczy wpisać ich nazwę w wyszukiwarkę i można tam znaleźć bardzo ciekawe informacje.

  • 7 0

  • Przedstawiciel Mzuri nawet nie odezwał się na zapytanie ofertowe. Od razu skreśliłem tę firmę z mojej listy potencjalnych kontrahentów.

   • 2 0

  • (1)

   Dokładnie. To jedna z najgorszych firm zarządzających najmem. Tylko Protect Rent ich dogania jeszcze :)

   • 1 0

   • O Protect Rent już krążą legendy jak oszukują klientów. Ja dzięki jednej z firm wyszedłem na prosto z najmem, ale zajęło to 3 miesiące, takiego bajzlu narobili.

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.